SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 30.10.2009r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: Domowi ulubieńcy.
Temat dnia: Zabawy z kotkiem.
Cele operacyjne: dziecko:
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru,
- słucha uważnie wiersza, odpowiednio reagując na fragmenty dotyczące jedzenia,
- wykonuje masażyk na plecach kolegi,
- naśladuje głosem i sposobem poruszania się kota,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy przy muzyce,
- rysuje kotka według podanego wzoru,
- wykonuje kota metodą orgiami.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: śpiew, swobodna wypowiedź, słuchanie, drama, aktywność ruchowa, kolorowanie, rysowanie, orgiami.
- oparte na aktywności nauczyciela: opowiadanie, zadawanie pytań, czytanie, instruktaż, śpiew, pokaz, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: wiersz S. Jachowicza „Chory kotek”, wierszowany masażyk „List do babci”, piosenka „Kotki dwa”, muzyka relaksacyjna, kolorowe kartki w kształcie kwadratów, Karta pracy B nr 12, Karta pracy C nr 13.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie piosenką.
Nauczyciel pyta dzieci, jakie znają piosenki o kotkach. Dzieci podają propozycje i wspólnie na powitanie śpiewają piosenkę, którą zna większość osób w grupie (np. Wlazł kotek na płotek, Aaa kotki dwa itp.).
Następnie nauczyciel proponuje odśpiewanie tej samej piosenki, ale w języku kotków, czyli miaucząc.
2. Zabawa „Kocie głosy”.
Dzieci naśladują różne kocie dźwięki wydawane przez nauczyciela, np.:
- mruczenie – mruuuuuuu,
- miauczenie – miau, miau,
- prychanie – pryyyy.
Dla urozmaicenia proponujemy dzieciom wcielenie się raz w kotka małego, raz w dużego, a nawet wesołego, czy też wystraszonego.
3. Słuchanie wiersza S. Jachowicza „Chory kotek”.
Dzieci oblizują się, gdy usłyszą nazwę czegoś do jedzenia, przysmaku kotka. Następnie kolorują wymienione produkty – karta pracy C nr 13.
4. Masażyk „List do babci”
Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba siedzi odwrócona plecami.
Najpierw następuje założenie papieru do maszyny – nakręcanie uszu, po czym dzieci zaczynają pisać, naśladując palcami treść wierszyka:
Kochana babciu. Kropka.
Mamy w domu kotka. Kropka.
Kotek chodzi.
Kotek skacze.
Kotek mruczy.
Kotek drapie.
Kotek chrapie.
5. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej „Jak wygląda kotek?”
Dzieci kończą rysować kotka według podanego wzoru – karta pracy B nr 12.
6. Zabawa muzyczna „Kotek”.
Dzieci-kotki swobodnie chodzą po sali na czworakach w rytmie muzyki. Podczas przerwy zwijają się w kłębuszki i naśladują śpiącego kota. Głośny sygnał muzyczny oznacza pobudkę. Kotki wolno wstają, siadają na podłodze i wykonują czynności zgodne z poleceniem nauczyciela, np.:
- przeciągają się, mruczą wesoło,
- czyszczą łapkami swoje futerko,
- piją mleczko,
- dmuchają na zmarznięte łapki itp.
7. Zabawa inscenizowana do piosenki „Kotki dwa”.
Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie. Pokazują ruchy zgodne z treścią piosenki:
I. My jesteśmy kotki dwa - pokazują rękami na siebie
Każdy z nas dwa uszka ma - łapią się za uszy
A-a-a, kotki dwa, - łapią się za ręce i kołyszą w takt muzyki
Każdy z nas dwa uszka ma.
II. My jesteśmy kotki dwa - j.w.
Każdy z nas dwa oczka ma - pokazują oczy
A-a-a kotki dwa, - j.w.
Każdy z nas dwa oczka ma
III. My jesteśmy kotki dwa - j.w.
Każdy z nas wąsiki ma - naśladują kręcenie wąsików palcami obu rąk
IV. My jesteśmy kotki dwa - j.w.
Każdy z nas pazurki ma - pokazują pazurki
V. My jesteśmy kotki dwa - j.w.
Każdy z nas dwie łapki ma - pokazują ręce
8. Relaksacja wg treningu autogennego Schulza ( w wersji A. Polender) na podst. R. Wiącek.
Dzieci leżą na placach i słuchają muzyki relaksacyjnej. Nauczyciel mówi spokojnym głosem: Każde z was jest teraz małym kotkiem, który zmęczony położył się i odpoczywa. Kotek ma teraz ciężką głowę, której nie może podnieść. Leży sobie spokojnie, wygodnie. Lewa tylna łapka jest ciężka, prawa tylna łapka jest ciężka, to samo z przednimi łapkami – prawa przednia łapka jest ciężka, lewa łapka też jest ciężka. Łapki zmęczyły się ruchem. Jest tak cieplutko, milutko, przyjemnie. Jesteś spokojny, bezpieczny, odpoczywasz …
9. Ćwiczenia plastyczne – kotek z orgiami.
Dzieci otrzymują kolorową kartkę i zgodnie z instrukcjami nauczyciela składają ją w taki sposób, by powstał kotek. Następnie dorysowują mu oczka, nosek, buzię oraz wąsy.
agag61