Praca Licencjacka - Małe i średnie przedsiębiorstwa.doc

(149 KB) Pobierz
WYŻSZ SZKOŁA BANKOWOŚCI I FINANSÓW W BIELSKU-BIAŁEJ

WYŻSZ SZKOŁA BANKOWOŚCI I FINANSÓW W BIELSKU-BIAŁEJ

 

 

 

KIERUNEK: FINANSE I BANKOWOŚĆ

SPECJALNOŚĆ: RACHUNKOWOŚĆ I FINANSE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRACA LICENCJACKA

 

 

DZIAŁALNOŚĆ MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W STRUKTURZE GOSPODARKI POLSKIEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor:                                                                                                                              Promotor:

Tomasz Ksybek                                                                                                                Dr Jan Konopka

 

 

 

 

Bielsko-Biała, 2005

SPIS TREŚCI

 

WSTĘP………………………………………………………………………………………

ROZDZIAŁ I: Małe i średnie przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej……………………..

1.      Pojęcie małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorczości i przedsiębiorcy….......

2.      Rola, stan oraz funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej………………………………………………………………………………..

3.      Małe i średnie przedsiębiorstwa jako podstawowy czynnik ograniczania bezrobocia…

ROZDZIAŁ II: Uruchomienie działalności gospodarczej……………………………………..

1.      Przedsiębiorczość jako główny czynnik podejmowania działalności gospodarczej…...

2.      Rodzaje podmiotów gospodarczych…………………………………………………

3.      Procedury formalno-prawne i administracyjne założenia działalności gospodarczej….

4.      Podatki od przedsiębiorstw zasilające budżet państwa………………………………

ROZDZIAŁ III: Bariery ograniczające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw…………

1.      Bariery rynkowe i społeczne…………………………………………………………

2.      Bariery finansowe……………………………………………………………………

3.      Bariery wynikające z polityki gospodarczej…………………………………………

4.      Bariery prawne………………………………………………………………………….

5.      Bariery wynikające z braku dostępu do informacji…………………………………….

6.      Bariery związane ze stanem infrastruktury……………………………………………..

7.      Bariery rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w okresie przedakcesyjnym…......

ROZDZIAŁ IV: Źródła finansowania sektora małych i średnich przedsiębiorstw…………….

1.      Źródła kapitału własnego małych i średnich przedsiębiorstw………………………….

1.1.  Kapitały własne o charakterze wewnętrznym………………………………………….

1.2.  Kapitały własne o charakterze zewnętrznym…………………………………………..

2.      Źródła kapitału obcego  małych i średnich przedsiębiorstw…………………………

2.1.  Charakterystyka kapitałów obcych długoterminowych………………………………..

2.2.  Charakterystyka kapitałów obcych krótkoterminowych…………………………

ZAKOŃCZENIE……………………………………………………………………………….

BIBLIOGRAFIA…………………………………………………………………………….....

 

 

 

 

 

WSTĘP

 

 

Transformacja systemowa w Polsce w 1989 roku polegająca na zastąpie­niu gospodarki centralnie planowanej gospodarką rynkową, dała nowe szanse
i możliwości powstawania oraz rozwoju istniejących przedsiębiorstw prywat­nych. Ze względu na państwową własność środków produkcji w gospodarce pla­nowa­nej małe i średnie przedsiębiorstwa stanowiły niewielką część potencjału pro­dukcyjnego, ale jednocześnie były one wysoce rentowne. Status ekonomiczny właścicieli prywatnych firm był relatywnie wysoki. Taka pozycja drobnej przed­siębiorczości nie jest jednak naturalna w warunkach gospodarki rynkowej, której główną cechą jest dominacja własności prywatnej. Dlatego też, po rozpoczęciu procesów typowych dla gospodarki rynkowej, uległa zmianie pozycja małych i średnich przedsiębiorstw. Nastąpił proces przekształcania dotychczas istnieją­cych firm i proces tworzenia nowych tj. sektora małych i średnich przedsię­biorstw.

Tematem niniejszej pracy są małe i średnie przedsiębiorstwa w strukturze gospodarki polskiej. Praca ma na celu pokazanie realiów funkcjonowania tego typu przedsiębiorstw – przepisów regulujących działalność, wielkość zjawiska, czynników hamujących rozwój tego sektora oraz źródeł finansowania.

Pierwszy rozdział pracy został poświęcony ogólnej charakterystyce sek­tora małych i średnich firm w gospodarce rynkowej. Zostały tu wyjaśnione pod­stawowe pojęcia takie, jak: „małe i średnie przedsiębiorstwo”, „przedsiębiorca” oraz „przedsiębiorczość”. Definicje tych pojęć zostały zaprezentowane według różnych poglądów znanych ekonomistów jak, np. Schumpetera, Knighta czy Druckera. W rozdziale tym zostały również umieszczone informacje dotyczące roli, stanu oraz funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw w strukturze gospodarczej.

Drugi rozdział obejmuje zagadnienia dotyczące uruchomienia działalności gospodarczej. Scharakteryzowano tu podmioty gospodarcze w formie spółek prawa handlowego i cywilnego oraz opisano formalne procedury prawno-ad­mi­nistracyjne, jakie stoją przed przyszłym przedsiębiorcą na drodze tworzenia wła­snej firmy. Ponadto rozdział ten przedstawia podatkowe i niepodatkowe ob­ciąże­nia firmy. Scharakteryzowane zostały podatki od przedsiębiorstw zasilające bu­dżet państwa (podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy), a także zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rozdział trzeci prezentuje różne źródła finansowania zarówno bieżącej działalności przedsiębiorstwa, jak i działalności inwestycyjnej. Rozdział ten zawiera opis kapitałów własnych z uwzględnieniem ich podziału na we­wnętrzne i zewnętrzne oraz kapitały obce krótko- i długoterminowe.

Rozdział czwarty natomiast poświęcony jest barierom ograniczającym roz­wój sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to bardzo istotne zagadnie­nie, gdyż bariery mają duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a nie­jednokrotnie nawet przesądzają o jego istnieniu. Zostały tu opisane bariery ryn­kowe i społeczne, finansowe, bariery wynikające z polityki rządu, bariery prawne, bariery informacyjne, bariery związane ze stanem infrastruktury, a także bariery specyficzne dla okresu przedakcesyjnego.

Rozdział piąty ostatni ma na celu porównanie ofert dofinansowania małych i średnich przedsiębiorstw przez bank BPH S. A. oraz ING Bank Śląski S. A. Rodzaje zaciągniętych kredytów oraz ich oprocentowanie. Który z banków jest bardziej opłacalny dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZDZIAŁ 1

 

Małe i średnie przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej

 

 

1. Pojęcie małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorczości

    i przedsiębiorcy.

 

W literaturze ekonomicznej jak i społeczno-gospodarczej problematyka małych i średnich przedsiębiorstw zajmuje ważne miejsce.

Przez wiele lat pojawiały się takie określenia jak: drobna wytwórczość, przemysł drobny, pozarolnicza indywidualna działalność gospodarcza, small bu­siness, miało to związek z reformą gospodarczą w naszym kraju, kiedy to nastą­piła transformacja polskiej gospodarki, czyli przejście z gospodarki centralnie planowanej do gospodarki rynkowej. Owa transformacja przyczyniła się do zmian w obszarze stosunków własnościowych tzn. likwidowanie własności pań­stwowej i zastąpienie jej własnością prywatną. Następowało to wskutek stopnio­wego wypierania przez prywatne podmioty gospodarcze podmioty państwowe przez tworzenie nowych jednostek gospodarczych bądź przekształcanie już ist­niejących.

W literaturze spotykamy różne definicje małych i średnich przedsię­biorstw i tak np. określamy terminem „małe i średnie” te przedsiębiorstwa, które:

a)      obsługują niewielką część rynku, na którym działają;

b)     zarządzane są przez swoich właścicieli lub współwłaścicieli w sposób bezpo­średni;

c)      są niezależne w tym sensie, że nie są częścią wielkiego przedsiębiorstwa, a właściciel-menadżer przy podejmowaniu zasadniczych decyzji nie może być uzależniony od nadzoru z zewnątrz.

W polskim prawie zdefiniowano pojęcie małych i średnich firm zgodnie z zale­ceniami Komisji Unii Europejskiej z dnia 3 kwietnia 1996 roku[1].

Małe przedsiębiorstwa to takie, które w poprzednim roku obrotowym[2]:

a)      zatrudniały poniżej 50 pracowników;

b)     osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów, usług i opera­cji finansowych nie przekraczający 7mln euro lub suma aktywów ich bi­lansu sporządzonego na koniec poprzedniego roku obrotowego nie prze­kroczyła 5 mln euro.

Natomiast za średnie uznaje się przedsiębiorstwa nie będące małym przedsię­biorstwem, które w poprzednim roku obrotowym:

a)      zatrudniały poniżej 250 pracowników;

b)     osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów, usług i opera­cji finansowych nie przekraczający 40 mln euro lub suma aktywów ich bilansu sporządzonego na koniec poprzedniego roku obrotowego nie prze­kroczyła
27 mln euro.

Nie uważa się jednak za małe i średnie przedsiębiorstwo, w którym przedsię­biorcy inni niż mali i średni posiadają:

a)      więcej niż 25% wkładów, udziałów lub akcji;

b)     prawa do ponad 25% udziału w zysku;

c)      więcej niż 25% głosów w zgromadzeniu wspólników (akcjonariuszy).

Obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa możemy podzielić ze względu na kate­gorie wielkości:

a)      przedsiębiorstwa (podmioty) najmniejsze zatrudniające do 5 pracowni­ków;

b)     przedsiębiorstwa małe zatrudniające w granicach 6-50 pracowników prze­myśle i budownictwie i 6-20 pracowników w pozostałych działach gospo­darki narodowej;

c)      przedsiębiorstwa średnie zatrudniające w granicach 51-500 pracowników prze­myśle i budownictwie i 21-500 pracowników w pozostałych działach go­spodarki narodowej.

GUS przyjmuje, że przedsiębiorstwa małe zatrudniają od 5 do 50 osób zaś śred­nie od 51 do 500 osób[3].

W gospodarce rynkowej dominuje realizacja prywatnej przedsiębiorczości i zapewnienie absolutnego bezpieczeństwa własności prywatnej i swobody trans­akcji.   Drobna wytwórczość jest to działalność, która opiera się na małych zakła­dach produkcyjnych, produkcyjno-usługowych bądź usługowych. Pojawia się jednak problem, co do kryteriów, które pozwoliłyby definiować drobną wytwór­czość. I. Przychocka podaje kilka definicji takich autorów jak[4]: B. Trąpczyński (1970) do drobnej wytwórczości zaliczał całą sferę usług przemysłowych oraz pracy nakładczej; W. Goetting określa „drobną wytwórczość” jako wytwarzanie na małą skalę i zalicza do niej: przemysł drobny, chałupnictwo, rzemiosło, prze­mysł do­mowy, ludowy i artystyczny; C. Niewadzi (1988) definiuje z kolei drobną wytwórczość jako zdekon­centrowaną, pozarolniczą działalność na nie­wielką skalę, obejmującą zarówno produkcyjne jak i usługowe jednostki gospo­darcze umownie zaliczane do prze­mysłu drobnego oraz jego tradycyjnych form (rzemiosło, przemysł domowy, lu­dowy i artystyczny), a ponadto niewielkich rozmiarów przedsiębiorstwa, szcze­gólnie te, które funkcjonują w sferze budow­nictwa, gastronomii oraz transportu osobowego i bagażowego.

Transformacja systemowa gospodarki polskiej na gospodarkę rynkową sprzyja działaniom przedsiębiorczym i takich oczekuje od ogółu społeczeństwa. Przedsiębiorczość jest atrybutem człowieka i podmiotu gospodarczego. To wła­śnie ona sprawia, że jednostki gospodarcze nie zachowują się biernie, lecz są ini­cjatorami działań, które nie boją się ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin