Funkcje przedszkola wobec dziecka.doc

(28 KB) Pobierz
Funkcje przedszkola wobec dziecka

Funkcje przedszkola wobec dziecka.

 

 Przedszkole wprowadza 3-latka w świat dotąd dla niego obcy. Przede wszystkim uczy go tego, że istnieją inne dzieci i ich potrzeby – zaczyna odbywać się proces socjalizacji malucha. Ponadto dziecko nabywa wiele innych umiejętności i wiadomości o otaczającym go świecie bliższych i dalszych znajomych. Nabywa umiejętności funkcjonowania w grupie rówieśniczej, kształtuje swoją osobowość, próbuje rozumieć i akceptować uczucia innych. Profesjonalnie przygotowana kadra pedagogiczna czuwa nad rozwojem dziecka, jego indywidualizacją, uznaje jego podmiotowość, na którą składają się czynniki takie jak: akceptacja indywidualnych odczuć, pomaganie w realizacji pomysłów dziecka, unikanie sankcji prowadzących do lęku, stawianie zadań na miarę możliwości dziecka, wyrobienie poczucia odpowiedzialności, kształcenie poczucia więzi społecznej i współodpowiedzialności.
     Powyższe elementy przedszkolnej kultury pedagogicznej i jej oddziaływanie powinny być przenoszone na wychowanie w rodzinie poprzez współpracę wychowawców z rodzicami. Rodzice zawsze mogą zasięgnąć obiektywnej rady, opinii dotyczącej rozwoju ich dziecka. Nauczycielka przedszkolna zna dobrze swoich podopiecznych, to ona stwarza odpowiedni klimat wychowawczy i dydaktyczny. Czasami jako pierwsza odkrywa szczególne zdolności dziecka i dąży do ich rozwijania i doskonalenia. Dostrzega również deficyty w rozwoju dziecka, a wtedy wspólnie z rodzicami stara się pomóc dziecku w jak najlepszy sposób.

Wychowawca znając dziecko i posiadając odpowiednią wiedzę psychologiczno-pedagogiczną ukierunkowuje pracę rodziców, ukazując wszelkie nieprawidłowości i nowe metody wychowawcze. Wpływów rodziny nie można ignorować. Któż inny niż rodzic jest kopalnią wiedzy o własnym dziecku, z której wychowawca czerpie informacje niezbędne do indywidualnej pracy z dzieckiem. Od współdziałania tych dwóch środowisk zależą efekty rozwojowe dzieci. Nawiązując współpracę z rodzicami musimy pamiętać, iż nie może ona polegać wyłącznie na pracach pomocniczych ze strony rodziców, pracach usługowych świadczonych na rzecz przedszkola. Należy umożliwić im świadome włączenie w proces wspomagania rozwoju ich dziecka.
    Gwarancją współpracy mogą być wspólnie opracowane na pierwszym zebraniu formy i sposoby współpracy z rodzicami, gdzie warunki tej współpracy zostaną jasno, wyraźnie określone. Rodzice powinni również wiedzieć, jaką funkcję wobec nich pełni przedszkole. Zakres funkcji przedszkola powinien być nastawiony wyłącznie na współpracę, współdziałanie rodziców, wychowawców i dzieci, co daje szansę wartościowego, pełnoprawnego udziału rodziców w organizowaniu warunków działania dzieci w przedszkolu.
    We współpracy z rodzicami bardzo ważne jest osiągnięcie prawidłowego dialogu pomiędzy dwiema stronami. Nie jest to rzeczą łatwą, gdyż rodzice z reguły są pełni uprzedzeń, a nauczyciele widząc to stają się obojętni na tego typu kontakty.

   Funkcje przedszkola wobec rodziców (według koncepcji D. Waloszek: "Edukacja dzieci w wieku przedszkolnym".)

1.     Wspomaganie działań wychowawczych rodziców:
a) systematyczne informowanie o zachowaniu dziecka w przedszkolu;
b) zbieranie informacji o zachowaniu dziecka w domu;
c) przekazywanie wiedzy pedagogicznej dotyczącej tematów integrujących rodziców;

2.     Integrowanie zabiegów wychowawczych:
a) uzgodnienie sposobów reagowania na bodźce, zadania, wymagania w domu i w przedszkolu;
b) uzgadnianie rodzaju, kierunku, zakresu działań wychowawczych wspólnie realizowanych w przedszkolu i w domu;
c) wspólnie z rodzicami opracowanie warunków do rozwoju wyobraźni, do eksperymentowania, swobodnego doświadczania życia przez dziecko;
d) włączenie rodziców w wychowanie dzieci poza domem;
e) włączenie rodziców w zagospodarowanie, aranżację wnętrz przedszkola;

3.     Wspieranie rodziców poszukujących sposobów zmiany relacji między dziećmi:
a) informowanie o prawach w dziedzinie oświaty;
b) wspólne i indywidualne działania rodziców, nauczycieli, dzieci;
c) poszukiwanie przyczyn "złych zachowań" dzieci i sposobów reagowania na nie;
d) organizowanie doradztwa metodycznego, psychologicznego, pedagogicznego.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin