Zakręcona kartka dla mamy.doc

(2065 KB) Pobierz
Zakręcona kartka dla mamy- husking w kartkach


Image
Zakręcona kartka dla mamy- husking w kartkach

Husking jest techniką zwijania pasków papieru o szerokości 3mm nieco podobną do quillingu. Różnica między nimi jest taka, że w husking kształty tworzy się obwijając paski wokół ułożonych we wzór szpilek. Za granicą można dostać maty pozwalające na łatwe tworzenie wzorów i już przycięte na daną szerokość paski papieru w współgrających kolorach.

W moim projekcie wykorzystuję starą piankową podkładkę pod myszkę i papierowy szablon. Paski wycięłam z większego arkusza papieru.

1. Potrzebne materiały

- kremowy karton o wymiarach 27x13.5cm
- papier ozdobny
- czerwony, bladożółty i beżowy papier
- paski papieru czerwonego, bladozielonego i bladożółtego o szerokości 3mm
- paski papieru bladożółtego i białego o szerokości 5mm
- tusz czerwony i żółty
- czerwona wstążka
- klej introligatorski, gąbki dwustronnie klejące, taśma 3mm dwustronnie klejąca
- skalpel, małe nożyczki, metalowa linijka, mata samonaprawiająca
- szpilki, stara podkładka pod myszkę, korek od wina, gruba igła z otwartym oczkiem, pęseta

Kremowy karton składamy na pół, 6 cm od dolnej krawędzi za pomocą taśmy dwustronnej przyklejamy papier ozdobny. Górną krawędź papieru maskujemy za pomocą czerwonej wstążki.

Z czerwonego papieru wycinamy prostokąt o wymiarach 11.5x6cm, z bladożółtego papieru wycinamy prostokąt 11x5.5cm. Brzegi jaśniejszego papieru podkreślamy czerwonym tuszem. Za pomocą dwustronnej taśmy klejącej mocujemy bladożółty papier na czerwonym 2.5mm od każdej krawędzi

Do zrobienia czerwonych kwiatków potrzebujemy 18 pasków czerwonego papieru o szerokości 3mm i długości 12cm na płatki, 3 czerwone paski o szerokości 3 mm i 3 paski białego papieru o szerokości 5mm na środek. Na starej podkładce pod myszkę kładziemy nasz wzór, w każdą z kropek wbijamy szpilkę i zaczynamy robić płatki. Koniec czerwonego paska zginamy, smarujemy klejem introligatorskim i zaczepiamy na szpilce nr 1. Następnie obwijamy go na szpilce nr 2, wracamy na dół do szpilki 1 i przyklejamy zagiętą końcówkę (w tym miejscu może pomóc sobie pęsetą). Od szpilki 1 idziemy w górę do szpilki 3, zaczepiamy na niej pasek i wracamy do szpilki 1, następnie w górę do szpilki 4, wracamy i analogicznie zaczepiamy o szpilki 5 i 6 (jeśli podczas tworzenia płatków szablon się „zużyje”, można go podkleić od spodu taśmą klejącą). Gdy pasek jest już zapętlony, obwijamy nim cały wzór i przyklejamy koniec. W taki sposób robimy wszystkie płatki. Palcami spłaszczamy końcówkę każdego płatka.

Gotowe płatki sklejamy bokami tworząc kwiatek. Środek robimy z paska czerwonego papieru, zwijamy 5 razy i sklejamy. Następnie pasek białego papieru nacinamy na całej długości tworząc frędzle, przyklejamy do zwiniętego już środka i okręcamy kilkakrotnie tak, by wpasowało się w środek kwiatka. Przyklejamy za pomocą kleju introligatorskiego i wywijamy frędzelki na zewnątrz. Brzegi podkreślamy złotym tuszem.

                 

Tak samo robimy bladożółte kwiatki. Na wykonanie płatków potrzebujemy 10 pasków o szerokości 3mm i 2 paski o szerokości 5mm na środek.

              

Dwa paski bladożółtego papieru nacięte na całej długości zwijamy, wywijamy frędzelki na zewnątrz i farbujemy brzegi czerwonym tuszem.

 

Za pomocą korka z zatkniętą grubą igłą zwijamy ciasno paski 3mm bladozielonego papieru. Następnie zostawiamy je na chwilę, by odrobinę się rozwinęły, przyklejamy koniec i palcami „szczypiemy” końce tworząc listki o kształcie zbliżonym do litery S.

      

Gdy mamy gotowe już wszystkie elementy, rozmieszczamy je na kartce i przyklejamy za pomocą kleju introligatorskiego.

Z pasków bladozielonego papieru robimy długie listki. Paski tniemy na pół po skosie i delikatnie wywijamy.

                  

Na białej kartce 2.5x5 cm tworzymy napis, brzegi podkreślamy złotym tuszem i naklejamy na prostokąt 3x5.5cm bladożółtego papieru. Z tyłu przyklejamy gąbkę dwustronnie klejącą.

Do kompozycji doklejamy łodyżki, długie liście i drugi bladożółty kwiatek, naklejamy całość na kartkę bazową w odległości 1 cm od krawędzi bocznej i górnej, mocujemy karteczkę z napisem i kartka jest gotowa do wręczenia.

 

 

 

 

 

Tęczolinia życzeń dla mamy

 

Potrzebne materiały:

- papier: A5 ecru na bazę, kawałek w kolorowe paseczki, skrawki różu i ecru do wydziurkowania kwiatków i motylków (ewentualnie gotowe kwiatki i motylki), kawalątek zieleni na łodyżki do nutek;

- klej, patyna;

- nożyczki ozdobne;

- sztuczny kwiatek, nit psujący do niego kolorem.

 

Krok 1.

Przygotowujemy bazę kartki poprzez złożenie papieru A5 na pół.

Nit przewlekamy przez mały dziurkaczowi kwiatek, poczym umieszczamy go w sztucznym kwiatku.

Krok 2.

Ozdobnymi nożyczkami docinamy papier w „tęczolinię" dopasowując go do bazy.

Krok 3.

Przygotowujemy małe papierowe motylki ecru, różowe kwiatki, z zielonego papieru docinamy wąskie łodyżki.

Różowe kwiatki lekko przybrudzimy patyną.

Krok 4.

Na tęczolinię naklejamy sztuczny kwiatek i papierowe kwiatki - nutki.

Krok 5.

Dorabiamy napis „Piękne słowo:" a na motylkach wpisujemy literki „m-a-m-a".

Wypisujemy życzenia i kartkę możemy wręczyć mamie!

 



Kartka okazji Dnia Mamy - z pięknym, delikatnym motywem kwiatowym utrzymaną w pastelowej tonacji

 

 

 

Do wykonania kartki potrzebne są:

- papier kolorowy (2 odcienie różu)

- papier tekturowy (biały, najlepiej fakturowany – mogą być 2 rodzaje)

- nożyczki, nożyczki dekoracyjne

- klej Vikol, taśma dwustronna

- skrawki fizeliny (jasna zieleń)

1. Przygotowujemy tradycyjną bazę pod kartkę z białego brystolu.

2. Z różowego papieru ciemniejszego wycinamy prostokąt, którego krawędzie ozdabiamy za pomocą nożyczek dekoracyjnych.

       

3. Z białego kartonika wycinamy prostokąt odrobinę mniejszy do różowego. Jeżeli mamy 2 rodzaje białego papieru – na ten element wybierzmy ten bardziej ozdobny.

4. Biały prostokąt przyklejamy do różowego, a różowy do kartki bazowej – za pomocą taśmy klejącej

 

5. Jasno różowy papier składamy na kilka części – szkicujemy kwiatek i wycinamy (kilka-kilkanaście kwiatków

6. Podobnie wycinamy listki z fizeliny.

7. Kwiatki i listki dopasowujemy do kartki i przyklejamy za pomocą kropelek Vikolu.

8. Z resztek papieru różowego (ciemniejszego) robimy małe kuleczki – na środki kwiatów. Kilka kuleczek można też przylepić pomiędzy kwiatkami.

9. Przygotowujemy teraz mały bilecik na napis – miniaturkę tego, co przykleiliśmy do kartki bazowej. Tu na spodnią część użyłam jaśniejszy papier.

10. Na „bileciku” wpisujemy odpowiedni napis – tu: „dla mamusi!”.

11. I kartka czeka na wysłanie!

 

 

 

 

 

 



 Kartka z wykorzystaniem tagów i nitów

Do przygotowania kartki potrzebne są:

• Czerwony karton na bazę i dodatki

• Kremowy karton na dodatki

• Tusz do pieczątek

• Nity zaciskowe (kolor czerwony, patrz:

• Czerwona wstążka

• Klej do papieru

• Narzędzia: podkładka do wycinania, nożyczki, nożyk, zaciskacz do nitów.

     Bazę kartki o wymiarach 22x15 cm przygotowujemy z czerwonego kartony. Wzdłuż dłuższego boku odmierzamy po 5,5 cm z każdej strony. W tej odległości wyznaczamy linie zagięcia skrzydełek zewnętrznych kartki.

Następnie na kremowym i czerwonym kartonie odrysowujemy (np. według przygotowanego wcześniej szablonu) dodatki do kartki.

• „tagi” (nazwa zapożyczona ze scrapbookingu) – 3 szt,

• kwiatki – łącznie 7 szt,

• 4 rogi – uchwyty do wnętrza kartki.

     Wszystkie kremowe elementy kartki zostały postarzone przy pomocy tuszu (pocieraj brzegi kartonika o poduszkę z tuszem lub płatek bawełniany nasączony tuszem, aż osiągniesz pożądany efekt)

.

     W kolejnym kroku przyklejamy tagi na lewym skrzydełku kartki, dosuwając je do maksymalnie do lewej krawędzi. W środku kartki wklejamy rogi – uchwyty. Dzięki temu będzie można umieścić w niej zdjęcie czy kartonik z życzeniami.

Proponuję teraz przygotować kwiatki, które przyczepione zostaną bezpośrednio na tagach. W tym celu na większych, czerwonych kwiatkach przyklejamy jasne, małe motywy. I takie kwiatki mogłyby już trafić na naszą kartkę. Przyczepimy je jednak za pomocą nitów zaciskowych. Musimy zatem na środku kwiatków wyciąć otworki, przez które przełożymy nity.  

Takie same otworki wycinamy również w kartce, w miejscach gdzie ozdobne elementy będą przyczepione oraz czwartym, kremowym kwiatku.

     Teraz wszystkie elementy przyczepiamy do kartki, wykorzystując czerwone nity. Ponieważ kartka będzie zamykana na wstążkę, na prawym skrzydełku przyczepiamy pojedynczy, kremowy kwiatek. Pod kwiatkiem, wokół stopki nitu (przed jego zaciśnięciem), owijamy końcówkę wstążki, a następnie mocno zaciskamy nit.

     Dzięki temu, że kwiatki na lewym skrzydełku kartki zostały przyczepione nitami a nie przyklejone, możemy wykorzystać środkowy kwiatek jako drugi element wiązania. Owijamy wstążkę pod kwiatkami po obrysie „ósemki”. I gotowe.

 

 

 

Tagi ozdabiane tuszem- scrapbooking

 

Ozdabianie scrapów tuszem jest obecnie bardzo modne. Wiele firm produkujących materiały do scrapbookingu proponuje całe serie papierów, które wyglądają jak dekorowane tuszem. 
My możemy zrobić to sami, dzięki temu nadamy naszym scrapom inywidualny styl. Kolorowanie tuszem nie tylko ozdabia, pozwala również na

uzyskanie efektu postarzenia (tusze w odcieniach brązu świetnie się do tego nadają)

 

Materiały:

- Tusz do stempli (najlepiej taki z zestawów pieczątkarskich dla dzieci. Łatwo się zmywa i ma ciekawe kolory. Można wykorzystać również zwykły tusz do pieczątek)

- Kartoniki

- Płatki kosmetyczne bawełniane

- Nożyczki, nożyk do cięcia

Sposób wykonania:
1. Przygotuj kartoniki, z których zrobisz tagi.
                 

2. Narysuj wzór tagów. Kształt zależy od twojej wyobraźni i potrzeb.

3. Wytnij tagi i zrób dziurkaczem otworki.

4,5. Przygotuj tusz

 

6. Delikatnie pocieraj brzegi kartonika o poduszkę z tuszem lub płatek bawełniany nasączony tuszem, aż osiągniesz pożądany efekt.

7. Gotowe tagi

Tak przygotowane elementy możemy ozdobić wzorkami z dziurkacza, naklejkami, dowolnie wyciętymi elementami z innego papieru lub po prostu napisać na nich tytuł, opis, datę. Na końcu przeciągamy wstążeczkę przez otworek i gotowe. Tagi można przechowywać w
Image
kieszonkach naklejonych na scrapie, przywiązać je do scrapa, przykleić itd.

Bursztynowa kartka urodzinowa

 

 

Z surowców do tworzenia biżuterii zrobimy nie tylko kolczyki czy bransoletkę. Bursztynowe oczka, złote koraliki i pozłacany drut posłużyły mi do stworzenia kartki na wyjątkową okazję 50 urodzin. Ilość kwiatków, kolorystykę i wykorzystane materiały, w zależności od potrzeb, można dowolnie zmieniać

 

 

Do wykonania kartki potrzebne będą:

- karton w kolorze kremowym
- papier w kolorze jasnobrązowym i brązowym, kwadrat o wymiarach 4x4 cm złotego papieru
- złote koraliki
- oczka bursztynowe
- drut pozłacany o średnicy 0.6
- ażurowe naklejki – narożniki
- tusz złoty i brązowy
- dwustronna taśma klejąca o szerokości 3mm
- gąbki dwustronnie klejące
- klej introligatorski
- złota nitka, naklejki – złote kropeczki, motyw kwiatowy typu rub-on
- mata samonaprawiająca, nożyczki, skalpel, pęseta

1. Kremowy karton przycinamy do wymiaru 15x21 i składamy na pół. Z jasnobrązowego i brązowego papieru wycinamy prostokąty 9x14 i 8x13. Brzegi wszystkich kartek smarujemy brązowym i złotym tuszem (jeśli nie mamy tuszu pod ręką, brzegi można podkreślić np. złotym długopisem).

2. Do tyłu mniejszych prostokątów przyklejamy taśmę dwustronnie klejącą, a następnie mocujemy je centralnie na kremowej kartce.

 

    

3. Ażurowe narożniki przyklejamy w rogach brązowej kartki.

 

 

4. Ze złotego papieru wycinamy wazon, brzegi podkreślamy brązowym tuszem i przyklejamy do kartki za pomocą dwustronnie klejących gąbek.

5. Do wykonania pięciu kwiatków potrzebujemy 5 złotych koralików na środki i 30 bursztynowych oczek na płatki – po sześć na każdy kwiatek.

 

 

6. W wybranych miejscach na kartce mocujemy klejem introligatorskim złote koraliki. Kolejno do każdego koralika doklejamy oczka.

 

     

7. Na łodyżki potrzebujemy 5 kawałków pozłacanego drutu. Przycinamy je na pożądaną długość, wyginamy by uzyskać wymagany efekt i przyklejamy pomiędzy płatkami. Końcówki chowamy pod wazon. Dodatkowo jeden kawałek drutu zwijamy na końcu i umieszczamy obok łodyżek.

 

        

 

8. Gdy wszystko już jest przyklejone na właściwym miejscu wystarczy dodać takie elementy jak kartonik z życzeniami umocowany za pomocą złotej nitki do łodyżki, motyw kwiatowy naniesiony z arkusza rub-on na wazon i kartka jest gotowa do wręczenia.

 


Image
Wiosenna kartka "Tea Bag"

Potrzebne materiały:

- 8 takich samych saszetek/opakowań po herbacie ekspesowej
- biały karton na wykonanie kartki bazowej
- zielona kartka
- taśma dwustonnie klejąca
- nożyczki, ołówek, linijka

1. Wybrałam opakowania po herbacie Lipton (8 sztuk).

2. Wybieramy motyw z opakowania i będziemy wycinać kwadrat o wymiarach 4,3 cm x 4,3 cm (części boczne - białe nie są wliczane do wielkośći kwadratu).

3. Odcinamy białe części saszetki.

 

4. Mamy gotowy kwadrat. Jeszcze raz sprawdzamy wymiary kwadratu. Jeżeli,ktoryś z boków jest za szeroki, to wyrównujemy

5. Teraz składamy kwadrat na pół i rozkładamy. Tak samo robimy z drugim bokiem. Teraz składamy na skos tworząc trójkąt i rozkładamy. To samo robimy z przeciwną stroną.

schemat składania:

 

 

6. Teraz składamy kwadracik po zagięciach, tak aby boki tworzyły formę trójkąta. Ważne jest, aby motyw listka był na zewnątrz - nie chowajmy go do środka układając formę trójkąta.

 7. Takich trójkątów musimy zrobić 8 sztuk.

8. Składanie rozety. Składamy tak, aby motyw listka nie schować pod kolejne trójąciki. Składamy rozetę wkładając kolejny trójkącik na przemian, za nastepny trójkącik . Żeby w ręku się nam nie rozeszła rozeta, możemy malutkimi paskami dwustronnie klejącej taśmy podklejać od spodu.

 

9. Gotowa rozeta.

10. Biały karton składamy na pół i mamy gotową kartkę bazową. Wymiary kartki są zależne od naszego indywidualnego projektu. Z zielonej kartki wycinamy kwadrat i przyklejamy go do kartki bazowej.

               

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin