KONSPEKT LEKCJI PLASTYKI.doc

(28 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI PLASTYKI

KONSPEKT LEKCJI PLASTYKI
Z WYKORZYSTANIEM PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ

Klasa:
IV a, b, c

Opracowała:

Temat lekcji:
Martwa natura z kwiatami. Barwy podstawowe i pochodne.

Czas trwania:
45 minut.

Metody pracy:
słowne, pokaz, praktycznego działania.

Formy pracy:
grupowa jednolita, indywidualna.

Cele:

Wiadomości:

·         uczeń zna pojęcia "barwy podstawowe" i "barwy pochodne",

·         wie, jakie są "barwy czyste",

·         zna pojęcie "martwa natura".

Umiejętności:

·         uczeń potrafi utworzyć z barw podstawowych barwy pochodne,

·         umiejętnie posługuje się barwami czystymi,

·         zauważa cechy charakterystyczne martwej natury: kształty, ustawienie, barwy,

·         potrafi narysować ustawioną martwą naturę z obserwacji,

·         wykorzystuje zdobytą wiedzę w praktyce.

Postawy:

·         uczeń wzbogaca i rozszerza doświadczenia w zakresie własnego warsztatu plastycznego,

·         kształtuje sprawności manualne, spostrzegawczość i postawę twórczą,

·         rozwija wrażliwość na estetykę wykonania pracy,

Środki i pomoce dydaktyczne:

·         plansza z barwami podstawowymi,

·         plansza z barwami pochodnymi,

·         plansza ukazująca tworzenie barw pochodnych,

·         martwa natura: pomarańczowy wazon z fioletowymi kwiatami i zielonymi liśćmi,

·         albumy z reprodukcjami obrazów ukazującymi martwą naturę z kwiatami,

·         farby plakatowe w trzech kolorach: żółtym, czerwonym i niebieskim,

·         karton A3,

·         kartki - palety,

·         prezentacja multimedialna "Barwy podstawowe i pochodne".

Tok lekcji

1.      Wspólne ustalenie tematu lekcji "Martwa natura z kwiatami".

2.      Przypomnienie pojęcia "martwa natura".

3.      Pokaz wybranych reprodukcji ukazujących martwą naturę z kwiatami.

4.      Wspólne omówienie ustawionej martwej natury: kształtu wazonu, kwiatów i ich kolorów.

5.      Wyjaśnienie uczniom problemu, w jaki sposób namalować pomarańczowy wazon z fioletowymi kwiatami i zielonymi liśćmi, mając do dyspozycji tylko barwy podstawowe: czerwoną, niebieską i żółtą.

6.      Pokaz plansz z barwami podstawowymi, pochodnymi i tworzeniem barw pochodnych.

7.      Samodzielne tworzenie na kartkach- paletach barw pochodnych z barwy czerwonej, niebieskiej i żółtej.

8.      Malowanie martwej natury za pomocą utworzonych przez uczniów barw pochodnych.

9.      Podsumowanie lekcji:

10.  Pokaz prezentacji multimedialnej "Barwy podstawowe i pochodne".

11.  Przypomnienie barw czystych: podstawowych, pochodnych i sposobu ich tworzenia.

12.  Odłożenie prac do wyschnięcia i sprzątanie stanowisk pracy. Wspólna ocena wykonanych prac przewidziana jest na następną lekcję.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin