PINEZKA-marzec 2010.doc

(3894 KB) Pobierz

 

 

 





 

MIESIĘCZNIK Z ŻYCIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MAZIARNI

Marzec 2010, Nr 7(16)

Cena 0,50 zł

Wiosną wszystkie kotki rosną…

Niech napiszą mi wiersz Kwiaty… Takie małe, kiełkujące. Może nawet być na raty lub pisany na biedronce. I niech piszą wiersz ten Ptaki… Te wiosenne, muzykalne.

I niech będzie ona dwojaki, a słowa jego łatwopalne. Niechaj pisze też i Słońce… Ciepły wiersz o końcu zimy. Żeby serca te bolące zagoiły się, gdy śpimy.

I zwieńczeniem wiosna będzie, sypiąc wciąż wiersze miłosne.

I obudzi dwa łabędzie towarzystwem swym radosne.

 


 

ROK 2010

ROKIEM CHOPINOWSKIM

 

Fryderyk Franciszek Chopin

(spolszczone nazwisko: Szopen)

ur. 1 marca 1810 w Żelazowej Woli,

zm. 17 października 1849 w Paryżu – polski kompozytor i pianista.

Jest uważany za najwybitniejszego polskiego kompozytora, a także za wybitnego pianistę i czołowego przedstawiciela muzyki okresu romantyzmu na świecie. Nazywany jest poetą fortepianu. Choć należy do najbardziej lubianych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu, a nawet wirtuozerii. U źródeł jego twórczości leżała wielka wrażliwość oraz umiejętność czerpania wzorców wprost z polskiej muzyki ludowej.

 

CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA FRYDERYKA CHOPINA

·        Był dowcipny, energiczny, delikatny, pogodny, wzorowy i dobrze wychowany.

·        Poza szkołą chodził do opery, odwiedzał składy nut, grał i komponował. Zachwycał się ludowymi piosenkami, bywał na chłopskich weselach i dożynkach.

·        Otrzymał od cara Aleksandra I, który przybył na otwarcie sejmu polskiego, pierścień z brylantem, po wykonaniu kilku utworów na tzw. eolomelodykonie.

·        Po ukończeniu egzaminów w konserwatorium, gdzie Chopin uczył się kompozycji, w aktach znalazła się ocena pisana przez jego nauczyciela Elsnera, założyciela Szkoły Głównej Muzyki: „Chopin Fryderyk (trzecioletni) szczególna zdatność, geniusz muzyczny".

·        Fryderyk jako nauczyciel był bardzo surowy - zrzucał dzieciom klapę od fortepianu na ręce, gdy nie umiały lekcji.

·        Jego imieniem nazwano najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny, który odbywa się od 1927 r. (Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny

·        Zmarł na gruźlicę w Paryżu w swym mieszkaniu przy placu Vendome 12, otoczony grupą najbliższych przyjaciół.

·        Najnowsze badania wskazują, że przyczyną śmierci kompozytora była najprawdopodobniej mukowiscydoza, a nie jak się powszechnie uważa, gruźlica.

WAŻNE DATY

 

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Święto to pierwszy raz było obchodzone w roku 1911. Ustanowiono je dla upamiętnienia walki o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy. W roku 1908 w Nowym Jorku 15 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej strajkowało walcząc o swoje prawa. Właściciel fabryki zamknął kobiety - próbując nie dopuścić do większego rozgłosu akcji. Niestety nagle wybuchł pożar, w którym zginęło 129 kobiet.

W Polsce święto to było obchodzone w czasach PRL-u. Kobiety dostawały wtedy zwyczajowo – goździki i rajstopy. W Polsce Dzień Kobiet przestał być centralnie obchodzony w roku 1993. Mimo niezbyt pozytywnej sławy tego dnia warto go uczcić. Każda okazja jest dobra do tego, aby lubianej przez siebie osobie okazać, że się o niej myśli i pamięta.

21 marca – pierwszy dzień wiosny


O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy Słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej).

Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Z najnowszych zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów z zajęć, czyli wagary, które z reguły w ten jeden dzień w roku są tolerowane przez nauczycieli i opiekunów. My nie mamy zamiaru „urywać się” z lekcji, niemniej mamy nadzieję, że tego dnia (a właściwie 22 marca) normalnych zajęć nie będzie i w wyjątkowy sposób przywitamy wiosnę.

WIEŚCI SZKOLNE

Jeszcze przed feriami, 11 lutego, odbyła się zabawa karnawałowo-walnetynkowa. Wszyscy doskonale się bawili, co ilustruje poniższy reportaż zdjęciowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiosenne kolorowanki

 

 

Jasiu, dlaczego spóźniłeś się na lekcje? - chce wiedzieć pani wychowawczyni.
- Bo jak szedłem do szkoły, to napadł mnie uzbrojony bandyta.
- O Boże, dziecko, czy nic ci się nie stało?!
- Owszem, zabrał mi zeszyt z wypracowaniem.

 

10 PRZYKAZAŃ SZKOLNEGO NIEROBA

1.     Pomóż rodzicom - zrób się sam na ludzi.

2.     Łap okazję za włosy, zanim wyłysieje.

3.     Kiedy ogarnie cię chęć do pracy, usiądź i poczekaj aż ci przejdzie.

4.     Co masz zrobić dziś, zrób pojutrze, zyskasz dwa dni wolnego.

5.     Jeśli myślisz, że wszystko idzie dobrze, to znaczy, że o wszystkim nie wiesz.

6.     Zawsze masz wybór zaraz, teraz czy potem.

7.     Hałasuj po cichu.

8.     Łap grypę przez pocałunek, nie czekaj, aż przyjdzie sama.

9.     Kochaj łóżko poduszce możesz powiedzieć wszystko.

10. Nie przesadzaj jest dobrze.

 

 

 

 

 

…I  DEKALOG DLA NAUCZYCIELA

1. Nie będziesz przychodził punktualnie na lekcje swoje.
2. Nie będziesz brał na lekcje dziennika naszego.
3. Pamiętaj, abyś Dzień Wagarowicza święcił.
4. Nigdy nie stawiaj jedynek i dwójek.
5. Czcij ucznia swego i naukę jego.
6. Nie chodź po klasie w czasie kartkówek i klasówek.
7. Nie zajmuj uczniom czasu wolnego.
8. Nie mów słowa złego rodzicom ucznia swego.
9. Poprawiaj zaległe klasówki w czasie klasówek.
10. Nie budź ucznia swego ze snu zasłużonego.

 

 

 

RUSZ GŁOWĄ

Opiekun redakcyjny: Joanna Kułaga

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin