Scenariusz zajęcia- marioli.doc

(35 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia otwartego dnia 29.04.2009 r.  w grupie „Misie”

Temat kompleksowy: „Wiosna na łące”

Temat zajęcia: „O żabkach w czerwonych czapkach” - historyjka obrazkowa

Cele:

- pozna treść opowiadania H. Bechlerowej „O żabkach w czerwonych czapkach

- skupi uwagę w czasie czytania tekstu przez nauczycielkę

- ułoży historyjkę wg kolejności wydarzeń

- współdziała z rodzicem podczas zabaw i wykonywania zadań

- odczyta proste wyrazy (mama, tata, dom, kot) i połączy z odpowiednim obrazkiem

- udzieli logicznych odpowiedzi na zadane pytania

 

Metody:

- słowna

- czynna

- oglądowa

 

Formy pracy:

- z całą grupą

- indywidualna

- zespołowa

 

Pomoce: historyjka obrazkowa na tablicę, obrazki (dom, mama, tata, kot), żabki z wyrazami (na tablicę), historyjka z książki dla każdego dziecka, historyjka miniaturki dla każdego dziecka, karty pracy, bębenek, kołatka, magnetofon, płyta CD z melodią „Panie Janie”, napisy (re, re, re; kum, kum, kum; rade, rade, rade; rech, rech, rech),

 

Przebieg zajęcia:

1.  Powitanie dzieci i rodziców

Kiedy się najlepiej bawię? Gdy rechotam sobie w stawie. Kiedy skacze, kiedy pływam …Czy już wiesz , jak się nazywam?   ( żaba)        

 

    - zagadka

  

 

 

- dzisiaj dowiemy się co przydarzyło się żabkom na pewnej łące, posłuchajcie uważnie

 

2. Słuchanie opowiadania H. Bechlerowej „ O żabkach w czerwonych czapkach”

- nauczycielka czyta opowiadanie i pokazuje ilustracje

- przypina je w rozsypce na drugiej tablicy

3. Rozmowa o opowiadaniu

- Jak nazywały się żabki?

- Co zrobiły żabki?

- Kto przybył na zabawę?

- Czy zwierzęta dobrze się bawiły?

- Kto przybył na końcu? Dlaczego?

- Czy żabki uciekły bocianowi?

- Jak przebrały się żabki?

- Co zobaczył z gniazda bocian?

- Dlaczego żabki były widoczne w zielonej trawie?

- Co poradziła im stara żaba?

- Czy bocian odnalazł zielone żabki w zielonej trawie?

 

4. Ustalenie kolejności obrazków i przypięcie na pierwszej tablicy

-  przypięcie na pierwszej tablicy

- zmiana kolejności  obrazków – wyznaczone dzieci odgadują zamianę obrazków

 

5. Zabawa ruchowa „Małe i duże żabki”

- dzieci – małe żabki  (kołatka )                  kołatka – skaczą dzieci,     bębenek – skaczą rodzice

- rodzice – duże żabki  (bębenek)

 

* rodzic stoi na dywanie (mama żaba) a dziecko żabka pływa w stawie, na przerwę w muzyce wraca do mamusi i przytula się - przy piosence „Zielone żabki”

 

6. Zabawa  na dywanie z kopertami (rodzic i dziecko)

- rodzice siadają w siadzie skrzyżnym na dywanie , dziecko przynosi ze stolika tackę z kopertami

a) układanie historyjki obrazkowej przez dziecko i rodzica na zmianę

b) zabawa w odgadywanie zmiany kolejności obrazka (rodzic zamienia a dziecko odgaduje, potem

   odwrotnie)

c) odgadywanie dwóch rebusów przez dziecko, rodzic pomaga i ocenia

 

7. Przed tablicą – dopasowanie do obrazków żabek z napisami

- dziecko podchodzi do tablicy wybiera żabkę, odczyta wyraz na żabce i umieści przy odpowiednim obrazu

(dom, kot, mama, tata, motyl, lody)

8. Praca przy stolikach

- ułożyć i przykleić obrazki wg kolejności ( pokaz sposobu przyklejania obrazków)

- połączyć kredkami napis z obrazkiem ( mama , tata, dom , kot)

 

9. Rozmowa podsumowująca

- Co robiliśmy dzisiaj na zajęciu?

- „Czarodziejski worek” – zaproszone dziecko wyciąga z worka żabkę  z zagadką – odgaduje ją

 

10. Wspólny śpiew pt. „Żabi koncert”  do melodii „Panie Janie”,

- dzieci i rodzice podzieleni na 4 grupy:

I grupa śpiewa – re, re, re

II grupa śpiewa – kum, kum, kum

III grupa śpiewa – rade, rade, rade,

IV grupa śpiewa – rech, rech, rech

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin