Konspekt-up. umiarkowane.doc

(48 KB) Pobierz
Konspekt do zajęć na podstawie metody ośrodków pracy z dzieckiem upośledzonym w stopniu umiarkowanym

Konspekt do zajęć na podstawie metody ośrodków pracy z dzieckiem upośledzonym w stopniu umiarkowanym

 

 

Prowadząca : Kot Elżbieta

 

 

Temat ośrodka tygodniowego : Witamy wiosnę

 

 

Temat ośrodka dziennego : Nauka piosenki „Witaj wiosenko”

 

 

Cele główne :

·       Zapamiętanie słów piosenki i melodii

·       Pokaz linii melodycznej

 

 

Cele operacyjne :

·       Uważnie słucha piosenki śpiewanej przez nauczycielkę oraz śpiewa wraz z dziećmi

·       Pokaże ręką linię melodyczną według polecenia i pokazu nauczycielki

·       Pomaluje kontury kwiatów farbą plakatową przy użyciu palców dłoni

·       Rozpozna i nazwie kwiaty wiosenne : krokus, przebiśnieg

·       Poprawnie wykona ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne

·       Uważnie słucha muzyki terapeutycznej (klasycznej) odtwarzanej mechanicznie

·       Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji

·       Przypomni nazwę pory roku obecnie panującej

·       Wykona polecenia nauczycielki podczas zabawy ruchowej do piosenki „Wiosna tuż, tuż”, (marsz w kole, naśladowanie lotu bociana, stanie obunóż lub na jednej nodze według możliwości dziecka).

·       Porządkuje zabawki po skończonej zabawie

 

 

Uczeń rozumie :

·       Treść piosenki

·       Zna charakterystyczne cechy krajobrazu wiosennego (robi się ciepło, topnieje śnieg, pojawiają się pąki na drzewach)

·       Rozpozna i nazwie kwiaty (krokus, przebiśnieg) i wskaże je na ilustracjach i wśród kwiatów z bibuły

 

Uczeń zapamięta :

·       Słowa piosenki

·       Pokarze linię melodyczną

·       Zapamięta nazwy kwiatów : krokus, przebiśnieg

 

 

 

Cele wychowawcze:

·       Współdziała z grupą

·       Wykonuje polecenia nauczycielki

 

 

Metody :

·       Słowna – piosenka , rozmowa

·       Czynna – zabawa ruchowa, praca plastyczna

·       Oglądowa – ilustracje, kwiaty z bibuły, obserwacja pogody przez okno

 

 

Formy pracy :

·       Zajęcia grupowe umuzykalniające

 

 

Środki dydaktyczne : ilustracje, kwiaty z bibuły, farby plakatowe, kartki papieru,

 

 

 

Plan pracy w ośrodku dziennym

 

I. część wstępna

 

1.   powitanie z dziećmi – nauczycielka wita się osobiście z dzieckiem słowami „dzień dobry”, nawiązuje rozmowę na temat jego samopoczucia i zachęca do wspólnej zabawy z innymi dziećmi .

·       zabawa ruchowa do piosenki „Wiosna tuż, tuż” oparta na treści utworu (marsz w kole, naśladowanie lotu bociana i jego głosu – kle, kle, stanie w gnieździe obunóż lub na jednej nodze według możliwości dziecka) – do melodii odtwarzanej mechanicznie z magnetofonu.

2.   zajęcia porządkowe

·       sprawdzenie listy obecności

·       porządkowanie kącików zabaw

·       malowanie kredką świecową do tematu „łąka wiosenna” wypełnianie konturów obrazka – samodzielny dobór kolorów do wypełnienia poszczególnych elementów obrazka

·       rozpoznawanie i nazywanie kolorów

 

II. obserwacja pogody i zmian środowiska przyrodniczego (przez okno )

·       przypomnienie nazwy pory roku – dziecko mówi nazwę pory roku

·       charakterystyczne cechy krajobrazu wiosennego (brak śniegu, pąki na drzewach, świeci słońce) – próbuje określić cechy krajobrazu samodzielnie na podstawie wcześniejszej obserwacji bezpośredniej podczas spaceru

 

III. przeróbka umysłowa oraz ekspresja oderwana i konkretna

 

1.   słuchanie muzyki terapeutycznej, ruch przy muzyce, nauczycielka wypowiada i pokazuje poszczególne ruchy „budzenie się kwiatów do życia”- lekkie powolne wstawanie z klęku, podnoszenie się na palcach, unoszenie rąk do góry, przy jednoczesnym kołysaniu i wypowiadaniu głoski szszsz, naśladowanie lotu wróbelków i ich głosu na wyrazie „ćwir”

 

 

2.   rozpoznawanie i nazywanie kwiatów : krokus, przebiśnieg na podstawie ilustracji i kwiatów z bibuły – dziecko na podstawie obserwacji konkretów rozpoznaje i nazywa kwiaty podając je nauczycielce

 

 

3.   ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne

·       ćwiczenia oddechowe – wąchanie kwiatów z bibuły (wdech- NOS, wydech – USTA

·       ćwiczenia artykulacyjne „pan język na spacerze” str. 27, „Cmoknij, dmuchnij…” E. Szałapak

 

4.   nauka piosenki „Witaj wiosenko”

·       śpiew piosenki przez nauczyciela

·       omówienie treści utworu z całą grupą

·       nauka słów pierwszej zwrotki i melodii

·       śpiew wraz z innymi dziećmi i nauczycielką

 

5.   zabawa ruchowa oparta na treści utworu , Kalendarz muzyczny”, str. 124

 

6.   śpiew piosenki „Witaj wiosenko”- podczas śpiewania zakreślanie linii melodycznej według pokazu nauczycielki

 

 

7.   malowanie farbą plakatową krokusa przy użyciu palców dłoni i słuchanie muzyki terapeutycznej – rozpoznawanie i nazywanie kolorów : żółty, fioletowy, zielony

 

 

 

 

 

IV. zajęcia końcowe

 

 

Podsumowanie całego dnia pracy

 

·       przypomnienie nazwy pory roku – wiosna, nazw kwiatów: krokus, przebiśnieg

 

·       śpiew pierwszej zwrotki piosenki

 

 

·       ocena prac plastycznych poprzez pochwały i wystawienie na tablicy prac do wglądu rodziców

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin