SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 08.04.2010r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: Wiosna na wsi
Temat dnia: Z wizytą u pani kwoki
Cele operacyjne: dziecko:
- rozwija analizę i syntezę wzrokową,
- ćwiczy pamięć słuchową,
- słucha wiersza J. Brzechwy „Kwoka”,
- rozpoznaje i nazywa zwierzęta z wiejskiego podwórka,
- numeruje kurki, posługując się liczebnikami porządkowymi (1-3),
- posługuje się pojęciami określającymi kolejność,
- wycina koła.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: burza mózgów, swobodna wypowiedź, rytmizowanie tekstu, drama, słuchanie wiersza i piosenki, odpowiedzi na pytania, reagowanie na sygnały dźwiękowe, śpiew, aktywność ruchowa oraz plastyczna.
- oparte na aktywności nauczyciela: ustalanie reguł, prowadzenie zabaw, czytanie wiersza, zadawanie pytań, instruktaż, pokaz, śpiew, nadzór nad wykonywanymi zadaniami, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: ilustracja kurzej rodziny oraz trzech kurek, biała kartka pocięta na 6 pól i ponumerowana, wiersz J. Brzechwy „Kwoka”, piosenki: „W kurniku”, „Kurki trzy”, niebieskie, żółte oraz czerwone kartki papieru, zielona bibuła, nożyczki, klej.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Co się tam ukryło?” (ćwiczenie spostrzegawczości)
Nauczyciel umieszcza na tablicy obrazek przedstawiający kurzą rodzinę. Jest on zasłonięty białą kartką, pociętą na 6 pól i ponumerowaną. Dzieci rzucają kostką, odsłaniają pola, których liczba oczek jest zgodna z tymi wyrzuconymi na kostce.
Próbują odgadnąć, co przedstawia obrazek. Następnie omawiają go, nazywając członków prezentowanej rodziny.
2. Zabawa „Mieszkańcy wiejskiego podwórka” (ćwiczenie pamięci słuchowej)
Dzieci siedzą w kole, zabawę rozpoczyna nauczyciel mówiąc: „Na wiejskim podwórku można spotkać kurę”. Następna osoba powtarza usłyszane zdanie i dodaje nazwę nowego, wiejskiego zwierzątka.
3. Zabawa rytmiczno-ruchowa „Na podwórku”
Zabawa polega na rytmicznym wypowiadaniu tekstu:
Na podwórku jest wesoło, wiele zwierząt chodzi w koło: ko, ko, ko i kwa, kwa, kwa, niech zabawa dalej trwa.
Za każdym razem dzieci ustalają sposób chodu po kole, poprzez wcielanie się w różne wiejskie zwierzęta.
4. Słuchanie wiersza J. Brzechwy „Kwoka”
5. Rozmowa nt. wiersza „Kwoka”
- Jak inaczej możemy nazwać kwokę?
- O jakich zwierzątkach była mowa w wierszu?
- Czy kwoka była dobrze wychowana?
- Jakie znacie czarodziejskie słowa, których mogłaby użyć kwoka?
6. Zabawa ruchowa „W kurniku” (wg „Śpiewające brzdące” wyd. 1, cz. 2)
Podział dzieci na 3 grupy: koguty, kury, pisklęta. Każda siada w wyznaczonym miejscu. Kiedy grupa usłyszy odgłos wydawany przez reprezentowane przez siebie zwierzę wychodzi na środek i:
- kogut – przechadza się z rękami splecionymi za plecami i wypiętą piersią, „kogut robi obchód podwórka”
- kura – wybiega na środek i siada „na grzędzie”, w celu wysiadywania jajek
- pisklę – biega po podwórku, poruszając skrzydełkami.
7. Słuchanie piosenki „Kurki trzy” (Metodą Dobrego Startu)
- Ile kurek wyszło w pole?
- Jak szły kurki?
- Co to znaczy gęsiego?
- Pokażcie na tablicy pierwszą, drugą i trzecią kurkę.
- Która kurka idzie na przedzie, która z tyłu, a która w środku?
- Która kurka idzie zaraz za pierwszą?
- Pokażcie przedostatnią kurkę.
8. Zabawa ruchowa do piosenki „Kurki trzy”
Dzieci ustawiają się w grupy trzyosobowe
1. Wyszły w pole kurki trzy - idą w rzędzie w różnych kierunkach
I gęsiego sobie szły.
Pierwsza z przodu, w środku druga
Trzecia z tyłu oczkiem mruga.
I tak sznurkiem kurki trzy
Raz dwa! Raz dwa! W pole szły.
2. A pod stogiem ziarnka są, - przykucają i stukają palcem o podłogę
Zjadły kurki ziarnek sto.
Myśli sobie każda kurka”
„Po co wracać na podwórko?
Smaczne tutaj ziarnka są
Nie na próżno tu się szło”.
3. Chłop szedł miedzą do swej wsi - tworzą trzyosobowe kółeczka
I zobaczył kurki trzy.
Krzyknął: „Pozwól kurze grzędy,
One wnet ci wlezie wszędy!”
Klasnął w dłonie: raz, dwa, trzy! - głośno klaszczą
I wypłoszył kurki trzy! - chowają się w kąt
9. Praca plastyczna „Kurczątka” (techniką origami z kół)
Rozdanie dzieciom niebieskich kartek A4, na które muszą przykleić samodzielnie przez siebie wycięte następujące elementy: dwa żółte koła tej samej średnicy i jedno mniejsze (korpus, skrzydło i głowa kurczaka), czerwone nóżki i dziobek. U spodu kartki przyklejają wyciętą z bibuły trawę.
krugra