Konspekt - pchnięcie kulą.doc

(53 KB) Pobierz
Kurs nauki pływania – konspekt nr 10 Nauka kraulowych ruchów NN na grzbiecie

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Gęga

gr. ćw. 3, s. - 2

 

 

 

 

 

 

 

 

­

Temat: Nauka pchnięcia kulą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cele główne:                           

 

Umiejętności: uczeń potrafi pchnąć kulą

Motoryczność:  kształtowanie koordynacji ruchowej, orientacji, przestrzennej, siły mięśniowej

Wiadomości: uczeń wie, jak wykonać rzut poprawny technicznie tak, aby był daleki

Akcent wychowawczy :  bezpieczeństwo przy ćwiczeniach, świadome uczestnictwo w doskonaleniu swoich umiejętności, zdyscyplinowanie na zajęciach

Przybory i przyrządy: kule, taśma miernicza

Czas trwania zajęć: 45 min.

 

 

 

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/ ilość powtórzeń

Uwagi organizacyjno - metodyczne

1.Czynności organizacyjno- porządkowe.

2.Rozgrzewka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Część główna - realizacja zadania głównego. Kształtowanie umiejętności pchnięcia kulą.

 

 

1.       Zbiórka

2.       Powitanie

3.       Sprawdzenie obecności

4.       Podanie tematu

 

 

 

1.       Przeciąganie się

2.       Krążenie głowy: w przód, w tył, na boki

3.       Krążenie Barków w przód i w tył

4.       Rozgrzewanie nadgarstków i kostek jednocześnie

5.       „agrafka”

6.       Krążenia bioder w lewo, w prawo

7.       Krążenie całego ciała

8.       Skłony w płaszczyźnie czołowej z pogłębieniem

9.       Skręty tułowia (ręce w górze)

10.   Skrętoskłony

11.   Rozgrzewanie kolan i kostek

12.   Rozciąganie kk.d. w wykroku w przód

13.   Rozciąganie kk. d w wykroku w bok

14.   Rozciąganie kk. d. w siadzie płotkarskim

15.   Leżenie w siadzie płotkarskim

16.   Przysiady

17.   Przysiady w parach tyłem do siebie

18.   Podskoki z obrotem o 360 stopni

 

 

 

19.   Krok odstawno - dostawny z rękami ustawionymi jak do odbicia

20.   Przeplatanka

21.   Sprint do 2 linii, do 3 linii trucht

22.   Skipping A do l linii, skiping C do 2 linii, do 3 linii trucht

23.   Wyrównanie oddechu

24.   Taczki (w parach)

25.   Przepychanie na drugi koniec sali (w parach)

 

 

 

Pokaz właściwej postawy i omówienie prawidłowej techniki pchnięcia kulą.

 

 

Ćwiczenia kształtujące z kulami:

 

1.       Przerzuty kuli nad głową z jednej ręki do drugiej – balans

2.       Krążenie kuli wokół bioder, kolan, stóp

3.       Ósemki między kolanami

4.       Ósemki po podłodze wokół stóp

5.       w marszu rzuty i chwyty piłki w górę oburącz i jednorącz

6.       Marsz w miejscu z przekładaniem kuli pod wysoko uniesionymi kolanami

 

 

 

 

 

7.       Kula pomiędzy nogami w pozycji stojącej rozkrocznej, skłon T w przód i wykonujemy 20 przechwytów

 

8.       Ćwiczący ustawieni przodem do siebie w odległości 10m wykonują do siebie podania kulą jednorącz PR i LR, oburącz z nad głowy

9.       Ćwiczący ustawieni j.w. z tym że partner który podaje kulę jest ustawiony tyłem do podającego, przez energiczny skłon T w przód podaję kulę pomiędzy nogami do partnera

 

10.   Zawody w pchnięciu kulą.Każdy z ćwiczących będzie miał trzy próby oddania rzutu kulą, które będą mierzone. Do klasyfikacji końcowej będzie brany najdłuższy rzut jaki uczeń oddał, jednak trzeba pamiętać żeby nie wychodzić z koła przodem bo próba nie będzie uznany (będzie spalony). Każdy rzut będzie mierzony przez nauczyciela za pomocą taśmy mierniczej.

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 min

 

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

 

 

 

 

Uczniowie ustawieni w rozsypce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie stoją w szeregu na końcu sali (ćwiczenia wykonywane z jednego końca sali na drugi i z powrotem)

 

 

 

 

 

 

Uczniowie ustawieni w kole wokół prowadzącego

 

 

 

Uczniowie ustawieni w rozsypce. 1 kula na osobę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie ustawieni w parach. 1 kula na parę

 

 

 

 

 

4. Ćwiczenia uspokajające

 

 

 

5. Czynności organizacyjno- porządkowe

 

 

Ćwiczenia oddechowe – marsz wokół boiska w pozycji skorygowanej, marsz we wspięciu na palcach + wdech, zwykły marsz + wydech

 

 

 

Zbiórka i omówienie zajęć

 

 

 

2 min

 

 

 

 

3min

 

 

 

 

 

 

             

Zgłoś jeśli naruszono regulamin