przetargi - zbycie nieruchomości komunalnych.rtf

(26 KB) Pobierz

 

brzmienie pierwotne (od 2004-09-22)

 

 

Rozporz¹dzenie Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowañ na zbycie nieruchomoœci

z dnia 14 wrzeœnia 2004 r. (Dz.U. Nr 207, poz. 2108)

Na podstawie art. 42ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoœciami (Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543, z póŸn. zm.[1]) zarz¹dza siê, co nastêpuje:

Rozdzia³ 1. Przepisy ogólne

§ 1. [Zakres przedmiotowy] Przepisy rozporz¹dzenia okreœlaj¹ sposób i tryb przeprowadzania przetargów oraz przeprowadzania rokowañ po drugim przetargu zakoñczonym wynikiem negatywnym, na zbycie nieruchomoœci stanowi¹cych w³asnoœæ Skarbu Pañstwa lub w³asnoœæ jednostek samorz¹du terytorialnego.

§ 2. [Objaœnienia] 1. Artyku³y powo³ane w rozporz¹dzeniu bez bli¿szego okreœlenia oznaczaj¹ artyku³y ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoœciami.

2. Ilekroæ w rozporz¹dzeniu jest mowa o cenie wywo³awczej, nale¿y przez to rozumieæ cenê nieruchomoœci ustalon¹ wed³ug zasad zawartych w art. 67 ust. 2 pkt 1, 2 i 4.

§ 3. [Organ przetargowy] 1. Przetarg og³asza, organizuje i przeprowadza w³aœciwy organ, wybieraj¹c jedn¹ z form, o których mowa w art. 40 ust. 1.

2. Je¿eli w terminach, o których mowa w art. 39, w³aœciwy organ nie zorganizuje kolejnego przetargu lub nie przeprowadzi rokowañ, jest on obowi¹zany, w celu zbycia nieruchomoœci, zorganizowaæ ponownie pierwszy przetarg.

§ 4. [Wniesienie wadium] 1. W przetargu mog¹ braæ udzia³ osoby, które, z zastrze¿eniem § 5, wnios¹ wadium w terminie wyznaczonym w og³oszeniu o przetargu.

2. W³aœciwy organ ustala wysokoœæ wadium, które nie mo¿e byæ ni¿sze ni¿ 5% ceny wywo³awczej i wy¿sze ni¿ 20% tej ceny.

3. Wadium mo¿e byæ wnoszone w pieni¹dzu, obligacjach Skarbu Pañstwa lub papierach wartoœciowych dopuszczonych do obrotu publicznego.

4. W³aœciwy organ wskazuje w og³oszeniu o przetargu formy wnoszenia wadium.

5. Dowód wniesienia wadium przez uczestnika przetargu podlega przed³o¿eniu komisji przetargowej przed otwarciem przetargu.

6. Wyznaczony termin wniesienia wadium powinien byæ ustalony w taki sposób, aby umo¿liwia³ komisji przetargowej stwierdzenie, nie póŸniej ni¿ 3 dni przed przetargiem, ¿e dokonano wp³aty.

7. Wadium zwraca siê niezw³ocznie po odwo³aniu albo zamkniêciu przetargu, z zastrze¿eniem ust. 8, jednak nie póŸniej ni¿ przed up³ywem 3 dni od dnia, odpowiednio:

 

1) odwo³ania przetargu;

 

2) zamkniêcia przetargu;

 

3) uniewa¿nienia przetargu;

 

4) zakoñczenia przetargu wynikiem negatywnym.

 

8. Wadium wniesione w pieni¹dzu przez uczestnika przetargu, który przetarg wygra³, zalicza siê na poczet ceny nabycia nieruchomoœci lub pierwszej op³aty z tytu³u u¿ytkowania wieczystego nieruchomoœci gruntowej.

9. Wadium wniesione w innej formie ni¿ w pieni¹dzu, przez uczestnika przetargu, który przetarg wygra³, podlega zwrotowi niezw³ocznie po wp³aceniu kwoty równej cenie nabycia nieruchomoœci.

§ 5. [Zwolnienie z wadium] Osoby, o których mowa w art. 2ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o zaliczaniu na poczet ceny sprzeda¿y albo op³at z tytu³u u¿ytkowania wieczystego nieruchomoœci Skarbu Pañstwa wartoœci nieruchomoœci pozostawionych poza obecnymi granicami pañstwa polskiego (Dz.U. z 2004 r. Nr 6, poz. 39), zwalnia siê z obowi¹zku wniesienia wadium, w wyznaczonym w og³oszeniu o przetargu terminie, je¿eli zg³osz¹ uczestnictwo w przetargu, przedstawi¹ orygina³ zaœwiadczenia lub decyzji potwierdzaj¹cej prawo do zaliczenia wartoœci nieruchomoœci pozostawionych poza obecnymi granicami pañstwa polskiego oraz z³o¿¹ pisemne zobowi¹zanie do uiszczenia kwoty równej wysokoœci wadium ustalonego w razie uchylenia siê od zawarcia umowy.

§ 6. [Og³oszenie o przetargu] 1. W³aœciwy organ podaje do publicznej wiadomoœci og³oszenie o przetargu co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym terminem przetargu, z zastrze¿eniem ust. 5.

2. W og³oszeniu o przetargu nie mo¿na zamieszczaæ terminów kolejnych przetargów lub rokowañ na zbycie tej samej nieruchomoœci.

3. W jednym og³oszeniu o przetargu mo¿na zamieszczaæ informacje o przetargach na wiêcej ni¿ jedn¹ nieruchomoœæ.

4. W przypadku przetargu na zbycie nieruchomoœci, której cena wywo³awcza jest wy¿sza ni¿ równowartoœæ 10 000 euro, og³oszenie o przetargu zamieszcza siê w prasie o zasiêgu obejmuj¹cym co najmniej powiat, na terenie którego po³o¿ona jest zbywana nieruchomoœæ, ukazuj¹cej siê nie rzadziej ni¿ raz w tygodniu.

5. W przypadku przetargu na zbycie nieruchomoœci, której cena wywo³awcza jest wy¿sza ni¿ równowartoœæ 100 000 euro, og³oszenie o przetargu zamieszcza siê, co najmniej na 2 miesi¹ce przed wyznaczonym terminem przetargu, w prasie codziennej ogólnokrajowej. W przypadku nieruchomoœci, których cena wywo³awcza jest wy¿sza ni¿ równowartoœæ 10 000 000 euro, og³oszenie zamieszcza siê co najmniej dwukrotnie.

6. Przeliczenia ceny wywo³awczej na równowartoœæ euro dokonuje siê nie wczeœniej ni¿ 7 dni przed terminem pierwszego og³oszenia o przetargu, wed³ug œredniego kursu og³aszanego przez Narodowy Bank Polski obowi¹zuj¹cego w tym dniu.

7. Og³oszenie o przetargu powinno byæ tak¿e opublikowane na stronach internetowych w³aœciwego organu.

§ 7. [Elementy sk³adowe ceny wywo³awczej] W cenie wywo³awczej nieruchomoœci gruntowej zabudowanej oddawanej w u¿ytkowanie wieczyste do ustalenia op³at, o których mowa w art. 71, wyodrêbnia siê cenê gruntu, budynków znajduj¹cych siê na tym gruncie albo lokali, które maj¹ byæ przedmiotem odrêbnej w³asnoœci. W takim przypadku w cenie uzyskanej w przetargu, dla odrêbnego ustalenia tych cen przyjmuje siê proporcje zachodz¹ce miêdzy nimi w cenie wywo³awczej.

§ 8. [Komisja przetargowa] 1. Czynnoœci zwi¹zane z przeprowadzeniem przetargu wykonuje komisja przetargowa.

2. Przewodnicz¹cego oraz cz³onków komisji przetargowej, w sk³adzie od 3 do 7 osób, wyznacza w³aœciwy organ spoœród osób daj¹cych rêkojmiê rzetelnego przeprowadzenia i rozstrzygniêcia przetargu.

3. Komisja przetargowa podejmuje rozstrzygniêcia w drodze g³osowania, z zastrze¿eniem § 14 ust. 6.

4. W przypadku równej liczby g³osów decyduje g³os przewodnicz¹cego komisji przetargowej.

§ 9. [Wy³¹czenia podmiotowe] W przetargu nie mog¹ uczestniczyæ osoby wchodz¹ce w sk³ad komisji przetargowej oraz osoby bliskie tym osobom, a tak¿e osoby, które pozostaj¹ z cz³onkami komisji przetargowej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, ¿e mo¿e budziæ to uzasadnione w¹tpliwoœci co do bezstronnoœci komisji przetargowej.

§ 10. [Protokó³ z przetargu] 1. Przewodnicz¹cy komisji przetargowej sporz¹dza protokó³ przeprowadzonego przetargu. Protokó³ powinien zawieraæ informacje o:

 

1) terminie i miejscu oraz rodzaju przetargu;

 

2) oznaczeniu nieruchomoœci bêd¹cej przedmiotem przetargu wed³ug katastru nieruchomoœci i ksiêgi wieczystej;

 

3) obci¹¿eniach nieruchomoœci;

 

4) zobowi¹zaniach, których przedmiotem jest nieruchomoœæ;

 

5) wyjaœnieniach i oœwiadczeniach z³o¿onych przez oferentów;

 

6) osobach dopuszczonych i niedopuszczonych do uczestniczenia w przetargu, wraz z uzasadnieniem;

 

7) cenie wywo³awczej nieruchomoœci oraz najwy¿szej cenie osi¹gniêtej w przetargu albo informacjê o z³o¿onych ofertach wraz z uzasadnieniem wyboru najkorzystniejszej z nich albo o niewybraniu ¿adnej z ofert;

 

8) uzasadnieniu rozstrzygniêæ podjêtych przez komisjê przetargow¹;

 

9) imieniu, nazwisku i adresie albo nazwie lub firmie oraz siedzibie osoby wy³onionej w przetargu jako nabywca nieruchomoœci;

 

10) imionach i nazwiskach przewodnicz¹cego i cz³onków komisji przetargowej;

 

11) dacie sporz¹dzenia protoko³u.

 

2. Protokó³ przeprowadzonego przetargu sporz¹dza siê w trzech jednobrzmi¹cych egzemplarzach, z których dwa przeznaczone s¹ dla w³aœciwego organu, a jeden dla osoby ustalonej jako nabywca nieruchomoœci.

3. Protokó³ przeprowadzonego przetargu podpisuj¹ przewodnicz¹cy i cz³onkowie komisji przetargowej oraz osoba wy³oniona w przetargu jako nabywca nieruchomoœci.

4. Protokó³ przeprowadzonego przetargu stanowi podstawê zawarcia aktu notarialnego.

§ 11. [Procedura sk³adania skargi] 1. Skargê na czynnoœci zwi¹zane z przeprowadzeniem przetargu uczestnik przetargu sk³ada za poœrednictwem w³aœciwego organu.

2. W przypadku wniesienia skargi, o której mowa w ust. 1, w³aœciwy organ wstrzymuje czynnoœci zwi¹zane ze zbyciem nieruchomoœci.

3. Wojewoda albo organ wykonawczy jednostki samorz¹du terytorialnego rozpatruje skargê w terminie 7 dni od daty jej otrzymania.

4. Wojewoda albo organ wykonawczy jednostki samorz¹du terytorialnego mo¿e uznaæ skargê za zasadn¹ i nakazaæ powtórzenie czynnoœci przetargowych lub uniewa¿niæ przetarg albo uznaæ skargê za niezasadn¹.

5. Po rozpatrzeniu skargi wojewoda albo organ wykonawczy jednostki samorz¹du terytorialnego zawiadamia skar¿¹cego, a w³aœciwy organ wywiesza niezw³ocznie, na okres 7 dni, w swojej siedzibie informacjê o sposobie rozstrzygniêcia skargi.

§ 12. [Informacja o wyniku przetargu] W przypadku niezaskar¿enia w wyznaczonym terminie czynnoœci zwi¹zanych z przeprowadzeniem przetargu albo w razie uznania skargi za niezasadn¹, w³aœciwy organ podaje do publicznej wiadomoœci, wywieszaj¹c w siedzibie w³aœciwego urzêdu na okres 7 dni, informacjê o wyniku przetargu, która powinna zawieraæ:

 

1) datê i miejsce oraz rodzaj przeprowadzonego przetargu;

 

2) oznaczenie nieruchomoœci bêd¹cej przedmiotem przetargu wed³ug katastru nieruchomoœci i ksiêgi wieczystej;

 

3) liczbê osób dopuszczonych oraz osób niedopuszczonych do uczestniczenia w przetargu;

 

4) cenê wywo³awcz¹ nieruchomoœci oraz najwy¿sz¹ cenê osi¹gniêt¹ w przetargu albo informacjê o z³o¿onych ofertach lub o niewybraniu ¿adnej z ofert;

 

5) imiê, nazwisko albo nazwê lub firmê osoby ustalonej jako nabywca nieruchomoœci.

 

Rozdzia³ 2. Przetarg ustny nieograniczony

§ 13. [Informacje zawarte w og³oszeniu] Og³oszenie o przetargu ustnym nieograniczonym powinno zawieraæ informacje o:

 

1) danych wymienionych w art. 35 ust. 2oraz o cenie wywo³awczej;

 

2) obci¹¿eniach nieruchomoœci;

 

3) zobowi¹zaniach, których przedmiotem jest nieruchomoœæ;

 

4) terminie i miejscu przetargu;

 

5) wysokoœci wadium, formach, terminie i miejscu jego wniesienia;

 

6) sposobie ustalenia op³at z tytu³u u¿ytkowania wieczystego;

 

7) skutkach uchylenia siê od zawarcia umowy sprzeda¿y nieruchomoœci lub oddania w u¿ytkowanie wieczyste nieruchomoœci gruntowej.

 

§ 14. [Otwarcie i przebieg przetargu] 1. Przewodnicz¹cy komisji przetargowej otwiera przetarg, przekazuj¹c uczestnikom przetargu informacje, o których mowa w § 13 pkt 1-3, 6 i 7, podaje do wiadomoœci imiona i nazwiska albo nazwy lub firmy osób, które wp³aci³y wadium lub zosta³y zwolnione z tego obowi¹zku zgodnie z § 5oraz zosta³y dopuszczone do przetargu.

2. Przewodnicz¹cy komisji przetargowej informuje uczestników przetargu, ¿e po trzecim wywo³aniu najwy¿szej zaoferowanej ceny dalsze post¹pienia nie zostan¹ przyjête.

3. O wysokoœci post¹pienia decyduj¹ uczestnicy przetargu, z tym ¿e post¹pienie nie mo¿e wynosiæ mniej ni¿ 1% ceny wywo³awczej, z zaokr¹gleniem w górê do pe³nych dziesi¹tek z³otych.

4. Uczestnicy przetargu zg³aszaj¹ ustnie kolejne post¹pienia ceny, dopóki mimo trzykrotnego wywo³ania nie ma dalszych post¹pieñ.

5. Przetarg jest wa¿ny bez wzglêdu na liczbê uczestników przetargu, je¿eli przynajmniej jeden uczestnik zaoferowa³ co najmniej jedno post¹pienie powy¿ej ceny wywo³awczej.

6. Po ustaniu zg³aszania post¹pieñ przewodnicz¹cy komisji przetargowej wywo³uje trzykrotnie ostatni¹, najwy¿sz¹ cenê i zamyka przetarg, a nastêpnie og³asza imiê i nazwisko albo nazwê lub firmê osoby, która przetarg wygra³a.

Rozdzia³ 3. Przetarg ustny ograniczony

§ 15. [Sposób przeprowadzenia] 1. W og³oszeniu o przetargu ustnym ograniczonym podaje siê informacjê, ¿e przetarg jest ograniczony, wraz z uzasadnieniem wyboru formy przetargu oraz wyznacza siê termin zg³oszenia uczestnictwa w przetargu.

2. Komisja przetargowa sprawdza, czy oferenci spe³niaj¹ warunki przetargowe i kwalifikuje ich do uczestnictwa w przetargu. Listê osób zakwalifikowanych wywiesza siê w siedzibie w³aœciwego urzêdu nie póŸniej ni¿ dzieñ przed wyznaczonym terminem przetargu.

3. Przetarg mo¿e siê odbyæ, chocia¿by zakwalifikowano do przetargu tylko jednego oferenta spe³niaj¹cego warunki okreœlone w og³oszeniu.

4. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale stosuje siê odpowiednio przepisy rozdzia³u 2.

Rozdzia³ 4. Przetarg pisemny nieograniczony

§ 16. [Informacje wymagane w og³oszeniu] Og³oszenie o przetargu pisemnym nieograniczonym powinno zawieraæ informacje o:

 

1) danych wymienionych w art. 35 ust. 2oraz o cenie wywo³awczej;

 

2) obci¹¿eniach nieruchomoœci;

 

3) zobowi¹zaniach, których przedmiotem jest nieruchomoœæ;

 

4) mo¿liwoœci, terminie i miejscu sk³adania pisemnych ofert;

 

5) terminie i miejscu, w którym mo¿na zapoznaæ siê z dodatkowymi warunkami przetargu;

 

6) terminie i miejscu czêœci jawnej przetargu;

 

7) wysokoœci wadium, formach, terminie i miejscu jego wniesienia;

 

8) sposobie ustalania op³at z tytu³u u¿ytkowania wieczystego;

 

9) skutkach uchylenia siê od zawarcia umowy sprzeda¿y lub oddania w u¿ytkowanie wieczyste nieruchomoœci gruntowej;

 

10) zastrze¿eniu, ¿e w³aœciwemu organowi przys³uguje prawo zamkniêcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.

 

§ 17. [Oferty] 1. Wyznaczony termin sk³adania ofert w przetargu pisemnym nieograniczonym nie mo¿e up³yn¹æ póŸniej ni¿ 3 dni przed terminem przetargu. Oferty nale¿y sk³adaæ w zamkniêtych kopertach.

2. Pisemna oferta powinna zawieraæ:

 

1) imiê, nazwisko i adres oferenta albo nazwê lub firmê oraz siedzibê, je¿eli oferentem jest osoba prawna lub inny podmiot;

 

2) datê sporz¹dzenia oferty;

 

3) oœwiadczenie, ¿e oferent zapozna³ siê z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrze¿eñ;

 

4) oferowan¹ cenê i sposób jej zap³aty;

 

5) proponowany sposób realizacji dodatkowych warunków przetargu.

 

3. Do oferty nale¿y do³¹czyæ kopiê dowodu wniesienia wadium lub dowody stanowi¹ce podstawê do zwolnienia z tego obowi¹zku, w przypadku osób wymienionych w § 5.

§ 18. [Skutki wp³yniêcia tylko jednej oferty] 1. Przetarg mo¿e siê odbyæ, chocia¿by wp³ynê³a tylko jedna oferta spe³niaj¹ca warunki okreœlone w og³oszeniu o przetargu.

2. Przetarg sk³ada siê z czêœci jawnej i niejawnej.

§ 19. [Czêœæ jawna] 1. Czêœæ jawna przetargu odbywa siê w obecnoœci oferentów. W czêœci jawnej przewodnicz¹cy komisji przetargowej otwiera przetarg, przekazuj¹c oferentom informacje, o których mowa w § 16 pkt 1-3i 8-10.

2. Komisja przetargowa:

 

1) podaje liczbê otrzymanych ofert oraz sprawdza dowody, o których mowa w § 17 ust. 3;

 

2) dokonuje otwarcia kopert z ofertami oraz sprawdza kompletnoœæ z³o¿onych ofert oraz to¿samoœæ osób, które z³o¿y³y oferty;

 

3) przyjmuje wyjaœnienia lub oœwiadczenia zg³oszone przez oferentów;

 

4) weryfikuje oferty i og³asza, które oferty zosta³y zakwalifikowane do czêœci niejawnej przetargu;

 

5) zawiadamia oferentów o terminie i miejscu czêœci niejawnej przetargu;

 

6) zawiadamia oferentów o przewidywanym terminie zamkniêcia przetargu.

 

§ 20. [Odmowa przyjêcia ofert] Komisja przetargowa odmawia zakwalifikowania ofert do czêœci niejawnej przetargu, je¿eli:

 

1) nie odpowiadaj¹ warunkom przetargu;

 

2) zosta³y z³o¿one po wyznaczonym terminie;

 

3) nie zawieraj¹ danych wymienionych w § 17 ust. 2lub dane te s¹ niekompletne;

 

4) do ofert nie do³¹czono dowodów, o których mowa w § 17 ust. 3;

 

5) s¹ nieczytelne lub budz¹ w¹tpliwoœci co do ich treœci.

 

§ 21. [Kryteria wyboru oferty] Przy wyborze oferty komisja przetargowa bierze pod uwagê zaoferowan¹ cenê oraz inne kryteria wp³ywaj¹ce na wybór najkorzystniejszej oferty, ustalone w warunkach przetargu.

§ 22. [Analiza ofert; dodatkowy przetarg] 1. W czêœci niejawnej przetargu komisja przetargowa dokonuje szczegó³owej analizy ofert oraz wybiera najkorzystniejsz¹ z nich lub stwierdza, ¿e nie wybiera ¿adnej ze z³o¿onych ofert, z zastrze¿eniem ust. 2-4.

2. W przypadku z³o¿enia równorzêdnych ofert komisja przetargowa organizuje dodatkowy przetarg ustny ograniczony do oferentów, którzy z³o¿yli te oferty.

3. Komisja zawiadamia oferentów, o których mowa w ust. 2, o terminie dodatkowego przetargu oraz umo¿liwia im zapoznanie siê z treœci¹ równorzêdnych ofert.

4. W dodatkowym przetargu ustnym ograniczonym oferenci zg³aszaj¹ ustnie kolejne post¹pienia ceny powy¿ej najwy¿szej ceny zamieszczonej w równorzêdnych ofertach, dopóki mimo trzykrotnego wywo³ania nie ma dalszych post¹pieñ. Przepisy § 14stosuje siê odpowiednio.

§ 23. [Zamkniêcie przetargu] 1. Przetarg uwa¿a siê za zamkniêty z chwil¹ podpisania protoko³u.

2. Przewodnicz¹cy komisji przetargowej zawiadamia na piœmie wszystkich, którzy z³o¿yli oferty, o wyniku przetargu w terminie nie d³u¿szym ni¿ 3 dni od dnia zamkniêcia przetargu.

Rozdzia³ 5. Przetarg pisemny ograniczony

§ 24. [Przebieg przetargu] 1. W og³oszeniu o przetargu pisemnym ograniczonym podaje siê informacjê, ¿e przetarg jest ograniczony, wraz z uzasadnieniem wyboru formy przetargu oraz wyznacza siê termin zg³oszenia uczestnictwa w przetargu.

2. Komisja przetargowa sprawdza, czy oferenci spe³niaj¹ warunki przetargowe, i kwalifikuje do uczestnictwa w przetargu. Listê osób zakwalifikowanych wywiesza siê w siedzibie w³aœciwego urzêdu, nie póŸniej ni¿ dzieñ przed wyznaczonym terminem przetargu.

3. Przetarg mo¿e siê odbyæ, chocia¿by zakwalifikowano do przetargu tylko jednego oferenta spe³niaj¹cego warunki okreœlone w og³oszeniu.

4. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale stosuje siê odpowiednio przepisy rozdzia³u 4.

Rozdzia³ 6. Rokowania po drugim przetargu

§ 25. [Og³oszenie o rokowaniach] 1. Og³oszenie o rokowaniach po drugim przetargu zakoñczonym wynikiem negatywnym powinno zawieraæ informacje o:

 

1) danych wymienionych w art. 35 ust. 2oraz o cenie wywo³awczej;

 

2) obci¹¿eniach nieruchomoœci;

 

3) zobowi¹zaniach, których przedmiotem jest nieruchomoœæ;

 

4) terminach przeprowadzonych przetargów;

 

5) mo¿liwoœci, terminie i miejscu sk³adania pisemnych zg³oszeñ udzia³u w rokowaniach;

 

6) terminie i miejscu, w którym mo¿na zapoznaæ siê z dodatkowymi warunkami rokowañ;

 

7) terminie i miejscu prz...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin