SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – LETNICH
1. TEMAT: „W naszej sali”
2. CEL OGÓLNY:
- zapoznanie dzieci z rodzajami kącików zainteresowań oraz ze sposobem korzystania z nich.
3. METODY:
Słowna – rozmowa, piosenka, objaśnienie,
Oglądowa – pokaz, obserwacja,
Czynna – stawianie zadań do wykonania.
4. FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
5. CZAS REALIZACJI:
Około 20 min
6. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p.
Sytuacje edukacyjne
Zakładane efekty
(cele operacyjne)
Środki dydaktyczne
1.
„Witam Was”[1] – powitanie piosenką
Dzieci:
- śpiewem witają nauczyciela;
- zbiorowo śpiewają piosenkę;
- ruchem pokazują treść piosenki.
2.
„Radosne powitanie” - zabawa ruchowa (wg Weroniki Sherborne)
Dziecko:
- przez ruch uczy się świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego;
- dzieli przestrzeń z drugim człowiekiem i nawiązuje z nim kontakt;
- sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo);
- kształtuje postawę szacunku wobec drugiego człowieka.
Ćwiczenie opracowane na podstawie: Sherborne W.: „Ruch rozwijający dla dzieci” Wydawnictwo PWN, Warszawa 1999.
3.
„Urządzamy naszą salę” – zabawa dydaktyczna.
Przyporządkowanie przedmiotów do właściwych im kącików zainteresowań, oznaczenie kącików planszami z nazwą i symbolem.
- nazywa obserwowane przedmioty;
- wskazuje przeznaczenie danego przedmiot;
- przyporządkowuje dany przedmiot do określonego miejsca w sali (określonego kącika zainteresowań);
- rozpoznaje i nazywa kąciki zainteresowań.
Przedmioty związane z kącikami zainteresowań: lalka, pędzel, układanka – puzzle, książka, szyszka, owoc, itp.
Plansze z nazwami i symbolami kącików zainteresowań (w załączeniu).
4.
„Taniec zabawek” – zabawa ruchowa.
Dzieci podzielone na trzy grupy: misie, samochody i lalki poruszają się w rytm muzyki i wykonują polecenia nauczyciela.
- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (dźwięk);
- porusza się po określonej powierzchni;
- doskonali swoją spostrzegawczość;
- rozwija swoją motorykę;
- „hasło” podane przez nauczyciela ilustruje ruchem.
Odtwarzacz CD, płyta KLANZA „Tańce i zabawy dla grupy”.
5.
„Miś idzie do przedszkola” – wiersz Zofii Bronikowskiej[2]. Poszukiwanie odpowiedni na pytanie: w którym kąciku zasiądzie miś w przedszkolu?
- uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela;
- wyraża swoje zdanie na określony temat;
- udziela odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela;
- wysłuchuje wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek – oczekuje na swoją kolej wypowiedzi.
Tekst wiersza Zofii Bronikowskiej (w załączeniu).
6.
„Zabawki z kącika zabawek” – praca plastyczna – kolorowanie sylwet zabawek oraz wyklejanie ich wydzieranym papierem kolorowym. Prezentacja prac na forum grupy.
- wypełnia sylwetę zabawki kolorem oraz wypełnia ją wyklejając papierem kolorowym;
- rozwija swoją motorykę małą (precyzyjne ruchy dłoni);
- rozwija estetykę wykonywania prac plastycznych;
- rozwija swoją cierpliwość podczas wykonywania pracy plastycznej – pracuje nad starannością wykonania pracy.
- kształtuje umiejętność kreatywnego myślenia.
Sylwety zabawek (w załączeniu), kredki świecowe, papier kolorowy, klej, itp.
7.
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci
- wyraża swoje emocje;
Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna)
1
[1]1. WITAM WAS
Wszyscy są,
Witam Was,
Zaczynamy już czas,
Jestem Ja,
Jesteś Ty,
Raz, dwa i trzy.
[2] MIŚ IDZIE DO PRZEDSZKOLA – ZOFIA BRONIKOWSKA
Miś różowy, miś pluszowy
zbuntował się dziś.
Chce iść także do przedszkola
tak, jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie rączki:
- „Po co pójdziesz tam?”
- „Będę bawił się wesoło
i nie będę sam".
Gdy tak prosisz, to już chyba
zabiorę cię dziś.
I tak zaczął do przedszkola
chodzić z Krzysiem miś.
flek