Spotkanie o Brewiażu.doc

(32 KB) Pobierz
Temat: Namiot Spotkania

Temat: Liturgia Godzin

1.      Rozpoczęcie:

a.       Świeca, element Maryjny, serwetka

b.      Modlitwa do Ducha Św. Oraz wstawiennictwo Matki Najświętszej

c.       Ogłoszenia dla uczestników, podziękowania, upomnienia

2.      Realizacja tematu:

a.       Wprowadzenie do tematu - Co to jest Liturgia godzin?

-          Odczytanie fragmentów przez uczestników: Dz 2, 41a. 42, Łk 18, 1. 7-8

Już od samych jego początków Kościoła, ci, którzy zostali ochrzczeni modlili się razem. Dzieje Apostolskie wspominają wielokrotnie jednomyślną modlitwę wspólnoty chrześcijańskiej.

Również i poszczególni wierni oddawali się modlitwie w określonych godzinach dnia. W różnych okolicach bardzo prędko ustalił się zwyczaj przeznaczania na modlitwę pewnych okresów czasu, jak np. o zmierzchu, gdy zapalano światła, lub z brzaskiem dnia, kiedy noc się kończy i zaczyna świtać.

Z biegiem czasu poświęcano modlitwie także inne godziny dnia. Owe wspólne modlitwy przekształciły się stopniowo w ściśle określone godziny modlitw. Tak powstała Liturgia Godzin, wzbogacona także czytaniami. Jest ona przede wszystkim modlitwą uwielbienia i prośbą błagalną; jest modlitwą Kościoła z Chrystusem i do Chrystusa.

-          Wymienienie wszystkich godzin i zaznaczenie, że zajmiemy się Jutrznią

b.      Przechodzimy do tematyki Jutrzni

-          Co to jest Jutrznia i z czym to się je?

-          Odczytanie fragmentów przez uczestników: Ps 5, 4-5

Jutrznia jest uświęceniem porannych godzin dnia. Ten poranny charakter Jutrzni najlepiej wyrażają słowa św. Bazylego: "Jutrznię poświęcamy Bogu jako pierwsze poruszenie naszej duszy i myśli i nie podejmujemy żadnego innego działania, zanim wpierw nie napełni nas radością wspomnienie Boga.

Jutrznia odprawiana o brzasku budzącego się dnia jest ponadto wspomnieniem zmartwychwstania Pana Jezusa. Zrozumiałe jest więc przypomnienie dane nam przez św. Cypriana: "Należy się modlić rano, aby poranną modlitwą wysławiać zmartwychwstanie Pana".

-          Z czego składa się Jutrznia:

v       Jutrznia rozpoczyna się od wersetu wprowadzającego: Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie, pospiesz ku ratunkowi memu… Ten werset oraz opuszcza się wtedy, gdy Jutrznię rozpoczyna się od Wezwania.

v       Następnie śpiewa się lub odmawia odpowiedni hymn. Hymn nadaje każdej Godzinie czy świętu właściwy ton, a równocześnie wprowadza w atmosferę radosnej modlitwy

v       Po hymnie następuje psalmodia, która składa się z jednego psalmu przystosowanego do godziny porannej, z pieśni zaczerpniętej ze Starego Testamentu oraz z drugiego psalmu o charakterze pochwalnym zgodnie z tradycją Kościoła.

v       Po psalmodii następuje krótkie lub dłuższe czytanie. Należy je odczytać jako głoszenie słowa Bożego i tak też go słuchać. Uwydatnia ono z mocą jakieś zdanie i myśl natchnioną lub te słowa Pisma, na które nie zwróciłoby się uwagi w czytaniu ciągłym.

v       Można po czytaniu wprowadzić homilię.

v       Odpowiedzią na słowo Boże jest krótkie responsorium śpiewane lub recytowane, które jednak wedle uznania można opuścić.

v       Następnie wykonuje się uroczyście kantyk Zachariasza.

v       Po kantyku następuje modlitwa powszechna.

v       Następnie odmawiamy Ojcze Nasz

v       Kapłan błogosławi.

-          Dlaczego praktykuję

c.       Jutrznia w kontekście rekolekcji letnich

-          Godzina, posługi.

3.      Podsumowanie tematu

a.       Odpowiedzi na pytania uczestników

b.      Można pokazać brewiarz

c.       Modlitwa końcowa

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin