Scenariusz zajęć zintegrowanych
Klasa I
Temat: Wprowadzenie literki „s” na wyrazie „sen”.
Zapis w dzienniku: Znaczenia snu w życiu człowieka. Sen zimowy zwierząt. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój sen”. Poznanie litery „s”. Spółgłoska „s” w sylabach i wyrazach. Rozmowa na temat snu Sebastiana. Budowanie zdań.
Cel główny:
· Kształtowanie świadomości potrzeby snu.
· Poznanie litery „s”.
· Kształtowanie umiejętności pisania wyrazów z nowo poznaną literą.
Cele szczegółowe:
· Wypowie się na temat ilustracji przedstawiającej sytuację, która może się zdarzyć tylko we śnie.
· Wysłucha tekstu pt. „Sen”.
· Wypowie się na temat treści tekstu pt. „Sen”.
· Wysłucha opowieści nauczyciela o zwierzętach zapadających w sen zimowy.
· Wykona rysunek pt. „Mój sen”.
· Zaprezentuje i wypowie się na temat swojej pracy plastycznej.
· Podzieli wyraz „sen” na głoski.
· Podzieli wyraz „sen” na sylaby.
· Ułoży model wyrazu podstawowego z białych cegiełek.
· Zaznaczy miejsca samogłoski i spółgłosek czerwoną i niebieskimi cegiełkami.
· Dopasuje litery już znane do wyrazu „sen”.
· Wypowie się na temat kształtu litery „s”.
· Dopasuje nowo poznaną literę do pozostałych.
· Wypowie się na temat znaczenia wielkiej litery.
· Wymieni wyrazy, które mają literę „s” na początku, w środku lub na końcu wyrazu.
· Opowie niesamowity sen, wykorzystując jak największą ilość wyrazów zawierających głoskę „s”.
· Odwzoruje za nauczycielem małą i wielką literę „s”(prawą ręką w powietrzu, prawą nogą nad podłogą, na plecach kolegi, palcem po ławce, u siebie na ręku).
· Zna zapis graficzny litery „s”.
· Wypowie się na temat treści tekstu pt. „Sny Sebastiana”.
· Ułoży ustnie dwa zdania z czterema dowolnie wybranymi przez siebie wyrazami.
· Opowie sen Sebastiana na podstawie ilustracji z ćwiczeń oraz przeczyta i podkreśli wyrazy, które pasują do tego snu.
· Wypisze wyrazy, które ukryły się na koralikach.
Metody:
ü Problemowo – aktywizujące: praca z tekstem.
ü Podające: polecenia, objaśnienia, rozmowa.
ü Praktyczne: uzupełnienie kart pracy, zabawa ruchowa, zabawa z głoską „s”, wykonanie pracy plastycznej.
Formy:
ü Indywidualna jednolita
ü Zbiorowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, karty z literą „s”, ilustracja przedstawiająca sytuację ze snu, podręcznik, cegiełki (białe, czerwona i niebieskie), zeszyt do kaligrafii, kartki z literami już znanymi przez dzieci i nowo poznaną.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
· Co przedstawia ta ilustracja?
· Gdzie możemy spotkać te postacie, przedmioty?
Część właściwa:
· Co dzieje się, kiedy śpimy?
· Dlaczego sen jest nam potrzebny?
· Podział wyrazu na głoski.
· Podział wyrazu na sylaby.
· Ułożenie modelu wyrazu podstawowego (białe cegiełki).
· Zaznaczenie miejsca samogłoski i spółgłosek (czerwona i niebieskie cegiełki).
· Dopasowanie spośród liter już znanych liter do wyrazu „sen” (e, n).
· Demonstracja litery „s” drukowanej i pisanej, małej i wielkiej.
· Rozmowa na temat kształtu litery:
Ø Jak wygląda ta litera?
Ø Do czego podobna jest ta litera?
· Dopasowanie nowo poznanej litery do pozostałych (s, e, n).
· Wspólne głośne przeczytanie wyrazu sen.
· Przypomnienie znaczenia wielkiej litery:
Ø Jakie wyrazy piszemy z wielkiej litery?
· Wymienienie wyrazów, które mają literę „s” na początku, w środku lub na końcu wyrazu.
· Zabawa z głoską „s”. dzieci wspólnie opowiadają niesamowity sen, wykorzystując jak największą ilość wyrazów zawierających głoskę „s”.
· prawą ręką w powietrzu
· prawą nogą nad podłogą
· na plecach kolegi
· palcem po ławce
· u siebie na ręku
· Wyjaśnienie zapisu na trzy linii.
· O czym był sen Sebastiana?
· Gdzie Sebastian był?
· Co widział chłopiec?
· Jak mógłby zakończyć się sen Sebastiana?
Część końcowa:
Karta ewaluacyjna
1. Podpisz ilustracje.
Praca domowa
1. Rozwiąż rebusy. Napisz rozwiązania.
t
tki
tek ta
ZIBI861