SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 26.01.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Mali kucharze
Temat dnia: Kuchareczki
Cele operacyjne: dziecko:
- wie, na czym polega praca kucharki,
- nazywa sprzęty i urządzenia znajdujące się w kuchni,
- naśladuje czynności związane z gotowaniem,
- rozpoznaje za pomocą smaku degustowany produkt,
- wskazuje na ilustracji odpowiednie warzywo,
- wzbogaca swój słownik językowy,
- ćwiczy mięśnie języka,
- samodzielnie ozdabia czapkę kucharską,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: obserwacja, metoda własnych doświadczeń, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, elem. dramy, słuchanie, reagowanie na bodźce słuchowe oraz wzrokowe, aktywność ruchowa, wyklejanie, taniec.
- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka tematyczna, wydawanie poleceń, pokaz, objaśnianie, śpiew, zadawanie pytań, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: plakat schematu kuchni („Nauczycielka Przedszkola” 2009, nr 40), obrazek kucharki wraz z emblematami różnych zawodów („Nauczycielka Przedszkola 2009, nr 35), piosenki: „Kuchareczki”, „Zuppa Romana” oraz nagranie „Mały kucharz”, tarka, garnek, drewniana łyżka, starta marchewka i jabłko, opaski na oczy, rolki papieru toaletowego, zwinięte kartki papieru, emblematy warzyw, szablon czapki kucharskiej dla każdego dziecka, kolorowy papier, nożyczki, klej.
Przebieg zajęć:
1. Zwiedzanie kuchni przedszkolnej, zapoznanie dzieci z pracą pani kucharki. Rozpoznawanie i nazywanie urządzeń wykorzystywanych w pracach kuchennych.
2. Rozmowa tematyczna „Kuchnia”
Po powrocie do sali dzieci dzielą się swoimi obserwacjami, omawiają co zobaczyły. Następnie porównują kuchnię przedszkolną do kuchni przedstawionej na plakacie.
Rozmowa na temat:
- Jakie urządzenia, które widzieliście znajdują się też w waszych domach?
- Do czego służą te przedmioty i kto ich używa?
3. Zabawa ruchowo-naśladowcza „W kuchni”
Dzieci naśladują następujące czynności proponowane przez nauczycielkę:
- ubijanie piany trzepaczką,
- ugniatanie, a następnie wałkowanie ciasta,
- krojenie warzyw na desce,
- tarcie sera na tarce, itp.
4. Zabawa dydaktyczna „Czego potrzebuje pani kucharka?”
Na środku umieszczamy duży emblemat kucharki, a naokoło rozkładamy małe kartoniki, przedstawiające różne przedmioty potrzebne do wykonywania czterech rodzajów zawodów. Kartoniki są pozakrywane, więc dzieci losują na chybił trafił. Następnie muszą nazwać wylosowany przedmiot i zakwalifikować go do konkretnego zawodu. Jeśli uznają, że pasuje do kucharki – kładą go na obrazku, aż cały się zapełni.
5. Słuchanie piosenki „Kuchareczki”
Na słowa refrenu: „puk, puk, puk” – klaszczą
„trach, trach, trach” – naśladują rękoma tarcie na tarce.
6. Demonstrowanie przyborów kuchennych występujących w piosence. Omówienie zasad ich używania.
7. „Co to za smak?” – degustacja startej marchewki lub jabłka
Nauczyciel związuje dzieciom oczy. Każdemu daje do spróbowania jabłko lub marchewkę. Dzieci odgadują, co zjadły – warzywo, czy owoc?
8. Zabawa „Mały kucharz” (wg „Papierowe czary”)
Przed rozpoczęciem zabawy dzieci siadają na dywanie w kole. Każdy otrzymuje rolkę papieru toaletowego oraz zwiniętą w rulon kartkę. Podczas recytacji wierszyka wykonują następujące czynności”
Mały kucharz już od rana pichci w kuchni różne dania. - podwijają rękawy
Trze marchewkę, trze rzodkiewkę. - kartkę papieru pocierają o rolkę
Kroi też cebulę dzielnie. - uderzanie papierem o rolkę
Miesza łyżką wszystko w misce, - rolka na podłodze, kartką mieszają
Aby danie było pyszne. - językiem oblizują się
Trochę przypraw zmielił jeszcze - ugniatamy kartkę
I doprawił całość pieprzem - potrząsanie zmiętą kartką
A-a-a-psik!!! - wszyscy kichają
9. Zabawa dydaktyczna „Gotujemy zupę”
Na środku stoi garnek, obok leży drewniana łyżka oraz ilustracje warzyw. Dzieci powtarzają za nauczycielem wierszyk:
Zdolni z nas kucharze, zupę gotujemy
Garnek z wodą mamy ... (nazwa warzywa) potrzebujemy!
Wskazane dziecko musi odszukać wśród ilustracji wymienione warzywo. Podchodzi do garnka, wrzuca do jego wnętrza obrazek i miesza łyżką, mówiąc nazwę zupy, którą ugotował (np. pomidor-zupa pomidorowa). Oczywiście nie może zabraknąć degustacji, więc próbuje swej zupy i oblizuje się w wymieniony przez nauczyciela sposób, a pozostali powtarzają za nim mówiąc „mniam” i głaszczą się po brzuchu. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie języka. Proponowane sposoby „oblizywania się”:
- język do przodu, oblizywanie brody,
- oblizują górną wargę,
- oblizują dolną wargę,
- oblizywanie warg dookoła, itp.
10. Praca plastyczna „Kucharska czapa”
Dzieci otrzymują szablony czapki kucharza. Muszą ją ozdobić według własnego pomysłu wykorzystując papier kolorowy, klej i nożyczki. Po skończonej pracy zakładają swoje czapki i tańczą w kole (po środku nadal stoi garnek z zupami) do piosenki „Zuppa Romana”
krugra