SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 19.01.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Świętujemy Dzień Babci i Dziadka
Temat dnia: Upominek dla dziadków
Cele operacyjne: dziecko:
- śpiewa piosenkę z równoczesnym inscenizowaniem jej treści ruchem,
- wciela się w rolę,
- słucha uważnie wiersza,
- uczy się wiersza na pamięć metodą ze słuchu,
- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną,
- wzmacnia swoją więź emocjonalną z rodziną.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: śpiew, ruch, drama, słuchanie, recytacja, malowanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, pokaz, wyjaśnianie, czytanie wiersza, instruktaż, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: opaska na oczy, piosenka „Gimnastyczna wyliczanka”, wiersz M. Ćwiek „Dla babci i dziadka”, podręcznik „Przedszkole czterolatka” s.20, kartki papieru z narysowanym konturem serca, korek, czerwona farba.
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia słuchowe Do babci i dziadka
Dzieci stoją w luźnej gromadzie. Jedno dziecko ma zakryte oczy. Nauczyciel wybiera drugie dziecko, które będzie odgrywało rolę dziadka lub babci. Na znak dziecko przywołuje swojego kolegę z zawiązanymi oczami, mówiąc np. Olku, chodź do dziadka.
Gdy wybieramy dziewczynkę, przywołuje swoją koleżankę słowami, np. Kasiu, chodź do babci.
Dziecko, kierując się słuchem, musi odnaleźć drogę do przywołującej go osoby. Gdy wykona zadanie, jest dziadkiem lub babcią.
2. Zabawa przy piosence Gimnastyczna wyliczanka (sł. i muz. K. Bayer i A. Wacławski)
Raz i dwa, i raz, i dwa, Dziadkowie podnoszą ręce do góry w rytm piosenki,
każdy babcię fajną ma. babcie podnoszą ręce do góry w rytm piosenki,
Trzy i cztery, trzy, i cztery, dziadkowie maszerują w miejscu,
babcia dobre ma maniery. babcie jak wyżej,
Pięć i sześć, i pięć, i sześć, dziadkowie wykonują skłony w przód i wyprost w rytm piosenki,
babcia zawsze da coś zjeść. babcie jak wyżej,
Siedem, osiem, siedem, osiem, dziadkowie wykonują dwa przysiady w rytm piosenki,
babci siatki noszę. babcie naśladują dźwiganie ciężkich siatek,
Dziewięć, dziesięć, dziadkowie wykonują obrót wokół osi,
dziewięć, dziesięć, ręce trzymają na biodrach,
babcia radość nam przyniesie. babcie wykonują obrót wokół osi, ręce trzymają na biodrach,
I liczymy od początku, wszyscy klaszczą w ręce.
ustawieni w jednym rządku. (bis)
Podczas muzyki instrumentalnej dzieci biegają w rożnych kierunkach. Gdy rozpocznie się część wokalna – znajdują sobie nowe miejsca i powtarzają ruchy.
3. Zabawa z elementami dramy Co robi babcia, co robi dziadek?
Każde dziecko zastanawia się, jakie czynności wykonują jego dziadkowie. Po czym za pomocą gestu, mimiki i ruchu prezentuje daną czynność, sugerując wcześniej pozostałym dzieciom, kogo prezentuje (babcię, czy dziadka). Dzieci muszą podać prawidłową odpowiedź.
4. Słuchanie wiersza M. Ćwiek Dla babci i dziadka (wraz z nauką tekstu metodą ze słuchu)
Wyczaruję dla babuni, Namaluję dziadziusiowi,
suknię z kropli rosy. rybek pełną rzekę,
Szal z obłoków, wstążkę z tęczy koszyk grzybów, działkę z domkiem,
wplotę jej we włosy. pieska na pociechę.
5. Rysowanie prezentów dla babci i dziadka, jakie dzieci chciałyby im wręczyć z okazji ich święta – Przedszkole czterolatka, s. 20.
6. Praca plastyczna Serce dla dziadka
Dzieci wypełniają kontur serca czerwoną farbą maczaną w korku.
krugra