Penetracja-kwit.doc

(21 KB) Pobierz
Wyższa Szkoła Morska

 

Metody penetracyjne są to nieniszczące sposoby badania materiałów za pomocą ciekłych penetrantów, wnikających w drobne nieciągłości, nawet nie widoczne gołym okiem.

Istotę tych metod stanowią zjawiska kapilarne, polegające na tym, że ciecz zwilżająca wnika w drobne nieciągłości (szczeliny) znajdujące się na powierzchni materiału badanego. Po usunięciu nadmiaru cieczy z badanej powierzchni następuje w wyniku działania środka wywołującego (wywoływacza) lub użycia promieniowania nadfioletowego uwidocznienie nieciągłości, przy czym sposób uwidaczniania jest zależny od zastosowanego penetranta. Jeżeli zastosowaliśmy penetrant barwny musimy zastosować wywoływacz natryskowy, a jeżeli zastosowaliśmy penetrant fluorescencyjny to nieciągłości wykryjemy pod lampą ultrafioletowa.

Za pomocą metod penetracyjnych można badać wszelkie materiały które nie korodują w zetknięciu z penetrantem i nie są porowate.

Rozmiar wykrywanych nieciągłości leży między 0.1mm i 3mm, przy chropowatości od 1do20mm.

Powierzchnia badanego elementu musi być dokładnie oczyszczona, ponieważ część nieciągłości mogła ulec zanieczyszczeniu i zasklepieniu smarami lub innymi czynnikami mającymi z nim styczność.

Proces wykrywania nieciągłości składa się z kilku etapów, zależnych od zastosowanych środków i od rodzajów elementów badanych        1. nakładanie penetranta:

-przez zanurzenie badanego elementu w zbiorniku z penetrantem

-przez natryskiwanie

2. usuwanie nadmiaru penetranta:

-przez zmywanie wodą

-przez zmywanie rozpuszczalnikiem

-przez emulgowanie

3. suszenie :

-wymuszonym strumieniem powietrza

-w piecu o temp [50OC                   4. wywoływanie

-suche (pod lampą UV)

-mokre na bazie rozpuszczalnika

-mokre na bazie wody

 

 

      

Zgłoś jeśli naruszono regulamin