Wyruszamy na wyprawę do lasu wraz z trzema Małgorzatkami.doc

(34 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 11.05.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Spotkanie z baśnią i teatrem

Temat dnia: Wyruszamy na wyprawę do lasu wraz z trzema Małgorzatkami

 

Cele operacyjne: dziecko:

- rozwija swoje słownictwo za pomocą pracy z ilustracją,

- wciela się w rolę wędrownika,

- uczestniczy w inscenizacji opowiadania z użyciem sylwet i obrazków,

- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące inscenizacji,

- czerpie radość z zabaw ruchowych,

- prawidłowo reaguje na sygnały dźwiękowe,

- porównuje liczebności zbiorów stosując określenia: mniej, więcej, tyle samo.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, drama, aktywność ruchowa, słuchanie, odpowiedzi na pytania, przeliczanie, porównywanie zbiorów, reagowanie na sygnały dźwiękowe.

- oparte na aktywności nauczyciela: umowa, instruktaż, pokaz, prowadzenie zabaw ruchowych i muzycznych, śpiew, drama, zadawanie pytań, rozmowa, gra na bębenku, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: ilustracja wiosennego lasu, gazety, melodia „Tańca pastuszków”
P. Czajkowskiego, utwór H. Bechlerowej „Trzy Małgorzatki”, sylwety bohaterów utworu, ilustracje roślin i zwierząt, piosenka „Bal w lesie”, obrazek lasu ze zwierzętami w określonej liczbie, bębenek, Karta pracy A nr 28 (4-latki), karta pracy „Dziewczynka w lesie (3-latki).

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie

Popatrz w prawo, popatrz w lewo i uśmiechnij się. Do wspólnej zabawy zapraszamy cię.

 

2. Oglądanie ilustracji późnowiosennego lasu

Omówienie wyglądu lasu:

- Czy podoba wam się las o tej porze roku?

- Jakie zwierzęta widzimy na obrazku?

- A może znacie widoczne tam rośliny?

 

3. Zabawa ruchowa z gazetami „Wiosenna wyprawa do lasu”

Przy dźwiękach „Tańca pastuszków” Piotra Czajkowskiego dzieci wykonują nast. czynności:

- gazeta jest złożona i pełni rolę lusterka, w którym przeglądamy się przed wyruszeniem na spacer,

- gazeta zmienia się w czapkę, składamy ją na pół, dziecko trzyma ją w obu rękach nad głową; maszeruje, podskakując z nogi na nogę,

- gazeta zmienia się w lornetkę, dzieci leżą na brzuszkach i obserwują przyrodę przez zwiniętą w rulon gazetę,

- gazeta jest „wachlarzem”, dzieci wachlują się raz prawą, raz lewą ręką trzymając w niej gazetę,

- zrywa się wiatr – gazeta szeleści, dzieci pocierają o siebie strony gazety, powiewają nimi
w powietrzu

- pada deszczyk – stukają palcem o gazetę, słychać odgłosy burzy – uderzają pięścią w gazetę,

- uciekamy przed deszczem – dzieci zakładają nad głową i zarazem na plecach rozłożoną gazetę, trzymają ją w obu rękach za rogi,

- wychodzi słońce – idziemy spokojnie maszerując,

- zatrzymujemy się na leśnej polance i rozkładamy „kocyk”- gazetę,

- dzieci odpoczywają po spacerze.

 

4. Słuchanie opowieści H. Bechlerowej „Trzy Małgorzatki” inscenizowanej sylwetami bohaterów oraz prezentacją odpowiednich obrazków zwierząt i roślin.

 

Rozmowa na temat opowieści:

- Ile Małgorzatek szło do lasu?

- Co chciała zbierać każda z dziewczynek?

- Czy udało im się uzbierać roślinki? Co takiego robiły w lesie?

- Kto pomógł odnaleźć się dziewczynkom?

- Czy dzieci mogą chodzić same do lasu?

 

5. Zabawa ruchowa do piosenki „Bal w lesie” (wg „Śpiewające brzdące” wyd. II, cz. 1)

Dzielimy dzieci na trzy grupy: kukułki, dzięcioły i skowronki. Każda grupa siada
w wyznaczonym miejscu tak, by środek sali pozostał wolny.

 

Ref: Dziś w lesie ptaszki miały bal,                                          - wszyscy śpiewają i klaszczą

Wesoło było tam.

A wilczek gdzieś przy krzaczku siadł,

Na trąbce wszystkim grał.

 

1. Ku-ku, ku-ku kukułka kukała.                                          - grupa wybiega na środek, „fruwa”,

Ku-ku, ku-ku pięknie tańcowała x2                                          naśladuje kukanie

 

2. Puk, puk, puk, puk dzięcioł w drzewo stukał.              - „fruwają” dzięcioły, stukają dziobem

Puk, puk, puk, puk, zwinnie nogą stukał  x2

 

3. Tir-li, tir-li, tak skowronek śpiewał                            - skowronki „fruwają”, kiwają głowami

Tir-li, tir-li, główką zwinnie kiwał  x2

 

Grupy zmieniają się miejscami podczas wstępu instrumentalnego przed każdą zwrotką.

 

6. Ćwiczenie matematyczne „W lesie”

Dzieci liczą na dużym obrazku: ptaki (4), wiewiórki (3), jeże (2). Określają, których zwierząt jest najwięcej, a których najmniej. O ile jest więcej wiewiórek niż jeży? O ile mniej jest jeży niż wiewiórek?

 

7. Ćwiczenie słuchowe „Stukanie dzięcioła”

Nauczyciel uderza w bębenek, a dzieci klaszczą tyle razy, ile dźwięków bębenka usłyszały.

 

8. Rozwiązywanie kart pracy

·         4-latki: Karta pracy A nr 28 – oglądanie ilustracji lasu, zaczerpniętej z bajki
o „Czerwonym Kapturku”. Wskazywanie postaci, która jako pierwsza dojdzie do domku babci i tej, która dojdzie ostatnia. Uzasadnianie swojego wyboru. Porównanie tej sytuacji z baśnią. Zaznaczenie drogi Czerwonego Kapturka, leśniczego i wilka. Pokolorowanie ilustracji.

·         3-latki: Karta pracy „Dziewczynka w lesie” – dopasowywanie do obrazka umieszczonych poniżej  jego fragmentów. Kolorowanie ilustracji dziewczynki zbierającej jeżyny.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin