Steel Danielle - Specjalna przesylka(z txt).doc

(574 KB) Pobierz
Danielle Steel

Danielle Steel

Specjalna przesyłka

Rozdział pierwszy

Czerwone ferrari wypadło z piskiem opon zza rogu i wpasowało się gładko między linie miejsca parkingowego. Jack Watson zawsze je tam zostawiał: przed swoim sklepem w Beverly Hills. „Julie". Dokładnie przed dwudziestu laty nazwał go tak od imienia swojej dziewięcioletniej wówczas córeczki. Założył ten sklep ot tak, dla żartu i dla zabawy, postanowiwszy zrezygnować z produkcji filmów.

Wyprodukował siedem czy osiem niskobudżetowych obrazów, z których żaden nie był wybitny, a przedtem, skończywszy college, sześć lat pracował dorywczo jako aktor. Wielkiej kariery nie zrobił, ponieważ towarzyszące jej nadzieje i obietnice, jak zawsze w tym fachu prozaiczne i niewymyślne, prawie nigdy się nie spełniały i zbyt często przynosiły same rozczarowania. Szczęście uśmiechnęło się do niego dopiero wówczas, gdy dzięki niespodziewanej pomocy wuja, który zostawił mu w spadku trochę pieniędzy, zajął się handlem detalicznym. Bez najmniejszego wysiłku -tak się wydawało - założył sklep, którego klientką pragnęła zostać każda mieszkanka Los Angeles. Początkowo w zakupie towarów pomagała mu żona, ale niespełna dwa lata później przekonał się, że ma od niej lepszy gust. Niestety, ku jej zmartwieniu gustował nie tylko w sukniach, ale i w klientkach, które te suknie nosiły. Wkrótce wszystkie kobiety w mieście, aktorki i damy z wyższych sfer, modelki i zwykłe

forsiaste panie domu, pragnęły pójść do „Julie" i... poznać Jacka Watsona. Był jednym z tych, którzy nie muszą się nawet starać. Kobiety ciągnęły do niego jak pszczoły do miodu. A on to uwielbiał. Uwielbiał też kobiety.

Dwa lata po otwarciu sklepu ku jego - i tylko jego -zdziwieniu porzuciła go żona. I musiał przyznać, że przez osiemnaście lat ani razu za nią nie zatęsknił. Poznał ją na planie jednego ze swoich filmów: przyszła na przesłuchanie do roli i przez następne dwa tygodnie oddawali się namiętnej miłości w jego domu w Malibu. Ponieważ kochał się w niej do szaleństwa, przynajmniej początkowo, już po pół roku poprosił ją o rękę - było to jego pierwsze i jak dotąd ostatnie małżeństwo. Trwało piętnaście lat i dało mu dwoje dzieci, ale zaowocowało też rozgoryczeniem i jadem, co, jak uważał, jest nieuniknionym skutkiem każdego zalegalizowanego związku. W ciągu następnych osiemnastu lat tylko raz kusiło go, żeby spróbować ponownie, z kobietą zbyt inteligentną na to, żeby za niego wyjść. Była jedyną dziewczyną, której chciał dochować wierności, i dochował jej. Miał wtedy czterdzieści kilka lat, ona, wzięta artystka, miała trzydzieści dziewięć. Żyli z sobą dwa lata i kiedy zginęła w wypadku samochodowym w drodze do Palm Springs, gdzie umówili się na spotkanie, myślał, że nigdy nie dojdzie do siebie. Pierwszy raz w życiu zaznał prawdziwego bólu. Była dla niego spełnieniem wszystkich marzeń i nawet teraz, w rzadkich chwilach powagi, mawiał, że żadnej kobiety nie kochał tak bardzo jak jej. Nie żartował. Dorianne Matthieu była zabawna i nonszalancka, zmysłowa, piękna i na swój sposób oburzająco bezczelna. Nie słuchała go, twierdziła, że poślubić go może tylko ostatnia idiotka, ale ani przez moment nie wątpił, że go kochała. On zaś ją uwielbiał. Zabrała go do Paryża na spotkanie z przyjaciółmi, podróżowali razem po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Zawsze wydawało mu się, że spędzone z nią chwile

8

to chwile niezwykłe. Aż nagle umarła, pozostawiając po sobie dźwięczącą wspomnieniami pustkę i bezgraniczne poczucie straty, które omal go nie zabiło.

Od tamtej pory, żeby wypełnić noce i dnie, miał mnóstwo kobiet. W ciągu kilkunastu lat, jakie minęły od śmierci Dorianne, nigdy nie był sam, przynajmniej w sensie fizycznym, ale nigdy też ani nie pokochał innej kobiety, ani pokochać żadnej nie chciał. Uważał, że miłość jest zbyt bolesna. Skończył pięćdziesiąt dziewięć lat i miał wszystko, czego pragnął: firmę, która znakomicie prosperowała i bezustannie tłukła pieniądze.

Przed śmiercią Dori otworzył sklep w Palm Springs, pięć lat później jeszcze jeden, w Nowym Jorku. Od dwóch lat zastanawiał się nad otwarciem sklepu w San Francisco, ale nie był pewien, czy w swoim wieku ma jeszcze ochotę na kłopoty związane z rozrostem firmy. Może gdyby pomógł mu syn, Paul, lecz jak dotąd nie udało mu się nakłonić go do porzucenia kariery filmowej. Trzydziestodwuletni Paul był wziętym producentem. Powiodło mu się o wiele lepiej niż ojcu i naprawdę kochał swój zawód. Ale Jack znał niebezpieczeństwa czyhające w tej pełnej rozczarowań branży, dlatego też dałby wszystko, żeby tylko przyciągnąć syna do firmy. Może któregoś dnia. Ale na pewno nie teraz. Paul nie chciał nawet o tym słyszeć.

Syn kochał swoją pracę i swoją żonę. Byli małżeństwem od dwóch lat i, jak twierdził, brakowało im w życiu tylko jednego: dziecka. Jack nie był pewien, jak bardzo Paulowi na tym zależy, lecz nie ulegało wątpliwości, że Jan, jego żona, pragnie tego bezgranicznie. Pracowała w galerii sztuki i Jack odnosił wrażenie, że myśl o dziecku po prostu ją prześladuje. Uważał, że jest trochę za słodka, ale sprawiała miłe wrażenie i Paul był z nią bardzo szczęśliwy. Była też piękna, podobnie jak jej matka, Amanda Robbins, wciąż olśniewająca, choć od dawna już nie występująca aktorka. Amanda, wysoka, szczupła blondynka, wyglądała cudownie, chociaż skończyła już pięćdziesiąt lat. Przed dwudziestu

sześciu laty zrezygnowała z oszałamiającej kariery filmowej, żeby poślubić bardzo statecznego, szacownego i, według Jacka, piekielnie nudnego bankiera nazwiskiem Matthew Kingston. Mieli dwie śliczne córki, wielki dom w Bel Air i obracali się w najlepszym towarzystwie.

Amanda należała do nielicznych mieszkanek Los Angeles, które omijały sklep Jacka, a w tych rzadkich sytuacjach, gdy ich drogi się krzyżowały, z rozbawieniem spostrzegał, że go nie cierpi. Wyglądało na to, że nienawidzi wszystkiego, co sobą reprezentował. Bynajmniej nie zdziwiłoby go, gdyby się dowiedział, że za wszelką cenę starała się wybić córce z głowy małżeństwo z Paulem Watsonem. Oboje z mężem uważali, że branża filmowa to nic dobrego, i byli pewni, że Paul okaże się mężczyzną równie frywolnym jak jego ojciec. Ale wcale się takim nie okazał. Był bowiem poważnym młodym człowiekiem i udowodnił, że jako mąż jest odpowiedzialny i godny zaufania. W końcu został przyjęty na łono rodziny, choć jego ojca wciąż traktowano z chłodną rezerwą. Jack miał w Los Angeles ustaloną reputację. Przystojny i bywały, słynął z tego, że sypiał z każdą napotkaną gwiazdeczką i modelką, nie odczuwając z tego powodu najmniejszych wyrzutów sumienia. Dla swoich kochanek zawsze był miły, nawet aż za miły. Inteligentny, hojny i lubiany, uchodził za duszę towarzystwa. Kobiety, z którymi się spotykał, uwielbiały go, a bywały wśród nich na tyle niemądre, by myśleć, że zdołają go „złapać", zatrzymać przy sobie na dłużej. Nie, Jack Watson był na to za sprytny. Pilnował, żeby znikały z jego życia, nim zdążą zagościć w nim na dłużej, nim zaczną zostawiać ubranie w jego szafie. Zawsze był z nimi boleśnie szczery, nigdy niczego nie obiecywał i nie dawał najmniejszych nadziei. Dostarczał im rozrywek, zabierając do miejsc, o jakich czytały lub marzyły, zapraszał na kolacje do najlepszych restauracji i nim zdały sobie sprawę, co się dzieje, porzucał je dla innej. Pozostawiał po sobie przyjemne, acz krótkotrwałe i pełne niedosytu wspomnienie o romansie z przystojnym, pociągającym mężczyzną.

10

Trudno się było na niego gniewać, a już na pewno gniewać się długo. Wszystko w Jacku było nieodparcie czarujące, nawet sposób, w jaki zrywał z kobietami. Od czasu do czasu umawiał się z mężatkami, ale zawsze prawił im komplementy na temat małżonków, których z nim zdradzały. Jack Watson był sympatycznym, rozrywkowym facetem, wspaniałym kochankiem i nieuleczalnym playboyem i nigdy, ani przez ułamek sekundy nie udawał, że jest kimś innym. Miał pięćdziesiąt dziewięć lat, ale wyglądał o kilkanaście lat młodziej. Kiedy pozwalał mu na to czas, chodził na siłownię oraz często pływał w oceanie. Wciąż miał dom w Malibu i kochał kobiety prawie tak bardzo jak swoje czerwone ferrari. Jedyną rzeczą, na której naprawdę mu zależało i którą zawsze traktował z największą powagą, były jego dzieci, Julie i Paul, wieczna światłość jego życia. Ich matka była tylko mglistym wspomnieniem, do którego wracał z wdzięcznością tym większą, że miała wystarczająco dużo zdrowego rozsądku, żeby od niego odejść. Od osiemnastu lat robił, co chciał, nawet wtedy, kiedy był z Dori. Był zepsuty, miał pieniądze, prowadził słynną firmę, kobiety nie mogły mu się oprzeć, a on dobrze o tym wiedział. Dziwne to, ale przy tym wszystkim za grosz nie był arogantem. Pociągający, zabawny i niemal zawsze szczęśliwy, uwielbiał miło spędzać czas. Kobiety często opisywały go słowem „cudowny". Lubiły go - z wzajemnością.

- Dzień dobry, Jack. - Kierowniczka sklepu uśmiechnęła się do niego, gdy spieszył w stronę prywatnej windy. Jego gabinet, urządzony w stali i czarnej skórze, mieścił się na trzecim piętrze. Zaprojektowała go słynna włoska projektantka wnętrz, jeszcze jedna kobieta, z którą miał romans. Chciała zostawić dla niego męża architekta i troje dzieci, ale przekonał ją, że życie z Jackiem Watsonem doprowadziłoby ją do szaleństwa. I zanim ich przygoda dobiegła końca, całkowicie przyznała mu rację. Już sam sposób, w jaki poruszał się po swoim małym światku, był zarówno ekscytujący, jak i zatrważający.

n

Wiedział, że na górze będzie czekała na niego kawa, a potem lekki lunch. Zerknął na zegarek. Przynajmniej raz się spóźnił, i to aż pół godziny. Zrobił to celowo, ponieważ chciał popływać w oceanie; styczeń był ciepły, chociaż o wodzie powiedzieć się tego nie dało. Uwielbiał pływać, kochał swój dom na plaży, kochał swoją „Julie". I mimo licznych przygód z kobietami surowo przestrzegał dyscypliny pracy. To, że prowadził jedną z najlepiej prosperujących sieci sklepów w branży, nie było bynajmniej dziełem przypadku. Minionymi laty wielokrotnie proponowano mu wejście na giełdę, ale wciąż nie mógł się na to zdecydować. Lubił sprawować całkowitą kontrolę nad firmą, chciał być jej jedynym właścicielem. Nie musiał się z nikim konsultować ani nic nikomu wyjaśniać, przed nikim nie odpowiadał, nikt go też niczym nie zadręczał. „Julie" była jego i tylko jego dzieckiem.

Na biurku czekał na niego starannie ułożony plik wiadomości, lista popołudniowych spotkań oraz próbki materiałów z Paryża. Były prześliczne. To Dori wprowadziła go w cudowny świat francuskich tkanin... francuskiej kuchni... francuskiego wina... i Francuzek jako takich. Do tych pierwszych wciąż miał wielką słabość i znaczna część sprzedawanych w sklepie produktów pochodziła z importu. Obiecywali towar w najlepszym gatunku i zawsze słowa dotrzymywali.

Ledwo zdążył usiąść, gdy zadzwonił dzwonek. Nie odrywając wzroku od próbek, wcisnął guzik interkomu.

- Cześć - rzucił swobodnie głosem, który wprawiał kobiety w zachwyt. Wszystkie z wyjątkiem Gladdie, jego sekretarki. Zbyt dobrze go znała, by dać się na to złapać. Pracowała u niego od pięciu lat i wiedziała o nim dosłownie wszystko. Wiedziała też, że jedyną grupą kobiet nietykalnych i świętych są dla Jacka jego pracownice. Była to jedna z kilku życiowych reguł, których nigdy nie łamał. - Kogo tam mamy?

- Paula. Chcesz z nim rozmawiać, czy powiedzieć mu, że jesteś zajęty? Kwadrans po dziesiątej masz spotkanie, dostawca będzie tu lada chwila.

J*

- Niech zaczeka. - Umówił się z producentem damskich |torebek z Mediolanu, ekspertem od wyrobów ze skóry trokodyla i jaszczurki. - Jak przyjdzie, zabaw go kilka linut. Najpierw chcę porozmawiać z Paulem. - Jeśli tylko było to możliwe, na pierwszym miejscu zawsze stawiał dzieci. Uśmiechnął się, podnosząc słuchawkę. Paul to wspaniały chłopak, zawsze taki był. Jack przepadał za nim. - Się masz. Co słychać?

- Pomyślałem sobie, że zadzwonię i spytam, czy po ciebie podskoczyć, czy wolisz przyjechać sam. - Choć cichy i spokojny z natury - w przeciwieństwie do ojca - tego dnia głos miał wyjątkowo poważny.

- Przyjechać? Dokąd? - Nic nie kojarzył. Nie pamiętał, żeby się z nim umawiał, choć zwykle, przynajmniej jeśli chodziło o dzieci, pamięć go nie zawodziła.

- Przestań, tato - odrzekł lekko rozdrażniony i chyba trochę zestresowany Paul. Odpowiedź ojca najwyraźniej go nie rozbawiła. - Nie żartuj, to poważna sprawa.

- Ale ja wcale nie żartuję. - Jack odłożył próbki i spojrzał na dokumenty na biurku, szukając tam wskazówki, która wyjaśniłaby słowa syna. - Dokąd mamy jechać? - I nagle, zawstydzony i zmieszany, wszystko sobie przypomniał. - O Chryste... - Pogrzeb jego teścia. Jak, u licha, mógł o tym zapomnieć? Niczego sobie nie zapisywał i na pewno nie powiedział o tym Gladdie, w przeciwnym razie przypomniałaby mu o pogrzebie poprzedniego wieczoru i dzisiaj rano.

- Zapomniałeś, co? - wytknął mu Paul oskarżycielskim tonem głosu. By}o oczywiste, że nie pozwoli wcisnąć sobie żadnego kitu. - Nie mogę w to uwierzyć...

- Nie zapomniałem, po prostu o tym nie myślałem.

- Bzdura, zapomniałeś. Nabożeństwo jest o dwunastej, potem wydają uroczysty lunch w domu. Lunch możesz sobie odpuścić, ale byłoby miło, gdybyś przyszedł. - Jego siostra Julie też obiecała przyjechać.

- Ilu gości zaprosili? - spytał Jack, zastanawiając się gorączkowo, jak zmienić harmonogram popołudniowych

13

spotkań. Nie było to proste, ale Paulowi bardzo zależało. Będzie musiał spróbować poprzekładać spotkania.

- Na lunch? Nie wiem... Znają mnóstwo ludzi, więc pewnie dwustu, może trzystu.

Na ślub syna przyszło ponad pięćset osób. Jack był oszołomiony. Ludzie zjechali się z całego kraju, głównie ze względu na Kingstonów.

- W takim razie nawet nie zauważą, jeśli mnie tam nie będzie - uciął trzeźwo. - Dzięki, ale nie musisz mnie podrzucać. Spotkamy się na miejscu. Tak czy inaczej, powinieneś chyba towarzyszyć Jan, jej siostrze i matce. Ja będę trzymał się na uboczu.

- Postaraj się, żeby Amanda cię zauważyła - odrzekł Paul. - Jan bardzo by się zdenerwowała, gdyby jej matka pomyślała, że nie przyszedłeś na pogrzeb.

- Gdybym nie przyszedł, byłaby znacznie szczęśliwsza - odparł ze śmiechem Jack, nie ukrywając, że dzielą ich lekkie animozje. Kilka razy zatańczył z nią na weselu syna i, nie wypowiadając ani słowa, Amanda Kingston dała mu wyraźnie do zrozumienia, że go nie cierpi. Jak wszyscy mieszkańcy miasta ciągle czytała o nim w gazetach, a porzuciwszy karierę aktorską, natychmiast zaczęła podzielać nader trzeźwy pogląd męża, że przedmiotem wzmianek w gazetach można być tylko trzykrotnie w życiu: z okazji narodzin, ślubu i śmierci. Natomiast o Jacku pisano nieustannie: a to reporterzy wypatrzyli go z kolejną znaną aktorką, a to ze wschodzącą gwiazdeczką, a to dlatego, że wydawał w „Julie" huczne przyjęcie. Sklep był równie znany jak on, słynął z imprez dla projektantów i klientów. Ludzie zabijali się o zaproszenia - wszyscy z wyjątkiem Kingstonów, to oczywiste. Wiedząc, że i tak nie przyjdą, Jack przestał ich w ogóle zapraszać.

- Dobra, ale nie spóźnij się, tato. Gdybyś tylko mógł, pewnie spóźniłbyś się na swój własny pogrzeb.

- Wielkie dzięki, synu. Mam nadzieję, że prędko do tego nie dojdzie - odrzekł, myśląc o nagłej śmierci Matthew

14

Kingstona. Zmarł przed czterema dniami na atak serca, na korcie tenisowym, choć był cztery lata młodszy od niego; Amanda niedawno skończyła pięćdziesiątkę. Ludzie, z którymi grał, robili, co w ludzkiej mocy, żeby go reanimować, ale na próżno. Opłakiwała go rodzina, opłakiwali go finansiści i wszyscy znajomi. Ale Jack nigdy go nie lubił. Zawsze uważał, że to nadęty, konserwatywny nudziarz.

- W takim razie do zobaczenia, tato. Jadę po Jan, nocowała u matki.

- Potrzebuje czegoś? Może jakiegoś kapelusza? Albo sukni? Każę dziewczynom coś wybrać, mógłbyś wpaść tu po drodze.

- Nie, nie trzeba, dzięki. - Paul uśmiechnął się, słysząc jego głos. Ojciec potrafił zaleźć za skórę, ale ogólnie rzecz biorąc, porządny był z niego facet i Paul bardzo go kochał. - Myślę, że Amanda przygotowała im wszystko, co trzeba. Strasznie przeżywa śmierć Matta, ale jest niewiarygodnie zorganizowana, nawet w takich chwilach. To zadziwiająca kobieta.

- Królowa Śniegu - mruknął Jack i natychmiast tego pożałował; słowa wymsknęły mu się, zanim zdążył ugryźć się w język.

- To okrutne mówić tak o kobiecie, która niedawno straciła męża.

- Przepraszam, wymsknęło mi się. - Niemniej ujął to bardzo trafnie. Zawsze sprawiała wrażenie osoby idealnie spokojnej i opanowanej, kobiety absolutnie doskonałej. Ilekroć ją widywał, miał nieprzepartą ochotę ten ideał zbrukać i zerwać z niej ubranie - nawet teraz myśl ta wydała mu się zabawna. Zadumany odłożył słuchawkę. To dziwne, bo niezbyt często myślał o Amandzie.

Było mu przykro z powodu straty, jaką poniosła, ponieważ aż za dobrze pamiętał, jak się czuł po śmierci Dori, ale teściowa Paula miała w sobie coś tak chłodnego i wyniosłego, że nie potrafił się z nią utożsamić. Ta jej doskonałość... Ta jej doskonałość była wprost nie do zniesienia. To niesamo-

15

wite, ale wciąż wyglądała jak Amanda Robbins, ta sama Amanda Robbins, która przed dwudziestoma sześcioma laty porzuciła srebrny ekran dla Matthew Kingstona. Wzięli ślub, wspaniały ślub w hollywoodzkim stylu, na który zaproszono całą śmietankę towarzyską miasta, i przez wiele lat ludzie zastanawiali się i zakładali o to, czy znudzona życiem małżeńskim Amanda wróci do branży filmowej. Nie wróciła. Zachowała urodę, zachowała lodowate piękno, lecz kariery zawodowej nie podjęła. Domyślano się też - nie bez podstaw - że Matthew Kingston nigdy by jej na to nie pozwolił. Zachowywał się tak, jakby był jej właścicielem.

Jack otworzył szafę w garderobie i z zadowoleniem stwierdził, że wisi w niej ciemny garnitur. Nie należał do najlepszych w kolekcji, ale przynajmniej był stosowny do okazji, za to krawaty, jakie trzymał tam na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, były albo czerwone, albo jaskrawoniebieskie, albo żółte. Szybko wszedł do sekretariatu.

- Gladdie, dlaczego nie przypomniałaś mi o pogrzebie? - Łypnął na nią spode łba, ale nie był zły, o czym dobrze wiedziała. Należał do rzadkiego gatunku ludzi, którzy potrafią przyznać się do błędu, między innymi dlatego bardzo lubiła u niego pracować. I chociaż miał reputację człowieka wybuchowego i nieodpowiedzialnego, znała go znacznie lepiej niż inni. Jako chlebodawca był troskliwy, hojny i sumienny i przyjemnie się z nim współpracowało.

- Myślałam, że jakoś to załatwiłeś... Aha, zapomniałeś, co? - spytała z uśmiechem. Speszony kiwnął głową.

- Freud mi się kłania. Nie cierpię chodzić na pogrzeby ludzi młodszych ode mnie. Glad, zrób mi przysługę i skocz do „Hermesa" po ciemny krawat, dobra? Nie za ponury, ale i nie za jaskrawy, żebym nie wprawił Paula w zażenowanie. Do krawatów z gołymi babkami nawet nie podchodź.

Roześmiała się i chwyciła portmonetkę w chwili, gdy do sekretariatu wszedł wytwórca damskich torebek z asystentem. Zanosiło się na bardzo krótkie spotkanie.

16

Do jedenastej Jack zdążył zamówić sto torebek. Tuż przedtem wróciła Gladdie z ciemnoszarym krawatem w biały geometryczny wzorek. Pasował idealnie.

- Dobra robota - pochwalił ją z wdzięcznością, nakładając krawat na szyję i wiążąc go nienagannie bez spoglądania w lustro. Miał na sobie ciemnoszary garnitur i białą koszulę, a na nogach francuskie półbuty ręcznej roboty. Włosy koloru lnu, ciepłe brązowe oczy, regularne rysy twarzy -prezentował się wystrzałowo.

- Czy wyglądam dostojnie?

- Nie wiem, czy to najodpowiedniejsze słowo... Ale tak, wyglądasz dobrze. - Uśmiechnęła się, odporna na jego wdzięk. Zawsze uważał, że to niezmiernie sympatyczna cecha jej charakteru. Przebywanie z Gladdie koiło go i uspokajało. Miała gdzieś jego urodę, reputację i to, że jest niepoprawnym kobieciarzem, dbała tylko o jego interesy. -Wyglądasz wspaniale, Jack, naprawdę. Paul będzie z ciebie dumny.

- Mam nadzieję. Może jego czarująca teściowa powstrzyma się nawet od wezwania brygady antyterrorystycznej, kiedy mnie zobaczy. Boże, jak ja nienawidzę pogrzebów! - Już teraz ogarniało go to nieprzyjemne uczucie, krępowało niczym pośmiertny całun i wciąż przypominało mu o Dori. Chryste, jakie to było straszne... Ten szok, ten paraliżujący ból. Potem pełne udręki próby uświadomienia sobie, że odeszła na zawsze. Minęły lata, zanim się z tym pogodził, choć usiłował wypełnić próżnię tysiącami kobiet. Ale nigdy nie spotkał takiej jak ona. Była taka ciepła, taka piękna, taka zmysłowa, taka figlarna i pociągająca. Była wspaniała, więc gdy kilka minut przed dwunastą zjeżdżał windą w ciemnym, żałobnym garniturze, myślał właśnie o niej i kompletnie go to przybiło. Od jej śmierci upłynęło dwanaście lat, a on wciąż za nią tęsknił.

Wychodząc ze sklepu i wsiadając do czerwonego ferrari, nawet nie zauważył obserwujących go z podziwem kobiet. Samochód odbił od krawężnika, ryknął potężnym silnikiem,

HftllU

IM. t.. STRUGA

Filio dio Uorosłych - 32

momentalnie przyspieszył i pięć minut później mknął już bulwarem Santa Monica w kierunku kościoła episkopalnego pod wezwaniem Wszystkich Świętych, gdzie odbywało się nabożeństwo. Dziesięć po dwunastej: na ulicy panował ruch większy, niż można się było spodziewać. Jack miał nieodparte wrażenie, że w to ciepłe styczniowe popołudnie kto żyw wsiadł do samochodu, żeby dokądś pojechać. Spóźniwszy się dwadzieścia minut, cichutko przycupnął w ostatniej ławie.

Nie przypuszczał, że przyjdzie tyle osób. Mogło ich być z siedemset, może nawet osiemset, aż wydawało się to nieprawdopodobne. Próbował dostrzec swoją córkę Julie, ale wchłonął ją tłum. Nie widział nawet Paula, który siedział w pierwszej ławie między żoną i jej siostrą, nie widział nawet okna. Widział tylko jedno, tylko o jednym mógł myśleć: o niewzruszonej i nieuchronnej obecności mahoniowej trumny, masywnej i surowej, ozdobionej mosiężnymi uchwytami i przykrytej dywanem z mchu przetykanego maleńkimi białymi orchideami. Na swój posępny sposób były piękne, tak samo jak inne storczyki w kościele. Dostrzegał je niemal wszędzie i bez chwili wahania uznał, że to dzieło Amandy. Wyczuwał w tym jej rękę, tę samą dbałość o szczegóły, jaką wykazała podczas ślubu ich dzieci.

Jednak szybko o niej zapomniał i uświadomiwszy sobie, że i on prędzej czy później umrze, do końca nabożeństwa przesiedział pogrążony w myślach. Przemawiał przyjaciel Kingstona i obaj zięciowie. Paul mówił krótko i treściwie, ale bardzo wzruszająco. Chwaląc go po mszy, Jack miał łzy w oczach.

- Ładnie to powiedziałeś, synu - wychrypiał. - Kiedy przyjdzie pora, możesz przemówić i na moim pogrzebie. -Próbował obrócić to w żart, ale zniesmaczony Paul pokręcił głową i objął go ramieniem.

- Nie pochlebiaj sobie - odrzekł - nie mógłbym powiedzieć o tobie dobrego słowa. Ani ja, ani nikt inny, więc dajmy spokój z mową pogrzebową.

18

- Dzięki, będę o tym pamiętał. Może powinienem zrezygnować z tenisa.

- Tato... - Paul nachmurzył czoło i przeszył go ostrzegawczym spojrzeniem.

Zbliżała się ku nim Amanda, idąc spokojnie przez tłum w stronę miejsca, gdzie miała żegnać wychodzących z kościoła gości. I zanim Jack zdołał się ruszyć, stwierdził, że patrzy prosto na nią. Była zdumiewająco piękna i mimo upływu lat wciąż wyglądała jak gwiazda filmowa. Miała na sobie wielki czarny kapelusz z welonem oraz czarny, bardzo elegancki i bez wątpienia francuski kostium.

- Dzień dobry, Jack - powiedziała spokojnie. Była pozornie bardzo opanowana, ale w jej wielkich, niebieskich oczach dostrzegł tyle bólu, że zrobiło mu się jej żal.

- Bardzo ci współczuję, Amando. - Chociaż jej nie lubił, bez trudu zauważył, jak wielkie spustoszenie poczyniła w niej śmierć męża. Nic więcej powiedzieć nie mógł, więc uciekła wzrokiem w bok, lekko skłoniła głowę i poszła dalej, natomiast Paul ruszył w stronę żony, która stała z siostrą.

Jack został jeszcze chwilę i stwierdziwszy, że nikogo więcej tam nie zna, postanowił chyłkiem wyjść, nie zawracając głowy synowi. I bez tego Paul miał ręce pełne roboty.

Pół godziny później był już z powrotem w biurze, ale całe popołudnie przesiedział zadumany i milczący, myśląc o nich, o rodzinie, która straciła tak ważnego dla siebie człowieka, człowieka, który ją scalał i jednoczył. Nawet jeśli za nim nie przepadał, musiał go szanować i współczuć jego nagle osamotnionym bliskim. I całe popołudnie, niezależnie od tego, co robił, prześladowały go wspomnienia o Dori. Wyjął nawet jej zdjęcie, co czynił bardzo rzadko, choć trzymał je l na dnie szuflady biurka na chwile takie jak ta. I patrząc, jak 'uśmiecha się do niego z plaży w Saint-Tropez, czuł się smutniejszy i bardziej samotny niż kiedykolwiek przedtem.

Gladdie zaglądała do niego kilka razy, ale szybko zrozumiała, że szef potrzebuje samotności. Kazał jej nawet

19

odwołać dwa ostatnie spotkania. Jednak mimo wyraźnego przygnębienia, w ciemnym garniturze i krawacie, który mu kupiła, wciąż wyglądał wspaniale. Siedział i myślał, nie wiedząc, że w tej samej chwili Amanda Kingston mówi właśnie o nim.

- To miło, że twój ojciec przyszedł - powiedziała po wyjściu ostatnich gości. Dzień ciągnął się dla nich w nieskończoność i mimo niewzruszonego opanowania Amanda robiła wrażenie wyczerpanej.

- Było mu bardzo przykro z powodu Matthew - odrzekł Paul, współczująco dotykając jej ramienia. Kiwnęła głową i spojrzała na swoje córki, Jan i Louise.

Śmierć ojca zdruzgotała je do tego stopnia, że nawet się z sobą nie pokłóciły. Choć przyszły na świat w odstępie ledwie roku i kilku miesięcy, różniły się jak woda i ogień i już od wczesnego dzieciństwa darły z sobą koty dwadzieścia cztery godziny na dobę. Mimo to zakopały topór wojenny - przynajmniej tego dnia - żeby pocieszyć matkę. Paul zostawił je same i cicho wyszedł do kuchni, żeby zrobić sobie kawy. Wciąż krzątali się tam kelnerzy z agencji usługowej, pakując naczynia, kieliszki i szklanki po z górą trzystu gościach, którzy przybyli złożyć wyrazy szacunku Kingstonom.

- Nie mogę uwierzyć, że już go nie ma - szepnęła Amanda, stojąc tyłem do dziewcząt i spoglądając'na idealnie wypielęgnowany ogród.

- Ja też nie - odrzekła Jan. Po jej policzku spłynęła łza.

Louise głośno westchnęła. Zawsze uważała, że ojciec był dla niej surowszy niż dla Jan, że więcej od niej wymagał. Wpadł we wściekłość, kiedy postanowiła zrezygnować ze studiów na wydziale prawa i wyjść za mąż zaraz po ukończeniu college'u. Małżeństwo okazało się bardzo trwałe i już pięć lat później Louise była matką trojga dzieci. Jednak ojciec miał coś do powiedzenia i na ten temat. Jego zdaniem urodziła ich za dużo, natomiast ani trochę nie przeszkadzał mu fakt, że Jan nie zrobiła kariery i że wyszła za mąż za

20

i     \

człowieka z branży rozrywkowej, którego ojciec był tylko marnym kupcem z Rodeo Drive, nikim więcej. Louise nie lubiła Paula i wcale tego nie ukrywała. Jej mąż pracował w kancelarii adwokackiej Loeb & Loeb i pasował do Kingstonów o wiele bardziej niż Paul Watson.

Tak więc podczas gdy Jan całe popołudnie płakała, Louise mogła myśleć tylko o tym, jak bardzo ojciec ją krytykował, jak trudnym był człowiekiem i jak często zastanawiała się, czy w ogóle ją kocha. Chciałaby o tym porozmawiać, ale dobrze wiedziała, że ani matka, ani siostra by jej nie zrozumiały. Matka nie cierpiała, kiedy Louise wyrażała się o ojcu niepochlebnie. Widocznie uważała, że należy już do grona świętych.

- Chcę, żebyście zawsze pamiętały o tym, jaki był cudowny. - Odwróciła się do nich z oczami pełnymi łez. Włosy miała ściągnięte w gładki kok. Zdawały sobie sprawę, że matka była od nich piękniejsza. Promieniowała niezwykłą wprost urodą, czego Louise w niej nienawidziła. Po prostu nie sposób było jej dorównać, choć zawsze oczekiwała od nich absolutnej doskonałości. Louise nigdy tak naprawdę nie rozumiała ludzkiej strony jej natury, jej wiecznej niepewności i bezbronności ukrytej za niewzruszoną fasadą opanowania i spokoju. Jan rozumiała matkę lepiej, co rodziło konflikty między siostrami. Louise oskarżała Jan o to, że jest ulubienicą rodziców, natomiast Jan uważała, że oskarżenia są niesprawiedliwe i bezpodstawne.

- Chcę, żebyście wiedziały, jak bardzo was kochał. - Amanda urwała i cicho zaszlochała. Nie mogła uwierzyć, że Matthew odszedł, nie mogła uwierzyć, że już nigdy nie weźmie jej w ramiona. Przeżywała najokropniejszy z koszmarów. Mąż był dla niej jedyną ostoją i podporą, nigdy nawet nie próbowała wyobrazić sobie życia bez niego.

- Mamo... - Jan objęła łkającą matkę niczym małe dziecko, tymczasem Louise wyszła cicho do kuchni, gdzie zastała Paula. Siedział przy stole i pił kawę.

- No i jak się czuje? - spytał zatroskany.         i

21

Zbolała, lecz jak zwykle lekko zirytowana Louise wzruszyła ramionami. Jej dzieci pojechały do domu z opiekunką, mąż wrócił do kancelarii. Chcąc nie chcąc, mogła rozmawiać tylko z Paulem.

- Jak wrak - odrzekła. - Była od niego uzależniona. Mówił jej, kiedy ma wstać, co ma robić, a czego nie robić, z kim się przyjaźnić. Nie wiem, dlaczego mu na to pozwalała. To okropne.

- Może właśnie tego potrzebowała. - Paul spojrzał na nią z zainteresowaniem. Zawsze było w niej tyle złości i urazy, że wielokrotnie zastanawiał się, czy Louise jest szczęśliwa w małżeństwie. Jak wszystkie rodziny mieli swoje sekrety i plany, jak wszystkimi rodzinami nimi też miotały ukryte prądy. Ale zawsze intrygowało go to, co siostry mówiły o swojej matce. Każda z nich widziała ją inaczej, ale kobieta, którą znały, tak bardzo różniła się od tej, którą znał świat, od kobiety chłodnej i opanowanej. Znały matkę jako osobę całkowicie zdominowaną i w głębi ducha zalęknioną. Ciekawiło go, czy właśnie dlatego Amanda porzuciła karierę aktorską. Nie chciał tego Matthew, to fakt, ale może istniał jeszcze jakiś inny powód? Może za bardzo się bała? - Otrząś-nie się - dodał, nie wiedząc, co powiedzieć. - Louise nalała sobie kieliszek wina. Widział, że bardzo cierpi. - Jan się nią zaopiekuje - powiedział nieopatrznie, co tylko zirytowało Louise.

- Nie wątpię. Podlizywała się jej już jako dziecko. Dziwi mnie, że nie chcecie się tu przeprowadzić, bardzo byście jej zaimponowali. Musi uregulować sprawy majątkowe, na pewno będzie potrzebowała rady. Jestem przekonana, że ty i Jan z radością jej pomożecie.

- Spokojnie, odpręż się, Lou. - Tak nazywała ją siostra i rozjuszona Louise spiorunowała go wzrokiem. Oczy miała zadziwiająco podobne do oczu matki, ale rysy twarzy odziedziczyła po ojcu. Owszem, była atrakcyjna, ale nic poza tym. Jan podobała mu się o wiele bardziej. - Nikt nie chce cię urazić.

22

- Na to jest już za późno - odparła, nalewając sobie drugi kieliszek wina. - Wyżywali się na mnie przez wiele lat. Może teraz, gdy zabrakło ojca, mama wreszcie wydorośleje. Może wszyscy wydoroślejemy. - Odstawiła kieliszek i wyszła do ogrodu. Paul nie ruszył się z miejsca.

Amanda z córką siedziały w gabinecie i zobaczyły ją przez okno.

- Znowu się na mnie wścieka - mruknęła Jan. - Zawsze ma mi coś za złe.

- Tak bym chciała, żebyście przestały się kłócić - odrzekła ze smutkiem Amanda, spoglądając na młodszą córkę. - Myślałam, że jak dorośniecie, wszystko będzie inaczej, że zostaniecie przyjaciółkami, zwłaszcza kiedy powychodzicie za mąż i będziecie miały dzieci. - Marzyła o tym, odkąd były małe, lecz jak tylko to powiedziała, w oczach Jan dostrzegła ból.

- Przecież wiesz... Dobrze wiesz, że...

- Że co? - Matka robiła wrażenie tak speszonej, tak smutnej, że Jan pękało serce.

- Że ja nie mam dzieci. - Coś w jej głosie przykuło uwagę Amandy.

- No i? Nie chcesz ich mieć? - spytała zaszokowana, jakby już sama myśl, że córka nie chce mieć dzieci, była najcięższą zdradą.

- Chcę. - Jan kiwnęła głową i spojrzała na siostrę za oknem. W ciągu pięciu lat Lou zachodziła w ciążę aż trzy razy, i to bez najmniejszych trudności, kiedy tylko chciała, i tym razem to ona jej zazdrościła. - Oczywiście, że chcę. Próbujemy od roku, ale jak dotąd na próżno.

- To jeszcze nic nie znaczy. - Amanda posłała jej uśmiech. - Czasami trzeba trochę poczekać. Bądź cierpliwa.

- Ty nie musiałaś czekać ani chwili, dwa lata po waszym ślubie byłyśmy już na świecie. - Westchnęła. Kiedy matka poklepała ją po ręku i kiedy Jan podniosła wzrok, to, co Amanda zobaczyła w jej oczach, złamało jej serce. Czaił się w nich nie tylko smutek, ale i strach przemieszany z gory-

23

czą. - Prosiłam Paula, żeby poszedł do lekarza, ale on nie chce. Mówi, że niepotrzebnie się martwię, że przesadzam.

- A ty? Rozmawiałaś z lekarzem? Wykrył jakiś... problem? - Amanda sprawiała wrażenie szczerze zatroskanej.

- Nie, choć uważa, że warto by sprawdzić to dokładniej. Dał mi adres specjalisty, ale Paul się wściekł, kiedy mu o tym wspomniałam. Powiedział, że jego siostra ma dzieci, że Lou ma dzieci i że nie widzi powodu, dla którego z nami miałoby być inaczej. Ale to nie zawsze jest takie proste.

Amandę ogarnął niepokój. Czyżby o czymś nie wiedziała? Czyżby córka przeszła w dzieciństwie jakąś straszliwą chorobę? Czyżby popełniła jakiś nierozważny czyn? Może miała skrobankę? Nie, nie śmiała o to pytać. Lepiej niech załatwi to lekarz.

- W takim razie może posłuchaj męża i przestań się tym zamartwiać, przynajmniej na jakiś czas.

- Mamo, ale ja o niczym innym nie mogę myśleć - wyznała Jan, nie zważając na łzy spływające z policzków na sukienkę. - Tak bardzo pragnę dziecka... tak bardzo się boję, że nie będę go miała.

- Będziesz, córeczko, będziesz - zapewniała ją udręczona Amanda. Widok nieszczęśliwej córki całkowicie ją dobijał, zwłaszcza teraz, kiedy Jan straciła ojca. - Jeśli nic z tego nie wyjdzie, zawsze możecie adoptować...

- Paul mówi, że nigdy tego nie zrobi, chce mieć swoje własne dzieci.

Amanda musiała ugryźć się w język, by nie odrzec, że w takim razie Paul jest człowiekiem nie tylko trudnym i wyjątkowo zawziętym, ale i egoistycznym.

- Macie mnóstwo czasu, żeby to sobie przemyśleć. Spróbuj się odprężyć. Gwarantuję, że nawet nie zauważysz, kiedy zajdziesz w ciążę.

Jan kiwnęła głową, ale wyraz jej oczu wyraźnie wskazywał na to, że matce nie wierzy. Zamartwiała się tym od roku, a ostatnio niepokój coraz gwałtowniej ustępował miejsca panice. Z drugiej strony nawiązała z matką bliższy kontakt, a to już zawsze coś.

24

- A ty, mamo? Jak sobie poradzisz bez taty? Amanda potrząsnęła głową. To bolesne pytanie znowu wycisnęło z jej oczu łzy. Załkała.

- Nie potrafię sobie tego wyobrazić, Jan. Nikt mi go nie zastąpi. Nigdy. Nie mogłabym tego znieść. Spędziłam z nim dwadzieścia sześć lat, ponad połowę swojego życia. Nie jestem w stanie myśleć, co teraz zrobię... jak się będę co rano budziła...

Jan objęła ją, mocno przytuliła i pozwoliła jej się wypłakać, żałując, że nie może obiecać, iż wkrótce wszystko wróci do normy. Ona też nie wyobrażała sobie, co matka pocznie bez ojca. Był siłą życiową rodziny, chronił żonę przed światem, mówił jej, co robić, i choć ledwie o siedem lat starszy od niej, był dla Amandy jak ojciec.

- Po prostu nie mogę bez niego żyć... - Jan wiedziała, że to prawda.

Siedziały tak i rozmawiały o nim jeszcze godzinę, aż doczekały się powrotu Paula. Zapłakana Lou, która obserwowała je spod oka, uciekła bez pożegnania, a Paul miał w domu robotę. Dochodziła szósta, prędzej czy później musieli wyjść, bez względu na to, jak bardzo było jej ciężko. Musiała sama stawić czoło życiu.

Stojąc na schodach i machając dzieciom, kiedy odjeżdżały, wyglądała tak żałośnie, że gdy tylko skręcili za róg, Jan znowu wybuchnęła płaczem.

- Boże, Paul, ona bez niego umrze. - Nie mogła powstrzymać łez, myśląc o zmarłym ojcu, o siostrze, która jej nienawidziła, o zbolałej matce i o dziecku, którego prawdopodobnie nigdy nie będzie miała. Była tak przybita, że siedząc za kierownicą, Paul musiał trzymać ją za rękę i całą drogę pocieszać.

- Niedługo dojdzie do siebie - mówił - zobaczysz. Tylko na nią popatrz, wciąż jest młoda i piękna. Do diabła, za pół roku do jej drzwi będzie dobijała się połowa facetów z Los Angeles, zapraszając ją na randkę. Kto wie, może nawet wróci do filmu. Z jej urodą to całkiem możliwe.

25

- Nigdy by tego nie zrobiła, nawet gdyby chciała, ponieważ wie, że tatuś by sobie tego nie życzył. Chciał mieć ją tylko dla siebie, a ponieważ bardzo go kochała, pogodziła się z jego wolą. - Jeżeli to prawda, pomyślał Paul, Matthew Kingston był pewnie najbardziej egoistycznym człowiekiem, jakiego nosiła ziemia, jednak nie mógł powiedzieć tego na głos, bo Jan by go zabiła. - Poza tym jak możesz sugerować, że mama umówi się z kimś na randkę? To obrzydliwe.

- Wprost przeciwnie, to bardzo prawdopodobne - odrzekł spokojnie. - Jan, mama ma pięćdziesiąt lat. To twój ojciec umarł, nie ona. Nie możesz oczekiwać, że do śmierci będzie sama. - Powiedział to z lekkim uśmiechem i kiedy Jan na niego zerknęła, od razu wpadła we wściekłość.

- Na pewno się z nikim nie umówi - warknęła. - Ona nie jest twoim ojcem, na miłość boską. Miała cudowne małżeństwo i bardzo kochała swojego męża.

- W takim razie pewnie znowu zechce wyjść za mąż. Zbrodnią byłoby tego nie zrobić.

- Nie mogę uwierzyć, że to mówisz - sapnęła Jan, wyrywając dłoń z jego dłoni i przeszywając go wzrokiem. -Naprawdę myślisz, że mama zacznie umawiać się z mężczyznami'? Jesteś obrzydliwy, nie potrafisz niczego uszanować. W ogóle jej nie znasz.

- Pewnie masz rację, kochanie - łagodził - ale znam się na ludziach.

Zamilkła, odwróciła głowę, spojrzała w okno, wściekła na niego za to, co p...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin