gruczoly.doc

(199 KB) Pobierz
3

55. Tarczyca, jej budowa, hormony i funkcje.

56  Gruczoły  tarczyczne              hormony  ifunkcja.

57. Nadnercza, ich budowa, hormony i funkcje.

58. Trzustka jako gruczoł dokrewny, H hormony i funkcję.

59. Gonady jako gruczoły dokrewne, ich hormony i funkcje.

60. Ogólna charakterystyka i podziej narządów

61. Budowa oka, jego czynności i drogi wzrokowe z uwzględnieniem aparatu ochronnego oraz okoruchowego i jego unerwienia.

62.Budowa i czynności narządów smaku i powonienia, z uwzględnieniem dróg i odcinków nerwowych tych narządów.

63. Budowa i czynności narządu słuchu oraz dróg i ośrodków słuchowych w mózgu.

64.Bud owa i czynności narządu równowagi, budowa i czynności tego narządu.

65 Ogólna charakterystyka układu trawiennego, jepo pod™' i funkcJg poszczególnych odcinków.

66. Jama ustna i narządy jamy ustnej, ich budowa i funkcje.

67. Gardło, przełyk i żołądek, ich budowa i funkcje.

68. Jelito cienkie i gruczoły trawienne (wątroba i trzustka), ich budowa i funkcje.

69. Trzustka

70, Wątroba

71. Jelito grube, jego budowa i funkcje.

72. Ogólna charakterystyka układu oddechowego z uwzględnieniem opłucnej i jej roli w mechanizmie oddychania.

73. Budowa i funkcje górnych dróg oddechowych ze szczególnym uwzględnieniem budowy krtani.

74. . Budowa i funkcje dolnych dróg oddechowych, ze szczególnym uwzględnieniem budowy pęcherzyków płucnych.

75. Budowa i funkcje serca, z uwzględnieniem naczyń wieńcowych oraz układu przewodzącego serca.

76. Ogólna  charakterystyka   układu  krążenia,  jego  podział  i  rola poszczególnych elementów.

77. Główne tętnice i żyły krążenia wielkiego, ich budowa i topografia.

78. Główne tętnice i żyły krążenia małego, budowa i topografia.

79. Naczynia i węzły chłonne, ich budowa, topografia i funkcje.

79. Budowa   i   topografia   układu   wydalniczego   ze   szczególnym uwzględnieniem budowy i funkcji nerki.

80. Ogólna charakterystyka i funkcje powłok ciała.

81. Naskórek, jego budowa i wytwory (gruczoły, włosy, paznokcie) i ich funkcje.

82. Budowa i funkcje skóry właściwej i tkanki podskórnej.

83. Zmysły czucia skórnego, ich budowa i funkcje.

55. Tarczyca, jej budowa, hormony i funkcje.

Tarczyca leży z przodu szyi, przylega do tchawicy. Składa się z dwóch płatów prawego i lewego oraz łączącej je węziny. Z węziny częst wyrasta ku górze wyrostek gruczołu zwany płatem piramidowym. Miąższ gruczołu składa się z pęcherzyków wypełnionych koloidem. Tarczyca wydziela:

Tyroksynę              trójjodotyroninę                            kalcytoninę

Niedoczynność tarczycy i dzieci prowadzi do kretynizmu, a u dorosłych powstają wple oraz obrzęk śluzowaty

Nadczynność  prowadzi  do   choroby   Basedowa:   wychudzenie,   podwyższona  temperatura, nadmierna ruchliwość, nerwowość, wytrzeszcz oczu.

Tarczyca reguluje metabolizm białek, warunkuje rozwój fizyczny i psychiczny, przyspiesza dojrzewanie płciowe oraz pobudza układ nerwowy i proces wzrostu.

56  Gruczoły  tarczyczne              hormony  ifunkcja.

Leżą za tylną powierzchnią piatów tarczycy. To cztery żókobrunatne twory wielkości

ziarna pieprzu Składają sicz dwóch rodzajów komórek - głównych.

Wydzielają one paralhormon (PTH), który reguluje zawartość jonow wapma w płynach

Niedtcz^nnośó  przytarczyc  powoduje  niedostatek  wapnia  we  krwi   i   nadmierną

CczynTStl^odtpnienie kości, nadmiar wapnia we krwi oraz utrat, wapnia

wraz z moczem.             

57. Nadnercza, ich budowa, hormony i funkcje.

Umieszczony w postaci czapeczek na górnych końcach obu nerek. Składają się z: kory - stanowiącą 80-90% masy całego narządu i dzielącą się na warstwę kłębkowatą, pasmowatą i siatkowatą, oraz otoczonego przez korę rdzenia. Kora wytwarza:

mineralokortykoidy - w kanalikach nerkowych wzmagają resorpcję wody, a w komórkach mięśniowych i nerwowych zwiększają zawartość potasu i zmniejszają zawartość sodu.

Glikokortykoidy - zależna od nich jest przemiana węglowodanów, białek i tłuszczów. Powodują prawidłową pobudliwość wszystkich rodzajów tkanki nerwowej, zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, wpływają na skład krwi.

Niedoczynność kory  nadnerczy  powoduje chorobę  Addisona (cisawicę) - ogólne osłabienie nerwowe, obniżenie ciśnienia krwi, spadek w niej poziomu cukru.

Rdzeń wytwarza:

-              adrenalinę i noradrenalinę - działają one na obwodowe naczynia krwionośne,
podnosząc ciśnienie krwi. Różnica między nimi polega na tym że adrenalina
silniej pobudza akcję serca a noradrenalina pobudza do skurczu mięśniówkę
gładką naczyń oporowych.

58. Trzustka jako gruczoł dokrewny, H hormony i funkcję.

Trzustka leży za żołądkiem na tylnej ścianie jamy brzusznej  Ma kształt obry. Część I k  la toyroZsianeąw trzustce wyspy Langerhansa. Wysepk, te ^ «£g£ rodzajów komórek: alfa, beta i delta. Trzustka odgrywa ważną rolę w metabol.znue węglowodanów, białek i thiszczów. W gSg!^ hormon ten zwiększa poziom cukru we krwi. Wydzielają go komórki

Lulinę - obniża poziom cukru we krwi. Wydzielająja komórki beta. I    Somatostatynę i 'gastrynę - to hormony wydzie.ane przez komork, de.ta. Gastryna wywołuje wydzielanie soku żołądkowego.

Niedoczynność trzustki prowadzi do cukrzycy natomiast nadczynność do niedoboru cukru we krwi (omdlenia, drgawki, śmierć).

59. Gonady jako gruczoły dokrewne, ich hormony i funkcje.

JĄDRA                                          Leżą w worku mosznowym, mają kształt owalny, przypominający kurz jajko.

Jądra wytwarzają:              testosteron - pobudzą wzrost kości i mięśni w kierunku kształtów męskich. • Wpływa  także  na  powstawanie drugo  i  trzeciorzędowych  cech  płciowych

męskich.                            Androsteron. Niedoczynność jąder powoduje wysoki głos, brak owłosienia twarzy, wąskie barki, zaburzenia popędu płciowego i płodności.

JAJNIKI                            Leżą po obu stronach macicy, za jajowodami. Maja kształt migdała a każdy z nich

otoczony jest błoną łącznotkankową.

Jajniki wytwarzają:              estradiol                            progesteron powodują one wzrost i rozpulchnienie błony śluzowej macicy.                            Niedoczynność jajników prowadzi do niekobiecej budowy ciała: zbyt wąskie biodra, zaburzenia popędu płciowego i płodności.

60. Ogólna charakterystyka i podziej narządów

Narządy   zmysłów   są   przystosowane   do   odbierania   bodźców   ze   środowiska SLego"        wnętrz"   ustroju.   Pobudzone komórki  nerwowe danego  narządu prS impułsy bezpośrednio na swoje neuryty. Impulsy *^£^ przez nerwy zmysłowe do mózgowia, trafiając do określonych okolic kory mózgu. Do narządów zmysłów należą: narząd wzroku

-              narząd przedsionkowo - ślimakowy (statyczno - słuchowy)

narząd powonienia              narząd smaku              narządy czucia powierzchownego i głębokiego.

61. Budowa oka, jego czynności i drogi wzrokowe z uwzględnieniem aparatu ochronnego oraz okoruchowego i jego unerwienia.

WZROK Gałka oczna - leży w oczodole na ciele tłuszczowym. Wyróżnia się na niej biegun przedni i tylny, oś zewnętrzna gałki ocznej i równik. Zawartość gałki ocznej otaczają trzy   warstwy:   zewnętrzna   -  błona   włóknista,   środkowa  -   błona   naczyniowa   i wewnętrzna - błona nerwowa..

Błona włóknista - jej przedni odcinek stanowi przezroczysta rogówka. Jej kształt jest zbliżony do szkiełka z zegarka. Nie ma ona naczyń krwionośnych ani chłonnych. Jej zadanie to przepuszczanie i załamywanie promieni świetlnych.

Twardówka - to większa, nie przezroczysta część błony włóknistej oka. Jej powierzchnia wewnętrzna jest przeważnie biała i jej przedni odcinek jest widoczny jako białko oka. Przy tylnym biegunie w twardówce znajduje się otwór sitowy przez który wchodzi nerw wzrokowy.

Błona naczyniowa - zaliczamy do niej naczyniówkę, ciało rzęskowe i tęczówkę. Naczyniówka - to tylny, największy odcinek błony naczyniowej. Wyściela wewnętrzną powierzchnię twardówki od nerwu wzrokowego, przechodząc w ciało rzęskowe.   Służy do odżywiania zewnętrznych warstw siatkówki.

Ciało rzęskowe - to część środkowa błony naczyniowej. Zawiera mięśnie gładkie o przebiegu rzęskowym i promienistym. Mięśnie te wpływają na stopień wypukłości soczewki w procesie akomodacji.

Tęczówka - leży między rogówką a soczewką i dzieli przestrzeń między nimi na przednią i tylną komorę oka. Komory są wypełnione cieczą wodnistą. Obie komory łączy źrenica - otwór znajdujący się pośrodku tęczówki.

Błona nerwowa - tworzy ją siatkówka. Pokrywa ona od wewnątrz naczyniówkę, ciałko rzęskowe i tęczówkę. Zewnętrzna powierzchnię siatkówki tworzy warstwa barwnikowa. Część przednia siatkówki jest niewrażliwa na światło i nosi miano ślepej. Od strony naczyniówki leży światłoczuła warstwa komórek zmysłowych zwanych pręcikami i czopikami, które sa receptorami bodźców świetlnych. Na całej siatkówce jest ok. 120 min pręcików zawierających światłoczuły barwnik rodopsynę. Miejscem na siatkówce gdzie jest najwięcej czopków jest plamka żółta. Jest ich prawie 20 razy mniej niż pręcików. Zawierają jodopsyne, która wywołuje wrażenie różnych barw. Wypustki pręcików i czopków połączone są z komórkami nerwowymi dwubiegunowymi. Przed komórkami dwubiegunowymi leży warstwa komórek nerwowych zwojowych, których neuryty skupiają się w jedna wiązkę, tzw tarczę nerwu wzrokowego (plamka ślepa). Nerw wzrokowy - przez kanał wzrokowy wchodzi do czaszki gdzie następuje skrzyżowanie włókien donosowych. W zawzgórzu włókna pasma wzrokowego tworzą synapsy z następnymi neuronami drogi wzrokowej. Wypustki tych neuronów biegną do korowych ośrodków wzrokowych. Część wypustek dochodzi do wzgórków górnych pokrywy śródmózgowia.

Aparat ruchowy oka - ruchy gałki ocznej wykonuje sześć mięśni: Proste: górny, dolny, przyśrodkowy, boczny i skośne: górny i dolny   Mięśnie proste podnoszą i obniżają przedni biegun gałki ocznej oraz maja udział w przywodzeniu i odwodzeniu.

Mięśnie skośne wprowadzają nieznaczne ruchy obrotowe.

Aparat ochronny oka - gałka oczna przykryta jest z przodu powiekami. Powieka górna jest odgraniczona od ciała przez brew. Powieka dolna jest odgraniczona od policzka przez bruzdę powieko^ - policzkową. Z wolnych brzegów powiek wyrastają rzęsy.   Powieki  chronią gałkę oczna  przed  czynnikami  szkodliwymi  (ciała obce).

ruganie odruchowe powiek" (10-20 razy na minutę) powoduje oczyszczanie i zwilżanie wydzielina łzowa powierzchni gałki ocznej.

Spojówka - to przezroczysta blaszka łącznotkankowa, pokryta nabłonkiem wielowarstwowym. To narząd ochronny i wydzielniczy. Dzięki jej gładkiej i śliskiej powierzchni możliwe są ruch gałek. Oczyszcza rogówkę, i pokrywa ja warstwa płynu łzowego, która chroni ją przed wysychaniem, zwiększa jej właściwości optyczne i pełni funkcję bakteriobójcza i odżywczą.

Narząd kawy - składa się z gruczołu łzowego i dróg odprowadzających. Gruczoł łzowy leży w górnobocznym kącie oczodołu. Łzy wpływają do worka spojówkowego, stąd dostają się do punktów łzowych, na przyśrodkowych krawędziach powiek. Punkty łzowe to początek, kanalików łzowych uchodzących do woreczka łzowego. Woreczek łączy się z przewodem nosowo - łzowym.

62.Budowa i czynności narządów smaku i powonienia, z uwzględnieniem dróg i odcinków nerwowych tych narządów.

WBCH - jest to zdolność reagowania na cząsteczki substancji wonnych unoszących się w powietrzu lub w wodzie z dala od silnego źródła. W ten sposób kontrolowane są substancje wchodzące do układu pokarmowego i oddechowego.

Narząd powonienia zlokalizowany jest w błonie śluzowej jamy nosowej, w jej części górnej pokrywającej przegrodę nosa i małżowinę nosową górną. Nabłonek węchowy zbudowany jest z trzech rodzajów komórek: podstawnych, podporowych i zmysłowych. Komórki węchowe mają kształt wydłużony i zaopatrzone są w proste włókienka zwane rzęskami węchowymi, które wystają nad powierzchnię nabłonka. Włókienka te reagują na zetknięcie się z cząsteczkami substancji wonnej. Wypustki dośrodkowe komórek przechodzą we włókna nerwu węchowego, wnikające przez otwory blaszki sitowej, do jamy czaszki do opuszki węchowej mózgu. Gruczoły węchowe wydzielają śluz zawierający pewną ilość substancji tłuszczowych, w śluzie tym rozpuszczają się cząsteczki substancji wonnych. Roztwór podrażnia chemicznie włoski komórek węchowych. Przez ciało komórki podrażnienie przenosi się wzdłuż gałązki nerwu węchowego do mózgu, gdzie powstaje wrażenie węchowe. Lepsze warunki do pobudzania komórek węchowych stwarza ruch powietrza, przy którym więcej cząsteczek substancji wonnej osadza się na powierzchni nabłonka zmysłowego.

SMAK- narząd smaku: kubki smakowe (chemoreceptory).

Receptorami saku są ogólnie mówiąc kubki smakowe występujące głównie na błonie

śluzowej języka, a w mniejszej liczbie na podniebieniu miękkim, migdałkach na głośni i

na tylnej ścianie gardła.  Kubki smakowe zbudowane są z komórek smakowych i

zrębowych. Najwięcej kubków smakowych jest na języku. Skupione są na koniuszku,

po bokach i jego podstawie. Kubki smakowe osadzone są w brodawkach smakowych,

małych uwypukleniach błony śluzowej.

Odpowiednio do kształtów noszą one nazwy:

*brodawki okolone - są umiejscowione na górnych powierzchni języka w pobliżu jego

nasady w formie litery V.

*brodawki grzybowate - znajdują się w przedniej części języka i na jego brzegach

między brodawkami nitkowatymi.

*brodawki liściaste - rozmieszczone są na brzegach bocznych tylnej ściany języka.

*brodawki   nitkowate  -   które   pełnią   funkcję   mechaniczną   i   są   rozmieszczone

równomiernie na całej powierzchni grzbietowej języka.

Kubki smakowe są złożone z grup smukłych komórek smakowych, ograniczających mały otworek smakowy. Każda komórka zaopatrzona jest we włókienko przewodzące bodźce do włókien smakowych nerwów czaszkowych: twarzowego, językowo gardłowego i bębenkowego, a od strony otworka kończy się pręcikiem smakowym. Bodźcem podrażniającym chemicznie komórki smakowe są roztwory spożywanych substancji w płynach pokarmu lub ślinie. Podrażnienie przebiegające drogą włókien nerwu językowo gardłowego oraz wzdłu^tzw. struny bębenkowej nerwu twarzowego przenosi się do ośrodków korowych , gdzie powstaje wrażenie smakowe. Substancje suche lub nie rozpuszczalne wrażeń smakowych nie wywołują

Człowiek rozróżnia cztery podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny . gorzki. Smak słodki i słony odbierany jest przez brodawki leżące na końcu języka, kwaśny przez części boczne języka, a gorzki przez brodawki usadowione na nasadzie języka.

Biologicznie rola smaku polega na kontroli świeżości i przydatności pokarmu. Wrażenia smakowe pobudzają też na drodze odruchowej funkcję wydzielniczą gruczołów trawiennych, wzmagających proces trawienia.

63. Budowa i czynności narządu słuchu oraz dróg i ośrodków słuchowych w mózgu.

JSŁUCH-jest to wrażliwość na fale dźwiękowe, które stanowią bodziec pobudzający narząd słuchu. Źródłem fal dźwiękowych są drgające ciała sprężyste: stałe, ciekłe i gazowe.

UCHO-narząd słuchu i równowagi-zmienia drgania fal dźwiękowych na określone wrażenia, które uświadamiamy sobie jako dźwięki. Słuch jest obok wzroku drugim zmysłem umożliwiającym orientację w otoczeniu i przystosowanie się do niego. Słuchem rozpoznajemy zjawiska i obiekty na podstawie wydawanych przez nie dźwięków, możemy określić ich położenie i stan. U człowieka słuch wiąże się ze zdolnością mówienia i słyszenia mowy innych, co ułatwia wymianę myśli, nabywanie wiadomości i ogólny rozwój władz umysłowych.                            Czynności ucha związane z jego budową. Pod względem anatomicznym dzielimy ucho              na:

-ucho zewnętrzne-które umieszczone jest na bocznej powierzchni głowy i składa się z

małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego

* małżowi na   -stanowi   fałd   skórny   pokrywający   pofałdowaną   płytkę   chrząstki

sprężystej. Dolna część małżowiny tzw. płatek, zamiast chrząstki zawiera pod skórą

podściółkę    tłuszczową.    Rolą   małżowiny   jest    chwytanie    fal    dźwiękowych   i

przekazywanie ich przez przewód słuchowy zewnętrzny na błonę bębenkową.

*przewód słuchowy zewnętrzny-ma długość od 2,5 do 3 cm i prowadzi w głąb kości

skroniowej.  Wyściela go  skóra bogata w gruczoły łojowe,  które produkują tzw.

woszczek- substancję lepką i tłustawą, który namaszcza błonę bębenkową, a wraz z

porastającymi przewód włoskami chroni wnętrze ucha przed ciałami obcymi. Przewód

ten   zamyka  ustawiona   skośnie  błona  bębenkowa,   stanowiąca  granice  z  uchem

środkowym.

-ucho środkowe-umieszczone jest w piramidzie kości skroniowej. Wypełnione jest ono

powietrzem i wysłane błoną śluzową.  Składa się z jamy bębenkowej , kosteczek

słuchowych, trąbki słuchowej i komórek sutkowych.

*jama   bębenkowa-to   niewielka   przestrzeń,   która  od   strony   ucha   zewnętrznego

zamknięta jest błoną bębenkową, a od strony ucha wewnętrznego- ścianą błędnika. W

ścianie tej znajdują się dwa okienka: większe owalne- okienko przedsionka,, które

zamyka podstawa strzemiączka , oraz mniejsze okrągłe- okienko ślimaka. Ze światłem

zewnętrznym jamę bębenkową łączy tzw. trąbka słuchu.

*trąbka słuchu-(przewód Eustachiusza) jest to kanał długości 3,5 do 4 cm, otwierający

się w nosowej części gardła. Dzięki niemu przez jamę ustną wyrównuje się ciśnienie po

obu stronach błony bębenkowej.

*kosteczki   słuchowe-są  to  trzy  miniaturowe  kosteczki:   młoteczek,   kowadełko  i

strzemiączko które znajdują się wewnątrz jamy bębenkowej. Połączone są ze sobą

stawami na kształt mostu wiszącego. Tworzą one układ mechaniczny (system dźwigni)

przenoszący drgania z błony bębenkowej, z którą zrośnięta jest rękojeść młoteczka, na

błonę okienka owalnego błędnika w którą uderza podstawa strzemiączki. Przekazując

drgania, układ kosteczek zwiększa ich siłę około 50 razy.

*komórki sutkowate- są uzupełnieniem jamy bębenkowej. Są to przestrzenie zawarte w

obrębie wyrostka sutkowatego kości skroniowej. Ich wielkość i liczba jest różna. Łączą

się one ze sobą, tworząc wspólny układ komunikujący się z jamą bębenkową i wysłane

są błoną śluzową. -ucho wewnętrzne- podobnie jak środkowe znajduje się w wydrążeniu kości skroniowej w postaci jam i kanałów, tworzących błędnik kostny, wewnątrz którego znajduje się błędnik błoniasty, przymocowany pasemkami łącznotkankowymi do ścian kostnych. Z zewnątrz błędnik błoniasty otoczony jest płynem- przychłonką, a wewnątrz wypełnia go śródchłonka. W błędniku wyróżnia się : ślimak, przedsionek, trzy kanały półkoliste i przewód słuchowy.

*ślimak - jest najbardziej ku przodowi wysuniętą częścią błędnika. Ma podstawę i szczyt. Kanał spiralny ślimaka jest ułożony wokół wrzecionka. W ślimaku znajdują się zakończenia nerwu ślimakowego, które są drażnione w następstwie drgań przenoszonych z błony bębenkowej, drogą kosteczek słuchowych na błędnik błoniasty. *przedsionek - leży po między ślimakiem od przodu, a kanałami półkolistymi od tyłu. Znajdują się w nim dwie części błędnika błoniastego :kulisty woreczek i wydłużona łagiewka. W obu częściach znajdują się zakończenia nerwowe, które drażnione informują o położeniu ciała.

*kanały półkoliste - ułożone są w trzech płaszczyznach. Kanał przedni leży skośnie w stosunku do płaszczyzny strzałkowej, kanał tylny w stosunku do płaszczyzny czołowej, a boczny w płaszczyźnie poziomej. Kanały półkoliste kończą się rozszerzeniem zwanym bańką. We wnętrzu kanałów znajdują się przewody błoniaste wysłane nabłonkiem zmysłowym. Przedsionek i kanały półkoliste są narządami równowagi i zmysłu przestrzennego.

Narząd Cortiego (narząd spiralny)

To właściwy narząd słuchu, zbudowany z orzęsionych komórek zmysłowych (receptorów słuchowych) zatopionych w endolimfie kanału środkowego ślimaka. Narząd Cortiego leży na błonie blaszki spiralnej czyli dolnej ścianie ślimaka błoniastego, Jest to listewka nabłonka zmysłowego złożonego z komórek słuchowych czyli z komórek rzęsatych wewnętrznych i zewnętrznych oraz komórek zrębowych (podporowych). Nad komórkami słuchowymi rozciąga się błona pokrywowa. Właściwymi receptorami słuchowymi są komórki rzęsate, do których dochodzą zakończenia nerwu słuchowego. W budowie tego narządu można wyróżnić jeszcze jądro, rzęski i błonę podstawną. Komórki słuchowe w narządzie Cortiego unerwione są przez nerw ślimakowy. Działanie narządu Cortiego:

Drgania młoteczka, kowadełka i strzemiączka wprawiają w ruch płyn (endolimfe) w przewodzie przedsionkowym, drgania te przenoszone są do błony podstawnej, co przez zmianę położenia włosków wobec błony pokrywowej wywołuje pobudzenie narządu Cortiego.

64.Bud owa i czynności narządu równowagi, budowa i czynności tego narządu.

Komórki zmysłowe narządu równowagi znajdują się w uchu wewnętrznym.   Mieszczą

się one w przedsionku i w kanałach półkolistych.

♦przedsionek - leży po między ślimakiem od przodu, a kanałami półkolistymi od tyłu

Znajdują się w mm dwie części błędnika błoniastego .kulisty woreczek i wydłużona

łagiewka.   W  obu  częściach  znajdują  się  zakończenia  nerwowe,   które  drażnione

informują o położeniu ciała.

♦kanały półkoliste - ułożone są w trzech płaszczyznach. Kanał przedni leży skośnie w

stosunku do płaszczyzny strzałkowej, kanał tylny w stosunku do płaszczyzny czołowej,

a  boczny  w  płaszczyźnie  poziomej.   Kanały  półkoliste  kończą  się rozszerzeniem

zwanym   bańką.   We  wnętrzu   kanałów  znajdują  się  przewody   błoniaste  wysłane

nabłonkiem zmysłowym.

Przedsionek i kanały półkoliste są narządami równowagi i zmysłu przestrzennego.

65 Ogólna charakterystyka układu trawiennego, jepo pod™' i funkcJg poszczególnych odcinków.

1 nO.An TRAWIENNY (Bokąrmoyą) Zadaniem układu pokarmowego jest pobieranie pokarmu, przerwanie go (rozkład,                            trawienie,

wchłanianie) oraz wydalanie nie strawionych resztek pokarmu.

SX^o^ład. się z przewodu pokarmowego rozpoczynającego s,e ustam, a

kończącego się odbytem oraz dwóch gruczołów: wątroby t trzustki.

Przewód pokarmowy składa się z:

1.              część nadprzeponowa:                            jama ustna gardło                            przełyk

2.              część przeponowa                            żołądek                            jelito cienkie                            jelito grube

66. Jama ustna i narządy jamy ustnej, ich budowa i funkcje.

Jama ustna   .

Jama ustna Jest początkowym odcinjdejiLpi^e^odu^karmowej^Dzieli się na^

■^___p£zgdsionek jamy ustnej (przestrzeń zawarta między łukami zębowymi a wargami i

policzkami)              jamę ustną właściwą (stanowi przestrzeń między łukami zębów a cieśnią gardzieli;

jej strop stanowi podniebienie [twarde i miękkie], a dno - mięśnie żuchwowo -gnykowe i język)

X  ciesń gardzieli (kanał łączący jamę ustną z gardłem) &  Cąjejyn^rzejam^jj^toeLwysłane Jest bjoną śluzową bogato ukrwioną, zawiera liczne gruczoły ślinowe.  W jamie ustnej pokarm podlega pierwszym procesom przeróbloT" zwłaszcza   mechanicznym,   polegającym   na   rozdrobnieniu,   przeżuciu,   ogrzaniu   i uformowaniu   kęsa   nasyconego   śliną   i   pokryciu   go   śluzem,   ułatwi...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin