Opis.txt

(1 KB) Pobierz
Rewolucja Francuska jawi się nam jako jedno z najważnieszych wydarzeń z historii Europy i wiata. Na dodatek wydarzenie, do ktorego odnosimy się z sympatiš i w zasadzie pełnš akceptacjš. Bo to i wolnoć, i równoć, i braterstwo, i koniec z tyraniš, i zwycięstwo nad absolutyzmem. Jest to efekt wykształcenia historycznego, jakie odbieramy w szkole. Wykształcenia powierzchownego i co tu udawać, niechlujnego. Pełnego przekłamań, zakłamań i uproszczeń.
Ksišżka Jasienicy, jedna z mniej znanych - dla większoci, nawet dobrze wykształconych inteligentów, Jasienica to "Polska Paistów" i co najwyżej "Polska Jagiellonów", już nawet nie "Rzeczpospolita Obojga Narodów" - mówi o rewolucji, jaka jest. Pełna tyranii, okrucieństwa, zbrodni i tak naprawdę walki z wolnociš.

Powstanie w Wandei, o czym sš "Rozważania o wojnie domowej", było epizodem w historii Francji, epizodem, który miał miejsce w czasie Rewolucji Francuskiej, przez co przyćmionym tym przełomowym, powszechnie znanym wydarzeniem. Jasienica pisze o tym epizodzie prawdę. Pisze o 70 000 wieniaków, którzy bronišc swego prawa do wolnoci i wyznawanej wiary zostali zaršbani, utopieni, spaleni żywcem, powieszeni i zamordowni jeszcze na dziesištki innych wyrafinowanych sposobów. I to wszystko pod szczytnymi hasłami Rewolucji Francuskiej: wolnoć, równoć, braterstwo.
Tak naprawdę jest to ksišżka o totalitaryzmie i terrorze, o zbrodni popełnianej w imię wartoci wyższych i o zwykłych ludziach, którzy niezależnie od miejsca i czasów sš tylko mierzwš historii.

Przerażajšca, ale i pasjonujšca ksišżka

czyta: Józef Duriasz
czas: 05:17:14
Zgłoś jeśli naruszono regulamin