zdrowo jem więcej wiem.pdf

(639 KB) Pobierz
SCENARIUSZ
CO NALEŻY JEŚĆ, ABY BYĆ ZDROWYM?
CELE:
1. Uwiadomieniedieciomależnocipomidypoobemodżywianiaatanemdrowia
2. Zachcanie ucniów do podjcia decyji o mianie nawyków żywieniowych ora do
troceniaiowłanedrowie
3.
Uczenie dzieciodpowiedialnociawłanedrowieitrokionie
POMOCE:
1. Planza„Chorujemy,gdy”.
2. Napisy do planszy.
3. Ilustracja kotka do„Bajkiokotku,któryniewiedział,kimjet”,możnapokolorować.
4. Prezentacja„Wybieramzdrowieizdroweodżywianie”(do pobrania).
Naucyciel,prygotowującidoajć,możekorytaćpreentacji„Prawidłowe
żywienieucniów”
5. Karta pracy ucznia „Conależyjeć,abybyćzdrowym?”
PLAN:
1. Wprowadzenie: przeczytanie wierszyka „Chorykotek”taniławaJachowica
2. Nauka piosenki o porądnickimFelku
3. Zabawaedukacyjna„Potawdiagno”
4. Pogadankairomowadiećminatemattego,copowinnijećludie
5. Podumowanieajćromowanatemattego,conależyjeć,abybyćdrowym
PRZEBIEGZJĆ
1. Wprowadzenie: przeczytanie wierszyka „Chorykotek”taniławaJachowicza.
Pan kotek był chory i leżał w łóżecku,
I pryedł pan doktor Jak i ma, koteczku?
itd.
Zjakiegopowoduachorowałkotek? Dieci odpowiadają, że a dużo jadł
Cywaemukotkowi,piekowidaryłoicaemachorować?
1
980528916.025.png 980528916.026.png 980528916.027.png 980528916.028.png 980528916.001.png
Kogowabolałcaembruekpowoduprejedenia?
Ktowaleicuł,gdybyłgłodny?
2. NaukapioenkioporządnickimFelku
Porądnicki Felek był,
awe rano by mył,
po obiedie żeby też,
cotką gtą tak jak jeż
Nigdy nie jadł też a dwóch,
Toteż go nie bolał bruch,
Bo kto bardo dużo je,
To nim bywa bardo le,
Oj, jo jo jo joj
3. Zabawaedukacyjna„Potawdiagnozę”
Naucycielpokaujeplan,anatpnieopowiadahitorieowiertachidieciachUcniowie
dobierająodpowiednienapiy
CHORUJEMY, GDY:
RYSUNEK:
NAPIS:
grubasek
Jemyadużo
łaby,chudycłowiek
Jemyamało
uceńaypiającynaławce
Niejemniadania
cłowiektrymającyiabruch
Pożywienie niejetwłaciwe
Wierzyk„Chory kotek”
Kotekachorował,bojadładużo
Umieszczenie pierwszego napisu Jemy za dużo nad rysunkiem grubaska.
Historia o bocianie
Pewienmałybocianbyłtakciekawywiata,żeniemiałcaunajedenieChodiłpołące,oglądał
kwiatki,podiwiałpryrodPewnegodniarodicepowiedielimu,żebliżaiporaodlotudo
ciepłychkrajówMałybociekochocowytartowałcałymtadem,alepodrodeabrakłomuił
Rodzice byli zmuszenidopootanianimnaim
Małybocianałabł,bojadłamało.
2
980528916.002.png 980528916.003.png 980528916.004.png 980528916.005.png 980528916.006.png 980528916.007.png 980528916.008.png 980528916.009.png 980528916.010.png 980528916.011.png 980528916.012.png
 
Umieszczenie drugiego napisu Jemy za mało nad ryunkiem łabego i chudego cłowieka
Odzieciach,któreniejedząpierwzegoidrugiegoniadania
Brakpożywieniapredługicapowoduje,żeorganimnieotrymujeubtancjiodżywcych
koniecznych do tego,abyciemoglironąćiprawidłowoirowijaćJeliapomnijeć
niadanie,mógniejetgotowydopodjciażadnejpracy– niemożekupićinalekcjach,
jeteopały,bolicigłowa
Nauczyciel proi 3 ochotników o odegranie scenki o dziecku, które nie jadło niadania
Umieszczenie trzeciego napisu Nie jem pierwzego i drugiego niadania nad rysunkiem ucznia
aypiającego na ławce.
Hitoriaokotku,któryniewiedział,kimjet
Byłobiemały,arykotek,którymiekałwdomubardomiłejdiewcynkiPewnegodnia
wyedłnadwórichoćdiewcynkaproiłago,abyinieoddalałoddomu,nieułuchałjej
Poedłwkierunkulau,edłcoragłbiejigłbiejwla,ażwkońcuabłądiłZrobiłoiciemno
KotekdrżałimnaitrachuibyłbardogłodnyZacąłgłonopłakaćUłyałgokrólicek,który
prebiegałwpobliżu– Co ty tu robisz? – pytał– Zgubiłemi– odpowiediałkotek– A kim ty
jete?– pytałkrólicek– Nie wiem – odpowiediałkotek– jestem jeszcze bardomalutki
Pewnadiewcynkaopiekujeimnąidajemijećterajetemtraniegłodny!Ikotekacął
głonopłakaćKrólikaprowadiłgodowojejmamuiibracikówKrólicamamapoctowała
kotkanajpierwmarchewką,potemałatąikaputą,aleokaałoi,żenicmuniemakuje
Królickipomylały,żemożeichnajomyjetwiewiórkąleokaałoi,żeorekirównieżmu
niemakująNacciediewcynkaraemewoimtatąwybrałaidolaunapoukiwanie
kotkaOdnalałago,abraładodomuinałożyłamudomieckikarmdlakotówTowłaniekotek
lubiłnajbardiej!
Umieszczenie czwartego napisu Pożywienie nie jet właciwe nad ryunkiem cłowieka
trymającego i a bruch i głow .
Nauczyciel poleca dzieciom wykonanie ćwiczenia nr 2 w Karcie pracy „Co należy jeć, aby być
drowym”. Zadanie polega na pryporądkowaniu odpowiedniego rodaju pożywienia wybranym
wierątkom
4. Pogadanka zdziećminatemattego,copowinnijećludzie
Wiecie,żepodtawowąaadą,którąpowinnimykierowaćiprywyborepożywieniajetto,
aby pożywieniebyłourozmaiconeiróżnorodne . Jeżelitakiodżywiamy, to nasz organizm
otrzymuje wszystkie niebdne kładniki odżywce, takie jak: białka,tłuce,wglowodany,
witaminy dieci wymieniają kładniki pożywienia, a naucyciel podpowiada
leąteż,jakwiecie,pokarmy,któreniełużądrowiuCegownaejdiecieniepowinno
byćadużo?Conajlepiejcałkiemwyeliminowaćdiety?
3
980528916.013.png 980528916.014.png 980528916.015.png 980528916.016.png
Dzieci wylicają, a naucyciel uupełnia (cukier, łodyce, łodkie napoje, fast-oody, chipy, tłuc,
tłute mio).
Coidieje,gdyjemyadużolubamało,alboteżniewłaciwypokarm?
Cobyitało,gdybytatawlałdoamochoduamiatbenynynpmleko?
Wiadomo – amochódniepojechałby
lejelipredłużycawlewałbydobenynypotrochujakiinnypłyn?
amochódprejakicamógłbyjedić,aledoćybkobyipopułPodobniejetnamiJeli
jemycobardoniewłaciwego,wrctrującego,toorganimreagujeodrauBolinabruch,
pojawiaigorącka,wymiotujemyJelinatomiatodżywiamyiniewłaciwiepredłużyca,
toorganim,korytająciłwitalnych,któreąwnimgromadone,radiobieażdomomentu,
gdy zapayiłyipotrebnychdożyciakładnikówodżywcychwycerpiąi– wtedy zaczynamy
chorowaćOłabionybrakiemwitaminiubtancjimineralnychorganimniemaiływalcyć
chorobą
Jakmylicie,jakiepowinnobyćadaniepożywienia?
Dzieci udzielają odpowiedi, a natpnie naucyciel proi o odcytanie hała awartego w Karcie
pracy ucznia „Co należy jeć, aby być drowym”
WŁCIWEODŻYWINIECHRONIPRZEDCHOROBMI!
5. Podumowaniezajęćrozmowanatemattego,conależyjeć,abybyćzdrowym
Jakmylicie,jakieproduktynależyjeć,ajakichunikać?
Dieci udielają odpowiedi, a naucyciel uupełnia
Należyjeć
owoceiwarywa(wtymtrąckowe),
nierainowanekaeibrąowyryż,
ryby,
jajka,
kefir i jogurt,
petki,orechyimigdały
Należypić wod
Nienależyjeć
4
980528916.017.png 980528916.018.png 980528916.019.png 980528916.020.png
łodycy,ciatekicukru,
fast-oodów
Należyunikać
tłucówwiercych,
potrawmażonychnatłucuigrillowanych
Zatanówciei,cywieda,jakądobylicienalekcji,pomożewamachcićinnychdo
zmiany woichprywycajeń?
Zkimchcielibyciepodielićitąwiedą,abypomócmubyćdrowym?
PRACA DOMOWA:
Karty pracy ucznia „Conależyjeć,abybyćdrowym?”– ćwicenia nr 1 i 3.
5
980528916.021.png 980528916.022.png 980528916.023.png 980528916.024.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin