BIOMEDYCZNE PODSTAWY ROZWOJU.doc

(28 KB) Pobierz
BIOMEDYCZNE PODSTAWY ROZWOJU

BIOMEDYCZNE  PODSTAWY  ROZWOJU

                                          dotkaw@op.pl             

 

 

 

rozwój – szereg uporządkowanych zmian, które następują w określonej kolejności

 

rozwój fizyczny -  somatyczny, procesy biologiczne wzrost (wzrastanie) różnicowanie, dojrzewanie

 

Cechy rozwoju:

-          wzrastanie - przyrost masy ciała, wielkość

-          różnicowanie się tkanek

-          dojrzewanie – doskonalenie poszczególnych funkcji

 

dojrzewanie – to wzrastanie i rozwój cech spowodowane warunkami wewnętrznymi organizmu zachodzące w określonej kolejności i dające się przewidzieć.

 

Aksjologia – nauka zajmująca się

 

Przejawem procesów biologicznych są zmiany, zmiany rozwojowe najintensywniej przebiegają w okresie dzieciństwa.

 

Rozwój psychiczny – proces kolejnych stopniowych przeobrażeń psychiki człowieka i jego zachowania przebiegający od chwili urodzenia do śmierci.

W wieku dojrzałym rozwój człowieka zależy od sumy doświadczeń życiowych niż mechanizmów genetycznych.

 

Trzy aspekty rozwoju człowieka:

-          filogeneza to rozwój człowieka od najprostszych gatunków żywych do człowieka czyli gatunku homo sapiens rozwój ewolucyjny powodujący powstawanie nowych cech morfologicznych i biologicznych uwarunkowany zdolnością przystosowania się do warunków środowiskowych.

-          Antropogeneza – rozwój gatunku ludzkiego poprzez różne formacje społeczno genetyczne do dnia dzisiejszego. Określa tendencje przemian jeżeli ma charakter długotrwały to nazywana jest trendem sekularnym.   Przykładem trędu sekularnego jest akceleracja rozwoju, czyli zjawisko polegające na wzmożeniu tępa rozwoju w każdym następnym pokoleniu.

-          Ontogeneza rozwój osobniczy czyli rozwój jednostki ludzkiej od momentu poczęcia do śmierci. Przechodzi w kolejne stadia i w pewnym stopniu stanowi powtórzenie niektórych etapów rozwoju filogenetycznego.

-          Organogeneza wykształcanie się narządów z listków zarodkowych w szóstym tygodniu życia płodowego

 

W rozwoju ontogenetycznym można wyróżnić następujące rodzaje zmian:

-          wielkość (masa ciała)

-          proporcji

-          zanikanie dawnych właściwości

-          nabywanie  nowych właściwości

 

Zmiany wielkości mają charakter ilościowy, polegają na wzroście danej cechy w odniesieniu do cech somatycznych ale również w odniesieniu psychicznym.

Zmiany proporcji w przekształceniu poszczególnych części w obrębie całości jakim jest organizm, mają charakter zmian ilościowych i jakościowych np. proporcje ciała.

 

Zanikanie dawnych właściwości – przejawia się w sferze somatycznej i psychicznej. Zanikanie niektórych warunków np. gaworzenia, zanik połączeń pomiędzy przedsionkami serca.

 

Nabywanie nowych właściwości – osiąganie zdolności do prokreacji, komunikowania werbalnego, uwewnętrznienie norm moralnych.

 

Tempo rozwoju – dotyczy szybkości dokonujących się zmian jest zróżnicowane zarówno w odniesieniu do poszczególnych narządów jak i przyrostu masy całego ciała.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin