gospodarka.doc

(44 KB) Pobierz
1

1.

ENERGIA PIERWOTNA energia pod jakokolwiek postacia niepodlegająca jeszcze żadnej przemianie ani w wyniku konwersacji ani transformacji.

ENERGIA WTORNA energia w róznych postaciach otrzymana w wyniku przemian en. pierwotnej lub innej en. wtornej.

ENERGIA BEZPOSREDNIA (koncowa lub finalna) jest to en. pierwotna lub wtorna dostarczona do odbiorcy w takiej postaci do jakiej są przystosowane jego odbiorniki.

ENERGI UZYTECZNA en. uzyskiwana w odbiornikach energii po jej przetworzeniu na postac uzyteczna to jest swietlna, mechaniczna, cieplna, chemiczna.

2.

Ot= 8/3 c+ 8h+ s- O

Ot= c/12+ h/4+ s/32- O/32

Lt= Ot/ 0,232= 1/0,232* (8/3 c+ 8h+ s- O)

Lt= Ot/ 0,21= 1/ 0,21* (c/12+ h/4+ s/32- O/32)

3.

C3H8 + 5 O2 => 3CO2+ 4 H2O

44kg C3H8 => 72kg H2O

2kg C3H8 => x

X= 2*72 / 44= 3,27 kg H2O

4.

SCHEMAT ELEKTROWNI PAROWEJ KONWECJONALNEJ

1.turbian parowa,

2.generator

3.chlodnica parowa

4.tlok

5.skraplacz

6.pompa zasilajaca

W konwencjonalnej elektrowni kondensacyjnej następuje w procesie spalania przemiana energii chemicznej paliwa w energię cieplną pary, a następnie — w procesie ekspansji termicznej zachodzącej w turbinie. przemiana energii cieplnej w energię kinetyczną (mechaniczną) i wreszcie — w napędzanym przez turbinę generatorze — przemiana energii kinetycznej w energię elektryczną. Wytworzona w generatorze energia elektryczna jest transformowana na wysokie napięcie i przesyłana liniami elektroenergetycznymi do odbiorców.

5.

SCHEMAT ELEKTROCIEPŁOWNI Z TURBINĄ PRZECIWPRĘZNĄ

1 kocioł

2 turbina

3 odbiornik ciepła

4 pompa wody zasilającej

5 stacja redukcyjno-schładzająca

6 przekładnia

7 generator prądu

Elektrociepłownie to najczęściej konwencjonalne siłownie cieplne z turbinami upustowo-kondensacyjnymi i upustowo-przeciwprężnymi. Turbiny obu typów wyposażone są w upusty ciepłownicze, z których para przegrzana zasila wymienniki ciepłownicze przekazując tam ciepło wodzie sieciowej doprowadzanej do instalacji komunalnej c.o. centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Ostatnio coraz bardziej popularne stają się elektrociepłownie z turbinami gazowymi. Budowane są także elektrociepłownie o mniejszych mocach z klasycznymi tłokowymi silnikami na gaz lub silnikami diesla. Alternatywą dla elektrociepłowni stają się systemy tzw. kogeneracji rozproszonej z zastosowaniem silników Stirlinga.

6.

Kocioł wodno-rurowy bezwalczakowy przepływowy typu Besona

Jest kotłem w którym woda przepływa w sposób jednokrotny. Woda jest podgrzewana w podgrzewaczu i dostaje się do pierwszej sekcji parownika do jej dolnego zbiornika i płynie rurami pionowymi w tej sekcji do zbiornika górnego a następnie z górnego zbiornika pierwszej sekcji przepływa rurami opadowymi do dolnego zbiornika drugiej sekcji i tak dalej. Po przejściu przez każdą sekcje ciągle woda odparowuje w większej ilości na wyjściu z parownika para ma wysoki stopień suchości x=0,8-0,9. para ta trafia na sekcję przejściową gdzie woda ulega całkowitemu odparowaniu. Następnie para nasycona sucha w wymienniku przepływa do podgrzewacza pary i tam jest dwustopniowo przegrzewana.

1 podgrzewacz wody

2 parownik

3-4 dwustopniowy podgrzewacz pray

5 wymiennik

6 rury

8.

Energetyka słoneczna - gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego zaliczanej do odnawialnych źródeł energii.Baterii słonecznych używa się w małych kalkulatorach, lampach solarnych i zegarkach.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin