tradycje wielkanocne.pdf

(37 KB) Pobierz
tradycje wielkanocne
Scenariusz zaj ęć zintegrowanych wykorzystaniem technologii informacyjnej dla klasy II
Krąg tematyczny: Id ą ś wi ę ta .
Temat dnia: Poznajemy tradycje i obrz ę dy wielkanocne w Polsce.
Cele zaj ęć :
Ucze ń potrafi :
·
wymienić niektóre zwyczaje i obrzędy wielkanocne,
·
odróŜnić pisanki, kraszanki, nalepianki i nakrapianki,
·
wypowiadać się na temat przeczytanego tekstu.
·
sformułować i zapisać Ŝyczenia świąteczne;
·
zastosować zasady pisowni zwrotów grzecznościowych wielką literą.
·
dodawać i odejmować liczby w zakresie 100 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
·
mnoŜyć i dzielić liczby w zakresie 30.
·
przeanalizować i rozwiązać zadanie tekstowe.
·
korzystać z narzędzi przybornika w programie graficznym Paint
Cele wychowawcze
Ucze ń potrafi:
·
dostrzec piękno tradycji i zwyczajów świątecznych;
·
współpracować w zespole;
·
dbać o ład i porządek podczas pracy;
·
ocenić swoją pracę.
Ucze ń rozumie:
znaczenie kulturalnej zabawy podczas świąt.
·
rozumie potrzebę właściwego zachowania się w róŜnych sytuacjach.
Metody pracy: pogadanka, rozmowa, drama, pokaz, praca z tekstem, działalności praktycznej.
Formy pracy : zbiorowa, grupowa jednolita, grupowa zróŜnicowana., indywidualna.
Ś rodki dydaktyczne : komputery, prezentacja multimedialna pt. „Wielkanocne obrzędy”, mapa Polski, opracowane
karty pracy, rekwizyty do inscenizacji, ozdoby wielkanocne.
Przebieg zaj ęć
1. Wprowadzenie do tematu – recytacja wiersza na powitanie gości i uczniów pt. „Wielkanoc”
2. Ustalenie co jest tematem zajęć.
3. Wyszukanie w encyklopedii multimedialnej znaczenia słowa „tradycja” i „obrzęd”.
4. Omówienie tradycji wielkanocnych poprzedzone przedstawieniem scenek dramowych dotyczących
poszczególnych tradycji i obrzędów. (pisanki, Stół Wielkanocny, Składanie Ŝyczeń, Chodzenie z Kogucikiem
Lany Poniedziałek, Pucheroki, ). Obejrzenie prezentacji multimedialnej.
5. Praca w grupach. wyszukiwanie na stronie internetowej: www.interia\wielkanoc.pl informacji na temat symboliki
poszczególnych zwyczajów wielkanocnych. Udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania do przeczytanego
tekstu.
6. Indywidualne uzupełnienie karty pracy sprawdzającej umiejętność rozróŜniana pisanek, kraszanek, nakrapianek i
nalepianek.
7. Praca w grupach zróŜnicowana. (Redagowanie Ŝyczeń świątecznych).
I zespół – samodzielne redagowanie Ŝyczeń (uczeń zdolny)
II zespół - redagowanie Ŝyczeń przy uŜyciu zgromadzonego słownictwa. (uczeń dobry)
III zespół- tekst do uzupełnienia. (uczniowie najsłabsi)
Uczniowie jako zadanie domowe maj ą przepisa ć tekst Ŝ ycze ń na przygotowan ą wcze ś niej kartk ę ś wi ą teczn ą .
8. Zabawa ruchowa „Przedświąteczne zakupy”
9. Rozwiązywanie zadania:
KaŜdy uczeń otrzymuje paragon ze sklepu spoŜywczego. Na jego podstawie ma dokonać obliczeń i
odpowiedzieć na pytania.
10. Rozwiązywanie zadania: „Połącz kurczaka z jajem”
W kopertach uczniowie otrzymują kurczaczki i jajeczka. Zadaniem uczniów jest dobrać je w odpowiednie pary.
Pomogą wam działania, które są na skorupkach, zaś wyniki są na kurczakach.
11. Praca przy komputerach. Kolorowanie matematycznych pisanek.
12. Zadnie i wyjaśnienie pracy domowej:
I poziom (ucze ń zdolny) UłóŜ i napisz kilka zdań na temat wielkanocnych zwyczajów.
Wszyscy uczniowie otrzymuj ą do uzupełnienia kart ę pracy.
13. Podsumowanie zajęć.
Uczniowie siedzą w kręgu i kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdanie Wielkanoc to…
14. Ocena aktywności uczniów .
  Nauczyciel wiesza na tablicy drabinkę. Rozdaje uczniom kurczaczki. Uczniowie umieszczają kurczaczki na
szczeblach drabinki - od najniŜszej do najwyŜszej - w zaleŜności od tego, jak oceniają swoją pracę podczas zajęć.
wyjaśnić znaczenie słowa "tradycja.
·
·
  Nagrodzenie uczniów za pracę podczas zajęć czekoladowym jajeczkiem.
15. PoŜegnanie uczniów i gości. ZłoŜenie świątecznych Ŝyczeń.
Opracowanie scenariusza i prowadzenie zaj ęć
Justyna Kargul
Zgłoś jeśli naruszono regulamin