Organizacje emitujące karty.doc

(77 KB) Pobierz

Organizacje emitujące karty

* Visa International

* MasterCard

* American Express

* JCB International

* Diners Club International

* PolCard

Visa International
Prekursorem tego systemu był kalifornijski Bank of America, który swoje pierwsze karty wprowadził w 1959 roku.

Karta wydana przez Bank of America była nowatorska ze względu na swój charakter i prostszy dostęp dla przeciętnego Amerykanina. Dotychczasowe karty były typu "charge", tzn. , że posiadacz musiał w ściśle określonym terminie realizować w stosunku do wydawcy karty swoje zobowiązania finansowe i nie mógł przekładać terminów płatności.

Karta BankAmericard była to tzw. "revolving credit card". Polega to na tym, że posiadacz karty uzyskuje co miesiąc możliwość zaciągania kredytu do określonego limitu i samodzielnie decyduje, czy spłaca swe zobowiązania wobec banku natychmiast czy wykorzystuje możliwość kredytowania dokonanych transakcji. Co miesiąc linia kredytowa jest odnawiana ("revolving credit" oznacza w języku angielskim powtarzający się, cykliczny kredyt). Posiadacz karty jest zobowiązany do regulacji raz w miesiącu pewnej kwoty zwanej minimalną płatnością, wynoszącej z reguły równowartość 5-10% wszystkich finansowych zobowiązań wobec banku wynikłych z transakcji dokonywanych przy użyciu karty. Posiadacz karty może także uregulować wszystkie swoje zobowiązania i nie wykorzystuje wówczas przysługującego mu, możliwego "do wzięcia" kredytu. Minimalne płatności zostały wprowadzone aby bank mógł zachować kontrolę nad udzielanym kredytem i aby dług posiadacza karty nie mógł rosnąć w nieskończoność przy odnawianym co miesiąc limicie kredytowym. Ekspansję w Europie, karta rozpoczęła w 1966 roku, wydawać ją zaczął brytyjski potentat bankowy Barclays Bank.

W 1977 roku pojawia się nazwa VISA zachowując znany już na świecie układu kolorów (niebieski, biały, złoty).

Produkty Visa International to:

* classic - powszechna

* business - służbowa, firmowa

* gold - wydawana tylko najlepszym klientom banku

* electron - do obsługi w urządzeniach elektronicznych (ATM i POS)

* plus - do bankomatów.

Najnowszymi produktami Visa są mikroprocesorowe:

* Visa Cash - elektroniczna portmonetka, do drobnych płatności (opłata za metro, czy przejazd przez autostradę)

* CCPS (Chip Card Payment Service) - karta z paskiem magnetycznym i procesorem, od marca 2000 wdrażana w Polsce.

* COPAC (Chip Off-line Pre Authorized Card) - specjalnie dla krajów, w których system telekomunikacyjny jest niedoskonały.
Ze względu na rozwój rynku kart Visa w Polsce powołano biuro Visa International z siedzibą w Warszawie (0-22) 630 68 01.

MasterCard
System ten swoje początki wywodzi również z Kalifornii, gdzie w 1960 roku kilka banków utworzyło organizację California Bank Card Association (CBCA) powołaną do wspólnego wydawania kart kredytowych o nazwie Master Charge.

W 1969 roku CBCA przekazała prawa do całego swojego przedsięwzięcia , a w tym również do znaku "Master Charge" Interbank Card Association, organizacji utworzonej w roku 1966. W 1968 roku przystąpił pierwszy bank spoza USA (meksykański) i ICA stała się tym samym organizacją międzynarodową. W 1979 Interbank ogłosił zmianę nazwy i wyglądu karty. Pod koniec 1983 roku MasterCard zastąpiła ostatecznie dotychczasową kartę Master Charge. MasterCard najprężniej rozwija się do dziś w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest tak popularna jak VISA.
W roku 1968 Master Charge podpisała umowę o współpracy z pierwszą europejską organizacją kart kredytowych - Eurocard. Organizacja ta została założona w 1964 r. z inicjatywy banków szwedzkich oraz przedstawicieli hoteli i osób prywatnych.
W 1983 roku MasterCard wykorzystał do ochrony kart najnowszy cud techniki - hologram -mały, trójwymiarowy rysunek przedstawiający stały symbol, trudny do podrobienia i drogi w produkcji. Dzięki niemu znacznie zmniejszyła się i tak niewielka ilość fałszerstw.

MasterCard był pionierem również w emitowaniu karty typu business. Pierwszy MasterCard Business został wydany w 1985 roku. Pozwala ona na regulowanie opłat związanych z funkcjonowaniem firmy.

Dodać należy, że MasterCard pojawił się w 1987 roku w Chinach, jako pierwszy system płatniczy oferujący karty. Rok 1988 przyniósł inną, odważną decyzję, zdobywania nowego i egzotycznego rynku - Rosji.

We wrześniu 1992 r. powstaje Europay Int., ściśle powiązany z MasterCard, który jest jego strategicznym partnerem

W Europie Europay wysunął się na czoło jeśli chodzi o ilość wydanych kart. MasterCard wciąż jednak wydaje większą część całość emitowanych przez MasterCard kart. Jednak jego działania skierowane są na kraje poza europejskie.

Produkty systemu MasterCard to:

* klasyczna

* Business

* Gold Card

* Signia - "ponad złota"

* Cirrus (tylko do bankomatów),

* Maestro (do terminali elektronicznych)

* MasterCard Electronic - kredytowa, lokalna

* Cirrus/Maestro (patrz wyżej)

* gwarancyjne do euroczeków

MasterCard jest jednym ze sponsorów rozgrywek piłkarskich (Mistrzostw Świata czy Europy).

W roku 2001 nastąpiło połączenie obu firm. Dziś funkcjonuje jedna nazwa - MasterCard International

Polskie biuro MasterCard mieści się w Warszawie, tel: (0-22) 528 53 70.

American Express
American Express, założony w 1850 roku, jest firmą o najdłuższej tradycji na świecie w zakresie dokonywania przekazów pieniężnych oraz emisji czeków podróżnych. W celu rozszerzenia oferowanych usług, firma ta wydała w 1958 roku własną kartę płatniczą typu T&E, znaną dziś powszechnie na świecie jako "zieloną" kartę AmEx.

American Express jest organizacją typu klubowego. Jest to największa i ciesząca się najlepszą renomą firma tego typu.

Organizacja ta emituje karty w kilku podstawowych wersjach:

* zielona - klasyczna

* złota - klasyczna o "podwyższonym standardzie"

* platynowa - wprowadzona w 1984 roku, przyznawana jest tylko VIP-om.

* corporate - karty służbowe.

* optima - karty kredytowe.

Z biurem American Express można kontaktować się pod telefonem (22) 581 52 00

JCB International
Organizacja JCB powstała w roku 1961 i przez pierwsze dwa dziesięciolecia rozwijała się i zdobywała sobie pozycję tylko na rynku japońskim . Od 15 lat opanowuje cały świat . Członkami tej firmy są banki japońskie. Skrót JCB oznacza Japan Credit Bureau. Jest to macierzysta firma japońska, a posiadacze kart kredytowych JCB - to nadal w 99% Japończycy.

W roku 1981 firma wyszła poza Japonię i obecnie karty wystawiane przez JCB akceptowane są w ponad 140 krajach całego świata. Karty JCB są honorowane obecnie już w blisko 4,0 milionach punktów sprzedaży.

Pierwotnie celem wyjścia poza Japonię była chęć wzorowej obsługi na całym świecie okazicieli kart. Z czasem pomyślano o wypromowaniu karty JCB wszędzie tam gdzie instytucja kart płatniczych jest szeroko akceptowana.

JCB utrzymuje, że nie chce konkurować z istniejącymi już systemami kart. Chce jedynie wypełnić jedną z nisz i rozwijać specyficzny tylko dla siebie styl i klimat traktowania posiadacza karty. Oferuje im szeroki wachlarz umów z liniami lotniczymi, najpopularniejszymi hotelami czy sieciami domów towarowych, w których mogą oni liczyć na specjalne zniżki (programy "Shopping Passport" czy "World hotel service"), oraz sieć specjalnych JCB Plaza i JCB Desk, których pracownicy pomagają okazicielom karty.

W czerwcu 1990 roku wydano pierwszą kartę tej firmy w Europie. Obecnie na świecie w obiegu jest ponad 30 milionów kart tej organizacji, a obroty na koniec roku 1994 wynosiły 35,1 miliarda dolarów amerykańskich.

JCB wydaje wiele różnego rodzaju kart kredytowych dla różnych osób. Są wśród nich takie karty jak:

* klasyczna

* Ladies

* J-1

* Nexus

* Travel

* Grande

* Gold

* Class Card - Corporate

Symbolowi JCB towarzyszą często na karcie symbole innych światowych rekinów przemysłowych jak: Sony, Toyota czy Honda.

Diners Club International
Organizacja ta została utworzona w 1950 roku. Od 1990 r. właścicielem Diners Club jest CITIBANK. Główna siedziba Diners Club International Limited mieści się w Chicago.

Karty Diners Club stanowią ok. 1% kart międzynarodowych liczących się systemów i zajmują pod tym względem piąte i ostatnie miejsce. Karta ma charakter ekskluzywny, elitarny, nie jest kartą masową. Karta DC jest używana głównie przez osoby często podróżujące służbowo, ale również prywatnie. Przy jej użyciu regulowane są głównie należności za bilety lotnicze, usługi hotelowo-gastronomiczne, wynajem samochodów. Przeciętna wartość transakcji dokonanej przy użyciu karty DC jest co najmniej kilkanaście razy wyższa od przeciętnej transakcji.

Karta DC jest najczęściej kartą "charge" tzn. kwota każdej transakcji jest dopisywana do rachunku, który musi być regulowany po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Diners Club emituje dwa rodzaje kart:

* lokalne

* międzynarodowe.

Polska posiada największą wśród krajów Europy Wschodniej sieć punktów akceptujących karty Diners.

Kontaktować się z biurem Diners Club można pod telefonem (22) 826 07 66

Karta POLCARD
Projekt krajowej karty płatniczej POLCARD został opracowany przez pracowników PolCardu w 1993 roku, a pierwsza karta nosząca logo POLCARD została wydana przez Bank Inicjatyw Gospodarczych BIG SA w lipcu tego roku. Zamiarem autorów projektu było stworzenie jednolitego, ogólnodostępnego krajowego systemu płatniczego. Karta POLCARD, oferowana na korzystniejszych warunkach niż karty międzynarodowe zyskała sobie uznanie, dziennik Rzeczpospolita zaliczył jej wydanie do wydarzeń roku. Karta POLCARD jest kartą lokalną - znaczy to, że przeznaczona jest do używania na terenie Polski.

Karta wystawiana jest jako:

* Classic

* Business

* POLCARD BIS

* POLCARD TEMPO

Wprowadzona na rynek w lutym 1998 karta POLCARD BIS jest przeznaczona do pracy w środowisku elektronicznym (tzn. można nią płacić w punktach wyposażonych w terminale POS lub wyjmować gotówkę w bankomatach).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin