Lipiec PUE.doc

(59 KB) Pobierz

1. Prawo wspólnotowe – prawo składające się na system prawny Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej. Całość dorobku prawnego Unii Europejskiej, łącznie z np. orzeczeniami ETS, nosi nazwę acquis communautaire. Także prawo innych wspólnot międzynarodowych, jak na przykład Organizacji dla Harmonizacji Prawa Afrykańskiego (OHADA).

2. Jest to prawo określające działalność wspólnot europejskich. Wspólnota europejska, Europejska Wspólnota Energii Atomowej). Prawo Europejskie to prawo ustanowione przez wszelkie międzynarodowe organizacje regionu Europy: NATO, EFTA, Rada Europy

3. Prawa obywatela UE

1. Prawo do swobodnego poruszania się i pobytu na obszarze państw członkowskich

2. Czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach samorządowych i w wyborach do Parlamentu Europejskiego w państwie zamieszkania a nie obywatelstwa

3. Prawo petycji do Parlamentu Europejskiego

4. Prawo skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich

5. Ochrona dyplomatyczna i konsularna obywateli UE

6. Prawo nieskrępowanego dostępu do dokumentów Unii Europejskiej

7. Ubezpieczenia społeczne obywateli

4. europejska Karta Praw                               * ochrona godności ludzkiej; prawo do życia                                                                                                                                                            *prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego
*równość wobec prawa; zakaz wszelkiej dyskryminacji; poszanowanie różnorodności kulturowej, religijnej i językowej;                                                                                                                                                    *prawo pracowników do informacji i konsultacji; prawo do układów zbiorowych i wspólnych działań;                             *prawo do głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego; prawo do głosowania i kandydowania w wyborach samorządowych;

6. Unia Gospodarcza i Walutowa (UGiW) - jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, ustanowiony w 1992 roku Traktatem z Maastricht. Jej głównym przedsięwzięciem jest utworzenie wspólnej waluty europejskiej euro oraz Europejskiego Banku Centralnego.

7. Kryteria Konwergencji

7.Kryteria konwergencji nominalnej -wskaźniki ekonomiczne i zasady, jakie powinna spełniać polityka gospodarcza danego państwa, które aspiruje do członkostwa w Unii Gospodarczo-Walutowej (UGW) i tym samym do strefy euro. Aby móc uczestniczyć w trzeciej fazie UGW i tym samym wprowadzić w swojej narodowej gospodarce euro jako powszechny środek pieniężny, dane państwo musi spełnić 2 warunki

* średnią stopę inflacji w ciągu roku poprzedzającego akcesję do UGW nie wyższą niż 1,5 punktu procentowego od pułapu wyznaczonego przez średni poziom inflacji obliczony dla trzech państw o najniższej inflacji w Unii Europejskiej,

* deficyt budżetowy mierzony w roku poprzedzającym ocenę w cenach rynkowych nieprzekraczający 3% PKB danego kraju,

8. Cele wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa *wspólne stanowisko - zasada według której kraje członkowskie zobowiązane są do dostosowania polityki krajowej do ustaleń na szczeblu unijnym. * wspólne działania - akcje operacyjne krajów członkowskich pod auspicjami CFSP.

 

9. Co to są wspólne strategie

Strategia, uzgadniana jednomyślnie, ustala wspólne cele, okres trwania, oraz środki udostępniona krajom członkowskim. Zapewnia to spójność stosunków zewnętrznych oraz umożliwia Radzie wprowadzenie wspólnej strategii poprzez wspólne działania i wspólne stanowiska, głosowaniem kwalifikowaną większością (QMV). Rada odpowiada również za rekomendowanie wspólnych strategii Radzie Unii Europejskiej.

 

10. Funkcje prezydencji w ramach WPZiB

• Reprezentuje UE w sprawach WPZiB
• Jest odpowiedzialna za realizacje decyzji podejmowanych w ramach WPZiB
• Reprezentuje stanowisko UE w organizacjach międzynarodowych

 

 

 

 

 

 

 

 

12. Funkcje Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa

* obserwuje sytuację międzynarodową

* bierze udział w określaniu linii polit. Zagranicznej i bezp.

* sprawuje kontrolę polit. nad operacjami zarządzania kryzysowego

 

13. Środki realizacji celów współpracy sądowo-policyjnej w sprawach karnych

* ściślejsza współpraca policji i organizacji celnych

* ściślejsza współ. Org. Sądowych

* zbliżanie norm prawa karnego w państwach członk.

 

14. Co definiuje polityka imigracyjna

* warunki wjazdu i pobytu na terenie państw członk. W unii

* prawa i warunki na których obywatele państw 3 przebywających legalnie na terenie państw członk. Mogą przebywać na terenie innych państw członk.

 

16. Kompetencje Parlamentu Europejskiego                                     *współudział w tworzeniu prawa poprzez procedury konsultacji, współpracy, współdecydowania i akceptacji               *uprawnienia budżetowe -zatwierdza corocznie budżet i udziela Komisji absolutorium z jego wykonania *uprawnienia kontrolne                    *powoływanie Rzecznika Praw Obywatelskich                                             *obrona praw człowieka, demokracji i państwa prawa

 

17. Kompetencje Rady Unii Europejskiej

* f. kierownicza

* koordynacyjna pilit. Gosp. Państw członk.

* f. wykonawcz w ramach wpzib i III filaru

* f. prawotwórcza: wyd. aktów prawnych

* prawo zawierania umów międzynar.

* komp. Nominacyjne

 

19. Funkcji komisji europejskiej

* przedkłada Parlamentowi i Radzie do zatwierdzenia wnioski legislacyjne,

* zarządza i wdraża unijne polityki oraz budżet UE,

* egzekwuje stosowanie prawa europejskiego- strażniczka traktatów

* reprezentuje Unię Europejską na arenie międzynarodowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20. Co to jest komitet ekonomiczno-społeczny

organ doradczy i opiniodawczy Unii Europejskiej, powołany do życia w 1957 roku na mocy traktatu rzymskiego. Reprezentuje na forum unijnym przedstawicieli szeroko rozumianego zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego, wywodzących się z różnych grup zajmujących się działalnością gospodarczą i społeczną. Są to m.in. pracodawcy, związki zawodowe, rolnicy, konsumenci i pozostałe grupy interesów. Głównym zadaniem Komitetu jest sprawowanie funkcji doradczej wobec Rady Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w kwestiach dotyczących polityki gospodarczej i społecznej.

 

 

21. Co to jest komitet regionów

Powołany na mocy Traktatu o Unii Europejskiej w 1994 roku, Komitet Regionów (KR) jest organem doradczym składającym się z przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych w krajach członkowskich. Konsultacji z Komitetem wymagają wszelkie decyzje UE związane z zagadnieniami takimi jak polityka regionalna, środowisko, edukacja i transport - wszystkie one dotyczą bowiem władz lokalnych i regionalnych.

Członkowie Komitetu są członkami wybieralnych władz regionalnych lub lokalnych, często zwierzchnikami władz regionalnych, burmistrzami czy prezydentami miast.

22. Funkcje trybunału obrachunkowego

*kontrola rachunków ue

* kontr. Rach. Inst.. wspól

* kontr. Legalności i prawidłowości dochodów i wydatków os. Fiz. I prawnych otrzymujących fundusze z unii

* sporządzanie rocznego sprawozdania z roku budżetowego

* uchwalanie Reg.

 

23. Kompetencje ETS

*zapewnianie jednolitej interpretacji i wykładni prawa wspólnotowego na terenie UE

*czuwanie nad wypełnianiem  zobowiązań przez państwa członkowskie i instytucje unijne

*czuwanie nad rozwojem prawa wspólnotowego

 

24. Co to jest dyrektywa

Dyrektywa jest aktem prawnym Unii Europejskiej skierowanym do państw członkowskich. Nakłada na państwa członkowskie obowiązek wydania w określonym terminie własnych przepisów krajowych wprowadzających w życie jej treść. W przypadku dyrektyw Nowego Podejścia przepisy krajowe muszą być w pełni zgodne z ich postanowieniami, wszelkie krajowe regulacje sprzeczne z dyrektywami muszą zostać uchylone. Państwa członkowskie zachowują swobodę wyboru formy, w jakiej wprowadzają przepisy krajowe (np. poprzez ustawę, rozporządzenie lub inny akt prawny).

 

25. Co to jest rozporządzenie

akty prawne o ogólnym i abstrakcyjnym charakterze odpowiadające polskim ustawom. Odmiennie niż dyrektywy, rozporządzenia podlegają bezpośredniemu stosowaniu w państwach członkowskich. Oznacza to, że kształtują prawa i obowiązki osób fizycznych i prawnych (w tym przedsiębiorców) i mogą być powoływane w kontaktach pomiędzy nimi oraz administracją państwową, a także w sądach.

Wyróżnia się dwa rodzaje rozporządzeń - rozporządzenia podstawowe oraz rozporządzenia wykonawcze, których zakres przedmiotowy jest ograniczony, a ich postanowienia nie mogą pozostawać w sprzeczności z postanowieniami rozporządzeń podstawowych. Rozporządzenia wydawane są przez Parlament Europejski wraz z Radą Unii Europejskiej, albo przez Komisję Europejską. W formie rozporządzenia regulowany jest np. wspólnotowy kodeks celny. Również rozporządzeniom mogą towarzyszyć załączniki.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin