SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 4.doc

(30 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 4-5 – LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 4-5 – LETNICH

 

1. Data: 14 VI 2007r.

2. Temat kompleksowy: Na łące nie tylko kwiatów tysiące.

3. Temat dnia: Mieszkańcy łąki.

4. Cele:

- dziecko utrwala wiadomości przyrodnicze na temat mieszkańców łąki;

- dziecko rozwiązuje zagadkę i wybiera właściwy obrazek;

- odgrywa rolę oraz przedstawia je za pomocą układu ciała, ruchu i głosu (elementy dramy);

- stosuje zasady zgodnej współpracy w grupie;

5. Metody pracy:

- słowna, aktywizująca (drama), oglądowa, czynnego działania;

6. Formy:

- grupowa jednolita

- zespołowa jednolita

7. Środki dydaktyczne: zagadki słowne, nagranie muzyczne: wesoła, skoczna i smutna, przerażająca melodia, muzyka relaksacyjna.

8. Pomoce: kartonowe pudło w którym są kwiaty łąkowe, słoiczek z płatkiem kosmetycznym nasączonym kwiatowym zapachem, makieta łąki, sylwety mieszkańców łąki, duży kartonowy: ul, kwiat, mrowisko, materiałowy tunel.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Przywitanie z zaproszonymi na zajęcia gośćmi: słownie, gestem.

Np. słownie: witam, dzień dobry; gestem: podanie ręki, pomachanie ręką, ukłon.

  1. Rozmowa z dziećmi nawiązująca do przypomnienia opowiadania I.Salach „Mieszkańcy łąki” (z pozycji I.Salach „Nasza pani opowiada”);
  2. Zagadka (rozwijanie wrażliwości zmysłów: dotyku i węchu) – element dramy: proste doświadczenia, której rozwiązaniem są kwiaty.

W kartonowym, zamkniętym pudełku z dwoma wyciętymi otworami na dłonie znajdują się zebrane z łąki: kwiaty, trawa. Dziecko za pomocą dotyku sprawdza co jest w pudełku – snuje domysły na podstawie własnych wyobrażeń.

Następnie wącha znajdujący się w słoiczku płatek kosmetyczny. Jest on skropiony wodą toaletową w nucie zapachu kwiatowego.

Łącząc te dwa doznania: dotykowe i węchowe samodzielnie wyraża własne skojarzenia, dotyczące przedmiotów, miejsc, w których mogą towarzyszyć te bodźce.     

  1. Zabawa ruchowa: „Spacer po łące” – element dramy: wprawki dramatyczne (ćwiczenie wykorzystujące zmysły do pobudzania wyobraźni, tu nie ma już bezpośredniego oddziaływania bodźców na analizatory, uczestnicy używają swoich własnych zdolności wyobrażeniowych).

Nauczycielka proponuje spacer na łąkę. Dzieci mogą uzewnętrzniać swoje doznania np. ale miękka trawa, jest rosa, jak pięknie pachną kwiaty i inne.

  1. Rozwiązywanie zagadek (dzieci podzielone są na 5 zespołów według oznaczeń liczbowych; cyfr 1-3 i kropkowych: 4,5), których treść nawiązuje do mieszkańców łąki występujących w w/w opowiadaniu.

Dzieci po wysłuchaniu zagadki muszą najpierw pokazać odpowiednim układem ciała, ruchu jeśli można to także głosu to zwierzątko, a następnie wybrać odpowiednią sylwetę i przyczepić ją na makietę łąki. Przeliczają, określają położenie.

  1. Zabawa ruchowa połączona z właściwą reakcją na odpowiednią muzykę (wesoła, skoczna i smutna, przerażająca melodia): poruszanie się zwierząt po łące, chowanie się w wyznaczone miejsce) – element dramy: inne formy artystyczne.
  2. Szukanie jeszcze innych mieszkańców łąki – sylwety pozostawione na stoliku; naśladowanie ich ruchem (konik polny, dżdżownica).
  3. Zabawa: „Bociany na łące” – element dramy: dokończ moją opowieść.

Nauczycielka zaczyna opowiadanie:

Po łące spacerują bociany. Przemierzają długą drogę w celu poszukiwania pożywienia. Rozglądają się uważnie to na prawą to na lewą stronę. …(dalsza część opowiadania zależy od pomysłów dzieci).  

 

9. Zakończenie zajęć: wyrażanie odczuć przy relaksacyjnej muzyce na temat pobytu na łące. Wypowiedzi dzieci.       

 

Prowadząca zajęcia: Aneta Zadworna

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin