11.docx

(1122 KB) Pobierz

 

1.      Mikro i makroekonomia.

■ Mikroekonomia:

·         bada procesy gospodarowania w zakresie poszczególnych elementów tworzących gospodarkę, jakimi są: gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, sektory, gałęzie, czy branże danej gospodarki, rynki określonych produktów i usług itp.;

·         analizuje sposób działania oraz zachowania się na rynku poszczególnych producentów i konsumentów, sprzedawców i nabywców;

·         bada między innymi czynniki wpływające na kształtowanie się wielkości produkcji i podaży poszczególnych produktów i usług, rozmiarów popytu na nie oraz poziomu ich cen

 

■Makroekonomia:

·         zajmuje się analizą gospodarki jako całości;

·         bada między innymi czynniki wpływające na kształtowanie się takich wielkości ekonomicznych, jak całkowita produkcja i konsumpcja, globalna podaż produktów i usług (w skali gospodarki kraju), globalny popyt na nie, ogólny średni poziom cen, globalne zatrudnienie i inwestycje, dochody i wydatki budżetu państwa, itp.:

·         zajmuje się przede wszystkim badaniem agregatowych zmiennych ekonomicznych

 

 

2.      Ekonomia pozytywna i normatywna.

Ekonomia pozytywna:

·         zajmuje się badaniem i opisem faktów. Przedstawia rzeczywiste funkcjonowanie gospodarki (Ekonomia pozytywna zajmuje się gospodarką taką, jaka jest, a nie, jaka powinna być);

·         unika sądów wartościujących, czyli stwierdzeń, że dane działanie jest dobre czy źle, korzystne czy niekorzystne; dąży do zachowania inflacji na właściwym poziomie, zmniejszenia stopy bezrobocia, zapobiega negatywnym działaniom i łagodzi skutki niepowodzeń gospodarczych. Mówi w jakim kierunku należy zmienić gospodarkę, aby uniknąć kryzysu gospodarczego;

·         dotyczy ekonomii jako nauki

 

 

Ekonomia normatywna:

·         zajmuje się sądami wartościującymi o tym jak gospodarka powinna funkcjonować;

·          wykorzystuje do tego celu dorobek ekonomii pozytywnej oraz próbuje stworzyć własne narzędzia analizy dostosowane do głoszonych poglądów;

·         ocenia rzeczywistość gospodarczą według określonych wartości i norm etycznych;

·         odnosi się przede wszystkim do polityki gospodarczej bazującej na teorii ekonomii;

·         Poszukuje odpowiedzi na pytanie: jak powinno być? Wynikiem badań normatywnych może być projekt naprawy sytuacji, program działania.

3.      Potrzeby ludzkie – źródła i hierarchia.

Potrzeba to wynikające ze stanu braku pożądanie czegoś niezbędnego do zapewnienia warunków rozwoju i funkcjonowania człowieka, realizowania różnych ról społecznych. Człowiek żyjąc w społeczeństwie odczuwa wiele potrzeb i dąży do ich maksymalnego zaspokojenia.

 

Cechy potrzeb ludzkich:

·         Są ilościowo nieograniczone i permanentnie się zdradzają – żaden człowiek nie jest w stanie określić ilości swoich potrzeb, potrzeby zmieniają się wraz z procesem dojrzewania. A więc potrzeby ludzkie zdradzają się z każdym nowym dniem i dlatego nie można ująć ich liczbowo.

·         Są nieograniczone w swojej pojemności – każdy człowiek odczuwa wiele potrzeb, jednak nie jest w stanie ich wszystkich zaspokoić. Bardzo często bariera finansowa uniemożliwia ich realizację. (osoba chora na cukrzycę, nie może spożywać słodyczy)

·         Są zawsze uwarunkowane społecznie – każdy człowiek jest istotą społeczną, a więc potrzeby, które odczuwa są silnie skorelowane ze środowiskiem, w którym żyje.

 

 

Kolejna potrzeba może się pojawić dopiero wówczas, gdy zostaną zaspokojone w pewnym stopniu potrzeby niższego rzędu (niższe w hierarchii).

 

 

 

Hierarchia potrzeb wg. Maslowa (piramida Maslowa)

 

Przykłady potrzeby ludzkich:

·         http://student.agh.edu.pl/%7Etybon/mikro%20od%20Ciastkaaa_pliki/image002.pngpotrzeby samorealizacji: nauka, hobby, zainteresowania, realizacja posiadanego talentu, zdolności

·         potrzeby uznania: szacunek ludzi, zajęcie uprzywilejowanej pozycji w grupie, prestiż, odpowiedni status

·         potrzeby kontaktów społecznych: przynależność do grupy, spotkania, rozmowy; dyskusje

·         potrzeby bezpieczeństwa: posiadanie mieszkania, praca, ochrona przed uszkodzeniem ciała

·         potrzeby podstawowe: sen, zaspokojenie głodu, schronienie,

 

Źródła potrzeb:

·         organizm ludzki: potrzeby biologiczne, wynikające z funkcjonowania każdego człowieka. Są to potrzeby wrodzone.

·         Środowisko przyrodnicze: chęć obcowania z przyrodą, zdobywania szczytów górskich, pływanie kajakiem

·         Środowisko społeczne: wynikają one z funkcjonowania człowieka w zbiorowościach społecznych tj. rodzina, klasa społeczna, naród.

·         Działalność gospodarcza: potrzeba osiągania dochodów itd.. poprzez prowadzenie własnej firmy, zatrudnienie się w przedsiębiorstwie, aby móc utrzymać się za własne pieniądze.

 

4.      Kryteria podziału dóbr (6).

- forma występowania:

·         dobra materialne (produkty, wykorzystywane bezpośrednio zasoby naturalne, usługi materialne jak itd. usługi komunalne):

·         dobra niematerialne (usługi niematerialne: porady prawne, lekarskie itd.);

-przydatność dla człowieka:

·         dobra pozytywne – służące osiągnięciu przez człowieka określonych korzyści:

·         dobra negatywne – nie przysparzające człowiekowi korzyści, bądź też mające negatywny wpływ na człowieka itd. zanieczyszczone powietrze;

-związek z zaspokajaniem potrzeb:

·         dobra konsumpcyjne (jednorazowego użytku i trwałe) zaspokajają potrzeby człowieka bezpośrednio podczas konsumpcji- artykuły żywnościowe, sprzęt AGD, RTV;

·         dobra produkcyjne – wykorzystywane są do produkcji dóbr konsumpcyjnych;

-własność:

·         dobra prywatne – dobra względem których osoba ma prawa własności;

·         dobra publiczne – użytkowane przez wiele podmiotów gospodarczych. Wszyscy mogą z nich korzystać. Autostrada, latarnia morska

- wytwarzanie w procesie produkcji

·         dobra rzadkie (ekonomiczne)- wytwarzane przez człowieka w procesie produkcji, ich ilość jest ograniczona w stosunku do potrzeb, zaspokajają potrzeby częściowo.

·         dobra wolne – niewytwarzane w procesie produkcji, czerpane bezpośrednio z przyrody bez ponoszenia kosztów na ich wytworzenie (mogą wystąpić koszty dostarczenia udostępnienia itd.)

- ze względu na zależności między dobrami:

·         Dobra substytucyjne – dobra posiadające podobne właściwości i zaspakajające podobne potrzeby(masło i margaryna, pióro i długopis, kawa i herbata)

·         Dobra komplementarne – są to dobra, których posiadanie powoduje zapotrzebowanie na inne dobra (samochód i benzyna, pióro i atrament, magnetowid i kaseta video)

5....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin