Ciemnie.doc

(40 KB) Pobierz
1

1.      NA CZYM POLEGA OBRÓBKA CHEMICZNA BŁON RADIOGRAFICZNYCH MEDYCZNYCH?

Polega na poddaniu błon RTG kąpieli w roztworach chemikaliów w kolejności:

·         kąpiel wywołująca

·         przemywająca

·         utrwalająca

·         płucząca

·         suszenie

Jakość obrazu jest ściśle uzależniona od tych kąpieli, ich temperatury, czasu działania, szybkości przepływu cieczy względem powierzchni błony oraz warunków suszenia.

2.      JAKIE KORZYŚCI WNOSI AUTOMATYCZNA OBRÓBKA CHEMICZNA BŁON RTG?

·         Krótki czas trwania obróbki,

·         Możliwość utrzymania stałości parametrów obróbki np. czasu i temperatury,

·         Wzrost wydajności procesu obróbki a zatem zredukowania nakładu ludzkiej pracy

·         Zwiększenie pewności wykonania poprawnego radiogramu, a więc zminimalizowanie potrzeby powtórnej ekspozycji pacjenta.

3.      NA CZYM POLEGA WYWOŁYWANIE BŁON RTG?

Polega na tym, że wywoływacze stosowane w procesie obróbki chemicznej powodują transformację obrazu utajonego wytworzonego w trakcie ekspozycji na obraz widzialny przez redukcje halogenku srebra do srebra metalicznego, tworząc obraz.

4.      WYMIEŃ SKŁAD WYWOŁYWACZA BŁON RTG.

Wywoływacz do obróbki automatycznej zawiera te same podstawowe składniki co i wywoływacze przeznaczone do obróbki ręcznej, lecz w większym stężeniu i w nieco innych proporcjach oraz dodatkowe substancje jak np.. garbnik, i odpowiedni układ antyzadymiaczy. Regenerator wywoływacza WM składa się z 3 części: A, B, C. W postaci stężonych roztworów (A= 5l, B=0.5l,C=1l) Poszczególne części zawierają stężone roztwory chemikaliów o odczynie zasadowym lub kwaśnym. Pojedynczy zestaw służy do przygotowania 20l regeneratora wywoływacza= roztwór roboczy

5.      PODAJ SPOSÓB PRZYGOTOWANIA WYWOŁYWACZA WM.

Wywoływacz WM otrzymuje się przez wprowadzenie startera WM do roboczego roztworu. Wywoływacz WM powinien być umieszczony w tanku znajdującym się w maszynie przeznaczonym na kąpiel wywołującą.

6.      WYMIEŃ 6 PODSTAWOWYCH CZYNNIKÓW USTALONYCH PRZEZ PRODUCENTA JAKO OPTYMALNYCH DLA OKREŚLONYCH BŁON RTG, WPŁYWAJĄCYCH NA JAKOŚĆ WYWOŁYWANYCH RADIOGRAMÓW.

·         Skład kąpieli wywołującej

·         Stężenie roztworu

·         Temperatura

·         Czas trwania wywoływania

7.      NA CZYM POLEGA ZUŻYCIE SUBSTANCJI WYWOŁUJĄCEJ?

W procesie wywoływania ( redukcja halogenków srebra do srebra metalicznego) dochodzi do zużywania się substancji wywołujących oraz obniżenie się alkaliczności wywoływacza, co prowadzi do obniżania się aktywności, proces wywoływania hamowany jest przez wzrost stężenia jonów bromkowych wydzielających się w trakcie wywoływania, zużyciu ulega również substancja garbująca, która przeciwdziała szkodliwemu rozpulchnianiu warstw emulsyjnych.

8.      CO NALEŻY ZROBIĆ, ABY UTRZYMAĆ WŁAŚCIWOŚCI WYWOŁYWACZA NA STAŁYM POZIOMIE?

Należy prowadzić jego regenerację poprzez wprowadzenie w trakcie przechodzenia błony przez maszynę, odpowiednich dawek regeneratora. Ilość dodawanego regeneratora jest uzależniona od ilości wywoływanych błon, od typu maszyny wywołującej oraz częstotliwości i długości przerw w pracy maszyny. Zaprogramowane ilości regeneratora są wprowadzane z zapasowych tanków przy pomocy pomp. Ilość regeneratora niezbędna do utrzymania aktywności wywoływacza na stałym poziomie jest znacznie większa od ilości wynoszonej z wywoływanymi filmami ok. 120-240 ml/m2. stąd nadmiar odprowadzony jest przelewem.

9.      NA CZYM POLEGA UTRWALANIE BŁON RTG?

Usunięcie pozostałego w warstwie światłoczułej halogenku srebra (który nie uległ redukcji w czasie wywoływania) na drodze przeprowadzenia pozostałego halogenku srebra w rozpuszczalne w wodzie związki zespolone.

10.  PODAJ SPOSÓB PRZYGOTOWANIA ROZTWORU ROBOCZEGO UTRWALACZA UM.

Należy przestrzegać zasady wprowadzania roztworu B (1 litr – silnie kwaśny, o pH<1.0, zawiera substancje garbującą sól glinową) do roztworu A (5 litrów - szybko utrwalający, lekko kwaśny, o pH 5.2 ± 0.2, sporządzony na bazie tiosiarczanu amonowego – 2x wyższa wydajność utrwalacza niż na bazie tiosiarczanu sodowego), przy jednoczesnym, energicznym mieszaniu.

11.  JAKIE SĄ SKUTKI WPROWADZANIA WIĘKSZEJ ILOŚCI CZĘŚCI B DO ROZTWORU CZĘŚCI A LUB WPROWADZENIE CZĘŚCI B BEZ MIESZANIA?

Może spowodować wytrącenie się siarki w postaci żółtego osadu, będącego produktem rozpadu tiosiarczanu, której obecność jest niekorzystna w procesie obróbki błon fotograficznych. Wytrącona siarka może zatykać zawory i przewody, doprowadzać do zatarcia pompy dozującej oraz zanieczyszczać powierzchnię radiogramów.

12.  JAKIE SĄ KONSEKWENCJE ZBYT DUŻEGO ROZCIEŃCZENIA UTRWALACZA UŻYTEGO DO OBRÓBKI CHEMICZNEJ?

Uzyskuje się obrazy mętne, nieutrwalone; arkusze błony wychodzące z maszyny są mokre lub też mogą się wkręcać pomiędzy rolki maszyny z powodu zbytniego rozpulchnienia emulsji i kleistości powierzchni błony, jaka może pojawić się w wyniku zbyt małej zawartości substancji garbującej.

13.  Z JAKICH POWODÓW PO PEWNYM CZASIE UŻYTKOWANIA KĄPIEL UTRWALAJĄCA MOŻE BYĆ NIE PRZYDATNA.

·         Obniżenie się zawartości tiosiarczanu i wzrostu zawartości kompleksowych soli srebrowych o zmniejszającym się stopniu rozpuszczalności w miarę zmniejszenia się stężenia tiosiarczanu,

·         Zwiększenie zawartości bromku i jodku,

·         Obniżenie zawartości substancji garbującej,

·         Podwyższenie się alkaliczności i pogorszenia efektywności garbowania.

14.  CO TRZEBA ZROBIĆ, ABY ZAPEWNIĆ WŁAŚCIWE DZIAŁANIE KĄPIELI UTRWALAJĄCEJ W AUTOMACIE?

Należy ją regenerować poprzez dozowanie, w trakcie przechodzenia błony przez maszynę, regeneratora utrwalacza i odprowadzenie części zużytego utrwalacza z maszyny.

15.  PODAJ PARAMETRY, OD KTÓRYCH ZALEŻY SKUTECZNOŚĆ PŁUKANIA BŁON RTG PODCZAS OBRÓBKI AUTOMATYCZNEJ.

·         Jakość wody (pozbawiona mikroorganizmów powodujących powstawanie alg, pH nie większe niż 8).

·         Temperatura wody (skuteczność płukania rośnie wraz ze wzrostem temperatury, maleje z jej obniżaniem).

·         Szybkość wymiany (ciągłe dostarczanie świeżej wody).

·         Intensywność cyrkulacji.

16.  WYMIEŃ CZYNNIKI, KTÓRE POWODUJĄ NIEDOSTATECZNE WYSUSZENIE BŁON RTG W OBRÓBCE RĘCZNEJ.

·         Niska temperatura suszenia.

·         Wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu, z którego ono jest czerpane.

·         Nieodpowiedniej jakości błon (niski stopień zgarbowania).

·         Nieodpowiedniej jakości chemikaliów lub też ich niewłaściwej regeneracji.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin