w_krainie_serow.doc

(54 KB) Pobierz
I miejsce w konkursie na najciekawszy scenariusz zajęć z wykorzystaniem programów edukacyjnych serii „Królik Bystrzak” oraz pr

I miejsce w konkursie na najciekawszy scenariusz zajęć z wykorzystaniem programów edukacyjnych serii „Królik Bystrzak” oraz programów do nauki matematyki – „Matematyczna przygoda” i „Wesołe działania matematyczne”.

 

Autor scenariusza: Anna Wize

Szkoła Podstawowa nr 28 w Warszawie

 

Temat scenariusza:               I Zabawa w detektywów

                                          II Świat owadów

                                          III W krainie serów

                                          IV Tajemniczy szyfr

Programy wykorzystane podczas zajęć: Królik Bystrzak dla Drugoklasisty”

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLAS II Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU KOMPUTEROWEGO „KRÓLIK BYSTRZAK DLA DRUGOKLASISTY”

Scenariusze opracowała

ANNA WIZE

 

III Temat dnia: W krainie serów

Cele operacyjne:

- uczeń:

-          czyta wiersz z odpowiednią intonacją, respektując znaki przystankowe,

-          odpowiada na pytania dotyczące przeczytanego tekstu,

-          wydobywa z tekstu informacje – przesłanie,

-          opowiada na podstawie historyjki obrazkowej,

-          ogrywa scenki pantomimicznie, współpracuje z grupą,

-          rozwiązuje zagadki matematyczne z hasłem,

-          dodaje i odejmuje w zakresie stu,

-          wyjaśnia pisownię wyrazów z ó, rz wymiennym,

-          tworzy melodię do rymowanki,

-          rozpoznaje antonimy,

-          układa i zapisuje zdania,

-          wymienia kilka nazw serów,

-          czyta ze zrozumieniem instrukcję i potrafi wykonać maskę zwierzęcia, tnie, klei, modeluje karton,

-          chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

-          potrafi współpracować w grupie.

Metody nauczania: eksponujące, praktycznego działania, podające.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w grupach, w parach.

Środki dydaktyczne: zagadki, wiersze, krzyżówki matematyczne, napisy, komputer, papier,  klej, nożyczki.

Przebieg zajęć:

I.        Wprowadzenie do tematu zajęć (zajęcia w sali lekcyjnej).

1.      Uczniowie odgadują zagadkę:

„Choć dziurek w nich sporo, łatać ich nie trzeba.

Zjem go z apetytem, razem z kromką chleba”. (ser)

II.     Rozwinięcie tematu.

1.      Nauczyciel czyta wiersz L.J. Kerna „Kruk i lis”.

2.      Analiza treści wiersza:

-          Jakie postaci występują w wierszu?

-          Co się wydarzyło?

-          Co spowodowało konflikt między lisem i krukiem?

-          Wyjaśnienie morału wiersza.

-          Głośne czytanie wiersza przez uczniów.

3.      Uporządkowanie historyjki obrazkowej:

-          Nadanie tytułów obrazkom

-          Indywidualne opowiadanie treści historyjki.

4.      Zabawa ruchowa” „Rób tak – nie rób tal” – naśladowanie ruchów pokazywanych przez prowadzącego, zachowanie czujności przy ruchach mylących innych uczestników gry.

5.      Prezentacja przez uczniów wiadomości przygotowanych w domu na temat gatunków serów.

6.      Zapisanie na tablicy tych nazw.

7.      Praca w grupach – uczniowie dostają koperty z działaniami do rozwiązania, hasło – to nazwa sera.

-          Uczeń rozwiązuje jedno działanie, wspólnie układają wyniki od najmniejszego do największego, odczytują hasło.

Grupa I

25 – 20 = 5     G

100 – 90 = 10 O

50 – 30 = 20   U

12 + 10 = 22   D

15 + 15 = 30   A

5

10

20

22

30

G

O

U

D

A

 

Grupa II

20 – 8 = 12   Z

50 – 25 = 25 A

12 + 18 = 30 M

50 – 8 = 42   O

60 – 2 = 58    J 

30 + 33 = 63  S

40 + 40 = 80  K

60 + 40 = 100 I

 

12

25

30

42

50

63

80

100

Z

A

M

O

J

S

K

I

 

Grupa III

20 – 5 = 15   E

30 – 6 = 24   D

18 + 18 = 36 A

25 + 15 = 40 M

60 – 9 = 51     S

100 – 25 = 75 K

100 – 2 = 98   

15

24

36

40

51

75

98

E

D

A

M

S

K

I

 

Grupa IV

40 – 30 = 10   S

11 + 11 = 22  A

40 – 5 = 35    L

22 + 22 = 44  A

70 – 4 = 66    M

90 – 7 = 83     I

10

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin