Zabawy z kotkiem(1).doc

(33 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 30.10.2009r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Domowi ulubieńcy.

Temat dnia: Zabawy z kotkiem.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru,

- słucha uważnie wiersza, odpowiednio reagując na fragmenty dotyczące jedzenia,

- wykonuje masażyk na plecach kolegi,

- naśladuje głosem i sposobem poruszania się kota,

- czerpie radość ze wspólnej zabawy przy muzyce,

- rysuje kotka według podanego wzoru,

- wykonuje kota metodą orgiami.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: śpiew, swobodna wypowiedź, słuchanie, drama, aktywność ruchowa, kolorowanie, rysowanie, orgiami.

- oparte na aktywności nauczyciela: opowiadanie, zadawanie pytań, czytanie, instruktaż, śpiew, pokaz, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa.

 

Środki dydaktyczne: wiersz S. Jachowicza „Chory kotek”, wierszowany masażyk „List do babci”, piosenka „Kotki dwa”, muzyka relaksacyjna, kolorowe kartki w kształcie kwadratów, Karta pracy B nr 12, Karta pracy C nr 13.

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie piosenką.

Nauczyciel pyta dzieci, jakie znają piosenki o kotkach. Dzieci podają propozycje i wspólnie na powitanie śpiewają piosenkę, którą zna większość osób w grupie (np. Wlazł kotek na płotek, Aaa kotki dwa itp.).

Następnie nauczyciel proponuje odśpiewanie tej samej piosenki, ale w języku kotków, czyli miaucząc.

 

2. Zabawa „Kocie głosy”.

Dzieci naśladują różne kocie dźwięki wydawane przez nauczyciela, np.:

- mruczenie – mruuuuuuu,

- miauczenie – miau, miau,

- prychanie – pryyyy.

Dla urozmaicenia proponujemy dzieciom wcielenie się raz w kotka małego, raz w dużego, a nawet wesołego, czy też wystraszonego.

 

3. Słuchanie wiersza S. Jachowicza „Chory kotek”.

Dzieci oblizują się, gdy usłyszą nazwę czegoś do jedzenia, przysmaku kotka. Następnie kolorują wymienione produkty – karta pracy C nr 13.

 

4. Masażyk „List do babci”

Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba siedzi odwrócona plecami.

Najpierw następuje założenie papieru do maszyny – nakręcanie uszu, po czym dzieci zaczynają pisać, naśladując palcami treść wierszyka:

Kochana babciu. Kropka.

Mamy w domu kotka. Kropka.

Kotek chodzi.

Kotek skacze.

Kotek mruczy.

Kotek drapie.

Kotek chrapie.

 

5. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej „Jak wygląda kotek?”

Dzieci kończą rysować kotka według podanego wzoru – karta pracy B nr 12.

 

6. Zabawa muzyczna „Kotek”.

Dzieci-kotki swobodnie chodzą po sali na czworakach w rytmie muzyki. Podczas przerwy zwijają się w kłębuszki i naśladują śpiącego kota. Głośny sygnał muzyczny oznacza pobudkę. Kotki wolno wstają, siadają na podłodze i wykonują czynności zgodne z poleceniem nauczyciela, np.:

- przeciągają się, mruczą wesoło,

- czyszczą łapkami swoje futerko,

- piją mleczko,

- dmuchają na zmarznięte łapki itp.

 

 

 

7. Zabawa inscenizowana do piosenki „Kotki dwa”.

Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie. Pokazują ruchy zgodne z treścią piosenki:

 

I. My jesteśmy kotki dwa                            - pokazują rękami na siebie

Każdy z nas dwa uszka ma                            - łapią się za uszy

A-a-a, kotki dwa,                                          - łapią się za ręce i kołyszą w takt muzyki

Każdy z nas dwa uszka ma.

II. My jesteśmy kotki dwa                            - j.w.

Każdy z nas dwa oczka ma                            - pokazują oczy

A-a-a kotki dwa,                                          - j.w.

Każdy z nas dwa oczka ma 

III. My jesteśmy kotki dwa                            - j.w.

Każdy z nas wąsiki ma                            - naśladują kręcenie wąsików palcami obu rąk

A-a-a kotki dwa,                                          - j.w.

Każdy z nas dwa oczka ma 

IV. My jesteśmy kotki dwa                            - j.w.

Każdy z nas pazurki ma                            - pokazują pazurki

A-a-a kotki dwa,                                          - j.w.

Każdy z nas dwa oczka ma 

V. My jesteśmy kotki dwa                            - j.w.

Każdy z nas dwie łapki ma                            - pokazują ręce

A-a-a kotki dwa,                                          - j.w.

Każdy z nas dwa oczka ma 

 

8. Relaksacja wg treningu autogennego Schulza ( w wersji A. Polender) na podst. R. Wiącek.

Dzieci leżą na placach i słuchają muzyki relaksacyjnej. Nauczyciel mówi spokojnym głosem: Każde z was jest teraz małym kotkiem, który zmęczony położył się i odpoczywa. Kotek ma teraz ciężką głowę, której  nie może podnieść. Leży sobie spokojnie, wygodnie. Lewa tylna łapka jest ciężka, prawa tylna łapka jest ciężka, to samo z przednimi łapkami – prawa przednia łapka jest ciężka, lewa  łapka też jest ciężka. Łapki zmęczyły się ruchem. Jest tak cieplutko, milutko, przyjemnie. Jesteś spokojny, bezpieczny, odpoczywasz …

 

9. Ćwiczenia plastyczne – kotek z orgiami.

Dzieci otrzymują kolorową kartkę i zgodnie z instrukcjami nauczyciela składają ją w taki sposób, by powstał kotek. Następnie dorysowują mu oczka, nosek, buzię oraz wąsy.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin