Nowy OpenDocument Dokument tekstowy (2).odt

(24 KB) Pobierz

Your payment details


Twój formularz biletowy UEFA EURO 2012 został pomyślnie złożony.

Twój numer potwierdzenia to: 310943550

Wkrótce otrzymasz e-mail z potwierdzeniem złożenia formularza.

Możesz również sprawdzić szczegóły dotyczące swojego formularza na Moje bilety.

Prosimy pamiętać: Loteria, której przebieg będzie nadzorował notariusz, zostanie przeprowadzona wówczas, gdy popyt na dany mecz i kategorię przekroczy podaż biletów (dotyczy także pakietów Venue Series i Follow My Team). Do końca kwietnia otrzymasz e-mailem informację o tym, czy Twój formularz został wybrany.


 

 

 

Patryk Arct gr. 1.3

 

Temat ćwiczeń :

 

I.                   Wiedza teoretyczna wyniesiona z ćwiczeń

 

1)                Podstawowe pojęcia:

* Faza – jednorodna część układu równowagi faz, posiadającej jednakowe właściwości fizyko-chemiczne, oddzielona od pozostałej części układu granicą międzyfazową po przkroczeniu, której właściwości te ulegają skokowej zmianie.

* Granica międzyfazowa – oddziela w ziarnie obszary o różnej strukturze krystalograficznej i / lub różnym składzie chemicznym. Dzielimy je na : koherentne ( atomy granicy jednej fazy są wspólnymi atomami granicy drugiej fazy), półkoherentne, niekocherentne.

* Granica ziarn – tworzy powierzchniowe defekty struktury krystalograficznej i jest wąską strefą materiału o szerokości 2/3 średnic otomowych, w której atomy sa ułożone w sposób chaotyczny. Oddziela ona obszary materiału o tej samej strukturze krystalograficznej i o tym samym składzie chemicznym, różniące się orientacją w przestrzeni. Ze względu na kąt dezorientacji dzielimy ja na: szerokokątowe (kąt między kierunkami krystalograficznymi po obu stronach granicy jest > 15 stopni), wąskokątowe ( <15 ).

2)                Pozyskiwanie i przygotowanie próbek:

* Podczas pozyskiwania próbek z miejsc wypadków, odlewni czy innych miejsc, wymagane jest zachowanie odpowiednich procedur. Właściwości fizyczne i chemiczne próbki docelowej nie mogą być zmienione przez np: wysoką temperaturę, podczas wycinania fragmentów próbek palnikiem, bądź przez opiłki wbijające się w materiał podczas wycinania.

* Pierwszym etapem przygotowania próbki metalograficznej jest szlifowanie na szlifierce mechanicznej z zastosowaniem coraz to drobniejszych papierów ściernych o ziarnie od nr. 100 do 1000. Każdym następnym, drobniejszym papierem, po uprzednim dokładnym płukaniu, szlifuje się pod inym kątem (mogą to być zmiany o 90 stopni) i do zaniknięcia rys z poprzedniego szlifowania. Kolejnym krokiem jest dokładne polerowanie które prowadzi się również do zaniknięcia rys ze szlifowania. Ostatnim etapem może być płukanie bądź dalsze trawienie próbki.

3)                Powstawanie obrazu w mikroskopie:

* Powiększone obrazy struktury metali otrzymuje się dzięki promieniom światła odbitym od zgładu. W badaniach metalograficznych obecnie stosuje się mikroskopy za skierowanym do góry obiektywem nad którym umieszcza się zgład. Takie rozwiązanie umożliwia obserwowanie próbek o nieregularnym kształcie.

*Obraz mikrostruktury w mikroskopie zależy od odczynnika trawiącego i rodzaju struktury. Obszary próbki słabo lub wcale nie wytrawione odbijają więcej promienia świetlnych. Miejsca zaś mocniej wytrawione znaczną część promieni rozpraszaja bądź pochłaniają.

 

4)                Nital - (znany także jako azotal) środek chemiczny do trawienia zgładów metalograficznych próbek stalowych. Jest to kilkuprocentowy roztwór kwasu azotowego(V) w etanolu bądź metanolu.

 

II.               Ćwiczenie praktyczne:

 

              *zapoznanie się z obsługą mikroskopu metalograficznego

              *rozpoznanie zadanych zgładów metali na podstawie rodzaju występujących                 ziaren w materiale

              *opisanie procesu technologicznego jakiemu został poddany każdy ze zgładów.

 

1)                Po polerowaniu

2)                Po trawieniu

a) I fazowe

b)II fazowe

5)                 

 

 

 

 

 

II sprawko

 

 

Patryk Arct      GR 1.3

 

1/ Cel ćwiczenia

 

Zapoznanie się z metodą szacowania procentowego zawartości węgla w stopach, mając do dyspozycji zgłady i mikroskop. Badanie wpływu zawartości węgla w próbkach na twardość stopu.

 

2/ Przebieg ćwiczenia

 

Po otrzymaniu 4 zgładów zostały przeprowadzone obserwacje mające na celu oszacowanie ilości perlitu zawartego w stopach. Następnie następowało rachunkowe obliczenie szacunkowej zawartości węgla, w procentach,  znając skład perlitu, ferrytu i cementytu. Kolejnym etapem ćwiczenia było poddanie analogicznych próbek badaniu na twardościomierzu, którego wyniki są podane w tabeli poniżej.

 

Tabelka

 

 

3/  Wnioski

              a. Obserwacje

 

W związku z dość intuicyjną metodą szacowania ilości perlitu w próbkach wyniki w tabeli różnią się od siebie. Zespół drugi popełnił błąd w wyliczaniu zawartości węgla w pierwszej próbce, poprawny wynik to 0,46 %. Natomiast wszystkie grupy pomyliły się w czwartej próbce gdzie nie został wzięty pod uwagę cementyt który znajdował się w próbce. Poprawione wartości czwartego wiersza przedstawiają się następująco:

 

tabelka

 

 

              b. Doświadczenie

 

Łatwo dostrzec w tabelce, że mimo liniowego zwiększania zawartości węgla w próbkach, ich twardość rośnie zdecydowanie nie liniowo. Różnica twardości pomiędzy pierwszą a drugą próbką to aż 42 % wzrostu twardości, gdzie już pomiędzy drugą a pierwszą próbką wzrost ten możemy zanotować już tylko o 8 % w stosunku do próbki drugiej. Szybko można z tego prostego rachunku ( oraz wykresu poniżej ) wywnioskować, że wzrost zawartości węgla nie wpływa liniowo na wzrost twardości stopu.

 

Wykres

 

4/

 

rysunki z mikroskopu z opisem

 

 

 

 

 

 

 

sprawko nr 3żeliwa biale szare ciagliwe

 

 

im nazw

temat

 

1/ cel

2/wstęp teoretyczny

3/przebieg

4/wyniki

5/wnioski

6/podsumowanie

Zgłoś jeśli naruszono regulamin