Kalendarz_ekologiczny_pelna_wersja.doc

(203 KB) Pobierz
Kalendarz ekologiczny

Kalendarz ekologiczny

 

STYCZEŃ

9 stycznia   Dzień Ligi Ochrony Przyrody

Od ponad 75 lat Liga Ochrony Przyrody działa na rzecz środowiska przyrodniczego i edukacji ekologicznej. Celem Ligi są społeczne działania na rzecz środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o jego ochronie, oraz kultury i etyki ekologicznej. Zabiega ona również o wprowadzenie w Polsce strategii zrównoważonego rozwoju.

 

Liga Ochrony Przyrody powstała w 1928 roku, a od 1933 roku wydaje czasopismo. Społeczne poparcie zyskały wnioski Ligi o: utworzenie w powojenne Polsce resortu ochrony środowiska; powołanie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska; wprowadzenie w szkołach oraz w uczelniach wyższych odrębnego przedmiotu "Ochrona środowiska"; opracowanie przez Rząd zasad ekopolityki państwa; obejmowanie ochroną prawną obszarów o wybitnych walorach przyrodniczych w formie parków narodowych, parków krajobrazowych oraz obszarów chronionego krajobrazu; powołanie Banku Ochrony Środowiska.

 

Polecane strony:

http://www.lop.org.pl/

 

11 stycznia Dzień Wegetarian

"Wegetarianizm stanowi kryterium, dzięki któremu możemy poznać, czy czyjeś dążenie do moralnej doskonałości jest prawdziwe i szczere". Lew Tołstoj (1828-1920), rosyjski pisarz

 

Według badań GUS "nawyki żywieniowe i upodobania kulinarne Polaków" przeprowadzonych w dniach 4 - 7 sierpnia 2000 roku 1% naszego społeczeństwa to wegetarianie. Biorąc pod uwagę, że to głównie młodzi ludzie stosują taką dietę, można stwierdzić, że wegetarian jest w Polsce więcej i liczba ta stale rośnie. O korzyściach wegetarianizmu, zarówno etycznych jak i zdrowotnych można dowiedzieć się więcej na licznych festynach i happeningach organizowanych przez Międzynarodową Unię Wegetariańską w czasie corocznego Dnia Wegetarian.

 

Polecane strony:

www.ivu.org Międzynarodowa Unia Wegetariańska
 

28 stycznia – 2 lutego   Światowy Tydzień Mokradeł

Mokradła to ekosystemy zagrożone. W dwudziestym wieku zanikła lub została zdegradowana ponad połowa mokradeł na świecie.

 

Główną przyczyną ich niszczenia jest eksploatacyjne podejście społeczeństw do gospodarowania zasobami przyrody, niezadowalający stopień przestrzegania przepisów ochrony środowiska, ale również niski stan świadomości ekologicznej społeczeństw, które często traktują obszary wodno-błotne jak nieużytki. 2 lutego 1971 roku, nad brzegiem Morza Kaspijskiego w irańskim mieście Ramsar, podpisano konwencję o ochronie obszarów wodno-błotnych (zwanych też mokradłami). Ratyfikacja Konwencji była reakcją na alarmujące tempo wymierania ptaków na naszej planecie.

 

 LUTY

2 lutego  Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych [World Wetland Day]

Mokradła to ekosystemy zagrożone. W dwudziestym wieku zanikła lub została zdegradowana ponad połowa mokradeł na świecie.

 

Główną przyczyną ich niszczenia jest eksploatacyjne podejście społeczeństw do gospodarowania zasobami przyrody, niezadowalający stopień przestrzegania przepisów ochrony środowiska, ale również niski stan świadomości ekologicznej społeczeństw, które często traktują obszary wodno-błotne jak nieużytki. 2 lutego 1971 roku, nad brzegiem Morza Kaspijskiego w irańskim mieście Ramsar, podpisano konwencję o ochronie obszarów wodno-błotnych (zwanych też mokradłami). Ratyfikacja Konwencji była reakcją na alarmujące tempo wymierania ptaków na naszej planecie.

 

11 lutego   Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Zima to najtrudniejszy okres dla dzikich zwierząt i ptaków. Niskie temperatury, zamarznięta, przykryta śniegiem ziemia sprawiają, że trudno im zdobyć pożywienie i przetrwać do wiosny. 

 

W trosce o stworzenie zwierzynie żyjącej na wolności właściwych warunków bytowania, a także chcąc przeciwdziałać narastaniu szkód spowodowanych przez nią w uprawach rolnych i leśnych, leśnicy i myśliwi budują paśniki dla zwierzyny płowej (sarny, jelenie), lizawki solne, gromadzą paszę treściwą, objętościową suchą oraz objętościową soczystą, zakładają poletka żerowe, poletka produkcyjne, wysadzają drzewa w remizach i na terenach leśnych. Dokarmiając zwierzaki możemy im pomóc!

MARZEC

14 marca   Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam [International Anti-Dam Day]

Do 2000 roku na świecie zbudowano 45 000 wielkich zapór wodnych. O skutkach budowy wielkich tam, co roku 14 marca informują  obywateli organizacje ekologiczne i społeczne.

 

Budowanie zapór wodnych w celu pokrycia  zapotrzebowania na wodę i energię to skomplikowane zagadnienie. Podczas planowania takiej inwestycji społeczeństwa staja przed koniecznością kompleksowych wyborów i koniecznością zapewnienia odpowiedniej ochrony środowiska przyrodniczego. „Dzień Sprzeciwu Wobec Tam ” koordynowany jest przez International Rivers Network z USA, a w Polsce tą tematyką zajmuje się Klub Gaja.

 

Polecane strony:

http://www.klubgaja.pl

 

21 marca Pierwszy Dzień Wiosny

 

21 marca Światowy Dzień Leśnika

 

21 marca Dzień Wierzby

Dzień ten obchodzi się przez sadzenie małych Wierzb. Dawniej Wierzby można było spotkać bardzo często, zwłaszcza na wsiach. Widać je było na miedzach, a nawet w środku pola. Ich szerokie konary dawały doskonałe schronienie ptakom. Dziś niestety jest to coraz rzadszy widok, a główną tego przyczyną jest mechanizacja rolnictwa.

 

PRZEPIS NA WIERZBĘ:
Odcina się około pół metrowe witki i wkłada do wody. Kiedy puszcza korzonki wsuwa się je w Ziemię (nie wkopuje), po jakimś czasie jest już dorosłe drzewo.

 

22 marca Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego [Baltic Day]

Morze Bałtyckie jest morzem śródlądowym, głęboko wciśniętym w ląd. Dlatego też wody w Morzu Bałtyckim mają stosunkowo niskie zasolenie, którego poziom waha się od 30 ‰ w rejonie cieśnin duńskich do 3‰ w zatokach Botnickiej i Fińskiej.

 

Niskie zasolenie powoduje z kolei karłowatość organizmów wodnych. Średnia głębokość  to 52,3 m, a całkowita powierzchnia morza wraz z cieśninami i Kattegatem szacowana jest na 415 266 km2. Polska jest stroną wielu umów międzynarodowych, których celem jest ochrona bądź rekultywacja Morza Bałtyckiego, w tym między innymi: konwencji o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i Bełtach (tzw. Konwencji Gdańska) z 1973 roku; konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, (tzw. Konwencja Helsińska) z 1974 roku; porozumienia o ochronie małych waleni Bałtyku i Morza Północnego (ASCOBANS) z 1992 roku.

 

Polecane strony:

http://www.naszbaltyk.pl/ochr.php

http://www.helcom.fi/home/en_GB/welcome/

 

22 marca Światowy Dzień Wody [World Water Day]

Światowy Dzień Wody  to międzynarodowa inicjatywa, która została zapoczątkowana w 1992 roku przez Organizajcję Narodów Zjednoczonych na konferencji Środowisko i Rozwój (UNCED) w Rio de Janeiro.

 

CZY WIESZ, ŻE?

√ 1/3 ludności świata mieszka na terenach objętych deficytem wody.

 

√ 1/5 populacji nie ma zapewnionego dostępu do czystej wody pitnej.

 

√ Ponad 2,2mln ludzi na świecie umiera co roku na choroby związane z piciem zanieczyszczonej wody.

 

√ W ciągu najbliższych 20 lat średnia ilość wody przypadająca na 1 mieszkańca Ziemi zmniejszy się o 1/3.

 

Polecane strony:

http://www.worldwaterday.org

 

23 marca Światowy Dzień Meteorologii [World Meteorological Day]

W coraz szybciej zmieniającym się świecie, rozwój przemysłu, wzrost populacji, globalizacja transport i ogromne zużycie energii doprowadziły do zmian klimatycznych.

 

Ponad 90 procent klęsk żywiołowych związanych jest z czynnikami klimatycznymi i meteorologicznymi, takimi jak: huragany, ulewne deszcze, katastrofalne opady śniegu, błotne lawiny i osuwiska, susze. Zjawiska te nasilają się i stają się coraz groźniejsze Wobec takich zagrożeń, szczególna rola przypada Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i narodowym służbom meteorologicznym w tworzeniu rozbudowanych systemów wczesnego ostrzegania, pozwalających zmniejszyć skutki klęsk żywiołowych. Polskie organizacje ekologiczne czynnie włączają się w międzynarodową dyskusję na temat stabilizowania klimatu na Ziemi.

 

Polecane strony:

http://www.ine-isd.org.pl

www.wmo.ch

KWIECIEŃ

1 kwietnia    Międzynarodowy Dzień Ptaków

O ochronie ptaków najszerzej mówi Dyrektywa Ptasia Unii Europejskiej (DP) z dnia 
2 kwietnia 1979r. Jest ona odpowiedzią na alarmujące informacje o zmniejszaniu się liczby gatunków ptaków zasiedlających różne tereny Europy oraz kurczeniu się populacji wielu europejskich gatunków oraz ich siedlisk.

 

W Europie cele i zadania Dyrektywy Ptasiej są realizowane poprzez program tworzenia spójnych obszarów chronionych Natura 2000. W Polsce ptakami  zajmuje się wiele organizacji, których adresy stron umieszczamy poniżej.

 

Polecane strony:

http://www.bocian.org.pl/

http://www.otop.org.pl/

http://www.zto.most.org.pl/

 

1-7 kwietnia    Tydzień Czystości Wód

Woda wodzie nierówna. Celem Tygodnia Czystości Wód jest uświadomienie ludziom jak cenna jest czyta, nieskażona woda.

 

To właśnie ilość czystej wody determinuje jakość naszego życia oraz określa granice rozwoju gospodarczego. Uchwalona w  1968 roku w Strasburgu Europejska Karta Ochrony Wód, ujmuje podstawowe zasady gospodarowania wodą, zwracając uwagę na konieczność racjonalnego spożywania i ochrony jej ograniczonych zasobów.

 

CZY WIESZ, ŻE?

√ Co 15 sekund, z powodu braku dostępu do czystej wody i środków higieny, na świecie 1 ginie dziecko.

 

√ Ponad 2,2mln ludzi na świecie umiera co roku na choroby związane z piciem zanieczyszczonej wody.

 

√ 20% zasobów wodnych Ziemi jest zużywane przez przemysł i wielkie przedsiębiorstwa, a ponad połowa z niej zamienia się w ścieki.

 

Polecane strony:

www.naszaziemia.pl

 

5 kwietnia   Dzień Leśnika i Drzewiarza

 

7 kwietnia    Światowy Dzień Zdrowia [World Health Day]

Nie można być zdrowym w zanieczyszczonym środowisku!
 

Co roku na całym świecie ponad milion osób umiera a od 20 do 50 milionów osób odnosi obrażenia w wypadkach samochodowych. Jedna trzecia wypadków spowodowana jest nietrzeźwością kierowców. Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia są to jedne z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka. Jednocześnie  szacuje, że przyczyną 7% nowotworów złośliwych jest skażenie środowiska, powodowane między innymi przez spaliny samochodowe.

 

Polecane strony:

http://www.halat.pl/stowarzyszenie.html

 

18 kwietnia    Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków od 1983 roku obchodzony w większości krajów świata został ustanowiony przez komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS. Polskimi Zabytkami wpisanymi na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO są:  Starówka w Krakowie, Warszawie, Toruniu i Gdańsku oraz kopalnia soli w Wieliczce.

 

22 kwietnia Dzień Ziemi [Earth Day]

Dzień Ziemi obchodzono po raz pierwszy w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Dziś trudno wskazać kraj, w którym w tym dniu nie mówi się o matce Ziemi.

 

W programie udział bierze 12000 organizacji w 174 państwach. Dzień Ziemi, którego celem jest pobudzanie świadomości ekologicznej, nauka poczucia odpowiedzialności za czyste i zdrowe środowisko, jest jedynym wydarzeniem obchodzonym na jednocześnie na całym świecie przez ludzi różnych narodowości, ras i religii.

 

Polecane strony:

http://www.dzienziemi.pl

http://www.earthday.net

 

24 kwietnia Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

Dzień Zwierząt Laboratoryjnych ma na celu nie tylko nakłanianie do maksymalnej rezygnacji z testów wykonywanych na zwierzętach, ale również zwrócenie uwagi na konieczność poprawy warunków hodowli i obchodzenia się ze zwierzętami.

 

Skala testów przeprowadzanych na zwierzętach przy obecnym stanie wiedzy i istniejących technologiach nie ma usprawiedliwienia dla swego ogromu. Część z badań jest wykonywanych w celach farmaceutycznych i w tym przypadku trudno by było z nich całkowicie zrezygnować, lecz dużą ich część stanowi testowanie produktów kosmetycznych i chemii użytkowej. W większości przypadków badania te są wielokrotnie powielane w różnych ośrodkach, powiększając skalę cierpień zwierząt. To, co my wszyscy możemy zrobić, to konsekwentnie wybierać w sklepach szampony, kremy, proszki do prania czy pasty do zębów nie testowane na zwierzętach. Należy także dążyć do maksymalnego zminimalizowania cierpienia, na jakie narażone są zwierzęta w czasie wykonywania na nich badań, z których nie można zrezygnować.

 

Polecane strony:

http://www.virtuela.de/testy.htm

http://www.ok.most.org.pl/polish.html

 

25 kwietnia  Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem ma na celu zwrócenie uwagi na obecność dźwięków w naszym codziennym życiu oraz na nasz udział  w ich tworzeniu.

 

Świadomość zagrożenia hałasem umożliwi podjęcie działań zapobiegających jego nadmiernemu generowaniu. Dzień obchodzony jest od 2001 z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej.

 

CZY WIESZ, ŻE?

√ Ucho ludzkie jest w stanie zarejestrować fale dźwiękowe o częstotliwości od 16 Hz do 20000 Hz. Drgania o częstotliwościach wyższych niż słyszalne to ultradźwięki, natomiast o częstotliwościach niższych niż słyszalne to infradźwięki.

 

√ Mianem hałasów określamy występujące w środowisku dźwięki niepożądane lub szkodliwe dla zdrowia człowieka. Miarą hałasu jest poziom dźwięku wyrażany w decybelach [dB]. Wartość progowa będąca jeszcze w stanie wywołać u człowieka wrażenie słuchowe (próg słyszalności) wynosi 0 dB, natężenie dźwięku o powodujące fizyczne odczucie bólu to 130dB (tzw. granica bólu).

Skala hałasu

ü      10 dB – szelest liścia.

ü      10-20 dB – oddech człowieka, szelest kartek, odgłosy spokojnego ogrodu.

ü      20 dB – tykanie zegarka, szept.

ü      40 dB – ulica bez samochodów.

ü      30-55 dB – praca lodówki, suszarki, szum komputera, głos telewizora zza ściany.

ü      60 dB – normalna rozmowa.

ü      55-70 dB – praca miksera, odkurzacza, koszenie trawy, ruch uliczny, głośna rozmowa.

ü      80 dB – głośna muzyka.

ü      90 dB – tramwaj.

ü      95 dB – walkman.

ü      100 dB – piła łańcuchowa, wiertarka, lotnisko, młot pneumatyczny (z daleka),dyskoteka

ü      110 dB – sygnał karetki, dyskoteka.

ü      120 dB – startujący samolot, młot pneumatyczny (z bliska).

ü      140 dB – syrena alarmowa.

ü      160 dB – wybuch petardy.

 

MAJ

12 maja Międzynarodowy Dzień Ptaków Wędrownych [International Migratory Bird Day]

Obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych koncentrują się na jednym z największych fenomenów życia – podróży ptaków między ich letnim zimowy „domem”.

 

Idea obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1993  z inicjatywy the Smithsonian Migratory Bird Center i the Cornell Laboratory of Ornithology. Nad Polską krzyżują się szlaki wędrówek ptaków łączące trzy kontynenty: nasz kraj jest ważnym obszarem dla ptaków wędrujących przez Europę, z dalekiej Syberii, Afryki i Azji.

 

CZY WIESZ, ŻE?

√ Dzienna trasa ptasich wędrówek w zależności od wielkości ptaków może wynieść od 100 do 500km.

 

Gęsi indyjskie lecąc nad Himalajami wznoszą się na wysokość 9000 m n.p.m.

 

√ Lozówka (mniejszy od wróbla ptaszek zamieszkującego gęste zarośla) jesienną podróż przebywa w ciągu 26-30 tygodni), zimowy postój trwa 8-10 tygodni, a wędrówka wiosenna 9-10 tygodni.

 

Polecane strony:

http://www.birdday.org/

 

15 maja Święto Polskiej Niezapominajki

Pomysł obchodów Święta Polskiej Niezapominajki zrodził się w 2002 roku kiedy Eko–Radio zapytało słuchaczy radiowej Jedynki czy nie warto wprowadzić takie święto do polskiego kalendarza. Propozycja spotkała się z ogromną aprobatą.

 

Nad modrą stróżką,

nad stawem szerokim.

Z niebieskich płatków

patrzy żółtym okiem.

Chociaż maleńka i ubrana skromnie

Prosi cichutko – nie zapomnij o mnie...”

 

Polskie Święto Niezapominajki powstało na wzór innych krajów europejskich  w których w wielu miastach, hrabstwach, landach i regionach mieszkańcy mają swoje ulubione kwiaty: tulipany, hiacynty, narcyze, fiołki, czy wrzosy.

Niezapominajka jest kwiatem polskich łąk, leśnych uroczysk, bagien i torfowisk, rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów, oraz ogrodach i kwietnikach. W Polsce występuje 15 gatunków niezapominajek m.in. alpejska, leśna, błotna i piaskowa.

CZY WIESZ ŻE?

√ Niezapominajka jest symbolem pamięci i skrywanej miłości.

 

√ Łacińska nazwa niezapominajki Myosotis pochodzi od greckich słów myos i otis, co oznacza dosłownie mysie uszko, zapewne ze względu na kształt i owłosienie liści.

 

Polecane strony:

http://www.radio.com.pl/jedynka/niezapominajki/

http://niezapominajka.home.pl/index.php

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin