02.09 Uczymy się bawić razem.doc

(34 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 02.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Witamy w przedszkolu

Temat dnia: Uczymy się, jak bawić się razem

 

Cele operacyjne: dziecko:

- dokonuje syntezy i analizy sylabowej imion dzieci,

- nazywa pomieszczenia znajdujące się w przedszkolu,

- wypowiada się na temat ilustracji,

- koloruje obrazek,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- współpracuje z całą grupą. 

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: aktywność ruchowa, swobodne wypowiedzi, drama, kolorowanie ilustracji

- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, zadawanie pytań, śpiew, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem zabaw ruchowych, baloniki z narysowanymi minkami (smutną i wesołą), Przedszkole czterolatka s.3,4, Karta pracy B nr 1. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna Do mnie przyjaciele ( z płyty „Trzylatki śpiewają”)

Jedno dziecko stoi w środku koła i śpiewa tekst 1 zwrotki. W refrenie zaprasza do zabawy wybrane przez siebie dzieci tworząc drugie kółko. W 2 zwrotce dzieci z zewnętrznego koła klaszczą, w refrenie ponownie zostają zaproszone do wspólnej zabawy przez nowych przyjaciół (zabawę powtarzamy 2-3 razy).

2. Ćwiczenia słuchowe Kogo wołam

Dzieci muszą zgadnąć czyje imię wypowiada nauczyciel – imiona podzielone są na sylaby więc dokonują syntezy, a następnie wspólnie z całą grupą wyklaskują podane imię.

3. Zabawa Jedzie pociąg z daleka

Formujemy szereg przypinając do lokomotywy (nauczyciel) kolejno wywołane dzieci:

Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka

Konduktorze łaskawy byle nie do Warszawy

Trudo, trudno to będzie, tyle dzieci jest wszędzie

Niech tu wsiądzie grupa ta, która na „A” imię ma, która na „B” itd.

 

Nasz pociąg zabiera dzieci w podróż po przedszkolu. Zwiedzają kolejno sale zajęć, łazienkę, kuchnię oraz szatnię.

4. Praca z podręcznikiem

Dzieci określają na podstawie ilustracji, co robi Zuzia i Kuba – naśladują ich miny (Przedszkole czterolatka, s. 3).

5. Zabaw z balonikami

Zaprezentowanie baloników – smutnego i wesołego. Dzieci współpracując między sobą muszą jak najdłużej utrzymać baloniki w powietrzu, podbijając je w górę.

6. Praca z podręcznikiem

Odszukanie Zuzi i Kuby na obrazku, ustalenie co robą dzieci. Luźna rozmowa na temat ulubionych zabawek i zabaw w przedszkolu.

7. Ćwiczenia plastyczne

Kolorowanie ulubionych zabawek Zuzi i Kuby (Karty pracy B nr 1)

8. Zabawa ruchowa Misie szare

Dzieci dobierają się w pary i tańczą w kółeczku wskazując na siebie oraz przytulając się do siebie policzkami. Zabawa ma na celu zawiązanie koleżeński relacji, integrację:

Ty i ja, ty i ja, ty i ja

Misie szare, misie bure obydwa

I kochają się te misie, przytulają swoje pysie

Misie szare, misie bure obydwa

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin