Opis tablic1.rtf

(244 KB) Pobierz
IX/I Jaki jestem, jaka jestem

IX/I Jaki jestem, jaka jestem

Fragment sali przedszkolnej, widać bawiące się dzieci. Wszędzie jest ład i porządek. Wysoki blondyn buduje z klocków, pod nim napis Maciek. Brunetka rysuje przy stoliku, obok niej napis Zosia. Samochodami bawi się brunet – obok napis Kuba. Dziewczynka blondynka bawi się lalkami – obok napis Ania. Szatyn wycina przy stoliku paski z kolorowego papieru – obok napis Wiktor.

 

IX/II Bezpieczna zabawa w sali i na powietrzu

Sala przedszkolna całkiem różna niż na tablicy 1. Bałagan – rozrzucone zabawki, wśród klocków leży lalka obok niej piłka w kropki (na klockach). Widać kosz z piłkami i półkę z lalkami.

Napisy: lalka, piłka, klocki.

 

X/I Na jesiennym straganie

Stragan z owocami i warzywami – ładnie ułożonymi, wiszącymi. Sprzedawczyni wybiera pomidory, kupująca pani pokazuje na pomidory.

Napisy: stragan, buraki, pomidory, ogórki, fasola, morele (wymienione nazwy muszą mieć odbicie na ilustracji).

 

X/III W trosce o zdrowie

Na planszy dymki, a w nich obrazki: chłopiec leżący przed telewizorem; chłopiec jedzący słodycze i chipsy; chłopiec siedzący przed komputerem; chłopiec jeżdżący na rowerze jesienią, chłopiec z grupą na wycieczce w jesiennym lesie, jedzący jogurt i owoce.

Napisy: zdrowo, nie zdrowo.

 

X/II Pod jesienny parasol

Przedpokój – widać wiszący płaszcz przeciwdeszczowy, kurtkę z kapturem – dziecięcą i płaszcz damski. W koszu włożony jest parasol. Widać kalosze – damskie i dziecięce.

Napisy: kurtka, parasol, kalosze.

 

XI/I Jak ludzie i zwierzęta przygotowują się do zimy

Las późną jesienią. Widać wiewiórkę, borsuka wchodzącego do nory (przy korzeniach drzewa); nieliczne ptaki. Jest pochmurny dzień.

Napisy: las, borsuk, ptaki, nora.

 

XI/II Uczymy się dbać o czystość i porządek

Nieuporządkowany pokój dziecięcy – widać leżące na podłodze ubranie; na biurku brudny kubek, talerzyk, obok szczotka do włosów; na podłodze buty, rozrzucone zabawki: pod ubraniem żyrafa – maskotka – widać kawałek głowy i szyi; z kosza na śmieci wystaje czerwona piłka, spod poduszki na tapczaniku wystaje pantofelek żabka (taki sam jak sylweta).

Napisy: buty, kubek, ubranie.

 

XI/IV Spotkanie z panem tygodniem

Wnętrze mieszkania – tata Tydzień ogląda telewizor, Poniedziałek z długimi jasnymi włosami, z przedziałkiem po środku buduje na dywanie z klocków, Wtorek buduje z Poniedziałkiem; Środa z Czwartkiem rysują przy stole, Piątek robi porządek przy biurku; Sobota wsypuje kotu do miski karmę; Niedziela podlewa kwiaty.

Napisy: wtorek, sobota.

XII/ I W krainie baśni

Las baśniowy – widać domek babci Czerwonego Kapturka (las według Disneya).

Napisy: dom, wilk.

 

XII/II Spotkanie z zimą

Las w zimowej szacie. Nie widać zwierząt tylko wyraźne ich ślady (ptaków, zająca, sarny).

Napis: zima.

 

XII/III W oczekiwaniu na święta

Zimowy las – widać na polanie choinkę przygotowaną dla zwierząt. Wiszą na niej: szyszki, kolby kukurydzy, pęki jarzębiny, a pod nią: ziemniaki, marchew, buraki, orzechy, żołędzie, obok paśnik z sianem i solą. Obok choinki zwierzęta: zające, dziki, wiewiórki, sarny, jelenie, ptaki.

Napisy: sarna, zając, jeleń, dzik.

 

I/II Zimą pamiętajmy o ptakach

Park zimą. Na pierwszym planie karmnik stojący, w którym są ziarna zbóż, jarzębina, słonecznik, powieszona słoninka. Widać ptaki: na karmniku, w nim, pod nim.Ptaki to: sikorki, wróble, gawrony, sroki.

Napisy: sikorka, sroka, gawron.

 

I/III Moja Babcia i Dziadek

Pokój – pełna rodzina przy stole: babcia, dziadek, mama, tata i dwaj chłopcy (jeden 7 latek, o rok starszy od drugiego). Jeden chłopiec je brzydko ciastko, siedzi oparty łokciami przy stole, drugi – zachowuje się dobrze. Dorośli jedzą ciastka, ciasto, rozmawiają. Stół ładnie nakryty; babcia i dziadek uśmiechnięci. Napisy: babcia, dziadek.

 

II/I Karnawał

Sala przedszkolna, odbywa się bal karnawałowy. Dzieci przebrane, ale trochę dziwnie. Dziewczynka przebrana za biedronkę (biedronka zielona z czarnymi kropkami – 7) tańczy z kowbojem, który ma miecz zamiast pistoletu (oczywiście miecz zabawkę). Królewna zamiast korony ma czapkę z pomponem, pirat ma koronę na głowie; Zorro ma czerwoną opaskę na oczy; Czerwony Kapturek ma niebieski kapturek. Napis bal (duży w prawym rogu). Biedronka z kowbojem po lewej stronie planszy.

 

II/II Zimowe zabawy

Górka zimą, widać bawiące się na śniegu dzieci. Np. Jeden chłopiec jedzie na sankach i odwraca głowę do tyłu; troje dzieci zjeżdża na jednych sankach, trzecia osoba – chłopiec klęczy na nich, a nie siedzi. Kilkoro dzieci…, pod górką stoi bałwan.

Napisy: narty, sanki, bałwan.

 

II/III Kuchenne czynności

Wnętrze kuchni współczesnej z całym wyposażeniem: lodówka, kuchenka, zlew, szafki, wiszące rondle, patelnie, kolorowe dodatki, pojemnik na mąkę, cukier…

Napisy: patelnia, lodówka.

 

IV/II Zawody naszych rodziców

Cztery postacie wykonujące różne zawody:

− kierowca autobusu w autobusie,

− pielęgniarka w przychodni, szczepi 5-letnie dziecko,

− nauczyciel matematyki rozwiązuje zadanie przy tablicy,

− informatyk – pani przy komputerze.

Napisy: kierowca, nauczyciel, informatyk, pielęgniarka.

 

 

III/I W marcu jak w garncu

Przedwiośnie: gołe drzewa, widać jeszcze połacie śniegu, kwitnie wierzba i leszczyna, przez śnieg przebija się przebiśnieg; pada śnieg z deszczem.

Napis: przebiśnieg, bazie – kotki.

 

I/I Nowy rok i ciągle te same miesiące

Plansza podzielona jest na 12 części:3x4 szeregi. W każdym szeregu postacie podpisane nazwami miesięcy.

Pierwszy szereg: dziecko: na nartach (styczeń), na łyżwach (luty), z baziami wierzbowymi w ręce (marzec), z gałązką kwitnącej jabłoni (kwiecień).

Drugi szereg: dziecko trzymające gniazdo z jaskółką w rękach (maj), z piłką (czerwiec), w stroju kąpielowym z kółkiem do pływania (lipiec), z kłosami zbóż (sierpień).

Trzeci szereg: dziecko z koszem owoców z sadu (wrzesień), z pękiem kolorowych liści (październik), z parasolem i padający deszcz (listopad), z prezentem i bombkami (grudzień).

 

IX/IV W ogrodzie warzywnym

Tablica przedstawia warzywa ustawione jak do zdjęcia. Mamy tam: pora, pomidora, cebulę, fasolę, groszek, pietruszkę, ogórka, kalarepkę.

Napisy: nazwy warzyw z fotografii.

 

III/IV Wielkanoc

Na tablicy mamy stół wielkanocny w zbliżeniu. Mamy tam: półmisek różnych pisanek, rosnące zboże, ciasto mazurek, babki, chrzan, wędliny, ryby, pokrojone jajka, palmę.

baranek cukrowy, kurczak – ozdoba.

Napisy: mazurek, zboże, pisanki.

 

IV/IV Kosmiczne zabawy

Wnętrze kurnika – zbliżenie. Widać kury na grzędzie oraz siedzące w gniazdach. Na pierwszym planie ładny kogut.

Napisy: kurnik, kury, kogut.

 

 

VI/I W krainie dziecięcych marz

Polana w lesie. Rodzina smoków. Rodzice na drugim planie jedzą trawę. Na pierwszym planie po prawej stronie drzewo.

Napisy: polana, przyjaciel.

 

V/III Mieszkańcy majowej łąki

Łąka w maju. Widać dużo różnych roślin: jaskier, koniczyna, trawa, podbiał, stokrotki, dzwonki…

Owady: motyle (w tym paź królowej), biedronki, pszczoły, osy, koniki polne.

Napisy: jaskier, motyl, biedronka, osa, stokrotka.

 

IX/III Spadłą gruszka do fartuszka

Tablica przedstawia sad – na pierwszym planie jabłoń, grusza (z żółtymi owocami), śliwa, na drzewach dojrzałe owoce. Widać ludzi: zrywających owoce, pakujących je do skrzyni, ładujących skrzynie do samochodu. Napisy: sad, śliwa, jabłoń, grusza.

 

IV/III Sprzątamy nasza ziemię

2 plansze. Na pierwszej dzieci źle zachowujące się w lesie: biegające, łamiące gałązki, rzucające byle gdzie śmieci, rzucające szyszkami do zwierząt, np. wiewiórki, sroki, deptające grzyby. Druga – przedstawia dzieci właściwie zachowujące się w lesie: spacerują, obserwują ptaki, przyglądają się roślinom, które pokazuje pani, zbierają śmieci do przygotowanego worka.
 

 

III/II Przedwiośnie

Przedwiośnie – widać kwitnącą wierzbę i leszczynę. Widać też połacie śniegu wśród ziemi. Na pierwszym planie kwitnący przebiśnieg.

Napisy: bazie, przebiśnieg.

 

X/II Przez park i las

Las jesienią. Drzewa pełne kolorowe liści. Widać: leszczynę, dąb, sosnę, jarzębinę i inne drzewa. Jeż zagrzebuje się w kupce opadających liści leżących przy korzeniach drzewa. Przy korzeniach innego drzewa widać norę borsuka; fruwają nieliczne ptaki (sroka, wrona, wróble, dzięcioł), w oddali widać sarnę; bokiem przemyka się lis, wiewiórka siedzi na gałązce leszczyny.

Napisy: las, jeż, sroka, wrona, sarna, lis, nora.

 

XI/III Sposób na długie jesienne wieczory

Pokój dziecinny w nim dwoje znudzonych, nie bawiących się niczym dzieci – chłopiec i dziewczynka. Widać na biurku: w pojemniku kredki obok farby, nożyczki, wzory do wycięcia, klej, kartki, rozłożona na dywanie gra, obok puzzle i inne gry (rozłożona gra w zbieranie grzybów), półka pełna książek, jedna rozłożona na biurku (ładne obrazki zwierząt), maskotki, lalki, rozsypane na podłodze klocki lego obok pojemnik…

Napisy: klocki, farby, gra, lalka, maskotka.

 

IV/I Kwiecień plecień

Na pierwszym planie kwitnące drzewo jabłoni w sadzie. Obok kilka uli i inne drzewa. Widać pszczoły: fruwające, siedzące na kwiatach. Zielona trawa. Niebo błękitne, ale z boku z prawej strony nadciąga ciemna chmura.

Napisy: ule, sad w kwietniu.

 

V/IV Dla mamy i taty

Las – majowy. Wszędzie soczysta zieleń. Widać zwierzęta: kukułka, w oddali dorosły jeż, śpiewający słowik, borsuk, mysz.

Napisy: kukułka, słowik, mysz.

 

V/I Symbole narodowe

Budynek przedszkola – zbliżenie – widać godło, nazwę i numer przedszkola, ulicę i numer (np. Przedszkole Samorządowe nr 1, Kielce, ul. Konopnickiej 7). Zawieszona jest też flaga. Mamy maj.

Napisy: flaga, godło.

 

V/II Spotkanie z książką

Kącik książki w przedszkolu. Widać dziewczynkę, która ogląda przy stoliku książeczkę i chłopca, który z panią skleja zniszczoną książeczkę.

Napisy: książki, kącik książki.

 

VI/II Zbliża się lato

Las w lecie. Widać drzewa, np. klon, jarzębina, dąb i inne drzewa. Zwierzęta: dzięcioł, wiewiórka, wrona, sarna itd. Rośliny, np. poziomki, pierwsze jagody.

Napisy: nazwy zwierząt, poziomki.

 

VI/III Bezpieczne wakacje

Tablica przedstawia plaże nad morzem Bałtyckim w środku sezonu. Ale jest jakby odwrotnie – najpierw mamy pasek wody (1/3 tablicy), dopiero za nią jest plaża. Na plaży – blisko wody mamy: dziewczynkę około 5 lat idzie sama do wody, biegnie za nią starszy (10 lat) chłopiec – jej rodzice opalają się; duży chłopiec (12 lat) rozdeptuje babki z piasku maluchowi, który płacze; dziewczynka schylona nad wodą chce wziąć do ręki meduzę; pan z lodami uśmiecha się do dziewczynki (5 lat), która odchodzi od niego. Pozostałe osoby zachowują się właściwie.

Napisy: morze, pias

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sylwety: spersonifikowane!

 

        dwa baloniki – jeden różowy, drugi niebieski

        dwa kotki: jeden typowy dachowiec, drugi kotek czarno-biały

        gil i jemiołuszka

        jamnik (brązowy) i kot (czarny)

        parasol przeciwdeszczowy i parasol (biały) przeciwsłoneczny

        pajacyk i pantofel – żabka

        chomik niosący pełen worek i jeżyk

        chłopiec i dziewczynka

        garnek i rondel

        dwa różne bałwanki

        śnieg i deszcz

        dwa zające młody i stary, mają zbielałe futerka

        jeleń i sarna

        Czerwony Kapturek, królewicz, wilk

        zdrowie i blady chłopiec

        inny chłopiec i inna dziewczynka (chłopiec rudowłosy w okularach, dziewczynka – blondynka)

        miś pluszowy, samochodzik

        stworek – popiołek (wieczny smutas), stworek – mieszałek (wieczny optymista)

        burak – fotograf i zgryźliwa marchewka

        baranek cukrowy, kurczak – ozdoba

        dwa różniące się trochę ufoludki

        młody smok, mały młody ptak

        stokrotka, pszczoła

        dwa śmieszne owocowe robaczki

        dwa różne leśne duszki

        gałązka bazi wierzbowych, gałązka bazi leszczynowych

        wiewiórka, borsuk

        piesek – maskotka, lalka

        młody, zielony listek jabłoni; kwiat jabłoni

        młody jeż, lis

        chłopiec z flagą UE i dziewczynka z flagą Polski

        nowa ładna książeczka i zniszczona książeczka (obie kolorowe, jedna o warzywach, druga o księżniczce)

        jeżyk i sroka

        dorsz i śledź trochę spersonifikowane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dialogi

– 2 –

– 3 –

Istotnym elementem przygotowania dzieci przedszkolnych do szkoły

– jest rozwój mowy. Przy rozwoju mowy zwracamy uwagę na:

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin