Socjologia_edukacji.2012.2013 (1).doc

(112 KB) Pobierz
Socjologia edukacji

Socjologia edukacji - konwersatorium

 

(konwersatorium w roku 2012/2013; 15 godzin, semestr zimowy, II rok, studia pierwszego stopnia)

forma zaliczenia: zaliczenie z oceną)

 

Prowadząca: mgr Aleksandra Nowakowska-Kutra

Zakład Socjologii Wychowania i Resocjalizacji, pok. 243, Budynek Główny UKW

e-mail: ola.ukw@op.pl (WYŁĄCZNIE DO ZAŁATWIANIA SPRAW DOTYCZĄCYCH CAŁYCH GRUP. W związku z zalewem korespondencji proszę o kontakt w sprawach indywidualnych na dyżurach).

Celem ćwiczeń jest zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami mającymi zastosowanie w socjologicznych analizach dotyczących edukacji, rozbudzenie wyobraźni socjologicznej, umiejętności postrzegania i opisu systemu edukacyjnego z perspektywy socjologicznej.

 

Wymagania

Zaliczenie konwersatorium jest podstawą dopuszczenia Państwa do egzaminu z socjologii edukacji, którego zasady ustala prowadzący wykład.

 

·   obecność zgodnie z Regulaminem Studiów obecność podczas konwersatorium jest obowiązkowa. Dopuszczalna jest jedna nieobecność (bez konieczności zaliczania) na zajęciach w semestrze. Powód tej nieobecności jest nieistotny. Każdą następną należy zaliczyć u prowadzącej na dyżurze w terminie dwóch tygodni od jej wystąpienia. Sposób zaliczenia nieobecności będzie ustalany z Prowadzącą. Prowadząca dopuszcza przeprowadzenie kolokwium zaliczającego nieobecność (np. sprawdzian z pojęć) lub inne formy sankcji. W przypadku przekroczenia terminu i większej ilości nieobecności, Student nie zalicza kursu.  Student, który nie zaliczy nieobecności do czasu sesji, nie ma prawa przystąpić do kolokwium.

·   przygotowanie do zajęćkażdy Student uczestniczy aktywnie w przygotowaniu zajęć.

    Podstawową kwestią jest OBOWIĄZKOWE przeczytanie i przestudiowanie zadanych na każde zajęcia tekstów obowiązkowych (tzn. wyjaśnienie nieznanych słów, sformułowań czy pojęć i próba zrozumienia głównej tezy pracy). Znajomość tekstów może być sprawdzana w formie wejściówek. Prowadząca zastrzega sobie prawo do zadawania dodatkowych tekstów poza wymienionymi w programie w miarę pojawiania się nowych publikacji z dziedziny. Podana w programie literatura uzupełniająca stanowić ma pomoc dla zainteresowanych oraz odpowiedzialnych za prezentacje.

    Grupy ćwiczeniowe zostaną podzielone na zespoły. Każda podgrupa będzie zobowiązana do przygotowania zespołowej prezentacji (a nie klasycznego referatu!), której przedmiotem będzie jeden z tematów zajęć. Prezentację (w formie konspektu) można omówić na dyżurze przed planowanym wystąpieniem. W ramach prezentacji nie referujemy tekstów obowiązkowych!!! Ocena projektu będzie wprost proporcjonalna do oryginalności wystąpienia, umiejętności zaangażowania całej grupy w udział w dyskusję i w przygotowanych najlepiej praktycznych zadaniach, np. problemowych (proszę nie przygotowywać krzyżówek – myślę, że możemy wymagać od siebie więcej. Proszę nie przygotowywać plakatów – celem zajęć jest dyskusja, do której należy się przygotować z wyprzedzeniem w domu). Wskazane jest duże zaangażowanie we wspólne analizowanie problemów socjologicznych dotyczących tematu zajęć i ich interpretacji przy użyciu socjologicznych kategorii poznanych w czasie realizowanych wcześniej zajęć z zakresu socjologii ogólnej. Najważniejszą częścią projektu ma być merytorycznie wartościowa dyskusja na poziomie akademickim, oparta na wiedzy pochodzącej z przeczytanych wcześniej tekstów.

Niedopuszczalne jest opuszczenie zajęć przez osoby odpowiedzialne w danym dniu za prezentację. Nie ma też możliwości realizacji swej prezentacji w innym terminie, niż ustalono na początku r. ak.

 

·         aktywność – aktywny udział Studentów w dyskusji będzie punktowany. W ciągu semestru na każdych zajęciach można zdobyć 0,5 pkt. za aktywność. Punkty będą przyznawane pod koniec zajęć. Studenci nie biorący udziału w dyskusji będą mieli problemy z zaliczeniem ćwiczeń.

·         prowadząca ma prawo do „krótkiej” formy sprawdzającej przygotowanie grupy do zajęć. Ilość sprawdzianów będzie uzależniona od aktywności grupy na zajęciach. Oceny z tych sprawdzianów będą składową częścią końcowej oceny z ćwiczeń.

·         kolokwium  zaliczeniowe - odbędzie się na przedostatnim spotkaniu i obejmie wiedzę z tekstów obowiązkowych. Będzie miało formę pisemną, a jego termin zostanie ustalony na początku roku akademickiego.

·         na ocenę z ćwiczeń składają się: punkty z prezentacji, punkty z kolokwium, punkty za aktywność

·         uprzejmie informuję, że nie toleruję ściągania, plagiatów i innych prób nieuczciwości. W związku z nagminnymi próbami tego typu zachowań wśród Studentów, informuję, że próba ściągania na kolokwium kończy się zerową punktacją z kolokwium, plagiat w jakiejkolwiek formie - skasowaniem uzbieranej punktacji i automatycznym skierowaniem Studenta na sesję poprawkową. Od tej zasady nie przewiduję odstępstw. Rażące formy nieuczciwości przekazywać będę do komisji dyscyplinarnej.

 

Punktacja

18 pkt. – kolokwium

8 pkt. – (każdy zespół przygotowuje 2 prezentacje x 4 pkt. za każdą)

5 pkt. (10 x 0,5) – aktywność

 

Na punktację za projekt/prezentację składa się:

 

1. konspekt – 0,5 pkt. (proszę umieścić nazwiska osób odpowiedzialnych, nazwę specjalności i krótki – max 1-2 stronicowy autorski scenariusz wystąpienia), Standard techniczny i edytorski wg Poradnika dla Studentów PARNAS (IS UMK) Konspekt powinien zawierać listę proponowanych pytań do dyskusji oraz problemów, o których chcielibyście Państwo rozmawiać w kontekście omawianego tematu.

2. krótkie wprowadzenie teoretyczne (do 5 min.) – 0,5 pkt. (prowadząca zastrzega sobie prawo do uzyskania informacji o źródłach wiedzy i wglądu do notatek. Niedopuszczalne jest czytanie materiałów ściągniętych z Internetu oraz wprost z zadanych całej grupie tekstów.

3. aktywizacja grupy 0,5 pkt. (krótki opis zadania powinien być zaprezentowany w konspekcie)

4. dyskusja – 2,5 pkt. (pytania, zagadnienia do dyskusji powinny być przygotowane na piśmie w konspekcie)

Ocena za prezentację:

Konspekt

0,5

Wprowadzenie teoretyczne

0,5

Dyskusja

2,5

Zadanie dla grupy

0,5

Razem

4,0 pkt.

 

Łączna ocena z konwersatorium wynika z sumy wszystkich punktów zdobytych w czasie zajęć.

 

Kolokwium + 1 prezentacja + 2 prezentacja + aktywność = Ocena

Studenci czasem pytali, czy jest minimalna suma punktów, które należy zdobyć podczas kolokwium.

Nie ma takiej sumy – ze względu na konwersatoryjny charakter zajęć, zliczane są wszystkie punkty i na tej podstawie wystawiana ocena.

 

Razem można zdobyć – 31 pkt.

Oceny

 

0-16,5 ndst             

17-19,5 –dst

20-22,5 – dst plus

23-25,5 – db

26-27,5 – db plus

28-31 – bdb                       

 

Osoby, które uzyskają łączną sumę punktów od 0 do 16,5 otrzymują ocenę niedostateczną, którą zgodnie z Regulaminem Studiów mogą poprawić w terminie ustalonym z Prowadzącą. Na czas zajęć proszę wyłączać telefony komórkowe.

 

Treści programowe

Na początku naszej współpracy proszę zapoznać się z aktualnymi danym dotyczącymi edukacji na podstawie

- Diagnozy Społecznej 2011 http://www.diagnoza.com/pliki/raporty/Diagnoza_raport_2011.pdf, s. 95-101.

- opcjonalnie, w Państwa prezentacjach można korzystać z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Oświata i wychowania w roku szkolnym 2009/2010

http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/PUBL_e_oswiata_i_wychowanie_2009-2010.pdf

 

BLOK WPROWADZAJĄCY

1. Zajęcia organizacyjne (przedstawienie się prowadzącej, omówienie programu zajęć, warunków zaliczenia, odpracowania nieobecności, wybór starosty grupy, podział na pierwsze podgrupy zadaniowe).

 

2. Perspektywa i wyobraźnia socjologiczna w badaniach i refleksji nad edukacją. Człowiek istotą społeczną. Kontekst edukacyjny w życiu człowieka.

Literatura obowiązkowa

Giddens A., Socjologia, PWN, Warszawa 2004, s. 26-30.

Karkowska M., Socjologia wychowania – wybrane elementy. Mechanizmy socjalizacji i edukacja szkolna, Wyd. WSHE, Łódź 2009, s. 19-22.

Meighan R., Socjologia edukacji, Wyd. UMK, Toruń 1993, s. 3-12, 315-320.

Turowski J., Socjologia. Małe struktury społeczne, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin, 2001, s. 7-15.

 

Literatura uzupełniająca

Berger P., Zaproszenie do socjologii, PWN, Warszawa, s. 68-141.

Borowicz R., hasło: Socjalizacja, Encyklopedia socjologii, Oficyna Naukowa, Warszawa.

Bourdieu P. Passeron J. C., Reprodukcja. Elementy teorii systemu nauczania, PWN, Warszawa 2006.

Marody M., Giza-Poleszczuk A., Przemiany więzi społecznych, Scholar, Warszawa 2004, s. 60-98.

Mills Ch. W., Obietnica, [w:] Sztompka P., Kucia M. [red.], Socjologia. Lektury, Znak, Kraków 2006 s. 11-17.

Woźniak R. B., Zarys socjologii i zachowań społecznych...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin