Szczupak faszerowany na zimno.doc

(2 KB) Pobierz

Składniki:

 

1 kg szczupaka (może być inna niezbyt tłusta ryba),

 

2 cebule,

 

włoszczyzna,

 

po 6 ziaren pieprzu czarnego i angielskiego ziela,

 

listek laurowy.

 

Nadzienie:

 

1/4 kg cebuli,

 

2 łyżki tartej bułki,

 

1 łyżka tartego ostrego chrzanu,

 

białko jaja,

 

sól i zmielony pieprz,

 

mielone mięso szczupaka.

 

Wykonanie:

 

Ugotować wywar z włoszczyzny, cebul, przypraw i odpadków z ryby (głowa, ości, ogon, płetwy). Umytego, sprawionego szczupaka natrzeć solą i pozostawić na godzinę w chłodnym miejscu.

 

Następnie wyciąć mięso tak, aby nie uszkodzić skóry, usuwając przy tym ości. Mięso posiekać, zemleć w maszynce, dodać chrzan, surowe białko jaja, bułkę tartą, pieprz i sól do smaku oraz jak najdrobniej posiekaną cebulę i wszystko razem wyrobić na pulchną masę.

 

Masą tą wypełnić skórę szczupaka, albo uszyte z gazy woreczki i związać je z obywdu stron. Faszerowaną rybę ułożyć w płaskim rondlu, zalać przecedzonym wywarem z włoszczyzny i rybiego smaku, dodać kilka plastrów cebuli i listek laurowy, gotować na bardzo małym ogniu przez godzinę.

 

Po zdjęciu z ognia pozostawić w wywarze aż do ostygnięcia po czym wyjąć rybę (jeśli była gotowana w woreczku z gazy należy go usunąć), pokroić w plastry ok. 2 cm grubości, ułożyć na półmisku, zalać lekko podgrzanym wywarem przetartym wraz z cebulą, pozostawić do zastygnięcia i wytworzenia delikatnej galaretki.

 

Jeśli przyrządza się rybę "po żydowsku" z ryby innej niż szczupak, należy do mocno podgrzanej zalewy dodać łyżeczkę rozpuszczonej w zimnej wodzie żelatyny. Podobnie przyrządza się tzw. "krążki" z karpia.

 

Jest to przysmak kuchni polskiej, która niejednokrotnie wzorowała się na słynącej z doskonałych dań rybnych kuchni żydowskiej.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin