kosztorys budynku jednorodzinnego.docx

(60 KB) Pobierz

1.     Opis techniczny

 

1.1.                        Dane ogólne

1.1.1.        Szczegółowy zakres i cel opracowania

Celem opracowania jest oszacowanie wielkości wydatków na budynek mieszkalny jednorodzinny, wolnostojący, parterowy bez podpiwniczenia, z poddaszem użytkowym i garażem dobudowanym do ściany bocznej budynku. Wielkość mieszkania odpowiada potrzebom 4-5 osobowej rodziny.

1.1.2.        Dane lokalizacyjne

Działka budowlana pod inwestycje znajduje się w Wrocławiu o powierzchni 2000m2.

1.1.3.        Warunki topograficzne oraz geologiczno hydrologiczne terenu

 

1.1.4.        Dane powierzchniowo kubaturowe

 

Powierzchnia zabudowy

m2

126,90

Powierzchnia całkowita

m2

241,10

Powierzchnia użytkowa

m2

119,40

Powierzchnia netto

m2

155,30

Kubatura ogólna budynku (brutto)

m2

717,70

Wymiary gabarytowe rzutu

m2

15,75x9,10

Wysokość budynku( do kalenicy dachu)

m2

8,24

 

1.1.5.      Opis budowlano konstrukcyjny

1.1.6.        Konstrukcja fundamentów

 

Ławy fundamenty żelbetowe wylewane z betonu C12/15 zbrojone prętami Fi 12 wg rysunków konstrukcyjnych.

Przed wylaniem ławy fundamentowej zastabilizować rozluźniony grunt warstwą chudego betonu o konsystencji półsuchej.

1.1.7.        Ściany

 

Ściany fundamentowe – murowane z bloczków betonowych M6 grubości 25cm.  Ściany zakończyć wieńcami żelbetowymi wg szczegółów na rysunku…….

Ściany zewnętrzne parteru i poddasza – warstwowe. Warstwa wewnętrzna konstrukcyjna z pustaków ceramicznych POROTHERM grubości 25cm. Warstwa zewnętrzna izolacyjna – płyty styropianowe elewacyjne grubości 15cm mocowane na klej i kotwy. W ścianach kolankowych poddasza wykonać wzmacniające pionowe żebra żelbetowe wg szczegółu na rys….  Pręty żeber należy osadzić w wieńcach stropu nad parterem przed jego zabetonowaniem. Ścianki kolankowe zakończyć wieńcami żelbetowymi, osadzając w nich kotwy (szpilki) stalowe Fi 14 L=50cm (c0 80cm)służące do przykręcenia murłat.

Ściany wewnętrzne nośne- ściana główna z cegły pełnej ceramicznej kl. 20 MPa.

Ściana pomiędzy budynkime a garażem z pustaków ceramicznych POROTHERM gr. 25cm, ocieplona styropianem gr. 10cm.

Ściana przy klatce schodowej z pustaków ceramicznych POROTHERM gr. 19cm.

Ściany działowe – na parterze z pustaków ceramicznych POROTHERM  br. 8cm i 11,5 cm, na zaprawie cementowo-wapiennej. Na poddaszu – z płyt g-k gr. 9,5mm na konstrukcji kształtowników blaszanych. Przy łazience wprowadzono ścianki ryglowe nośne br. 16cm podpierające krokwie na rozszerzonej części budynku i więźbe lukarny dachowej. Wypełnienie ścianek – płyty w wełny mineralnej 5 do 10 cm. Przy łazience stosować na ścinaki płyty wodoodporne o gr. 12,5mm od strony wewnętrznej. 

1.1.8.        Strop

Stropy gęsto żebrowe, prefabrykowane TERIVA I. Nadbeton stropu (4cm) z betonu kl. C16/20. Montaż stropu TERIVA oraz konstrukcje wykonać wg instrukcji producenta. Warstwa nadbetonu w stropie gr. Minimum 4cm, dozbrojona siatką, przeciwdziałającą spękaniom skurczowym betonu. Od spodu stropu wykonać tyk 2-warstwowy (obrzutka cementowa i narzut cementowo-wapienny o łącznej gr. Minimum 2cm), co łącznie zagwarantuje szczelnością stropu.

Strop nad poddaszem –drewniany wykonany bezpośrednio na jętkach dachowych.

1.1.9.        Wieńce, podciągi i naproża

Wieńce, żebra, podciągi, nadproża- wylewane z betonu kl. C16/20. Nadproża drzwiowe i okienne z belek prefabrykowanych typu L-19, częściowo żelbetowe wylewne wg szczegółów konstrukcyjnych.

1.1.10.    Konstrukcja dachu i pokrycia

Więźba dachowa-drewniana, krokwiowo-jetkowa z płatwią kalenicową oparta na wieńcach ścianek kolankowych poprzez murłaty 12x12cm, zakotwione w wieńcach śrubami FI 14 L=50cm w rozstawie równym rozstawowi krokwi. Ażurowe deskowanie dachu (deski19mm) nabijać w rozstawie min. Co 30cm osiowo pod kątem 45 stopni . Deskowanie dakie zapewnia usztywnienie konstrukcji wieźby oraz lepsze odwentylowanie stropodachu.

Połączenie konstrukcyjne elementów więźby dachowej wykonać zgodnie ze sztuka ciesielską stosując łączniki stalowe z systemu BMF i tp. Oraz gwoździe karbowane. Połaczenie słupków i płatwi z elementami żelbetowymi za pomocą łączników kątowych i stalowych kołków rozporowych.  Zacięcia elementów konstrukcyjnych( (miecze w słupkach i płatwiach) max. do 2cm. Wszystkie elementy drewniane więźby impregnować przed wbudowaniem.

Pokrycie dachu- dachówką cementową IBF. Obróbki blacharskie z blachy cynkowej. Rynny i rury spustowe z blachy cynkowej. Wypełnienie stropodachu wg opisu na przekrojach pionowych oraz rysunkach szczegółowych. Układając poszczególne warstwy należy zagwarantować szczelność przegród oraz właściwe odprowadzenie pary wodnej.

              Membrany dachowe układane za ażurowym deskowaniu połaci- stosować z folii zbrojonej o wysokiej paro przepuszczalności. Jest to konieczne ze względu na brak technicznej możliwości niezależnego odwentylowania warstwy termoizolacyjnej.

              Płyty do termoizolacji- stosować z wełny mineralnej przewidzianej do docieplenia stropodachów, ściśle dopasowując styki z krokwiami i pomiędzy płytami.

              Płyty gipsowo-kartonowe – montować na ruszcie z profili blaszanych mocowanych do krokwi w rozstawie co 40cm.

              Paroizolacje – stosować z folii paroszczelnej o przepuszczalności mniejszej od 0,5 [g/m2/24h]i gr. min. 0,2 mm. Folią układać bezpośrednio pod płytą gipsową mocując ją do profili blaszanych. Zakład folii min. 10cm, sklejone na złączach taśmą samoprzylepną.

1.1.11.    Schody

 

Wewnętrzne drewniane policzkowe wykonane na indywidualne zamówienie.

 

1.1.12.    Kominy

Kanały dymowe, spalinowe oraz wentylacyjne – zaprojektowane z systemowych kształtek kominowych (np.IBF, Schiedla) z użyciem firmowego osprzętu, kitów i zapraw.

Filary kominowe i wentylacyjne z kształtek otynkować zaprawą cementową. W Konstrukcji dachu i ponad dachem filary kominowe obłożyć cegłą licówką klinkierową gr. 6cm. W przestrzeni strychowej nie ogrzewanej wskazane jest docieplenie filarów płytami z twardej wełny mineralnej. Wszystkie kominy zwieńczyć gotowymi nakrywami prefabrykowanymi.

1.1.13.    Wyposażenie w instalacje

I.                    Instalacje sanitarne

1.Instalacja wody zimnej

Projektuje się instalacje wodociągową z rur i kształtek miedzanicyh z atestem do wody pitnej. Rury łaczyć przez lutowanie. Przejścia przez ściany i stropy wykonać w tulejach ochronnych z tworzywa.  Do pomiaru ilości zużytej wody projektuje się zestaw wodomierzy.

2.       Instalacja wody ciepłej

Instalacje wody ciepłej projektuje się z rur i kształtek miedzianych łaczonych przez lutowanie. Sposób wykonania jak dla wody zimniej.

3.       Instalacja kanalizacji sanitarnej

Odprowadzenie ścieków sanitarnych z przyborów w kuchni i łazienkach projektuje się grawitacyjne systemem rur i kształtek kanalizacyjnych z PVC do studzienki rewizyjnej na zewnątrz budynku a stamtąd grawitacyjnie do zewnętrznej kanalizacji sanitarnej.

II.                  Instalacja centralnego ogrzewania

Jako podstawowe źródło ciepła zaprojektowano kocioł na paliwo stałe służący do ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowe.

Ogrzewanie wodny- pompowe z rozprowadzeniem przewodów w posadzce z kotłem na paliwo stałe. Jako elementy grzejne zaprojektowano grzejniki stalowe płytowe.

3.1.                        Elementy wykończeniowe

Ściany wewnętrzne- tynki gipsowe.

Podłogi- panele posadzkowe lub parkiet w hallu i pomieszczeniach mieszkalnych. Płytki ceramiczne przedsionku, kuchni, łazienkach, WC i pomieszczeniu technicznym.

Elewacja- tynki akrylowe lub mineralne na siatce z włókna szklanego.

Obróbki krawędzi dachu i fragmenty elewacji- szalówka sosnowa lub panele PCV. Podokienniki zewnętrzne z kształtek ceramicznych. Cokół nad terenem- tynk strukturalny cokołowy. Schody zewnętrzne – betonowe obłożone płytkami mrozoodpornymi GRES z fakturaa eliminującą poślizg. Na tarsaxh ziemnych – płyty chodnikowe kamienne.

3.2.                        Zestawienie elementów typowych

3.2.1.        Zestawienie stali

ZBIORCZE ZESTAWIENIE  STALI ZBROJENIOWEJ W.G. ELEMENTÓW BUDYNKU

L.p.

Element budynku

Średnica mm

Gatunek

Ilość         m

Masa kg/m

Masa            kG

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin