teczka do druku 8 ust.2 pkt 1.doc

(622 KB) Pobierz
Opis i analiza realizacji wymagań, o których mowa w § 8 ust

 

 

Opis i analiza realizacji wymagań określonych w § 8 ust. 2 pkt 1

 

Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły

 

 

1. Pogłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności poprzez udział

     w wewnętrznych i zewnętrznych formach doskonalenia.

2. Realizowanie działań wzbogacających proces dydaktyczny

   i  wychowawczy.

3. Udział w ogólnołódzkich i ogólnopolskich konkursach plastycznych.

4. Angażowanie rodziców w życie przedszkola.

5. Prowadzenie   imprez przedszkolnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis i analiza realizacji wymagań, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 1



1. Pogłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności poprzez udział

  w wewnętrznych i zewnętrznych formach doskonalenia.

 

              W pracy nauczyciela istotnym elementem jest zdobywanie nowych umiejętności                 i poszerzanie kompetencji zawodowych. Dążąc do bycia jak najlepszym nauczycielem nie można poprzestać na raz zdobytej wiedzy. Chcąc sprostać tym oczekiwaniom uczestniczę           w różnych formach doskonalenia zawodowego.

              Ukończone szkolenia odpowiadały moim zainteresowaniom, ale były także zgodne             z zadaniami realizowanymi na terenie placówki, w której jestem zatrudniona. Dążenie do osiągania wszechstronnego rozwoju moich wychowanków obliguje mnie do ciągłego podnoszenia swojej wiedzy merytorycznej i umiejętności praktycznych w dobie zmian zachodzących w polskiej oświacie. Pogłębiając wiadomości i umiejętności związane z pracą wychowawczą, opiekuńczą i dydaktyczną z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz poszerzając własny warsztat o nowe metody pracy z dzieckiem, podnosiłam jakość mojej pracy                         i placówki, w której pracuję jednocześnie rozwijałam swoje zainteresowania i kształtowałam osobowość.

 

·         Wybrane kursy i szkolenia

 

·       „Dziecięce spotkania z przyrodą” - warsztaty organizowane przez WODN - 16 h.                  Kurs ten pozwolił mi wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą edukacji ekologicznej. Dzięki niemu mogłam wprowadzić na zajęciach z dziećmi wiele nowych pomysłów i ciekawych rozwiązań związanych z poznawaniem tematyki przyrodniczej podczas zajęć dydaktycznych.

·       Kurs on-line - „Wykorzystanie metod aktywizujących podczas spotkań z rodzicami”             - 35 h.                                                                                                                           Nauczyłam się angażować rodziców w pracę wychowawczą i wyrównawczą z dzieckiem przy ścisłej współpracy z nauczycielem.

·       „Edukacja dla zdrowia” -  z zakresu dietetyki i prawidłowego odżywiania dzieci                        i młodzieży - 60 h.                                                                                                                    Podczas kursu oprócz wiedzy merytorycznej (m.in. anatomia  i fizjologia człowieka, podstawy dietetyki dzieci i młodzieży, żywienie człowieka, dietoprofilaktyka dzieci                w wieku przedszkolnym i szkolnym , suplementacja diety) zostałam wyposażona                    w praktyczne narzędzia dotyczące popularyzowania zagadnień z zakresu prawidłowej dietetyki i zdrowego trybu życia i włączania ich w procesy dydaktyczne.

·       Wykorzystanie komputera w pracy nauczyciela przedszkola  - WODN w Łodzi,            -20h. Podczas kursu pogłębiłam swoją wiedzę dotyczącą pracy z komputerem oraz umiejętność wykonywania pomocy dydaktycznych do wykorzystania na zajęciach                  w przedszkolu. Uczestnictwo w tych zajęciach sprawiło, że poszerzyłam swoją wiedzę                   i umiejętności metodyczne, a następnie wykorzystałam ją w codziennej praktyce. Wzrosły też moje umiejętności w zakresie obsługi komputera i Internetu, które bardzo często wykorzystuję w pracy zawodowej.

·       „Rozwiązywanie konfliktów bez porażek wg metody T. Gordona” - WODN w Łodzi         -35h.

W trakcie kursu rozwinęłam własne umiejętności interpersonalne i komunikowania się oraz kompetencje wychowawcze w zakresie:
- Jak rozmawiać z dzieckiem?
- Jak sobie radzić z sytuacjami trudnymi – korygowanie zaburzeń.
- Jak współpracować z rodzicami?

 

Efekty podjętych działań skierowane na:

Dziecko:

1.      Możliwość pracy interesującymi metodami, w atrakcyjnej formie.

2.      Zdobywanie przez dzieci wiedzy w sposób ciekawszy, efektywniejszy.

Przedszkole:

1.      Podniesienie jakości pracy przedszkola.

2.      Podnoszenie kompetencji zawodowych nauczycieli.

Nauczyciela:

 

1.      Wzbogaciłam swoją wiedzę dotyczącą edukacji ekologicznej. Dzięki temu mogłam wprowadzić na zajęciach z dziećmi wiele nowych pomysłów i ciekawych rozwiązań związanych z poznawaniem tematyki przyrodniczej podczas zajęć dydaktycznych.

2.      Potrafię zaangażować rodziców w pracę wychowawczą i wyrównawczą ze swoim dzieckiem przy ścisłej współpracy z nauczycielem.

3.      Zostałam wyposażona w praktyczne narzędzia dotyczące popularyzowania zagadnień z zakresu prawidłowej dietetyki i zdrowego trybu życia i włączania ich w procesy dydaktyczne.

4.      Pogłębiłam swoją wiedzę dotyczącą pracy z komputerem oraz umiejętność wykonywania pomocy dydaktycznych do wykorzystania na zajęciach w przedszkolu.

 

·         Seminaria metodyczne, konferencje metodyczne

 

 

·        Kurs Przygotowanie Projektu do Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego - organizowanego przez Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego                   w Łodzi - WODN w Łodzi - 16h.

     Zdobyłam praktyczną wiedzę oraz umiejętności niezbędne do prawidłowego         przygotowania projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego.

·         Szkolenie „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach”.

     Dowiedziałam się, jak we właściwy sposób pomóc poszkodowanemu oraz zdobyłam umiejętności praktyczne, które mają decydujące znaczenie w sytuacji zagrożenia. Uważam, iż ukończenie takiego kursu przez nauczyciela pracującego w placówce oświatowej, pozwoliło mi na nabycie umiejętności odnalezienia się w sytuacji, kiedy życie moich podopiecznych jest zagrożone.

·       „Agresja wśród dzieci - jej źródła i sposoby reagowania na jej przejawy” - E.C.J.O. „Kolorowy świat dziecka”. Uzupełniłam swoją wiedzę na temat agresji, jej rodzajów, oraz sposobów jej zapobiegania.

·       Szkolenie o pracy projektem  w edukacji dzieci 5 -11 „Wiedza – Zabawa – Działanie” . Poznałam teoretyczne podstawy pracy z projektem edukacyjnym oraz nowatorskie metody pracy z dziećmi stosowane w czasie realizacji projektu.

·       „Kreatywni interaktywnie. Łączenie tradycyjnych metod nauczania z nowoczesnymi technologiami w edukacji przedszkolnej”.

Zapoznałam się z  najnowszą ofertą edukacji przedszkolnej Wydawnictwa JUKA, oraz miałam możliwość przetestowania innowacyjnych i multimedialnych narzędzi Wydawnictwa JUKA, wzbogacających warsztat nauczyciela i umiejętności dziecka.

·         „Zabawa bawi, uczy i wychowuje - konferencja z udziałem Wiesławy Żaby - Żabińskiej zorganizowana przez wydawnictwo MAC - 3 godziny.

·         „Wykorzystanie tablicy interaktywnej w pracy nauczyciela przedszkola - 3 godziny. Poznałam sposób monitorowania umiejętności dzieci z uwzględnieniem zaleceń podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Uczestniczyłam w prezentacji treści edukacyjnych z wykorzystaniem narzędzi interaktywnych: konkretne pomoce, praktyczne działania z dziećmi przy tablicy interaktywnej bądź tablecie.

·         „Jak budować u dzieci system wartości?”.

Uczestniczyłam w wykładzie Doroty Zawadzkiej - pedagoga i psychologa rozwojowego, Społecznego Doradcy Rzecznika Praw Dziecka, która podczas swojego wystąpienia  mówiła o tym jak budować system wartości, czyli jak wychowywać dzieci, aby wiedziały co jest dobre, a co złe?.

·         VI Kongres Obywatelski „Jaki rozwój, jaka edukacja w XX wieku? - Wielkie przewartościowanie” - Warszawa 2011

Tematem debaty było poszukiwanie odpowiedzi na dwa, powiązane ze sobą pytania. Jedno dotyczyło „filozofii” rozwoju społeczno­gospodarczego, jego celów oraz tego, czym chcemy konkurować na rynku globalnym. Drugie odnosiło się do edukacji                       i kompetencji, których potrzebujemy, aby móc ową filozofię rozwoju realizować.

 

Efekty podjętych działań skierowane na:

Dziecko:

1.      Potrafi radzić sobie z problemami w różnych sytuacjach.

2.      Dba o kulturę osobistą, własne zdrowie,

3.      Przeciwdziała agresji.

4.      Praca z nauczycielem o podwyższonych kwalifikacjach.

Przedszkole:

1.      Podniesienie jakości pracy.

Nauczyciel:

1.      Zdobyłam praktyczną wiedzę oraz umiejętności niezbędne do prawidłowego przygotowania projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego.

2.      Potrafię we właściwy sposób pomóc poszkodowanemu oraz zdobyłam umiejętności praktyczne, które mają decydujące znaczenie w sytuacji zagrożenia.

3.      Uzupełniłam swoją wiedzę na temat agresji, jej rodzajów, oraz sposobów jej zapobiegania.

4.      Znam teoretyczne podstawy pracy z projektem edukacyjnym oraz nowatorskie metody pracy z dziećmi stosowane w czasie realizacji projektu „Wiedza – Zabawa – Działanie” .

5.      Zapoznałam się z  najnowszą ofertą edukacji przedszkolnej Wydawnictwa JUKA, oraz miałam możliwość przetestowania innowacyjnych i multimedialnych narzędzi Wydawnictwa JUKA, wzbogacających warsztat nauczyciela i umiejętności dziecka.

6.      Znam sposób monitorowania umiejętności dzieci z uwzględnieniem zaleceń podstawy programowej wychowania przedszkolnego wykorzystując narzędzia interaktywne: konkretne pomoce, praktyczne działania z dziećmi przy tablicy interaktywnej bądź tablecie.

 

·         Warsztaty metodyczne   

 

·       „Rozwijanie potencjału twórczego dziecka - trening modelujący kompetencje  w zakresie wykorzystywania aktywizujących metod pracy” - warsztaty zorganizowane przez wydawnictwo YUKA - 3 godziny.                                                       

Uświadomiłam sobie, jakie korzyści płyną dla nauczycieli i dzieci ze stosowania metod aktywizujących.    

·       „Podstawy tworzenia ruchu i choreografii”   - 5 godzin.

Poznałam ciekawe pomysły do tańca, które sprawiają radość

i wywołują uśmiech na twarzy dziecka, nowe utwory muzyczne, do których dzieci najchętniej tańczą oraz interesujące rozwiązania ruchowe i przestrzenne.               

·         „O czym opowiada muzyka” - propozycje muzyczno - plastyczne - 5 godzin.                            

Poznałam nowe zabawy przy muzyce oraz możliwości zastosowania znanych już zabaw w innej formie.

·         „Poznajemy muzea Łodzi” -  19 godzin.

Zapoznałam się z możliwością realizacji zajęć edukacyjnych w łódzkich muzeach oraz zapoznałam się z historią łódzkiego muzealnictwa.

·       Spotkanie konsultacyjno - informacyjne „Podniesienie efektywności kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”.

Zapoznałam się ze zmianami w obszarze kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

·       Udział w zespole innowacyjnym „Edukacja poprzez humor”.                                    Zapoznałam się ze sposobem wykorzystania elementów humoru w pracy dydaktyczno - wychowawczej. Uczestniczyłam w edukacyjnych zajęciach modelowych, na których poznałam zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem elementów humoru.

 

 

Efekty podjętych działań skierowane na:

Dziecko:

1.      ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin