Dowiedz się, kiedy pracownikowi przysługuje trzynastka!.doc

(28 KB) Pobierz
Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy należy mi się tzw

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy należy mi się tzw. „trzynastka" - dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej, proporcjonalnie do przepracowanego czasu pracy w 2007 r.? Pracę rozpoczęłam w 2001 r. w urzędzie gminy. Moje umowy były przedłużane na czas określony ciągle u jednego pracodawcy. Z tym samym pracodawcą w 2003 r. zawarłam umowę na czas nieokreślony. Nie korzystałam z urlopów wychowawczych, macierzyńskich, bezpłatnych. „Trzynastki" przez cały ten okres były wypłacane. Jednak w 2007 r., 31 maja, umowa na czas nieokreślony została rozwiązana za porozumieniem stron. W kwietniu 2008 r. zwróciłam się z pismem do byłego pracodawcy o wypłacenie mi dodatkowego wynagrodzenia rocznego za czas przepracowany w 2007 r., tj. za okres od stycznia 2007 r. do maja 2007 r. „Trzynastka" nie została mi przyznana w związku z tym, że w danym roku kalendarzowym nie przepracowałam co najmniej 6 miesięcy. Jednak z tego, co mi wiadomo, zasada ta dotyczy osób podejmujących pracę u nowego pracodawcy. Tymczasem ja przepracowałam u jednego pracodawcy, tj. w urzędzie gminy, nieprzerwanie przez 7 lat. Proszę o podpowiedź, o ile to możliwe, czy to dodatkowe wynagrodzenie roczne za czas przepracowany w 2007 r. słusznie mi się należy, czy też nie?

Alina W., księgowa

Niestety, racja leży po stronie byłego pracodawcy. Nie przysługuje Ci prawo do „trzynastej pensji" za 2007 r.

Pamiętaj, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Już z tego wynika, że dla nabycia uprawnień do tzw. „trzynastki" nie ma znaczenia łączny staż pracy u danego pracodawcy, lecz okres przepracowany w danym roku, za który ustalane jest prawo do dodatkowego wynagrodzenia.

Zatem fakt, że przepracowałaś w urzędzie gminy 7 lat, nie powoduje obowiązku wypłaty „trzynastki" za 2007 r. przez Twojego byłego pracodawcę.

Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego roku kalendarzowego, to ma szansę otrzymać „trzynastkę" za ten rok w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ale pod warunkiem, że okres ten wynosił co najmniej 6 miesięcy. Przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej nie zastrzegają, że warunek ten dotyczy tylko osób podejmujących pracę u danego pracodawcy w trakcie roku. Nie ma takiej regulacji.

W Twoim przypadku stosunek pracy został rozwiązany wraz z końcem maja 2007 r., co oznacza, że świadczyłaś pracę przez 5 miesięcy. Nie został więc spełniony warunek 6-miesięcznego zatrudnienia, a to eliminuje Cię z kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia.

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy, od którego zależy nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego, nie jest wymagane jedynie w przypadkach ściśle określonych, wymienionych enumeratywnie w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej. Oto one:

1) nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),
2) zatrudnienie pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż 3 miesiące,
3) powołanie pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowanie do odbycia służby zastępczej,
4) rozwiązanie stosunku pracy w związku z:
a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
b) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
d) likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,
5) podjęcie zatrudnienia:
a) w wyniku przeniesienia służbowego,
b) na podstawie powołania lub wyboru,
c) w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
d) w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
e) po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej,
6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,
7) wygaśnięcie stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

Na tym lista okoliczności dających prawo do „trzynastki", mimo nieprzepracowania 6 miesięcy, kończy się.

Jeżeli więc Twoja umowa o pracę nie uległa rozwiązaniu w związku z wymienionymi w pkt 4 lit. a-d przyczynami, to nie przysługuje Ci dodatkowe wynagrodzenie za 2007 r., ze względu na krótszy niż 6-miesięczny okres pracy w ubiegłym roku.

Podstawa prawna:

·         Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080 ze zm.).

Izabela Nowacka
księgowa w biurze podatkowym,
specjalista ds. kadrowo-płacowych

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin