Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej dla dzieci trzyletnich.doc

(28 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej dla dzieci trzyletnich

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej dla dzieci trzyletnich.

 

Temat: Chcemy być zdrowi, jedzmy warzywa. Sałatka warzywna.

 

Cele ogólne:

·       Rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw (marchew, ogórek, cebula, por, seler, ziemniaki).

·       Uświadamianie dzieciom znaczenia warzyw dla zdrowia.

·       Zachęcanie do spożywania warzyw i owoców.

·       Wyrabianie u dzieci zmysłu smaku i dotyku.

·       Kształtowanie nawyku odpowiedniego posługiwania się łyżką, serwetką.

·       Kształtowanie nawyku dbania o czystość osobista i ład w otoczeniu.

 

 

Cele operacyjne:

·    Rozróżnia i nazywa niektóre warzywa.

·    Wie, co należy jeść aby być zdrowym.

·    Potrafi wymienić warzywa potrzebne do przygotowania sałatki.

·    Rozumie potrzebę mycia rąk przed posiłkami i jest w tym zakresie samodzielne.

·    Umie kulturalnie zachować się podczas posiłku.

 

 

Metody:

·  Słowna- rozmowa

·  Czynne- zadań stawianych dziecku

·  Oglądowa- pokaz, obserwacja

 

 

Środki dydaktyczne:

·  warzywa

·  deska, miseczki, talerzyki, łyżki, serwetki

·  emblematy z narysowanymi warzywami dla każdego dziecka

·  skrzynka z wyciętym otworem

·  płyta z muzyką do wykorzystania w zabawie ruchowej

·  wiersz Joanny Papuzińskiej pt: „Sałatka”

 

Przebieg zajęcia:

1.     Powitanie- zabawa integracyjna- dzieci wraz z nauczycielką siedzą w kole i śpiewają na melodię „Panie Janie” jednocześnie pokazując gestami: „Witaj (imię dziecka), jak się masz? Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy. Bądź wśród nas”.

2.     Rozpoznawanie i opisywanie warzyw za pomącą zmysłu dotyku i wzroku np.: „To jest marchew. Marchew jest twarda.” „To jest ogórek, on jest  zielony” itp. Następnie kolejno podchodzą do specjalnie przygotowanej skrzynki z wyciętym otworem, wewnątrz której znajdują się różne warzywa i za pomocą dotyku rozpoznają je.

3.     Zabawa badawcza- warzywa umieszczone są na talerzyku i pokrojone  w kostkę             ( marchew i ogórek). Dzieci z zawiązanymi oczami częstują się i nazywają warzywo, które spróbowały.

4.     Zabawa rytmiczno ruchowa „ Tańczące warzywa”. Dzieci z przypiętymi emblematami przedstawiającymi znane im warzywa maszerują po sali  w różnych kierunkach. W momencie kiedy słyszą znaną piosenkę „Urodziny marchewki” szybko dobierają się parami zgodnie z emblematami (marchewka-marchewka, cebula-cebula itd.) i tańczą    w kółeczkach.

5.     Recytacja przez nauczycielkę wiersza  J. Papuzińskiej „Sałatka”.

     

      Już się jesień rozminęła z latem

      Przyszła pora na kolacje pstrokate

      Synowie i córki!

      Siekajcie ogórki

      selery i pory,

      marchew, pomidory

      w drobniusieńką kratkę

      Zrobimy sałatkę.

    Rozmowa na temat wiersza, wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów:                                

    pstrokate, drobniusieńka, rozminąć się. Uświadomienie dzieciom, dlaczego     

    warzywa są potrzebne w codziennym jadłospisie, dlaczego zapobiegają     

    chorobom.

 

6.     Dzieci dokładnie myją ręce. W miseczkach znajdują się pokrojone

     warzywa. Pod kontrolą nauczycielki wrzucają je do miski jednocześnie     

      rozpoznając je i nazywając. Po uporządkowaniu miejsc pracy, otrzymują     

      na talerzykach sałatkę i ją degustują.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin