Przykurcz_Dupuytrena.doc

(28 KB) Pobierz
Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena

 

              Przykurcz Dupuytrena, to schorzenie tkanki łącznej, które prowadzi do skrócenia i pogrubienia struktury rozcięgna dłoniowego, a w efekcie – do deformacji zgięciowej palców. Choroba po raz pierwszy została opisana przez Guillaume Dupuytrena w 1831 roku [1].

 

Epidemiologia i etiologia

 

Zmiany rozwijają się powoli i częściej dotyczą mężczyzn (ok. 5 razy częściej niż kobiet), powstają średnio u osób w wieku ok. 50 lat (40 a 60 rok życia).

Etiologia choroby nie jest znana. Wielu chorych wiąże powstanie zmian z urazem, jednakże w istocie jest to jedynie moment zwrócenia na nie uwagi. Istnieje szereg teorii tłumaczących powstanie choroby Dupuytrena, wśród nich między innymi: przewlekłe mikrourazy i przeciążenia ręki, alkoholizm, padaczka (działanie leków), cukrzyca [2,3].

Ukazało się także wiele prac dotyczących genetycznego podłoża schorzenia. Niektórzy autorzy uważają, że gen odpowiedzialny za powstanie schorzenia jest dziedziczony w sposób autosomalny dominujący, zdaniem innych – autosomalnym recesywnym [1].

Zaobserwowano także prawie 3 razy częste występowanie choroby u osób posiadających allel HLA-DR3 [4].

Patomechanizm związany jest z proliferacją miofibroblastów i zwiększenia ilości kolagenu typu III oraz PDGF-B, nieproporcjonalnie w stosunku do prawidłowo występującego kolagenu typu I. Dochodzi do skrócenia rozcięgna i powstania przykurczu [5].

Stopień ciężkości choroby związany jest z wieloma czynnikami osobniczymi jak: pozytywny wywiad rodzinny w kierunku schorzenia, wystąpienie zmian poniżej 40 roku życia, zajęcie obu dłoni oraz, zajęcie palców od strony promieniowej.

Występowanie choroby u pacjentów młodszych wiąże się także najczęściej z dodatkowym zajęciem okolicy stóp lub penisa [5].

 

Diagnostyka

W typowych przypadkach w obrębie rozcięgna dłoniowego pojawiają się zgrubienia. Występują przykurcze palców, zwłaszcza czwartego i piątego. Choroba ma charakter postępujący i po pewnym czasie doprowadza do upośledzenia sprawności ręki [6].

W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić takie schorzenia jak: torbiel galaretowata, zmiana nowotworowa tkanek miękkich ręki, palec trzaskający, zapalenie pochewki ścięgien.

W przypadku palca trzaskającego, pojawia się ból związany ze zginaniem palca, czego nie spotyka się w chorobie Dupuytrena. Zapalenie pochewki ścięgien, najczęściej związane jest z urazem lub przeciążeniem ręki. W przypadku torbieli galaretowatej mamy do czynienia zazwyczaj z małym, niebolesnym zgrubieniem w okolicy stawów śródręczno-paliczkowych. Zmiana nowotworowa dotyczy zazwyczaj pacjentów poniżej 40 roku życia. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie biopsji celem wykluczenia nowotworu złośliwego mięsaka) [7].

Badania obrazowe ani laboratoryjne nie są charakterystyczne dla tego schorzenia. W przypadkach stwarzających wątpliwości, należy oprzeć się na badaniu histopatologicznym [8].

 

Leczenie

W początkowym okresie ważna jest też rehabilitacja, która w znacznym stopniu hamuje postęp choroby. Obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne jak: nagrzewanie dłoni, zabiegi ultradźwiękowe. Czasami skuteczne mogą być iniekcje sterydowe ( np. triamcinolon) powtarzane co 6 tygodni [9].

Leczenie chirurgiczne przeprowadza się w bardziej zaawansowanych postaciach schorzenia, kiedy przykurcz jest większy niż 30 stopni. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, przewodowym, bądź ogólnym.

 

Rodzaje zabiegów [5,10]:

- całkowite wycięcie rozcięgna dłoniowego (total palmar fasciectomy)

- niecałkowite nacięcie rozcięgna dłoniowego (subtotal palmar fascietomy) – technika preferowana

- miejscowe wycięcie ścięgna

- technika otwarta wg McCasha

- przeszczep skórny (u pacjentów z wysokim ryzykiem nawrotu)

 

Powikłania zabiegu [11]

- nawracający krwiak

- infekcja

- usztywnienie stawów

- odruchowa dystrofia współczulna ( reflex sympathetic dystrophy - RSD ) – przyczyny: nerwiak, wtórny zespół cieśni nadgarstka, wtórny palec trzaskający

- nawrót schorzenia (czynniki ryzyka: zajęcie ektopowe, zajęcie wielu palców)

 

Nowe kierunki leczenia tego schorzenia obejmują: podskórne igłowe nacięcie rozcięgna, zastosowanie wyciągu szkieletowego terapię blokerami kanałów wapniowym oraz interferonem gamma.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin