Scenariusz przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dziadka.doc

(209 KB) Pobierz
Scenariusz przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dziadka[19

Scenariusz przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dziadka[19.01.2001] (4-latki)                   

(oprac. K. Szymanska, Przedszkole nr 146 we Wrocławiu)

Dekoracja: las (choinki, rysunki zwierząt leśnych).

Dzieci siedzą w półkolu przebrane za krasnale i kolędników. Z boku stoi dwójka dzieci: Jaś i Małgosia z koszyczkiem prezentów. Za choinka schowane dziecko przebrane za szyszkowego Dziadka.

Gra muzyka, Jaś i Małgosia maszerują w miejscu trzymając się za ręce.

Jaś:- Idziemy do babci i dziadka.

Małgosia:- Złożyć im życzenia, bo dziś ich święto.

Maszerują w takt muzyki.

M: -Ojej Jasiu spójrz! Coś tam się rusza za krzakami!

Wychodzi Szyszkowy Dziadek.

SzDz:-Nie bójcie się to ja Szyszkowy Dziadek.

Piosenka (śpiewają wszyscy): „Szyszkowy Dziadek”.

J i M :- Szyszkowy Dziadku, pójdziesz z nami do babci i dziadka?

SzDz; -Bardzo chętnie.

Maszerują razem trzymając się za ręce.

J :-Spójrzcie , co to tam widać? Coś białego!

Kolędnicy (wstają i podchodzą do dzieci):- To my kolędnicy. Zaśpiewacie z nami kolędę?

Śpiewają „ Przybieżeli do Betlejem”.

J i M : -A wy też pójdziecie z nami do babci i dziadka?

Kolędnicy :-Oczywiście!

Maszerują w półkolu trzymając się za ręce.

Kolędnik :-Zobaczcie , co to takiego?!

Krasnale (Wstają i wychodzą na środek): -To my krasnoludki.

Śpiewają „My jesteśmy krasnoludki”

J i M : -Czy wy tez pójdziecie z nami?

Krasnale: - Tak!

Maszerują wszyscy razem w takt muzyki. Zatrzymują się . Jaś i Małgosia stoją z przodu. Kłaniają się w stronę zaproszonych gości i mówią:

-Witajcie!

Następnie wszyscy mówią wierszyk:

Dziś dla Babci słońce mamy

I całuski dla Dziadziusia.

Dziś życzenia wnuczek składa

I piosenki śpiewa wnusia.

 

Śpiewają piosenkę : „Dla Babci i Dziadka”

J i M :- A teraz zapraszamy do tańca.

Dzieci podchodzą do swoich babć lub dziadków i proszą do tańca. Tańczą i śpiewają piosenkę „Biały walczyk”

Następnie wręczają prezenty i proszą na poczęstunek, który same przygotowały ( pieczone kruche ciasteczka).

 

 

SCENARIUSZ  SPOTKANIA Z  BABCIĄ  I DZIADKIEM

w grupie dzieci 6-letnich

Temat: ,,Życiowa  szansa”- uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Cele:

     - interesowanie się zwyczajami i  tradycjami swojej rodziny;

     - kształtowanie świadomości własnej roli społecznej w rodzinie oraz ról

        innych członków rodziny;

     - próby wykonania drzewa genealogicznego dotyczącego najbliższej rodziny.

Środki dydaktyczne:

latarka, pudełko z pozytywką, karteczki z pytaniami, słuchawki, kartki do układania drzewa genealogicznego, wyrazy do rozsypanki, ołówki i kartki do rysowania.

Przebieg:

1.     Powitanie gości, zaproszenie do gry ,,Życiowa szansa”.

2.     Objaśnienie reguł wspólnej zabawy:

Każde dziecko po kolei jest graczem. Babcia lub dziadek jest graczem telefonicznym (lub odwrotnie w zależności od pytania). Pytania na karteczkach są umieszczone w pudełku z pozytywką (komputerze).

Dziedziny pytań są dwie: jedna nt. ,,Moi dziadkowie”(zawiera pytania kierowane w pierwszej kolejności do dziecka), druga nt. ,,Mój wnuk, moja wnuczka”(zawiera pytania kierowane w pierwszej kolejności do babci lub dziadka).

3.     Gra ,,Życiowa szansa”:

N. gasi światło, świecąc latarką po zebranych gościach i dzieciach wybiera pierwszego gracza. Zaprasza na środek, gdzie stoją dwa krzesła odwrócone do siebie tyłem. Jedno krzesło zajmuje gracz, drugie zaś gracz telefoniczny wybrany przez gracza (n. zmierza do tego by graczem telefonicznym był właściwy dziadek lub babcia, lub odwrotnie, dla babci lub dziadka odpowiedni wnuk). Komputer losuje pytanie (gra pozytywka). N. kieruje pytanie do gracza telefonicznego (w tym czasie gracz zakłada słuchawki na uszy), gdy udzieli odpowiedzi, na to samo pytanie odpowiada gracz. Zgodne odpowiedzi nagradzane są brawami. Następuje  losowanie kolejnego gracza (wybierani są na zmianę raz dziecko, raz osoba dorosła). I postępujemy podobnie jak wcześniej. W zabawie powinny brać udział kolejno wszystkie dzieci.

Oto przykłady pytań:

Dziedzina ,,Moi dziadkowie” (pytania kierowane w pierwszej kolejności do dziecka):

-Jaką piosenkę babcia (dziadek) śpiewa najczęściej?

-Czy twoja babcia nosiła warkocze, gdy była dzieckiem?

-Czy twoja babcia jest kobietą?

-Czy twoja babcia (dziadek) oglądała bajki w telewizji, gdy była dzieckiem?

-Ile nóg ma ukochane zwierzątko babci?

-Jakie kwiaty lubi najbardziej twoja babcia?

-O czym marzy twoja babcia (dziadek)?

-Jakie ciasto lubi najbardziej twój dziadek?

-Czy twoja babcia jest kochana?

-Do czego potrzebna jest babcia (dziadek)?

-Jaki serial telewizyjny ogląda babcia?

Dziedzina ,,Mój wnuk, moja wnuczka” (pytania kierowane w pierwszej kolejności do dziadków):

-Co jest największym przysmakiem wnuka (wnuczki)?

-Jaki program telewizyjny lubi najbardziej oglądać wnuk?

-Jakie zwierzątko ma w swoim domu wnuk?

-Lody o jakim smaku lubi wnuczka najbardziej?

-Jaki kolor czapki ma wnuczka?

-Jak ma na imię koleżanka wnuczki?

-Do której grupy uczęszcza wnuk?

-Jaką zabawkę pragnie mieć wnuk?

 4. Układanie drzewa genealogicznego:

     Dziecko wraz z dziadkami otrzymuje komplet karteczek z napisami:

     JA, SIOSTRA, BRAT,MAMA, TATA, DZIADKOWIE, WUJEK, CIOCIA.

     Na kartce przykleja je, tworząc drzewo genealogiczne swojej najbliższej

     rodziny. Dziadkowie pomagają w tej pracy.

  5.Układanie rozsypanki wyrazowej z życzeniami dla babci i dziadka:

,,Niechaj dziadzio z babunią tak nam długo żyją,

póki komar i mucha wody nie wypiją,

a ty mucho, ty komarze pijcie wodę powoli,

aż się dziadzio z babunią nażyją do woli”.

(dzieci znają wcześniej treść wiersza)

Po ułożeniu na tablicy treści życzeń dzieci razem je odczytują, a następnie śpiewają ,, 100 lat..”.

 6. Rysowanie portretu babci i dziadka ołówkiem na kartce formatu A4.

     Dziecko rysuje, babcia i dziadek pozują. Po narysowaniu wręczają pozującym na pamiątkę

     spotkania.

 7. Zakończenie spotkania, podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie gości.

 

 

Scenariusz programu z okazji Dnia Babci i Dziadka

na podstawie utworu Wiery Badalskiej

„BALLADA O UPRZEJMYM  RYCERZU”

 

             1. Piosenka „Czapeczka niewidka”

             I.   Już wiem, już wiem co zrobię, do bajki wejdę sobie.

      Pożyczę na chwileczkę, niezwykłą czapeczkę.

      Ref. Czapeczka niewidka, niewielka, niebrzydka,

      Na głowę ją włóż i nie ma cię już.

II.  Przy stole krzyczy mama – ta zupa znika sama!

      I sama skacze łyżka i kotlet z półmiska.   Ref.

III. Przestraszy się braciszek, że kredka sama pisze.

      A miotła wyszła z kąta i pokój mój sprząta.  Ref.

IV. Lecz gdy się zmartwi mama, że nie ma mnie od rana.

      Do bajki na chwileczkę odniosę czapeczkę.

             2. Piosenka  „Otwieramy nasz teatrzyk”  (fragment)

     Narrator  I :  Za górą wielką, stromą

                                w czasach niezmiernie dawnych

                                żył pewien mężny rycerz

                                ze swej grzeczności sławny.

                                          Grzecznie rozmawiał z każdym

                                           słów brzydkich nie używał

                                           mile widzianym gościem

                                        ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin