Zestawy karpiowe.doc

(61 KB) Pobierz

Zestawy karpiowe


Odebraliśmy wiele telefonów i maili od początkujących (i nie tylko) karpiarzy. Wynika z nich niezbicie, że stoją oni przed poważnym problemem: jak zmontować najskuteczniejszy, karpiowy zestaw? Poprosiliśmy więc jednego z najlepszych polskich karpiarzy o wyczerpującą odpowiedź i tak (na Wasze specjalne życzenie) powstał niniejszy artykuł.

PRZYPON 1

Przypon wykonany z miękkiej plecionki wolno tonącej, na którym za pomocą prostego węzła (zwanego potocznie węzłem bez węzła) zamocowano haczyk typu Fastgip (hak z trzema zadziorami), wykonany z dość grubego drutu. Mocny krętlik zespolony jest z żyłką węzłem zwanym Palomar.
Jest to bardzo uniwersalny i prosty w wykonaniu przypon, dlatego też spotykamy go w większości karpiarskich zestawów (nadaje się do podania różnego rodzaju przynęt). Ja używam go do łowienia na kulki tonące lub kombinację kulki tonącej z pływającą (tzw. bałwan). Mocny hak zestawu pozwala na łowienie w pobliżu zaczepów i twardej roślinności wodnej, gdzie często przychodzi zastosować hol siłowy. Miękka plecionka zestawu dobrze układa się na dnie i nie wzbudza podejrzliwości karpi.


PRZYPON 2
Przypon ten wykonany jest w całości z miękkiej plecionki, na którą (od strony krętlika) założyłem cienką silikonową koszulkę, zabezpieczającą zestaw przed splątaniem podczas rzutu. Zastosowany w zestawie hak (z wygiętym do środka trzonkiem) najlepiej sprawdza się w zestawach z przynętą pływającą.

Zabezpieczenie węzła rurką termokurczliwą blokuje położenie włosa w wybranym miejscu i wyprowadza plecionkę z wewnętrznej strony haczyka. W dużym stopniu poprawia to skuteczność zacięcia w zestawach samozacinających. Dodatkowa, przesuwana śrucina umożliwia unoszenie się przynęty w żądanej odległości od dna.


PRZYPON 3
Jest to następny przypon, w którym zastosowałem haczyk o bardzo długim trzonku. Takie haczyki, wykonane z cienkiego i niezwykle lekkiego drutu, doskonale nadają się do zastosowania podczas połowu na niewielkie przynęty pływające. W tym zestawie, do tradycyjnego włosa, zamocowane jest kółeczko przesuwające się luźno po trzonku haczyka.

Umożliwia to hakowi pionowe ustawienie się w wodzie oraz opóźnia wyplucie go przez rybę (w czasie brania, karp nie wyczuwa obecności haczyka ustawionego pionowo pod kulką, a w momencie gdy chce pozbyć się „trefnego” jedzonka, hak najczęściej opada na dolną wargę ryby, gwarantując skuteczne i pewne zacięcie). Regulację wysokości unoszenia się przynęty nad dnem zapewnia przesuwany po przyponie ciężarek.

 

 

PRZYPON 4

Jest to pierwszy prezentowany przypon wykonany z dwóch różnych linek. Licząc od strony haka, pierwszą część przyponu wykonałem z miękkiej plecionki, którą połączyłem ze sztywną żyłką (Amnesia) cechującą się brakiem pamięci kształtu. Niewielki haczyk, wykonany z cienkiego drutu, najlepiej sprawdza się podczas połowu z małych odległości, przy użyciu niewielkich przynęt o zróżnicowanej pływalności.
Miękka część przyponu w naturalny sposób prezentuje przynętę, zaś sztywna – chroni przypon przed splątaniem oraz umożliwia (dzięki swej niewidoczności) połów na czystych i twardych blatach. Dodatkowe obciążenie, wykonane z „plastycznego ołowiu” (ołowiany pył zmieszany ze spoiwem), utrzymuje zestaw na dnie.

PRZYPON 5
Przypon ten wykonany jest (tak jak poprzedni) z miękkiej plecionki i Amnesii. W tym zestawieniu, haczyk o krótkim trzonku wykonany jest z grubego drutu, co procentuje podczas łowienia z dużych odległości przy użyciu różnych przynęt. Jednak najlepiej sprawdza się w komplecie z dużą kulką proteinową o zerowej pływalności.
Na trzonku haczyka zamiast włosa, znajduje się pętelka, do której zamocowano przegubowo uchwyt kulki proteinowej. Podczas brania hak zestawu ustawia się pionowo, co znacznie utrudnia pozbycie się przez rybę przynęty.

PRZYPON 6
Do wykonania tego przyponu potrzebna jest plecionka z rdzeniem ołowianym (tzw. leadcore) i specjalna igła do zaplatania. Haczyk (tak jak w poprzednim zestawie) wyposażony jest w małą pętelkę, jednak do zamocowania kulki użyto podwójnego przegubu, co umożliwia jeszcze bardziej naturalną prezentację przynęty.
Zestaw ten pozbawiony jest tradycyjnych węzłów, co czyni go niezwykle odpornym na przetarcia, a duża masa użytej plecionki utrzymuje go bezpośrednio na dnie. Ma to duże znaczenie podczas połowu w żwirowniach, gdzie dno pozbawione jest jakiejkolwiek roślinności. Tam też najlepiej sprawdzają się kulki tonące lub kombinacje kulek tonących i pływających.

 


PRZYPON 7

Przypon wykonany w całości ze sztywnej Amnesii, z hakiem wyposażonym w długą żyłkową pętlą, po której przemieszcza się uchwyt w kształcie litery D. W tradycyjnym zestawie włosowym, wypluwana przez karpia przynęta pociąga za sobą haczyk, który szybko opuszcza pysk ryby. Przy tak skonstruowanym mocowaniu przynęty, następuje to z dużym opóźnieniem, znacznie zwiększając szansę na skuteczne zacięcie. Krętlik połączony z kółkiem znacznie rozszerza kąt, pod jakim może ułożyć się przypon, którego opór w tej sytuacji jest słabiej wyczuwany przez rybę.

Zestaw doskonale sprawdza się w łowiskach z przejrzystą wodą i bardzo rzadko się splątuje (nawet podczas silnego wiatru). Używam go do łowienia na przynęty tonące lub o zerowej pływalności, tak zrównoważone, że przy dnie utrzymuje je tylko masa haczyka.

PRZYPON 8
Przypon wykonany całkowicie z niewidocznej dla ryb żyłki fluorokarbonowej, z hakiem uzbrojonym (tak jak w poprzednim zestawie) pętlą oraz uchwytem typu D. Fluorokarbon, który przewyższa swoją masą tradycyjne żyłki, bardzo dobrze układa się na dnie każdego typu łowiska, a jego zwiększona odporność na przetarcia umożliwia łowienie wśród ostrych zaczepów lub kolonii racicznic. Połączenie segmentów przyponu niewielką agrafką umożliwia ich szybką wymianę, a poza tym, przegub tego typu ułatwia zassanie przynęty przez ostrożne karpie.

Przypon, ze względu na niewielkie rozmiary haczyka, sprawdza się podczas połowu na niewielkie przynęty o zróżnicowanej pływalności.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin