Zestaw ćw gimnast. nr 8.doc

(37 KB) Pobierz

Zestaw ćw. gimnastycznych nr 8

 

Metoda: Kniesów

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przybory: kręgle po dwa dla każdego dziecka,

 

Cel główny:

Cele szczegółowe: kształcenie poczucia rytmu, wyobraźni możliwości wyżycia się, rozwój własnych form ruchowych

 

1. Zaangażowanie grupy. Podanie celu zajęć i zapoznanie ze sposobem organizacji. Marsz po obwodzie koła w rytmie muzyki. Na sygnał dzieci biorą kręgle. Kręgle ustawione na obwodzie koła. Na sygnał każde dziecko bierze po 2 kręgle. Wejście na sale może być swobodne lub w rzędzie.

2. Wykonanie zadań w relacji nauczyciel – dziecko. Marsz po obwodzie kola i rytmiczne uderzanie 4x kręglami przed sobą 4x nad głową. Ćwiczenie wykonane zgodnie z rytmem.

3. Wykonanie zadań w relacji nauczyciel – dziecko. 4 kroki marszu – przysiad i rytmiczne uderzenie o podłogę, 4 x z prawej i 4x z prawej  strony. Ćwiczenie należy wykonać 4x w rytmie 4/4 – powtórzyć kilkakrotnie.

4. Psychomotoryczna aktywacja grupy. Przysiad – rytmiczne uderzenie kręglami o podłogę 4 x przed sobą, podskok w górę z równoczesnym wznoszeniem ramion uderzając kręglami o siebie. Wykonać to ćwiczenie 4 x zgodnie z podanym rytmem.

5. „Gra na flecie”. Luźny marsz po całej Sali z naśladowaniem gry na flecie.

6. W rozkroku energiczny skłon tułowia w przód i uderzenie 4x między stopami, wznos ramion w górę i uderzenie kręglami nad głową 4x.

7. Ugięcie nogi prawej i uderzenie kręglami 4x pod kolanem i powrót do postawy z równoczesnym uderzeniem kręglami przed sobą. To samo ćwiczenie wykonywać uginając lewą nogę. Ruch winien być płynny i rytmiczny.

8. Bieg. Bieg i rytmiczne uderzenie kręglami: 4x przed sobą, 4x nad głową, 4x za sobą. Bieg indywidualny w różnych kierunkach po całej sali.

9. Siad rozkroczny. Siad rozkroczny – skłon w przód , rytmiczne uderzenie kręglami o podłogę 4x, następnie na 1,2,3,4 – wznos ramion. Ćwiczenie powtórzyć 4x.

10. Siad skulny. Toczenie kręgli palcami stóp do przodu i z powrotem.

11. Podskoki. Podskoki do przodu i uderzenie kręglami przed sobą, podskoki do tyłu i uderzenie kręglami nad głową, podskoki w bok – ramiona w bok w jedną stronę i uderzenie kręglami o siebie. To samo w drugą stronę.

12. Zabawa orientacyjna „Kto szybciej”. Dwa szeregi dzieci znajdują się na przeciw siebie –w siadzie skrzyżnym. Kręgle ustawione przed każdym dzieckiem. Na sygnał każde dziecko obiega kręgle kolegi, po czym wykonuje siad skrzyżny na swoim miejscu, unosząc kręgle do góry.

13. Ćw. kształtujące. W siadzie skrzyżnym rytmiczne przykładanie kręgli do głowy (mogą to być rogi ślimaka, wąsy biedronki itp.) na 1,2,3,4 następuje skręt tułowia i wyrzuty ramion w bok na 1,2,3,4. Zabawę powtórzyć 2x.

14. Improwizacja ruchowa. Wyzwolić indywidualność własnych form i możliwości wyżycia się. Dowolna zabawa przyborami bądź, wykonanie ćwiczeń kształtujących wg własnej inwencji bez podawania rytmu, a następnie w rytmie. Ustawienie swobodne,. Poruszanie się w różnych kierunkach po całej sali.

15. Ćwiczenia korekcyjne stóp. Siad skulny podparty – ustawianie leżących kręgli przy pomocy stóp. Grupa w rozsypce. Kręgle leżą przed stopami.

16. Ćw. uspakajające. Ułożenie i podparcie ogniska z kręgi, dmuchanie w stronę ognia (wdech nosem , wydech- ustami), rozcieranie dłoni, tyłem do ogniska rytmiczne uderzanie dłońmi o pośladki, wygrzewanie się przy ognisku, zmienianie dowolne pozycji. Rozniecanie ognia – tworzenie koła wokół kręgli.

17. Zakończenie. Złożenie przyborów. Omówienie zajęć , ocena aktywności.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin