około 80 herbatników.doc

(77 KB) Pobierz
około 80 herbatników (8 opakowań)

około 80 herbatników (8 opakowań)

1 masa:

20 dkg cukru

cukier waniliowy

1 szklanka mleka

1 kostka margaryny

3 łyżki kakao

40 g kaszy mannej

2 masa:

20 dkg cukru

cukier waniliowy

1 szklanka mleka

1 kostka margaryny

40 g kaszy mannej

 

Sposób wykonania:

 

Przyrządzić 1 masę: mleko, margarynę i cukier zagotować. Po zagotowaniu wsypać kaszę mannę. Gotować około 10 minut mieszając. Na koniec dodać kakao.

 

Na spodzie formy ułożyć herbatniki. Wlać gorącą masę kakaową. Przykryć herbatnikami. Na to wylać 2 masę, zrobioną w taki sam sposób jak pierwszą, tylko nie dodawać kakao. Przykryć herbatnikami.

 

Gotowe ciasto polać polewą czekoladową i posypać kokosem.

 

Smacznego.

 

Nalewka:*

1 litr spirytusu

 

1 litr mleka

Cytryny obrać i pokrajać w plastry. Z jednej cytryny skórkę pokroić w kostkę. Całość zasypać cukrem i pognieść. Wlać spirytus, dokładnie wymieszać. Na koniec wlać mleko i wymieszać. Zostawić na 3 tygodnie. Przecedzić przez filtr do kawy.

 

1 kg cukru

 

1kg cytryn

 

 

Ciasto z kaszy mannej

Składniki

1 l. mleka

1 szkl. cukru

1 paczka cukru waniliowego

1 kostka tłuszczu

2 łyżki kakao

1 szkl. kaszy mannej

bakalie (rodzynki i orzechy laskowe)

herbatniki

polewa do ciasta (gotowa lub przygotowana własnoręcznie)

wiórki kokosowe

 

Sposób przyrządzania

 

Mleko, cukier, cukier waniliowy, kostkę tłuszczu, kakao roztopić w garnku. Do masy dodajemy 1 szkl. kaszy mannej, mieszamy i na ok. 1 minutę pozostawić ma ogniu, ciągle mieszając.

 

Dodajemy rodzynki i orzechy laskowe (pokrojone).

 

Gorącą masę wlewamy na blachę wyłożoną herbatnikami, wyrównujemy i przykrywamy warstwą herbatników, dociskamy. Grubo polewamy polewą i posypujemy kokosem.

 

 

Składniki:

 

· 1 szklanka kaszy manny

· 1 szklanka kefiru lub jogurtu naturalnego

· 2 -3 łyżki cukru

· 1 jajko

· 1 łyżeczka proszku do pieczenia

· szczypta soli

· rodzynki lub inne bakalie

· dulce de leche do polania

 

Kaszę wymieszać z kefirem, dodać cukier i jajko, pozostawić na 2-3 godziny. Wsypać proszek do pieczenia i rodzynki, jeszcze raz dokładnie wymieszać. Wlać do formy i piec w piekarniku w temp. 170°C prze ok. 30 min.

Takie ciasto z kaszy manny najlepiej smakuje na ciepło, polane śmietaną lub jakimś słodkim sosem. Ja zdecydowałam się na dulce de leche przygotowane przed kilkoma dniami.

 

 

 

Dulce de leche

Składniki:

 

· 1 litr tłustego mleka

· 30 dkg cukru

· pół łyżeczki sody oczyszczonej

 

Wymieszać mleko z cukrem i sodą, postawić na małym ogniu i gotować przez 2-3 godziny (u mnie – 2,5 godz.), mieszając od czasu do czasu. Przez ostatnie pół godziny mieszać bardzo często, tak by nie potworzyły się grudki i nic nie przywarło do dna garnka. Mleko powinno zgęstnieć i nabrać brązowego koloru. Cała masa w strukturze i smaku powinna przypominać płynne toffi. Gotowe dulce de leche przelać do słoika, zakręcić, postawić do góry dnem i tak pozostawić do ostygnięcia. Po kilku godzinach nadaje się do konsumpcji.

 

 

Ciasto herbatnikowe

Spód:

150 g masła

100g cukru

1 łyżeczka cukru waniliowego

2 łyżki kakao

1 jajo, roztrzepane

200g pokruszonych herbatników

100g wiórków kokosowych

50g posiekanych orzechów włoskich

20g rodzynek

Masa:

3 łyżki żelatyny

70g masła

2 łyżki mleka

1/2 torebki budyniu waniliowego

200g cukru pudru

sok z 1/2 cytryny

2 serki homogenizowane naturalne (po 180g).

Do dekoracji:

3-4 kostki gorzkiej czekolady

odrobina mleka.

 

W garnku rozpuścić 150g masła, cukier, cukier waniliowy, kakao, roztrzepane jajo i podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Wsypać pokruszone herbatniki, wiórki, orzechy, rodzynki, wymieszać i jeszcze ciepłym ciastem wyłożyć dno tortownicy. o średnicy 22 cm. Odstawić do ostygnięcia. Żelatynę rozpuścić w 1/2 szklanki gorącej wody, ostudzić. W rondelku rozpuścić 70g masła, dodać mleko, budyń, cukier puder i sok z cytryny, zagotować i dokładnie pomieszać do połączenia składników. Masę lekko przestudzić, połączyć z serkami oraz żelatyną i wyłożyć na ciasto w tortownicy. Schłodzić w lodówce, aż masa stężeje (moje stało w lodówce całą noc). Czekoladę rozpuścić na parze z odrobina mleka i udekorować ciasto w dowolny wzór

 

 

Budino di pane al cioccolato

 

Składniki:

 

· 14-16 kromek miękkiego, białego pieczywa (ja zazwyczaj wykorzystuję suchy chleb pszenny, ale wcześniej nasączam leciutko kromki słodką herbatą z cytryną i rumem)

· 80 g masła

· 140 g gorzkiej czekolady

· 120 g cukru

· 150 ml niezbyt gęstej śmietany (ja ją zastępuję jogurtem naturalnym)

· 4 jajka

· 2 łyżki mąki ziemniaczanej

· 1 duża pomarańcza (lub inny owoc, wedle uznania)

· pół szklanki rodzynek

 

Na małym ogniu podgrzać masło razem z cukrem i czekoladą. Mieszać, aż powstanie jednolita masa. Zdjąć z ognia, dodać śmietanę (lub jogurt) i mąkę ziemniaczaną, dokładnie wymieszać i odstawić do ostudzenia. Jajka roztrzepać i dodać je do czekoladowej masy. Pomarańczę obrać, pokroić na małe kawałki. W natłuszczonej i wysypanej mąką formie ułożyć pierwszą warstwę chleba. Polać ją masą czekoladową, posypać rodzynkami i kawałkami pomarańczy. Postąpić w ten sam sposób z drugą i trzecią warstwą. Formę z ciastem wstawić do drugiej, większej formy. Wlać do niej wodę na wysokość ok. 2 cm i wsunąć do nagrzanego piekarnika. Piec ok. 30 min. w temp. 180-200°C.

 

 

 

Budino di pane al cioccolato

Ingredienti:

 

· 14-16 fette di pan carrè o di qualsiasi pane morbido

· 80 g di burro

· 140 g di cioccolato fondente

· 120 g di zucchero

· 150 ml di panna liquida (o lo yogurt naturale)

· 4 uova

· 2 cucchiai di fecola di patate

· un’arancia grande (o altra frutta)

· ½ bicchiere di uvetta secca

 

Fondere il burro con il cioccolato e lo zucchero. Mescolare in modo da ottenere un composto omogeneo. Togliere dal fuoco, incorporare la panna e la fecola di patate, mescolare bene, lasciar raffreddare un po’. Sbattere le uova ed aggiungerle al composto di cioccolato. Sbucciare l’arancia, tagliarla a pezzetti. In una teglia fare uno strato sul fondo con delle fette di pane. Versare sopra un po’ del composto al cioccolato, cospargere con l’uvetta e i pezzettini d’arancia. Allo stesso modo fare il secondo e il terzo strato. Mettere la teglia in una pirofila più grande. Versarci abbastanza acqua ad un’altezza di circa 2 cm. Infornare per circa 30 minuti a 180-200°C. Servire caldo o freddo.

 

 

Sernik ananasowo-truskawkowy na zimno

Składniki:

 

Na biszkopt:

 

· 1 szklanka mąki

· 1 szklanka cukru

· 3 jajka

· sok z połowy cytryny

· 1 łyżeczka proszku do pieczenia

 

Jajka rozetrzeć z cukrem, dodać mąkę, sok z cytryny i proszek do pieczenia. Wymieszać ręcznie lub zmiksować na gładką masę. Wlać ciasto do okrągłej formy i piec ok. 30 min. w temp. 180°C. Z podanych składników wychodzi biszkopt jak dla mnie zbyt wysoki na jeden spód – ja go przekrajam na pół i jedną część zamrażam „na potem”, a drugą od razu zużywam do sernika na zimno.

 

Na masę serową:

 

· 50 dkg sera ricotta

· 25 dkg jogurtu naturalnego

· 30 dkg ananasa z puszki

· 50 dkg świeżych truskawek

· pół szklanki cukru (mniej więcej, to zależy od tego, jak słodki będzie ananas)

· 25 g żelatyny w płatkach (to powinno być ok. 2,5 łyżki żelatyny w proszku)

 

W kilku łyżkach zimnej wody namoczyć żelatynę. Jogurt podgrzać, dodać żelatynę i wymieszać, aż całość dobrze się połączy. Dodać ser, cukier i kawałki ananasa, zmiksować na gładką masę. Dodać truskawki (w całości lub pokrojone – moje były gigantyczne, więc pokroiłam je na plasterki) i wylać całą masę na biszkoptowy spód. Wstawić do lodówki na kilkanaście godzin (oczywiście najlepiej na całą noc), aż do całkowitego stężenia.

 

 

Sernik kokosowy

 

Składniki:

 

Na spód:

· 1 szklanka mąki

· 1 jajko

· 100 g masła

· pół szklanki cukru

· 3 łyżki kakao

· 150 g jogurtu naturalnego

· szczypta soli

 

Na masę:

· 50 dkg ricotty

· 125 g wiórków kokosowych

· 200 g jogurtu naturalnego

· pół szklanki mąki

· 3\4 szklanki cukru

· 2 jajka

· 1 cukier waniliowy

· 1 kieliszek wódki miodówki

· 2 gruszki

 

Przygotować spód: rozpuścić masło, wymieszać z kakao i cukrem. Dodać kolejno mąkę, jajko, jogurt i sól. Zagnieść ciasto i wstawić je do zamrażalnika na pół godziny.

W tym czasie przygotować masę: ricottę wymieszać starannie ze wszystkimi składnikami (oprócz gruszek), doprawiając na końcu miodówką. Ciastem na spód wyłożyć okrągłą tortownicę, przy czym niewielki kawałek można odłożyć na bok, by pokruszyć go później na wierzch sernika. Gruszki pokroić na bardzo cienkie, prawie przezroczyste plasterki. Połowę plasterków ułożyć na spodzie ciasta, pozostałą część gruszki wymieszać z masą serową, którą następnie należy wlać do tortownicy. Powierzchnię ciasta można posypać grudkami z odłożonego kawałka ciasta. Piec ok 50 min. w temp.170-180°C.

Muffinki kawowo-orzechowe z pigwą

 

Składniki:

 

 

 

· 2,5 szklanki mąki

· 3/4 szklanki brązowego cukru

· 2 jajka

· 2 łyżeczki proszku do pieczenia

· szczypta soli

· pół szklanki oleju

· 3/4 szklanki mleka

· pół szklanki mocnej kawy espresso

· 2 łyżki kawy zbożowej rozpuszczalnej

· 3 kopiaste łyżki dżemu pigwowego (lub innego kwaskowatego np. aroniowego lub pomarańczowego)

· pół szklanki posiekanych orzechów włoskich

 

 

W jednym naczyniu połączyć suche składniki: mąkę, cukier, proszek do pieczenia, kawę zbożową, sól. W drugim składniki mokre: jajka, mleko, kawę espresso, olej. Wymieszane mokre składniki wlać do suchych i lekko wymieszać, tylko do połączenia się składników. Dodać orzechy i dżem pigwowy, wymieszać. Foremki wypełnić ciastem, piec w temp. 190°C przez 20 minut.

Z podanych składników udało mi się zrobić 12 naprawdę dużych muffinek i 4 mniejsze. Udekorowałam je masą pigwową (1 łyżka dżemu pigwowego, 1 łyżka jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka cukru, odrobina wiórków kokosowych) i orzechami włoskimi.

 

 

Torta agli spinaci

 

Składniki:

 

Na spód:

· 150 g mąki pszennej

· 100 g mąki razowej

· 1 łyżka oliwy

· szczypta soli

· odrobina zimnej wody

 

Na nadzienie:

· 50 dkg mrożonego szpinaku

· 6 łyżek oliwy

· 25 dkg ricotty

· 150 g mozzarelli

· 2 jajka

· 250 g jogurtu naturalnego

· 4 ząbki czosnku

· 150 g parmezanu

· sól, pieprz, gałka muszkatołowa

 

Przygotować spód: wymieszać obie mąki i sól, dodać oliwę i wodę,wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Podzielić je na 6 części (z czego 3 większe i 3 mniejsze) i odłożyć do lodówki na pół godziny. Przygotować nadzienie: szpinak ugotować, odsączyć, lekko odparować, ostudzić. Czosnek obrać, posiekać i podsmażyć na patelni. Wymieszać ze szpinakiem. Dodać ricottę, 2 jajka, jogurt, przyprawy i mozzarellę startą na tarce o dużych oczkach.Wszystko dobrze wymieszać (można nawet zmiksować na gładką masę, ale ja wolę wyczuwać większe kawałki szpinaku i mozzarelli, więc wybieram zawsze ręczne mieszanie). Na koniec wsypać parmezan. Okrągłą formę posmarować tłuszczem i obsypać bułką tartą lub mąką. Wyjąć z lodówki ciasto na spód. Rozwałkować 3 większe kawałki przygotowanego ciasta na cienkie płaty. Każdy z nich posmarować odrobiną oliwy i wylepić nimi formę, układając jeden na drugim. Brzegi ciasta powinny wystawać z formy na około 1 cm. Na tak przygotowany spód wyłożyć masę szpinakową. Pozostałe 3 mniejsze kawałki ciasta rozwałkować i posmarować oliwą. Ułożyć na wierzch, brzegi skleić. Piec około 45-50 minut w temp. 200 stopni C. Jeśli wierzch ciasta za bardzo się zrumieni, przykryć folią aluminiową. Ciasto ostudzić, kroić jak tort. Najlepsze jest na zimno, po kilkunastu godzinach od wyjęcia z piekarnika

 

 

Tiramisù classico

 

Składniki:

· 12 małych filiżanek mocnej kawy espresso, lekko osłodzonej

· 500 g biszkoptów Savoiardi (w Polsce występują też pod malowniczą angielską nazwą Ladyfingers, ale można je zastapić dowolnymi biszkoptami, byle byłyby delikatne i o podłużnym kształcie)

· 500 g mascarpone

· 5 jaj

· 5 łyżek cukru

· 2 kieliszki brandy lub koniaku (we Włoszech najczęściej zalecana jest Marsala, ale spokojnie można ją zastąpić innym alkoholem)

· kakao

 

Świeżo zaparzoną i lekko posłodzoną kawę espresso odstawić w większym naczyniu do ostygnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem na kogel mogel, następnie dodać koniak i mascarpone. Wymieszać i ucierać aż do otrzymania kremu. Ubić na sztywno białka i delikatnie, a zarazem dokładnie połączyć je z kremem. Prostokątną formę obsypać kakao i na dnie ułożyć pierwszą warstwę biszkoptów, umoczonych wcześniej w kawie. Pokryć wszystko kremem, posypać kakao i położyć drugą warstwę biszkoptów nasączonych kawą. Na to położyć drugą część kremu i na wierzch posypać kakao. Odstawić na kilka godzin do lodówki, najlepiej na całą noc.

Nie polecam tworzenia większej ilości warstw, bo wtedy tiramisù jest trudne do krojenia. Alternatywą są oczywiście pucharki, z deserem podzielonym od razu na porcje.

 

 

Ciasteczka orzechowe wyśmienite

Składniki (na ok. 30 ciastek):

 

Ciasto:

25 dkg mąki

20 dkg masła

12 dkg cukru

1 jajko

 

Masa orzechowa:

1 szklanka śmietany

12 dkg zmielonych orzechów

12 dkg cukru

 

Mąkę posiekać z masłem, dodać cukier i jajko, zagnieść ciasto. Włożyć do lodówki na 2-3 godzimy. Przygotować masę: orzechy wymieszać w rondlu z cukrem i śmietaną (ja dodałam jeszcze cynamon do smaku, bo tak lubię, ale to kwestia gustu). Podgrzewać, aż masa zgętnieje. Ostudzić. Wyjąć ciasto z lodówki i rozwałkować na płat o grubości 3-5 mm. Wykrawać krążki (lub inne kształty, u mnie część to były gwiazdki). Połowę krążków posmarować masą orzechową i poprzykrywać pozostałymi krążkmi. Piec w temp. ok. 190°C przez 12-15 minut. Gotowe ciasteczka można dowolnie udekorować lub polukrować.

 

 

 

 

Ciasteczka kawowe

 

Składniki:

250 g mąki

100 g brązowego cukru

100 g jogurtu naturalnego

50 g kakao

2 filiżanki mocnego espresso

pół szklanki oleju

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Z podanych składników zagnieść ciasto. Włożyć na pół godziny do zamrażalnika. Następnie rozwałkować ciasto i wykrawać dowolne kształty. Ułożyć na blasze i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temp. 180 stopni przez ok. kwadrans (mnie wystarczyło 11-12 min.). Ostudzone ciasteczka zamknąć w metalowej puszce i odłożyć na 2-3 dni. A potem chrupać dowolne ilości Pr

 

 

 

Ciasteczka migdałowe

 

Składniki (na ok. 40 ciasteczek):

 

· 120-130 g bardzo drobno zmielonych migdałów

· 100 g mąki

· 80-100 g cukru

· 2 jajka

· 1 łyżeczka cukru do pieczenia

· zapach migdałowy

· kilka łyżek mleka

· opcjonalnie: wiórki kokosowe (do posypania ciasteczek)

 

Wymieszać mąkę, zmielone migdały, proszek do pieczenia i cukier. Dodać żółtka, zapach migdałowy i ubitą na sztywno pianę z białek. Wymieszać, wyrobić ciasto (jeśli będzie za twarde, dodać troche mleka). Formować kulki wielkości orzecha włoskiego, układać na blasze. Tak przygotowane ciastka można posmarować mlekiem i posypać wiórkami kokosowymi. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 10-15 minut w temp. 180-190°C.

 

 

 

Ciasteczka z czekoladą i żurawiną

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin