Plan Konspekt - Działanie plutonu wojsk inzynieryjnych podczas prowadzenia rozpoznania rejonu budowy mostu tymczasowego.docx

(1385 KB) Pobierz

Wrocław, dnia 12.02.2013 r.

,,ZATWIERDZAM”

starszy instruktor

st. sierż. Piotr Syposz

 

……………………………………

 

 

PLAN – KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z Przepraw i mostów tymczasowych
z grupą słuchaczy WAT - Budownictwo V rok w dniu 13.02.2013r.

 

 

I. TEMAT:               Działanie plutonu wojsk inżynieryjnych podczas prowadzenia rozpoznania budowy mostu tymczasowego.

II. CEL ZAJĘĆ:               - Zapoznać szkolonych z zasadami i sposobami prowadzenia rozpoznania inżynieryjnego rejonu budowy mostu niskowodnego.

              - Uczyć szkolonych praktycznego działania podczas rozpoznania inżynieryjnego rejonu budowy mostu niskowodnego oraz przeszkody wodnej.

                                          - Doskonalić zasady dowodzenia elementami rozpoznawczymi podczas                                           prowadzenia rozpoznania inżynieryjnego rejonu budowy  mostu                                                         niskowodnego.

- Doskonalić znajomość przeznaczenia, budowy oraz danych taktyczno technicznych sprzętu do prowadzenia rozpoznania przeszkód wodnych oraz organizacji działania elementów rozpoznawczych wojsk inżynieryjnych.

 

III. FORMA:                            Zajęcia praktyczne.

IV. CZAS:                            6x45 minut

V. MIEJSCE:              sala 9125 / POS

VI. ZAGADNIENIA:

1.     Organizacja rozpoznania rejonu budowy mostu tymczasowego.

2.     Technika działania patrolu rozpoznawczego.

3.     Ustalenie zasadniczych właściwości przeszkody wodnej.

4.     Bezpośredni pomiar szerokości, głębokości przeszkody wodnej oraz prędkości prądu wody.

5.     Wykonanie dokumentacji z rozpoznania rejonu budowy mostu tymczasowego.

 

VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

A) PRZED ZAJĘCIAMI:

 

Tydzień przed zajęciami przeprowadzam instruktaż w miejscu prowadzenia zajęć.

Zapoznaję dowódcę grupy, słuchaczy z tematem zajęć  oraz z zagadnieniami, które będą realizowane podczas zajęć.

Podczas prowadzenia instruktażu szczególną uwagę zwracam na:

- zrozumienie przez słuchaczy tematu i zagadnień, które będą realizowane podczas zajęć;

- właściwy wybór miejsca do przeprowadzenia zagadnień;

- zabezpieczenie materiałowo-techniczne na punktach nauczania;

- literaturę obowiązkową i uzupełniającą do zajęć;

- właściwe napisanie planów pracy instruktora;

- zaangażowanie podczas zajęć oraz utrzymywanie dyscypliny przez osoby

   funkcyjne plutonu oraz przepisy bezpieczeństwa podczas zajęć. 

Podczas prowadzenia instruktażu  udzielić wytycznych w celu przygotowania się słuchaczy  do zajęć;

Słuchacze przed zajęciami powinni znać:

- przeznaczenie, budowę oraz dane taktyczno – techniczne sprzętu do budowy pomiaru przeszkód wodnych;

- organizację, wyposażenie oraz możliwości wykonania zadań przez patrol rozpoznawczy podczas rozpoznania przeszkody wodnej,

     -przepisy bezpieczeństwa obowiązujące na przeszkodach wodnych oraz podczas               wykonywania prac pomiarowych.

Przestudiować literaturę obowiązkową:

Podczas prowadzonego instruktażu  udzielić wytycznych dowódcy grupy ( plutonu)  co do pobrania i przygotowania do zajęć;

- sprzętu technicznego;

- sprzętu do prowadzenia rozpoznania inżynieryjnego;

- sprzętu okopowego;

- sprzętu chemicznego;

 

B) W TRAKCIE ZAJĘĆ:

 

Postawienie grupie zadania na marsz do miejsca realizacji zajęć (dokonuje wyznaczony słuchacz);

Po przybyciu w miejsce zajęć złożenie sprzętu w miejscu nakazanym w czasie instruktażu;

Po przeprowadzeniu części wstępnej w Etapie II zajęć dokonać podziału grupy szkoleniowej; 

Zajęcia realizować zgodnie ze schematem organizacji zajęć;             

Podczas zajęć w terenie doskonalić stale umiejętności orientowania topograficznego i oceny terenu pod względem inżynieryjnym, dowodzenia zastępami roboczymi podczas wykonywania prac mostowych oraz wyrabiać u  słuchaczy nawyk dokładnego  wykonywania czynności podczas budowy odcinka mostu;

Wszystkie zagadnienia prowadzić przy maksymalnym zaangażowaniu szkolonych oraz stwarzać warunki zbliżone do współczesnego pola walki;

W czasie zajęć słuchacze mają stosować zamienność funkcji, tak aby każdy z nich wykonywał wszystkie czynności wynikające z postawionych zadań;

Główną uwagę skupić na zagadnieniach 2 zwracając szczególną uwagę na:

-  Organizację zastępów pomiarowych.

-  Przygotowanie sprzętu i materiałów.

-  Pomiar przeszkody wodnej.

- Obsługę sprzętu po zajęciach.

-          współdziałanie w drużynie w czasie wykonywania zadań specjalistycznych;

-          właściwe posługiwanie się sprzętem

-          przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa.

W części końcowej zajęć podsumować zajęcia podając: temat i zagadnienia, krótko przypomnieć w jakim celu zajęcia były słuchaczom przydatne, zwrócić uwagę na popełniane najczęściej błędy przez słuchaczy podczas praktycznego posługiwania się sprzętem do  rozpoznania inżynieryjnego, wskazać słuchaczy, którzy najlepiej opanowali zagadnienia,  podać temat oraz  termin kolejnych zajęć.

Podać literaturę do samodzielnego przestudiowania podczas nauki własnej.

 

VIII. LITERATURA:

1.     Mosty wojskowe-podręcznik. MON  Inż. 563/92.

2.     Białobrzeski T.: Mosty składane. WkiŁ.

3.     Kamyk Z., Nabzdyk A.: Wstęp do mostownictwa. WSO – TK 50/96.

4.     Madej A., Wołowicki W.: Budowa i utrzymanie mostów. WkiŁ.

5.     Most czołgowy BLG – 67. MON Inż. 308/70.

6.     Park pontonowy PP-64 opis i użytkowanie. MON Inż. 498/85.

7.     Wykorzystanie konstrukcji DMS - 65 do budowy mostów. WSOIW wewn. 698/88.

8. „Rozpoznanie inżynieryjne”, Podręcznik syg. Inż.571/94.

9.  Normy Obronne i podręczniki normalizacji obronnej. Dz.Urz.MON.05.7.55.

 

 

IX. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE

1.   TRI / PI                                                                      10km

2.   Star 266                                                                      10km

3.   Star 200                                                                      10km

4.   Łódź saperska z wyposażeniem                                                                      1 szt.

5.   Zestaw rozpoznawczo-pomiarowy przeszkód wodnych              12 szt.

6.   Niwelator                                                                      1 kpl.

7.   Taśma saperska                                                                      2 kpl.

8.   Lornetka pryzmatyczna                                                                      1 szt.

9.   DSP-30                                                                      1 szt.

10. Busola AK                                                                      1 szt.

11. Wykrywacz min                                                                      2 szt.

12. Macka saperska                                                                      2 szt.

13. Kamizelka ratunkowa KRK                                                                      na stan szkolonych

14. Zestaw oznakowania                                                                      4 kpl.

 

 

 

 

 

 

 

X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA- 45’

 

PROWADZĘ OSOBIŚCIE

 

 

 

 

 

ZAGADNIENIE NR 1 - 15'

 

PROWADZĘ OSOBIŚCIE

 

                                                                              

    

                                                                                                                    

 

 

 

ZAGADNIENIE NR 2 - 15'

 

PROWADZĘ OSOBIŚCIE

 

 

 

 

 

 

 

ZAGADNIENIE NR 3 - 30'

 

PROWADZĘ OSOBIŚCIE

 

 

 

 

 

 

ZAGADNIENIE NR 4 - 70'

 

PROWADZĘ OSOBIŚCIE

 

 

 

 

 

 

 

ZAGADNIENIE NR 5 - 50'

 

PROWADZI INSTRUKTOR

 

 

 

 

 

 

CZĘSĆ KOŃCOWA- 10’

 

PROWADZĘ OSOBISCIE

 

 

 

 

XI. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA

 

Warunki bezpieczeństwa określone zostały w załączniku nr 1

 

XII. INNE (DODATKOWE)

 

Nie dotyczy.

 

XIII. Wprowadzenie w sYTUACJĘ TAKTYCZNĄ

Nie dotyczy.

XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA (45 min)

Pobranie broni etatowej oraz sprzętu;

Przemarsz do sali 9125 oraz pobranie sprzętu z cyklu;

Przemarsz w miejsce odbywania zajęć

Rozpoczęcie zajęć;

Złożenie sprzętu w wyznaczonym miejscu;

Przyjęcie meldunku i sprawdzenie wyglądu zewnętrznego słuchaczy; broni,

Sprawdzenie obecności;

Podanie tematu i celu zajęć;

Pytania kontrolne

Zapoznanie słuchaczy z przebiegiem organizacji zajęć.

Omówienie Etapów zajęć ( treści zagadnień);

Omówienie zasady poruszania się po obiektach drogowo - mostowych oraz przestrzegania przepisów  bezpieczeństwa  i dyscypliny;

Podanie sygnałów dowodzenia

Przygotowanie grupy do zajęć pod względem elementów zabezpieczenia bojowego (maskowanie) – prowadzi dowódca grupy.

CZĘŚĆ GŁÓWNA (180 min)

ZAGADNIENIE 1 (15 min)

              Organizacja działania patrolu rozpoznawczego do rozpoznania rejonu budowy mostu. Rozpoznanie rejonu budowy mostu do 100 m prowadzi inżynieryjny patrol rozpoznawczy (IPR) a powy­żej 100 m samodzielny inżynieryjny patrol rozpoznawczy (SIPR).

        Sposób prowadzenia rozpoznania rejonu budowy mostu zale­ży od sytuacji bojowej, rodzaju terenu, składu i wyposażenia patrolu oraz czasu przewidzianego na wykonanie zadania.

              SIPR w składzie plutonu może być podzielony na:

  - IPR nr l w składzie: dowódca drużyny i 5-7 zwiadowców do rozpoznania minersko-chemicznego;

- IPR nr 2 w składzie: 2-4 zwiadowców z wyznaczonym dowódcą do ubezpieczenia prac prowadzonych na przeszkodzie wodnej;

- IPR nr 3 w składzie: dowódca drużyny i 5-7 zwiadowców do rozpoznania przeszkody wodnej;

- dowódca SIPR i 2-3 zwiadowców do rozpoznania materia­łów nadających się do budowy mostu.

        Dowódca plutonu (SIPR) dokonuje podziału organizacyjnego, stawia zadania i kieruje rozpoznaniem przeszkody wodnej.

       Dojazd do przeszkody wodnej organizuje się w następujący sposób:

- w pierwszym samochodzie (transporterze opancerzonym) umieszcza się IPR nr l z zadaniem rozpoznania drogi. Patrol ten powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt do wykrywania zapór oraz w zestaw chemika zwiadowcy. W samochodzie może znajdować się IP...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin