KSR ZiM 1.2.doc

(890 KB) Pobierz
WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA WOJSK LĄDOWYCH

WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA WOJSK LĄDOWYCH

im. gen. Tadeusza KOŚCIUSZKI



KATEDRA WSPARCIA DZIAŁAŃ BOJOWYCH

ZAKŁAD INŻYNIERII WOJSKOWEJ

 

 

 

ZATWIERDZAM

Szef Katedry Wsparcia Działań Bojowych

ppłk dr inż. Marian ŻUBER

 

Dnia                            ......................................                            2006 r.

 

 

 

 

KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z Zapór i Minerstwa

ze słuchaczami

Kursu Szkolenia Rezerw-specjalność inżynieryjna

 

 

Temat 1 : Zapory inżynieryjne

Zajęcie 1: Miny przeciwpiechotne własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OPRACOWAŁ:

Wykładowca

kpt. mgr inż. Leszek Budny

 



Wrocław 2006

Temat :Miny przeciwpiechotne własne

 

Cele:

  1. Zapoznać słuchaczy z przeznaczeniem i budową podstawowych min przeciwpiechotnych wojsk własnych.
  2. Przedstawić dane taktyczno-techniczne min przeciwpiechotnych SZ RP.
  3. Opisać sposoby ich ustawiania i unieszkodliwiania.
  4. Omówić przepisy bezpieczeństwa.

 

Zagadnienia i czas:

 

Rozpoczęcie zajęć                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  -10’

  1. Przeznaczenie i podział min                                                                                                                                                                                                                                                                          -10’
  2. Budowa i dane taktyczno-techniczne oraz sposoby ustawiania i unieszkodliwiania
    min przeciwpiechotnych wojsk własnych                                                                                                                                                                                                                  -50’
  3. Przepisy bezpieczeństwa stosowane podczas ustawiania i unieszkodliwiania
    pojedynczych min                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    -  5’

Zakończenie zajęć                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  -  5’

 

Forma:                                          Zajęcia audytoryjne - wykład

 

Metoda:                            Wykład konwencjonalny

 

Czas:              2 x 40’

 

Miejsce:                            Sala wykładowa

 

Literatura:

 

1.    Ministerstwo Obrony Narodowej, Sprzęt inżynieryjny. Klasyfikacja i terminologia, Norma obronna  NO-01- A001,Warszawa 2001.

2.    Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojska inżynieryjne: terminologia, Norma Obronna
NO-01-A005, Warszawa 2003.

3.    Sztab Generalny WP, Szefostwo Wojsk Inżynieryjnych, Środki minowania i rozminowania, Inż. 414/78, Warszawa 1978.

4.    Sztab Generalny WP, Podręcznik saperski dla wszystkich wojsk i służb, Inż. 534/89, Warszawa 1991.

 

Pomoce naukowe:

 

1.      Prezentacja komputerowa.

 

Zabezpieczenie materiałowo-techniczne:

 

1.      Komputer osobisty.

2.      Rzutnik multimedialny.

3.      Wskaźnik laserowy

 

Wskazówki organizacyjno-metodyczne:

 

1.   W czasie przygotowania zajęć:

a)    na podstawie programu szkolenia zapoznać się z tematem i zagadnieniami szkoleniowymi;

b)   przygotować się merytorycznie do prowadzenia poszczególnych zagadnień tematycznych;

c)    najpóźniej na trzy dni przed zajęciami przedstawić konspekt (plan konspekt) do zatwierdzenia;

d)   dzień przed zajęciami dokonać sprawdzenia sali wykładowej;

e)    w dniu zajęć dokonać sprawdzenia sprzętu audiowizualnego.

2.   W toku zajęć:

a)                        zajęcia prowadzić metodą wykładu konwencjonalnego;

b)                       temat i poszczególne zagadnienia szkoleniowe ująć w prezentacji zajęć;

c)                        omówić literaturę do zajęć;

d)                       w czasie zajęć zwrócić uwagę na zrozumienie tematu przez uczestników szkolenia;

e)    podczas zajęć na bieżąco aktywować słuchaczy poprzez zadawanie pytań związanych z tematyką wykładu;

f)     przestrzegać właściwej dyscypliny szkoleniowej w trakcie wykładu oraz należytego zachowania się;

g)   w części końcowej zajęć czas przeznaczyć głównie na udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania ze strony słuchaczy.

 

Przebieg zajęcia

Część wstępna-10

 

s     Przyjęcie meldunku

s     Sprawdzenie obecności słuchaczy i odnotowanie jej w dzienniku lekcyjnym

s     Podanie tematu i celu zajęć

s     Podanie zagadnień szkoleniowych

s     Podanie literatury

 
Część główna-65’

 

Zagadnienie 1. Przeznaczenie i podział min-10’

 

1.1.Przeznaczenie min przeciwpiechotnych

 

Analizując definicję miny[1] można stwierdzić, iż miną przeciwpiechotną nazywać będziemy minę, która przeznaczona jest do zranienia, zabicia lub uczynienia niezdolnej do działania siły żywej.

Miny przeciwpiechotne służą do rażenia żołnierzy przeciwnika, osłony przeciwpancernych zapór minowych i wzmocnienia innych zapór inżynieryjnych w celu utrudnienia ich rozpoznania i pokonania.

 

1.2.Podział min przeciwpiechotnych wojsk własnych

 

Miny przeciwpiechotne można podzielić:

s                    według sposobu powodowania wybuchu na:

1.      Samoczynne (nie kierowane)-wybuchające natychmiast pod wpływem działania określonych bodźców zewnętrznych lub automatycznie po upływie ustalonego czasu opóźnienia lub zwłoki podczas.

2.      Kierowane-wysadzane w żądanym czasie z punktu kierowania wybuchami za pomocą przewodów, fal radiowych lub urządzeń mechanicznych.

s             według czasu działania:

1.      O działaniu natychmiastowym

2.      O działaniu opóźnionym

s          w zależności od czynnika powodujących wybuch na miny:

1.      O działaniu naciskowym-wybuchające po bezpośrednim nacisku na ich powierzchnię lub powierzchnię naciskową połączonych z nimi zwieraczy.

2.      O działaniu naciągowym-wybuchające wskutek napięcia lub zwolnienia odciągu połączonego z zapalnikiem.

3.      O działaniu wibracyjnym, wybuchające pod wpływem drgań ich zwieraczy, wywołanych przez przejeżdżający pojazd.

4.      O działaniu ze zwłoką, wybuchające po upływie określonego czasu (zwłoki) samoczynnie lub doprowadzane do stanu bojowego pod wpływem wstrząsu, drgań itp.

5.      Kombinowane, wybuchające na skutek łącznego działania kilku wyżej wymienionych wpływów zewnętrznych.

s                   według czynnika rażenia na:

1.      Fugasowe- czynnikiem rażenia siłę żywą jest fala uderzeniowa i fala ciśnień gazów powybuchowych.

2.      Odłamkowe- czynnikiem rażenia siłę żywą są odłamki pochodzące z defragmentacji kadłuba.

s                    zależnie od możliwości usunięcia min z miejsca ich usta­wiania oraz od możliwości ich unieszkodliwiania dzieli się je na:

1.  Usuwalne i nieusuwalne.

2.  Rozbrajalne i nierozbrajalne.

 

Zagadnienie 2.

Budowa i dane taktyczno-techniczne oraz sposoby ustawiania
i unieszkodliwiania min przeciwpiechotnych wojsk własnych-50’

 

Podstawowymi elementami większości min są:

1.      Kadłub miny- element składowy miny, w której znajduje się materiał wybuchowy.

2.      Materiał wybuchowy- związki lub mieszaniny zdolne do przemiany chemicznej postępującej samorzutnie z wielką prędkością, w czasie, której wydziela się duża ilość ciepła i gazów.

3.      Zapalnik- urządzenie przeznaczone do spowodowana zapalenia lub detonacji ładunku materiału wybuchowego określonego rodzaju amunicji, w żądanym miejscu i czas...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin