Prawo_rolne__skrypt_03.doc

(137 KB) Pobierz

PRAWO ROLNE

 

 

 

 

POJECIA

 

dzialalnosc rolnicza - w zakresie produkcji roslinnej i zwierzecej oraz prod ogrodniczej, sadowniczej, rybnej, lesnej i pszczelarskiej. Oparta na rolniczym charakterze wytwarzania.

 

gospodarstwo rolne - zorganizowany zespol czynnikow sluzacych do prowadzenia dzialalnosci rolniczej (nie tylko ziemia, takze praca kapital itd.). W kategorii ekonomicznej to zespol czynnikow produkcji odpowiednio zorganizowanych i znajdujacych sie pod jednym kierownictwem. W ujeciu funkcjonalnym to forma prowadzenia dzialalnosci

 

gospodarstwo rolne wg. KC to grunty rolne wraz z gruntami lesnymi, budynkami, ich czesciami, urzadzeniami i inwentarzem jezeli stanowia lub moga stanowic zorganizowana calosc gospodarcza, oraz prawami i obowiazkami zwiazanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

 

producent rolny - kazda osoba, ktora wytwarza produkty rolne. Moze to byc

osoba fizyczna jak i prawna. Gdy chodzi o osoby fizyczne, to ustawodawca definiuje i okresla status rolnika i domowika w ustawie o ubezpieczeniach spol

rolnikow.

 

nieruchomosc rolne (grunt rolny) to nieruchomosci ktore sa lub moga byc wykorzystywane do prowadzenia dzialalnosci wytworczej w rolnictwie w zakresie produkcji roslinnej i zwiersecej, nie wylaczajac produkcji ogrodniczej ,sadowniczej i rybnej.

 

prawo rolne to zepol norma prawnych zwiazanych z ksztaltowaniem przez panstwo produkcji rolnej i ustroju rolnego, rynkow rolnych i obszarow wiejskich. Wyodrebnienie wiec opiera sie na kryteriach przedmiotowych.

 

KONSTRUKCJE TEORETYCZNE

wlasnosc rolnicza - rozni sie od wlasnosci w rozumieniu k.c., przedmiotem wlasnosci rolniczej jest mienie zorganizowane w formie gospodarstwa rolnego, natomiast przedmiotem wlasnosci wg KC jest rzecz. Obejmuje nie tylko prawa wlasnosci w rozumieniu KC ale takze inne prawa ktore stanowia podstawe zorganizowanego gospodarstwa rolnego.

 

stosunek prawno-rolny - to stosunek prawny, ktorey charakteryzuje sie nastepujacymi cechami:

a) przynajmniej jedna ze stron jest producent rolny

b) przedmiot tego stosunku jest zwiazany z dzialalnoscia rolnicza

c) istnieje odrebna regulacja ustawowa dotyczace tej dzialalnosci

 

kontrakty rolne - sa to kontrakty, w ktorych

a)  przynajmniej jedna ze stron umowy jest producent rolny

b)  przedmiot umowy zwiazany jest z dzialalnoscia rolnicza

c) istnieje odrebna regulacja ustawowa

 

ZRODLA

RP chroni wlasnosc i prawo dziedziczenia, wywlaszczenie dopuszczalne jest wylacznie na cele publiczne i za slusznym odszkodowaniem. Ograniczenie dzialalnosci gospodarczej dopuszczalne jest wylacznie w drodze ustawy i ze wzgledu na wazny interes publiczny. Podstawa ustroju rolnego panstwa jest gospodarstwo rolne. To normy konstytucyjne. Oprocz tego zrodlami prawa rolnego sa takze ustawy, ratyfikowane umowy miedzynar, rozporzadzenia oraz akty prawa wspolnotowego (po przystapieniu do UE).

 

REGLAMENTACJA OBROTU NIERUCHOMOSCIAMI ROLNYMI I GOSPODARSTWAMI ROLNYMI

Termin uzywany w 3 znaczeniach

1) waskim - tyczy sie tylko przeniesienia wlasnosci nieruchomosci (nabycia

    na podstawie umowy)

2) szerszym - dla okreslenia roznych zdarzen prawnych prowadzacych

    do przejscia wlasnosci (dziedziczenie, zasiedzenie itd.)

3) najszerszym - dla okreslenia wszelkich zdarzen prawnych prowadzacych

    do zmiany podmiotu wladajacego nieruchomoscia rolna.

 

PRZENIESIENIE WLASNOSCI NIERUCHOMOSCI ROLNEJ

Do czasu nowelizacji KC przepisy przewidywaly daleko idace ograniczenia

w zakresie przenoszenia wlasnosci nieruchomosci rolnych:

1) wymogu posiadania przez nabywce nieriuchomosci rolnych kwalifikacji rolniczych (teoretycznych - potwierdzonych swiadectwem ukonczenia odp. szkoly rolniczej lub kursu w tym zawodzie oraz praktycznych - umiejetnosci prowadzenia dzialalnosci rolniczen nabyte przez prace przy produkcji rolnej). Brak tych kwalifikacji skutkowal niewaznoscia umowy przenoszacej wlasnosc.

2) ograczenie podzialu gosp. rolnego, tzn  przeniesienie wlasnosci nieruchomosci rolnej prowadzace do podzialu gospodarstwa bylo dopuszczalne tylko wtedy jezeli w wyniku tego przeniesienia wlasnosci powstawalo gospodarstwo rolne.

3) maksymalne normy obszarowe, ktore okreslaly max obszar indywidualnego gospodarstwa rolnego. W razie ich przekorczenia, nadwyzka ziemi mogla byc przejeta na wlasnosc panstwa bez odszkodowania.

W wyniku nowelizacji KC zniesiono w/w ograniczenia, obecnie zostalo zachowane tylko jedno - w razie sprzedazy przez wspolwlascicieli nieruchomosci rolnej udzialu we wspolwlasnosci lub czesci tego udzialu, pozostalym wspolwlascicielom przysluguje prawo pierwokupu jezeli prowadza gospodarstwa na wspolnym gruncie. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy wspólwlaściciel prowadzacy jednocześnie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udział we współwłasności wraz z tym gospodarstwem albo gdy nabywcą  jest inny współwłaściciel lub osoba, która dziedziczyłaby  gospodarstwo po sprzedawcy.

 

OBROT GRUNTAMI ROLNYMI W PANSTWACH ZACH EUROPEJSKICH

Wspolna polityka panstw przewiduje roznorakie instrumenty, w tym takze takie

ktore polegaja na ograniczenia obrotu nieruchomosciami rolnymi poprzez szereg instrumentow kontrolnych:

1) kontroli podlega nie tylko obrotu wlasnosciowego ale takze obrot dzierzawy, jej przedmiotem jest obrot dzialkami gruntu albo gospodarstwami rolnymi. W przepisach szczegolowo okresla sie kryteria tej kontroli.

2) kontroli podlegaja tez kwalifikacje rolnicze nabywcow gruntow rolnych. Dotyczy on nie tylko nabywcow gruntow rolnych, ale takze dzierzawcow. Niespelnienie tego wymogu (posiadania odpowiednich kwalifikacji) moze spowodowac niewaznosci umowy dzierzawy na przyklad, a jego posiadanie moze powodwac nadanie takiemu nabywcy bardziej uprzywilejowanego statusu prawnego. Nacisk kladziony jest na kwalifikacje praktyczne.

3) zapobieganie nieracjonalnym podzialom gospodarstw rolnych - polegac moze na wprowadzeniu kryteriow obszarowych jake powinny spelnia gospodarstwa rolny - odstepstwo od nich jest w zasadzie niedopuszczalne. Innym sposob kontroli oparta jest na konrtukcji gospodarstwa rolnego zdolnego do produkcji towarowej i bedacego w stanie zapewnic wystarczajace srodki utrzymania jednej rodzinie rolniczej. Odrzuca sie sztywne kryteria obszarowe.

4) zapobieganie nadmiernej koncentracji gruntow rolnych - ma na celu zapobiezenie wykupywaniu gospodarstw rodzinnych przez wielkich producentow. Okresla sie maksima obszarowe, jednak ich przekroczenie jest dopuszczalne

5) wprowadzenia odpowiednich sankcji - za nieprzestrzeganie w/w zasad o charakterze:

a) cywilno prawnym - np sankcja niewaznosci, niemoznosc ujawnienia transakcji w ksiegach hipotecznych, zadanie przywrocenia stanu poprzedniego

b) adm-prawne - wladcza ingerencja organu w stosunku pomiedzy uczestnikami nielegalnej transakcji

c) sankce karne - najczesciej w postaci grzywny

d) sankcje finansowe - chodzi o mozliwosc skorzystania z pomocy finansowej, strona nie przestrzegajaca zasad obrotu moze zostac pozbawiona tej mozliwosci.

 

TRYBY I SPOSOBY ZNOSZENIA WSPOLWLASNOSCI GOSPODARSSTWA ROLNEGO

 

W DRODZE UMOWY

1) przez podzial gospodarstwa rolnego miedzy wszystkich wspolwlascicieli - w ten sposob kazdy z nich stanie sie wlascicielem czesci na jakie gospodarstwo rolne zostalo podzielone, odpowiedniej do wielkosci swojego udzialu. Ewentualne roznice w wielkosci udzialow a wartoscia czesci so wyrownywalne przez doplaty pieniezne. W zakresie podzialu gospodarstwa rolnego nie obowiazuje art 213 KC - by podzial byl zgodny z zasadami prawidlowej gospodarki rolnej.

2) przez nabycie przez jednego ze wspolwlasciceli udzialow pozostalych - w ten sposob jeden ze wspolwlascicieli staje sie wlascicielem calego gospodarstwa rolnego

3) sprzedaz gospodarstwa rolnego osobie trzeciej i podzial uzyskanej sumy pomiedzy wspolwlascicieli odpowiednio do wielkosci ich udzialow

 

W DRODZE ORZECZENIA SADU

1) przez podzial gospodarstwa pomiedzy wszystkich wspowlascicieli - sa dokona go, gdy nie bedzie on sprzeczny z zasadami prawidlowej gospodarki rolnej. Jego stwierdzenie wymaga odwolania sie do opinii bieglego. Jezeli nie jest mozliwy podzial do wysokosci udzialow, sad przyzna doplaty pieniezne.

2) jezeli podzial jest niedopuszczalny

a) sad przyzna je temu ze wspolwlascicieli, na ktorego wyraza zgode pozostali

b) w razie braku zgody sa przyzna je temu, ktory je prowadzi lub w nim pracuje, chyba ze interes spoleczno-gospodarczy przemawia za wyborem innego wspolwlasciciela

c) jesli powyzszy wymog spelnia kilku z nich, albo nie spelnia zaden to sad przyzna gospodarstwo temu wspolwlascicielowi, ktory daje najlepsza gwarancje jego nalezytego prowadzenia. Wspolwlasciciel, ktory nie otrzymal gospodarstwa rolnego ani jego czesci ma prawo do splat. Wysokość przysługujących spłat z gospodarstwa rolnego  ustala się stosownie do ich zgodnego porozumienia.  W razie braku takiego porozumienia spłaty przysługujące  współwłaścicielom mogą być obniżone. Przy określeniu

stopnia ich obniżenia bierze się pod uwagę: 1) typ,  wielkość i stan gospodarstwa rolnego będącego przedmiotem zniesienia współwłasności, 2) sytuację osobistą i majątkową współwłaściciela zobowiązanego do spłat i współwłaściciela uprawnionego do ich otrzymania. Obnizenie spłat, stosownie

do przepisu paragrafu poprzedzającego, nie wyklucza możliwości

rozłożenia ich na raty lub odroczenia terminu ich zapłaty

3) sprzedaz gospodarstwa rolnego: na wniosek wszystkich wspolwlascicieli lub w styuacji gdy zaden ze wspolwlascicieli nie wyrazi zgody na przyznanie mu gospodarstwa rolnego.

 

DZIEDZICZENiE GOSPODARSTWA ROLNEGO

Do dziedziczenia z ustawy gospodarstw rolnych obejmujacych grunty rolne o powierzchni przekraczajacej 1 ha stosuje sie przepisy tytulów poprzedzajacych ksiegi niniejszej  ze zmianami wynikajacymi z przepisów ponizszych.

 

ZAS OGOLNE KC

Wyroznic mozna nastepujace grupy ustawowych spadkodawcow: W pierwszej kolejnosci powo¦ane s_ z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy  oraz jego ma¦+onek; dziedzicz_ oni w czŕÂciach rˇwnych. Jednak+e cz੠ przypadaj_ca ma¦+onkowi nie mo+e byŠ mniejsza ni+ jedna czwarta ca¦oÂci spadku. Je+eli dziecko spadkodawcy nie do+y¦o otwarcia spadku, udzia¦ spadkowy, ktˇry by mu przypada¦, przypada jego dzieciom w czŕÂciach rˇwnych. Przepis ten stosuje siŕ odpowiednio do dalszych zstŕpnych. W przypadku braku zstepnych do spadku powolani sa ma¦+onek, rodzice  i rodze˝stwo. Udzial spadkowy ma¦+onka wynosi polowe spadku. Udzial kazdego z rodzicow wynosi 1/4 tego co przypada rodzicom i rodzenstwu. Reszte dziedziczy rodzenstwo w czesciach rownych. Jesli jedno z rodzicow nie dozylo otwarcia spadku jego udzial przypada po polowie  drugiemu z rodzicow i rodzenstwu spadkodawcy. Gdy sa tylko rodzice albo tylko rodzenstwo to dziedzicza oni ich czesc w czesciach rownych. Jesli ktores z rodzenstwa spadkodawcy nie dozylo otwarcia spadku, jego udzial przypada jego zstepnym.  W braku ma¦+onka spadkodawcy i krewnych powo¦anych do dziedziczenia z  ustawy spadek przypada Skarbowi Pa˝stwa jako spadkobiercy ustawowemu. Pamietac o wspolnosci ustawowej. Po smierci malzonka wspolwlasnosc laczna (ustawowa) staje sie wspolwlasnoscia ulamkowa, drugi malzonek nabywa na wlasnosc polowe calego majatku, a druga polowa to spadek i z niej sie oblicza ulamki.

 

PRZESLANKI DZIEDZICZENIA GOSP WG ART 1059 KC

GOsp rolne dziedzicza spadkobiercy, ktorzy:

1) stale pracuja bezposrednio przy produkcji rolnej

2) maja przygotowanie zawodowe do prowadzenia tej produkcji

3) sa malotletni, badz tez pobieraja nauke zawodu lub uczeszczaja do szkol

4) sa trwale niezdolni do pracy

Ponadto kodeks wprowadza rowniez powolanie tytulem szczegolnego zastepstwa, wchodzi ono z gre wowczas, gdy spadkobierca nie spelnia przeslanek do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, ale szczegolnego przeslanki (pkt 1 i 2) spelniaja ich nastepcy prawni.

 

Wnuki dziedzicza gdy:

1) dzieci nie dozyja otwarcia spadku (wtedy musza oni spelnic jedna z przeslanek z 1059)

2) gdy dzieci nie spelniaja przeslanek, ale ich dzieci spelniaja jedna z dwoch przeslanek.

 

Rodzenstwo dziedziczy w razie braku zstepnych, szczegolne zastepstwo gdy

1) zstepni zyja, ale nie spelniaja przeslanek dziedziczenia, a rodzenstwo spelnia jedna z dwoch przeslanek.

 

Dzieci rodzestwa - w ramach drugiej kolejnosci dziedziczy rodzenstwo, ale jesli nie dozyli otwarcia spadku dziedzicza dzieci. Szczegolne zastepstwo, rodzenstwo nie spelnia przeslanek a ich dzieci splniaja jedna z dwoch.

 

DZIEDZICZENE TESTAMENTOWE

Obowiazuje wolnosc testowania, kazda osoba fizyczna badz prawna moze dziedziczyc gospodarstwo rolne. Jedyne ograniczenie dotyczy zapisu. Jezeli wykonanie zapisu prowadziloby do podzialu gospodarstwa rolnego lub wkladu gruntowego w rolniczej spóldzielni produkcyjnej, sprzecznego z zasadami prawidlowej gospodarki rolnej, spadkobierca zobowiazany do wykonania zapisu moze zadac zamiany przedmiotu zapisu na swiadczenie pieniezne.

 

ZBYCIE SPADKU OBEJMUJACEGO GOSPODARSTWO ROLNE

OBecnie brak ograniczen.

 

DZIAL SPADKU OBEJMUJACEGO GOSP ROLNE

Stosuje sie przepisy o podziale gospodarstw rolnych przy zniesieniu wspolwlasnosci.

 

ODP ZA DLUGI SPADKOWE ZWIAZANE Z PROWADZEINE GOSPODARSTWA ROLNEGO

 

OGOLNIE

Do chwili przyjŕcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialnoŠ za d¦ugi  spadkowe tylko ze spadku, tzn. przedmiotami nalezacymi do spadku. Egzekucja moze byc skierowana tylko do majatku spadkowego.

Od chwili przyjecia spadku odpowiedzialnosc za dlugi spadkowe uzalezniona jest od sposobu przyjecia spadku. Od chwili prostego przyjecia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialnosc za dlugi spadkowe z calego swego majatku bez ograniczen. W razie przyjecia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialnosc za dlugi spadkowe tylko do  wartosci czynnego spadku, jednakze wartosci tej dochodzic mozna z calego majatku spadkodawcy.

 

REGULACJA ODNOSNIE GOSPODARSTW

Odpowiedzialność za długi spadkowe związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego ponosi od chwili działu spadku spadkobierca, któremu to gospodarstwo przypadło, oraz spadkobiercy otrzymujący od niego spłaty. Każdy z tych spadkobierców ponosi  odpowiedzialność w stosunku do wartości otrzymanego udziału. Odpowiedzialność za inne długi ponoszą wszyscy spadkobiercy na zasadach ogólnych.

 

DZIEDZICZENIE WKLADU GRUNTOWEGO W RSP

Przede wszystkim stosuje sie regulacje ponizsza.

Należący do spadku wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni  produkcyjnej dziedziczą ci spośród spadkobierców, którzy  w chwili otwarcia spadku:

  1)  są członkami tej spółdzielni albo

  2)  bądź są małoletni, bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo

  3)  są trwale niezdolni do pracy.

W braku spadkobierców określonych w punkcie pierwszym  paragrafu poprzedzającego wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni  produkcyjnej dziedziczą również spadkobiercy, którzy pracują  w gospodarstwie rolnym spółdzielni albo w ciągu sześciu miesięcy od otwarcia spadku zostaną członkami tej spółdzielni. Przepisy paragrafów poprzedzających dotyczą również działki

przyzagrodowej i siedliskowej, jeżeli należą one do spadku.

 

W razie jej braku przepisy dot dziedziczenia gosp rolnych a dopiero poziej przpeisy ogolne.

 

GRUPY PRODUCENTOW ROLNYCH I ICH ZWIAZKI

Ustawa określa zasady organizowania się producentów rolnych w grupy

producentów i ich związki oraz zasady i warunki udzielania ze srodków publicznych pomocy finansowej związanej z ich organizowaniem i funkcjonowaniem.

 

Osoby fizyczne prowadzace gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów

o podatku rolnym i osoby fizyczne prowadzace dzialalność rolnicza  w zakresie dzialów specjalnych produkcji rolnej moga organizowac sie w grupy producentów rolnych w celu dostosowania produkcji rolnej do warunków rynkowych, poprawy efektywnosci gospodarowania,  planowania produkcji ze szczególnym uwzględnieniem jej ilosci i  jakosci, koncentracji podazy oraz organizowania sprzedazy  produktów rolnych, a takze ochrony srodowiska naturalnego.

 

Grupa producentow rolnych ma zawsze forme osoby prawnej i prowadzi dzialalnosc jako przedsiebiorca pod warunkiem, ze:

1) zostala utworzona przez producentow 1 produkto rolnego lub grupy producentow

2) dziala na podstawie statutu lub umowy stanowiacej akt zalozycielski grupy, ktory powinien w szczegolnosci okreslac: a) zasady przyjowania nowych czlonkow oraz ich wystepowania, przy czym minimalny okres czlonkostwa nie moze byc krotszy niz 3 lata obrachunkowe b) wymog przynaleznosci tylko do 1 grupy w zakresie danego produktu lub grupy

3) sklada sie z czlonkow udzialowcow lub akcojnariuszy, z ktorych zaden nie moze miec wiecej niz 20% glosow na walnym zgromadzeniu

4) osiaga odpowiednio wysokie przychodzy ze sprzedazy produktow rolnych grupy wytworzonych w gospodarstwach jej czlonkow

5) okresla obowiazujace czlonkow grupy zasady produkcji w tym dotyczace jakosci ilosci produktow, sposoby przygotowania do sprzedazy itd.

 

Rejestr grup producentow prowadzi wojewoda, ktory stwierdza w drodze deycji spelnienie przez grupe warunkow wymaganych w ustawie oraz dokonuje wpisu grupy do rejestru. Rejestr jest jawny. Grupa powiadamia wojewode o kazdej zmianie danych tamze zawartych. Gdy grupa przestaje spelniac okreslone prawem wymogi, wojewoda stwierdza ten fakt i w drodze decyzji skresla ja z rejestru.

 

ZWIAZKI GRUP PRODUCENTOW ROLNYCHY

Grupy producentów rolnych danego produktu lub grupy produktów, w celu reprezentowania swoich interesów, mogą organizować się w związki grup producentów rolnych, zwane dalej "związkami". Związek może zostać utworzony:

1)  przez grupy producentów rolnych jednego produktu lub grup

     produktów, przy czym grupy producentów nie są członkami innego

     związku grup producentów tych samych produktów lub grup

     produktów,

2)  do realizacji w szczególności następujących celów:

     - organizowania i koordynowania zaopatrzenia w środki produkcji,

     - przechowywania i przygotowywania w celu wprowadzenia do

       obrotu produktow rolnych

     - promowania efektywnych metod produkcji cyz prowadzenia analiz

        rynku

Rejestr zwiazkow prowadzi minister wlasciwy do spraw rolnictwa.

 

Grupy producentow rolnych funnkcjonujace wg tej ustawy maja prawo do pomocy finansowej przenazczonej na zalozenie i wpsarcie ich dzialalnosci w okresie pierwszyh 5 lat od zarejestrowania. Pomoc ta najwieksza jest w pierwszych roku bo wynosi 5% udokumentowanych rozcznych przychodow, a w 5 roku 1%. Przyznaje sie ja na wniosek grupy.  Pomoc wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem podlega zwrotowi. Grupy moga ubiegac sie o preferencyjne kredyty inwestycyjne, a takze korzystac z doplad do oprocentowania kredytow zaciagnietych na cele obrotowe na zasadach ogolnych.

 

PRAWNA OCHRONA GRUNTOW ROLNYCH

 

PRZEDMIOT OCHRONY

Okreslony bardzo szeroko, obejmuje nie tylko grunty okreslone w ewidencji jako grunty rolne ale takze np. grunty pod stawami rybnymi i innymi zbiornikami wodnymi sluzacymi wylacznie dla potrzeb rolnictwa, pracowniczych ogrodkow dzialkowych i ogrodow botanicznych,  pod wchodzacymi w sklad gospodarstw rolnych budynkami  mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami sluzacymi  wylacznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spozywczemu

 

CEL OCHRONY

Ograniczenie przeznaczania tych gruntow na cele nierolne lub nielesne, zapobieganie procesowi degradacji/dewastacji oraz szkodom w produkcji rolniczej, rekultywacja i zagospodarowanie gruntow na cele rolnicze oraz zachowanie torfowisk i oczek wodnych jako naturalnych zbrionikow wodnych.

Polega ona na

1) ochronie ilosciowej gruntow rolnych (ograniczenie wylaczania spod produkcji rolnej)

2) ochronie jakosciowej tych gruntow - przeciwdzialanie degradacji tych gruntow

3) rekultywacji i zagospodarowywaniu gruntow na cele rolnicze.

 

OCHRONA ILOSCIOWA

Ustawa reguluje ograniczanie przeznaczania gr rolnych  na cele nierolne. Na cele nierolne przeznaczac mozna wylacznie grunty oznaczone w ewidencji jako nieuzytki a w razie ich braku inne grunty o najnizszej przydatnosci produkcyjnej. Przy budowie, rozbudowie lub modernizacji obiektow zwiazanych z dzialalnoscia przemyslowa a takze innych obiektow budowlanych nalezy zastosowac takie rozwiazania, ktore ograniczaja skutki ujemnego oddzialywania na grunt, ponadto przeznaczenia gruntow na cele nierolne dokonuje sie wylacznie w miejscowym planie zagospodarowaina przestrzenego. Ponadto zmiana przeznaczenia gruntu wymaga zgody ministra lub wlasciwego wojewody w zaleznosci od jakosci gruntow rolnych i ich obszarow.

 

Wylaczenie z produkcji rolnej moga byc poddane wylacznie grunty przeznaczone juz na cele nierolnicze. Przez wylaczenie rozumie sie rozpoczecie innego niz rolnicze uzytkownie gruntow, przy czym nie uwaza sie za wylaczenie z produkcji gruntow jezeli przerwa w rolniczym uzytkowaniu gruntow jest spowodowana zmiana kierunku dzialalnosci rolnej i trwa nie dluzej niz 5 lat. Wylaczenie moze nastapic po wydaniu decyzji zezwalajacej na takie wylaczenie, nastepuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowe. Osoba, ktora je uzyskala jest obowiazana:

1) uiscic jednorazowa oplate z tytuly wylaczenia gruntu z produkcji rolnej  oraz uiszczac stale oplaty roczne

2) gdy ustalono to w decyzji o wylaczeniu, zdjac oraz wykorzystac na cele poprawy wartosci uzytkowej gruntow prochniczej warstwy gleby z gruntow rolnych okreslonych klas oraz torfowisk.

 

OCHRONA JAKOSCIOWA

Wlasciciel i posiadacz gruntu rolnego zobowiazany jest do przeciwdzialania degradacji tych gruntow, a w szczegolnosci do przecidzialaniu erozji. Organ wlasciwy moze w drodze decyzji nakazac wlascicielowi zalesienie, zadrzewienie, czy zakrzewienie gruntow lub zalozenie na nich trwalych uzytkow zielonych. Ponadto na wlascicielu ciazy obowiazek utrzymywania w stanie sprawnosci technicznej urzadzen przecierozycjnych oraz urzadzen mieliorancji wodnej. Jezeli z winy wlasciciela nastapia inne formy degradancji to woj w droce decyzji moze nakazac wlascicielowi przeprobadzenie w okreslonym terminie odpowiednich zabiegow, a w razie ich niewykonania zlecic ich wykonanie na koszt wlasciciela gruntow.

 

Dla gruntow polozonych na obszarach ograniczonego uzytkowania, istniejacych wokol zakladow przemyslowych sporzadza sie plan gospodarowania na tych gruntach. Plany tez okreslaja rozdzaje wystepujacyh zanieczyszczen, ich wplyw na sposob zagospodarowania gruntow, wykaz gospodarstw ktore prowadza produkcje rolnicza, wyokosc odszkodowan z tytuly obnizenia produkcji. Rada gminy podejmuje jako zadanie własne uchwałę w przedmiocie  zatwierdzenia planu. Zatwierdzony plan obowiazuje producentow,  zaklady przemyslowe itd. na danym terenie. Jeżeli w wyniku  realizacji planu zachodzi potrzeba zmiany kierunku produkcji  rolniczej lub leśnej, zakład przemysłowy jest obowiązany zwrócić  właścicielowi gruntów poniesione z tego tytułu nakłady i koszty

oraz wypłcić równowartość szkód wynikłych ze zmiany kierunków  produkcji.  Na gruntach tych prowadzi sie okresowe badania poziomu  skazenia - co 3 lata.Jesli badania wykaza, ze okreslony plody nie nadaja sie do przetworzenia, kosztami badan nalezy obciazyc zaklad przemyslowy, a skazone grunty wylacza sie z produkcji. Skutki tych decyzji obciazaja zaklad.

 

REKULTYWACJA I ZAGOSPODAROWANIE GRUNTOW

Polega na nadaniu lub przywroceniu gruntow zderadowanym albo zdewastowanym wartosci uzytkowych lub przyrodniczych poprzed uksztaltowanire rzezby terenu, poprawienie wlasciowsci fizycznych, chemicznych glebu, uregulowanie stosunkow wodnych. DO rekultywacji obowiazana jest osoba, ktora spowodowala to ograniczenie lub utrate wartosci przez glebe. Gdy sprawca jest niezanany albo dewastacja nastapila wskutek kleski zywiolowej, wowczas rekultywacje zarzadza wlasciwy organi dokonuje sie jej przy wykorzystaniu srodkow z funduszu ochrony gruntow rolnych.

Zagospodarowania gruntow polega na uzytkowaniu gruntow zrekultywowanych zgodnie z ich przeznaczeniem. Rekultywacje i zagospodarowanie gruntow planuje sie, projektuje i realizuje na wszystkich etapach dzialalnosci przemyslowej. Rekultywacje prowadzi sie w miare jak grunty staja sie zbedne dla dzialalnosci przemyslowekj.

 

FUNDUSZ OCHRONY GRUNTOW ROLNYCH

Zostal utworzony na podstawie ustawy o ochronie gruntow rolnych i lesnych. Srodki funduszu przeznacza sie na rekultywacje ochrone i poprawe jakosci gruntow rolnych oraz na wyplate odszkodowan przewidziancyh w ustawie, w szczegolnosci na:

- rekultywacje gruntow, ktore utracily lub zmienjszyly wartosc, wskutek dzialania nie ustalonych osob

- rolnicze zagospodarowanie gruntow zrekultywowanych

- uzyznianie gleb o niskiej wartosci produkcyjnej.

Dochodzami fundusza sa zwiazane z wylaczeniem gruntow z produkcji rolnej

naleznosci, oplaty roczne, oplaty z tytulu niewykonania obowiazku zdjecia wierzchnie warstwy gleby, oplaty i naleznosci podwyzszone z tytulu niewykonania obowiazkow wynikajacych z ustawy. Fundusz dzieli sie na terenowy i centralny - centralny obejmuje 20% srodkow funduszu i zarzadza nim Min Rolnictwa, a funduszami terenowymi dysponuja samorzady wojewodztwa.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin